Úvod Články Na rychlo!

Na rychlo!

5 888
0

Mnohokrát se mi v poslední době stává, že musím vyrážet pouze na krátké vycházky. Doba, kdy jsem měl čas na několikadenní výlety, dávno skončila a tak se snažím být mnohem připravenější, aby lov byl co nejvíce efektivní. Nejsem ortodoxně zaměřen na stojaté nebo tekoucí vody a tak se spíš zabývám přípravou doma, před odjezdem. Hodně času věnuji pravidelnému krmení míst, snažím se alespoň každé dva tři dny místa navštívit.

Dnes v době internetu pokukuji i po nápadech mnohých kolegů rybářů a snažím se je v praxi odzkoušet a sám vyhodnotit jejich klady a zápory, případně prezentaci nástrahy a návnady upravit tak, jak vyhovuje mému lovu. Nic není dogma a vše se vyvíjí podle aktuální situace u vody – roční období, teplota vody, zvolené místo a jeho specifika, aktivita ryb, apod.

Opakované dipování a sušení
Opakované dipování a sušení

Boilies je samozřejmě dnes doménou v lovu kapra, ale ne vždy i ta nejopěvovanější kulička přinese záběr. Takovou základní možností naší reakce je ořezání kuličky. Já nejraději lovím na Red Fish Fruit, který preferuji celoročně a GLM Krill. Oba tyto druhy, jakožto i řada dalších prémiových značek, se vyznačují velkou odolností a delší dobou rozpadu. Mají velmi kvalitní parametry a tak jejich úprava je právě rozhodujícím faktorem úspěchu, když aktivita není vysoká a časový úsek lovu je limitován.

Nejde jen o to, že ve vodě začne rychlejší rozpad, ale i lépe uvolňuje látky v sobě obsažené. Vzhledem k tomu, že nejbližší mi je lov v těsné blízkosti břehů a překážek, rád používám jako návnadu boilies půlené nebo čtvrcené. Samozřejmě proměnnou je čas. Očekávám rychlejší reakci ryb. Nejde mi prioritně o velikost, ale o počet záběrů a to nejen od kapra, ale i jelce, cejna, lína, karase a amura. Mám rád velké ryby stejně jako ty malé a kolikrát mám obrovskou radost z ryb netypických, i když menší velikosti.

Mlsný lín najel do krmných osminek boilies
Mlsný lín najel do krmných osminek boilies

Je také možnost dopředu doma ořezané kuličky zatraktivnit v různých dipech a boosterech. Pro jarní lov používám takový vlastní “zrychlovač“ záběrů. Do připravené uzavíratelné nádobky vložím ořezané kuličky cca 250g a zaleju boosterem se sladkou příchutí (cca 10ml). Pro mě je ideální Konopáskův kaprový posilovač, ale může být i obyčejný sladký sirup. Nechám kuličky nasát řekněme týden až 10 dní a poté je vyjmu a na připraveném sušícím plátu suším cca 5 dní, ale pouze na proudícím vzduchu. Ideálně na větrané půdě, ne v obýváku nebo mezi rodinným prádlem, neboť by Vás mohla Vaše žena něčím tupým udeřit 🙂

V létě totiž používám boostery GLM a Krill a jejich aroma jemnější polovičky přivádí do varu. Poté vždy podle odhadu proces ještě dvakrát až třikrát zopakuji a nakonec už jen uzavřu a postupně doplňuji tekutou složku. To samé lze provádět i s neokrájeným boilies v době, kdy se voda ohřeje a kuličky podléhají ataku drobných rybek.

Řešení v detailu
Řešení v detailu

Ne vždy je rybář takto dopředu připraven, ale i tak jsou možnosti, jak vylepšovat a vymýšlet. Například při lovu na mého oblíbeného panáčka. Tedy při kombinaci potápivého a plovoucího boilies, kdy mezi obě kuličky do míst, kde se stýkají, dáme atraktivní booster, který vytváří oblak a obsahuje pečlivě vyvážené atraktory a chuťové stimulátory, jež vypouští do vodního sloupce směrem nahoru od nástrahy a postupně se u nástrahy rozkládá. Dá se samozřejmě použít i dnes stále oblíbenější prezentace jedné po-up kuličky umístěné pár centimetrů nade dnem.

Kombinace třech PVA materiálů
Kombinace třech PVA materiálů

Stále jsem přesvědčen, že rozhodujících je posledních 30cm konečné montáže – jak se jeví rybě na místě lovu. Dnes se díky PVA materiálům nabízí obrovské množství možností úprav. Díky PVA páskám nebo šňůrkám dostaneme návnadu přesně k místu nástrahy. Dnes už si lze i vybírat pásky a šňůrky s různou dobou rozpadu a reagovat tak na teplotu vody, případně její proudění. Například několik půlených kuliček připnutých páskou k obloučku háčku určitě zvýší důvěru ryb.

Dvě místa, dvě volby
Dvě místa, dvě volby

Také se na trhu objevily PVA pelety, které nejen že brání zamotání montáže při náhozu, ale zároveň se na svlékací šňůrce rozpadnou a v podstatě ji jakoby zamaskují. Velikou službu a parádní “představení“ montáže docílíme i s PVA punčochou, zde je nespornou výhodou množství průměrů a tím její variabilita. Při lovu v travách a vodních rostlinách je důležité, aby se nejen montáž nezamotala, ale aby i háček zůstal volný. Tím pádem se dá háček poměrně dobře uschovat přímo do PVA sáčku. Připravím si vždy PVA “kuličky“ velikosti mandarinky (zde volím silnější průměry punčoch 35-40 mm) a celou montáž provléknu skrz a zatlačím háček do PVA kuličky tak, že kouká jen nástraha.

Komu se nelení…
Komu se nelení…

Na toto jsou vhodné malé peletky velikosti do 5mm s rychlejším rozpadem. Na obloučku háčku již mám připravené zmiňované půlené boilies na pásce a první sáček je zajištěn bročkem o váze 1-2g s tím, že pokud je dno opravdu hodně zarostlé, ještě montáž vylepším dlouhým válečkem PVA punčochy s průměrem do 20 mm s na jemno nakrájeným nebo nadrceným boilies identickým s nástrahou. Takto vše „vyzdobíme“ až po obratlík a závěsku s olovem.

Co je velmi důležité, ihned po dopadu na dno okamžitě ještě nástrahu s citem jakoby narovnám (opatrně potáhnu) špičkou prutu. Prosím berte také v potaz, o kolik je taková montáž těžší a při nahazování na to musíte brát ohled jak voleným prutem a jeho libráží (tedy vhodné nahazování tahem, nikoliv švihem), tak i voleným šokovým silonem s vyšší možností zátěže.

Nádherný nadějný kapřík
Nádherný nadějný kapřík

Další parádní pomůckou jsou obalovací pasty, které se používají nejen na samotnou nástrahu, ale zároveň i na obalení olova. Ideální a dnes již dostupné jsou pasty totožné s nastraženým boilies, jejich dřívější rozpad a přenos vůní a chutí může rybě naznačit, že se jedná o rozpadající se nástrahu z již opuštěného místa. Toto rozhodně nepodceňuji! Již mnohokrát se mi stalo, že moje místo nebylo den či dva akční a třetí den, jako kdyby ryby zázračně ožily.

Tedy beru v potaz, že hlavně na malých, hodně prochytávaných vodách jsou ryby opatrnější a vyloženě díky zkušenostem vyhledávají rozpadávající se návnady častěji. Samozřejmě se dá i toto předpřipravit a boilies si na den či dva namočit dopředu v kbelíčku. Zde bych však poukázal na fakt, že dobré při předmáčení je použít vodu přímo z místa, kde budu lovit. I tento proces lze urychlit a zalít vodou o teplotě cca. 50-70°C. Je to zajímavá metoda, kterou mi poradil jeden z kolegů a má svůj efekt, neboť lze takto upravit přímo na místě.

Podzimní odměna
Podzimní odměna

Na závěr bych podotkl jen jediné – vše, co uděláme navíc, je dobré a vždy se nám to vrátí. Ne třeba ihned, ale po několika úpravách a přizpůsobení našemu způsobu lovu a možnostem. Je to o akčním lovu a ne o hodinách vysedávání. Já mám pak opravdu dobrý pocit z každičkého záběru navíc.

Přeji i vám hodně úspěchů!

Pavel Bobrman Vohralík

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: