Úvod Články Nepřímá úměra?

Nepřímá úměra?

5 514
0

V řadě diskuzí, ať již živých nebo internetových se často rozebírají témata jako složení boilis směsí, nejvhodnější atraktory, esence, tekuté potravy, důležitost výživné hodnoty, látky selektující malé a nežádoucí ryby apod. O čem se ale téměř nediskutuje, to je otázka velikosti nástrahy. Pokud budeme brát v potaz boilis, většina rybářů používá obvykle průměry kuliček od 16mm do 24mm, řada rybářů si dokonce vyrábí „koule“ v průměru 30 a více milimetrů. Méně často se ale setkávám s tím, že by čeští kapraři používali boilis menších průměrů. Odůvodňují to tím, že na malé nástrahy loví velké množství nežádoucích ryb a také často vyslovují teorii: “Velká nástraha rovná se velká ryba”. Protože jsem si v posledních několika sezonách trochu poupravil na tyto věci svůj názor, pokusím se vám v dalších řádcích ukázat, že to jde i jinak.

I takto drobná nástraha dokáže ulovit obřího kapra!
I takto drobná nástraha dokáže ulovit obřího kapra!

Vlastně ani nevím, proč má většina rybářů v hlavě zakódováno, že na malou nástrahu uloví pouze malou rybu. Uvědomme si spektrum živočišných druhů, které tvoří hlavní složku kaprovy přirozené potravy. V raných stádiích je to převážně zooplankton, který zřídkakdy bývá větší než jeden milimetr. Později jsou to drobnější druhy bentosu jako vodní mlži nebo larvy hmyzu. Jejich velikost je málokdy větší než 1cm! A v případě kaprovy snad nejoblíbenější pochoutky – patentky, je její velikost pouze několik milimetrů. Jistě, namítnete, že na řadě revírů se kapr živí například slávičkou mnohotvárnou nebo drobnějšími ráčky. Podle mě se význam této potravní složky mezi kapraři přeceňuje a i na vodách s masovým výskytem tohoto živočicha tvoří hlavní kaprovu potravu drobnější organismy. Ryba musí vynaložit obrovskou energii, aby dokázala odtrhnout svými pysky slávičku velmi pevně přirostlou k podkladu. Vyplývá z toho tedy fakt, že pro kapra jsou drobná sousta velice přirozenou věcí!

Denní menu sestávající se z drobných soust, které kapry donutí zahodit ostražitost
Denní menu sestávající se z drobných soust, které kapry donutí zahodit ostražitost

Možností, jak lovit s malými nástrahami je celá řada. Mou velice oblíbenou strategií je situace, kdy rozkrmím místo větším množstvím alespoň 24mm nebo lépe 30mm návnad a do takového místa pak umístím koncovou sestavu s jednou nenápadnou 12mm kuličkou. Hádejte, jaká kulička bude přijíždějícímu kaprovi připadat nejbezpečnější a kterou ochutná jako první… Tato taktika se mi vyplatila i loni na revíru, kde jsem potřeboval lovit z odhozu ve vzdálenosti cca 120m. Krmení menšími průměry boilis je na tuto vzdálenost takřka nemožné (nebo alespoň bylo před příchodem rakety SPOMB), a tak jsem krmil 24mm návnadami. Jako nástraha pak sloužilo 10mm plovoucí boilis v příchuti ananas, které jsem prezentoval jako kriticky vyvážené. I díky použití takto malé kuličky jsem dokázal nahodit montáž na potřebnou vzdálenost, protože nástraha větších rozměrů brzdí sestavu v letu mnohem výrazněji. Výsledkem lovu byli dva kapři přes 15 kg v době, kdy na větší nástrahy záběry chodily jen velmi sporadicky.

Ulovil bych tohoto velkého šupináče, kdybych nepoužil mininástrahu umístěnou mezi velkým počtem kuliček velkého průměru?
Ulovil bych tohoto velkého šupináče, kdybych nepoužil mininástrahu umístěnou mezi velkým počtem kuliček velkého průměru?

Aspektem, na který musíme myslet při výběru vhodných návnad a nástrah, bude strategie, kterou chceme použít. Rozhodneme-li se lovit s menším množstvím krmení, je většinou vhodné zvolit atraktivnější návnady a nástrahu. Skvělý způsob, jak lovit jednotlivě velké ryby. Avšak taktika masivního rozkrmení drobnými návnadami sestavenými z nenápadné, ale chuťově a nutričně zajímavé směsi je vynikající a neotřelou variantou, jak donutit mazané kapry ztratit svoji opatrnost a bezhlavě se pustit do vybírání jednotlivých soust ze dna. Potom můžeme zažít opravdový fičák, kdy nebudeme stíhat obsluhovat dva pruty!

10
Drobný lehký háček a malá nástraha nadlehčená plovoucí umělou kukuřicí. Kolik slušných ryb už mi taková sestava přinesla v době, kdy velké nástrahy s velkými háčky byly naprosto neproduktivní…

Loni v létě jsem se vydal na pozvání kamaráda na jednu menší řeku, kam mě již dlouho lákal. Pro výpravu jsem se rozhodl na poslední chvíli a má zásoba krmení proto nebyla taková, jakou bych si na řeku chtěl vzít. Disponoval jsem asi 5kg 12mm kuliček v příchuti půlnoční pomeranč a stejným množstvím 18mm návnad totožného složení a příchutě. Výpravu jsem bral spíše jako poznávací a tak jsem se spokojil i s tímto, na řeku zdánlivě nedostatečným množstvím. Po prvním dnu bez záběru, kdy 18mm nástrahy ležely v proudu naprosto bez zájmu, jsem se rozhodl zjemnit a rozkrmil jsem tak místo dvěma kilogramy 12mm kuliček, které posloužily zároveň i jako nástraha. V tu chvíli jakoby se voda otevřela a záběr začal stíhat záběr. Ne, nejednalo se o tlouště či malé kapříky. Během 48 hodin jsem ulovil asi 8 kaprů přes 11kg včetně metrového šupináče vážícího 14kg a jeho o něco kratšího 17kg kolegu! Drobnými návnadami jsem ryby dostal do stádia naprosté žravosti a zažil tak nezapomenutel­ný lov.

1
Metrové 14kg torpédo...
Metrové 14kg torpédo a 17kg mohutný šupík, to byly dvě nejlepší ryby, které mi přineslo vnazení 12mm expresskami na menší řece
Metrové 14kg torpédo a 17kg mohutný šupík, to byly dvě nejlepší ryby, které mi přineslo vnazení 12mm expresskami na menší řece

Důležitým faktorem, proč jsou podle mého názoru drobné nástrahy tak úspěšné je odlišení se od ostatních rybářů. Vždyť jaké procento z nich používá při lovu trofejních kaprů takto malá sousta? Je jich naprosté minimum. Další z výhod malých nástrah využijeme v situaci, kdy kapři nejeví o krmení přiliš velký zájem. V takové situaci kapra těžko přemluvíme k záběru použitím velké nástrahy. Nabídneme-li mu ale jednu malou atraktivní kuličku, neodolá. Je to jako když jste přejedení a rozhodně nemáte chuť na svíčkovou s pěti knedlíky. Když před vás ale někdo postaví kousek ovocného dortíku se šlehačkou…

6
Ani nástraha 3X20mm nezabránila cejnkovi napíchnout se na háček a překazit mi tak plán na chycení velké ryby. Ale co kdybych místo velké nápadné nástrahy použil jednu malou nevýraznou kuličku?

Často se mi až zdá, že čím menší nástrahu použiju, tím většího kapra ulovím. Samozřejmě nechci tvrdit, že je to tak vždy a všude a že se na velké nástrahy neloví velcí kapři. Loví a často jsou to dokonce ti největší. Myslím si ale, že řada rybářů často bezmyšlenkovitě používá stále stejné velké průměry nástrah a pouze v domnění, že jim přinesou zákonitě velkou rybu. Ona otázka selektivity je ale velmi zrádná věc. Pokud nahlížíme na nástrahu z hlediska snadného nasátí pro malou rybu, je samozřejmě snáze nasáta nástraha drobnější. Druhou stránkou věci je ale nápadnost a atraktivita velké kuličky, která malé ryby přitahuje jako magnet. Čím větší nástraha, tím vyšší obsah látek, které rybu lákají. A také vyšší šance, že nástrahu nežádoucí ryba zaregistruje zrakem. Ikdyž uděláme kuličku neatraktivní, vysušíme ji na kámen a nevhodíme kolem ní žádné volné návnady, stále bude nápadnější a atraktivnější než stejná kulička o menším průměru.

7
Byl jsem dlouhou dobu bez záběru, a tak jsem kuličku ořezal na velikost pouze několika milimetrů. Po pár hodinách jsem podebíral dalšího patnáctikilového říčního šupináče...

Dalším aspektem, který hovoří pro používání drobnějších návnad, je fakt, že ryba musí sebrat větší počet našich návnad, aby se zasytila. Máme tak větší šanci, že natrefí zrovna na tu naší „okovanou“ kuličku a bude mít co dočinění s naším podběrákem.

Přemýšlejte o tom. Hodně štěstí u vody!

Za Mikbaits team
Ondřej „Maca“ Macků

MikBaits

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: