Úvod Montáže Lov na hladinovou montáž

Lov na hladinovou montáž

16 460
0

Zdravím všechny. Chci tu popsat metodu, která je sice dnes už dosti používaná, ale stále ji tolik rybářů nezná…

Už se vám určitě stalo, že jste na rybách a vidíte kapitální kusy u hladiny, které se nechtějí potopit dolů k vašim nástrahám. Je tu ovšem chytání z hladiny, které je úžasné jak na úlovky, tak na záběry. A ještě k tomu vidíte ty krasavce přímo u vytvoření záběru a spolknutí nástrahy. Je to chytání na principu, že máte plovoucí návnadu přímo na hladině. To samozřejmě není nic nového, ale mnoho rybářů tuto metodu nevyužívá, ačkoliv je velmi často použitelná. Můžete na ni chytit cokoli, ale nejčastěji to bude kapr a amur.

Co potřebujete?

Koupte si průjezdy na tyčce nebo jenom průjezdy, ale na tyčce jsou lepší (méně se zamotávají), pak bude potřeba gumový korálek, obratlík a háček větší velikosti č.2, 1, 1/0. Dále si udělejte návazec z nějaké plovoucí pletené šňůry (může být i tenký vlasec). Já osobně raději volím návazec z pletenky. Používám kaprový prut (já 3,3m) a naviják s větší cívkou, vlasec 0,25mm je optimální na rozmach i let.

Způsob vázání č. 1

Normálně provlékněte vlasec průjezdem nebo tyčkou a za to dejte korálek z gumy, potom navážete obratlík větší vel., aby se to mohlo dobře pohybovat. Za druhý konec obratlíku jednoduše přivažte koncový návazec (na spodní část obratlíku, horní je na kmenovém). A je hotovo. Vypadá to takto, když to vezmu ze spoda: návazec, obratlík, korálek, obyčejný průjezd nebo průjezd na tyčce, na který pak přidáte zátěž. Olovo dávám klidně 50 – 60g, letí to daleko a ryba se sekne sama.

průjezd

průjezd na vlasec
Způsob vázání č. 2

Dále můžete místo zmíněného navázání použít kulové plovátko (bublinu). Koupíte ho v každém rybářském obchodě. Bývají k dostání v různých velikostech a různých barvách. Je to jen na vás. Kulové plovátko se napouští vodou, uvnitř se nechává malá bublinka a ta to všechno nadnáší, takže tam nepotřebujete olovo či jinou zátěž. Nevýhoda je v tom, že je unášeno proudem či vlnami a musíte to pořád hlídat a přehazovat. Zase tam však můžete dát menší nástrahu a ryba to vezme hned. Další výhodou je, že to neutrhnete o dno, jelikož tam vlasec nemusí, a tak je nad vázkami vyhráno.

plovátko

lov s kulovým plovátkem
Plovátko lze dát na závěs nebo jednoduše provléknout vlascem (má očko), je to na vás, jako u mnoha dalších věcí. S nástrahou si také můžete hrát a tím vyprovokovat ryby k záběru.

Co nastražit?

Jako nástraha dobře poslouží pečivo – např. rohlík, chleba, houska. Nebojte se použít i velké kousky, ryby si s tím poradí. Dále můžete použít všechny nástrahy, které plavou. Je potřeba to prošít, aby to drželo. Klidně může háček vyčnívat z nástrahy.

rohlík

nastražená patka rohlíku
Nahoďte na zvolenou vzdálenost a nezaklapujete naviják, počkejte až nástraha vyplave. Pak je to jenom na rybách. Je to ukotvené na dně a ryby můžou začít, kapři to ožírají, a když se píchne nebo to sežere, tak se sekne o to olovo. Nesekejte ťukance, nemá to smysl, ryba se většinou chytne sama.

Ryby neberou jen ve vedru, berou takto velmi často a ani nemusí být vidět pod hladinou.

Když se vám vlasec hodně povolí a nástraha se začne pohybovat, nástraha je pryč a jde se znovu mechanikovat… 🙂

A ještě taková maličkost, pozor na kačeny, mají tohle chytání také rády 🙂 !

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: