Talin a Lammi
NGTfish.cz

Kombinovaný návazec

| 7.1.2013 | 8 608 x | 0 Komentářů

V posledních letech se stal velmi oblíbeným návazcem takzvaný kombinovaný návazec. Vzhledem k tomu, že taky patří mezi mé nejoblíbenější, rád bych se mu kapku věnoval, a popsal jeho využití. Popřípadě přidal nějaké tipy, nač si dávat pozor při jeho sestavování a používání.

kapr lysec

První a taky ta větší část sestavy je fluorocarbon. Jeho hlavní podstata spočívá v nenápadnosti a tuhosti materiálu, ze kterého je vyroben. Tím, že je tento materiál průhledný, krásně splyne na jakémkoli dně, popřípadě s jakýmkoli prostředím. Vím, že někteří rybáři ho nahrazují klasickým monofilem. Většinou kvůli ceně. Já osobně to nedělám. Byl bych rád, aby materiál, který použiji, měl přesně ty vlastnosti, které potřebuji. Obyčejný monofil stejného průměru nemá takovou tuhost jako fluorocarbon. Pokud nám nevadí, že přijdeme o jednu z hlavních vlastností této návazcové části, můžeme použít klasický monofil většího průměru.

Flurocarbon jako takový se dá sehnat v různých průměrech a taky nosnostech. Snažím se i druhou část návazce pevností a nosností co nejvíce přiblížit fluorocarbonu. Je zbytečné používat pletenou šňůrku na 12 kg, když máme fluorocarbon o nosnosti 6 kg. Nějaká rezerva tam je, ale proč používat silnější materiál, když není potřeba. Raději použiji jemnější šňůrku pro větší nenápadnost.

Kouzlo kombinovaného návazce

Kouzlo kombinovaného návazce je v jeho nenápadnosti

Vzhledem k tomu, že se tento návazec skládá ze dvou různých materiálů, je potřeba velice dbát na kvalitu a pevnost spoje mezi těmito dvěma materiály. Je několik způsobů, jak lze materiály spojit. První a vcelku jednoduchý způsob je uzel. Pokud jej umíte navázat, vydrží cokoli. Druhý, méně obvyklý způsob, je zalepení pomocí speciálního lepidla, velice elegantní a praktický způsob. Asi před rokem jsem si lepidlo zakoupil s tím, že to chci vyzkoušet. Vše fungovalo bezvadně, ustřihnete kousek trubičky, uděláte smyčku na fluorocarbonu, aplikujete lepidlo, přetáhnete trubičku a vše je super. Pevný bezuzlový spoj, sám jsem byl z počátku hodně unesen efektivitou. Potom se mi stalo, že při testování pevnosti po zalepení jsem spoj roztrhl. Následovalo preciznější aplikování lepidla. Stále se mi vše líbilo. Bohužel asi po týdnu mi zaschlo víčko lepidla, takže jsem musel u vody lahvičku rozšroubovávat, což postupem času bylo horší a horší. Když jsem byl na rybách v listopadu, lepidlo při nízkých teplotách zhoustlo a jeho aplikace se daleko zhoršila, ne-li znemožnila. Myslel jsem si, že zasychání víčka je problém jen v mé neopatrnosti, ale co jsem slyšel od kamarádů, nebyl jsem sám, kdo měl s tímto problémy. Každopádně používání lepidla je jedna ze spolehlivých variant pevnosti v uzlu. Když výrobce vyřeší kvalitu lahviček s lepidlem, bylo by vše opět pro mně hodně zajímavé. Poslední variantu spoje, kterou zmíním, je secvakávání fluorocarbonu pomocí ocelového pásku. Viděl jsem to před pár lety u kolegy, který takto nahrazoval lepidlo. Osobně jakákoli možnost poškození monofilu je pro mě naprosto nepoužitelná. Pokud se do ryby budu chtít kapku opřít, nemám jistotu, že fluorocarbon kolem plíšku nepovolí. Nyní s tímto řešením přišla před nedávnem i firma Korda. Zde vše vypadá daleko zajímavěji a účinněji, nicméně mě zatím odrazuje pořizovací cena kleští pro aplikaci plíšku na návazec.

Návazec zhotovený za pomocí lepidla

Návazec zhotovený za pomocí lepidla na fluorocarbon

Kombinovaný návazec díky svým vlastnostem používam hlavně při lovu na pískovnách nebo štěrkovnách, kde je extrémně čistá voda. Při délce návazce kolem 30-50 cm jsem ho využíval u vyvážky, kde díky své tuhosti vzniká minimální pravděpodobnost na zamotání koncové montáže. A to hlavně při pokládání do větších hloubek. V dnešní době se dělají fluorocarbony i s nosností přes 10 kg, takže by neměl být problém se do ryby pořádně opřít v případě, že chytáte v blízkosti vázek. Na řeku bych ale tuto montáž nevytáhl, tam se skloubí síla ryby a proudu a tlak vyvíjený na montáž je několikanásob­ně větší.

S vhodným kamenem na zavezení montáže

S vhodným kamenem na zavezení montáže je kombinovaný návazec ta pravá volba

Postup tvorby kombinovaného návazce

Materiál k vázání

Materiál k vázání

Uděláme jednoduchou smyčku

Uděláme jednoduchou smyčku na boilie zarážku

Navlečeme malý kroužek nebo srdíčko

Navlečeme malý kroužek nebo srdíčko na navázání vlasu

Dvěma uzlíky kroužek zajistíme

Dvěma uzlíky kroužek zajistíme na potřebné délce vlasu

Navlečeme háček

Navlečeme háček, kroužek umístíme zhruba naproti hrotu

8x až 10x omotáme ramínko hačku

8x až 10x omotáme ramínko hačku, pak provlečeme očkem směrem k hrotu

Navlečeme vlasové rovnátko

Navlečeme vlasové rovnátko

Rovnátko přetáhneme přes ramínko háčku

Rovnátko přetáhneme přes ramínko háčku

Ustřihneme asi 15-20 cm fluorocarbonu

Ustřihneme asi 15-20 cm fluorocarbonu, na konci uděláme smyčku

Konec návazce s háčkem

Konec návazce s háčkem provlečeme očkem. Chytneme očko a omotáváme 5x-6x

Přes omotávky jedním směrem

Přes omotávky jedním směrem uděláme omotávky zpět, aby překryly ty původní

Volný konec protáhneme zpět očkem

Volný konec protáhneme zpět očkem proti původnímu vstupu

Fluorocarbon zatáhneme za delší konec

Fluorocarbon zatáhneme za delší konec

Dotáhneme všechny konce uzlu

Dotáhneme všechny konce uzlu

Vezmeme kousek vyvažovacího tmelu

Vezmeme kousek vyvažovacího tmelu

Pěkně s ním zamažeme uzlík

Pěkně s ním zamažeme uzlík, aby zbytečně nedrhnul

Navlékneme převlek proti zamotání

Navlékneme převlek proti zamotání

A máme hotovo!

A máme hotovo!

Doufám, že se vám můj oblíbenec libí, a že díky němu dostanete spoustu našich šupinatých kamarádů na podložku.

Vysoký lysec

Vysoký lysec

S pozdravem
Martin Havránek

MikBaits

HODNOCENÍ: 1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (14 hlasů, průměr: 3,14 z maxima 5 hvězdiček)
Loading...

Štítky:

Rubriky: Seriály

Chcete-li, můžete přidat komentář:

Rybářská dovolená