Úvod Články Přechovávání ulovených ryb

Přechovávání ulovených ryb

4 179
5

Mezi kapraři je mnoho těch, kteří ulovené ryby pouštějí hned po ulovení a následném zdokumentování. Je jim jedno, zda fotí kapry za tmy nebo deště. Život a zdraví kapra je pro ně mnohem důležitější něž exklusivní fotografie v jejich albu. Nicméně velká skupina lovců kaprů neváhá rybu s vidinou kvalitních snímků zasakovat a počkat na lepší světelné podmínky. V tomto článku bych se nerad pouštěl do rozebírání etické stránky věci. Spíše bych chtěl kaprařům, kteří jsou zvyklí kapry sakovat, poradit, jak to provádět správně.

Dobrá myšlenka

Jistě jste se už mnohokrát mohli setkat s tím, že na té, či oné vodě je naprostý zákaz ukládání kaprů do saku. Jedná se převážně o vody v zahraničí, ale s tímto nařízením se setkáváme čím dál častěji i na vodách tuzemských, a to především na některých soukromých revírech. Důvod je prostý. Zabránit poškození, v horším případě úmrtí kapra důsledkem špatného zasakování. U často chytaných ryb, které jsou vystaveny velkému rybářskému tlaku, je toto pravidlo zcela nezbytné. Zajisté jste se čas od času mohli dočíst, jak se některým rybářům podařilo přijít o sak i s kaprem. Někteří z těch kaprů měli štěstí a podařilo se je zachránit z jisté smrti, ale někteří tohle štěstí neměli a bohužel zemřeli dosti krutou smrtí.

2

Sak a uložení kapra do něj

3Jednou z nejdůležitějších věcí je výběr vhodného saku. Jelikož nemám zkušenosti s ekovezírky s kruhy, soustředím se pouze na carpsaky. Při výběru dbejte převážně na materiál, ze kterého je carpsak vyroben. Materiál by měl být jemný a co nejvíce prodyšný. Kapr musí mít zajištěnou co nejlepší cirkulaci vody a tím i přísun kyslíku. Na našem trhu je mnoho kvalitních výrobků renomovaných firem, ale setkáte se i s takovými výrobky, které jsou absolutně nevhodné k účelu sakování a spíš by se hodili na sušení boilie. V jednom z katalogů jsem dokonce zahlédl speciálně upravené spodní rohy carpsaku, které měly jakési výřezy pro lepší a snadnější dýchání kapra. Určitě velmi dobrá vychytávka. A nyní k samotnému uložení kapra do carpsaku. Věřím, že to všichni víte, ale opakování je matka moudrosti. Kapra vždy dáváme do mokrého saku! Pokud jej vložíte do saku suchého, zcela jistě připravíte kapra o ochrannou vrstvu slizu, která může později skončit nepříjemným zaplísněním kapra.

S kaprem do vody

Sakování je pro samotného kapra už tak dosti stresující, tak jej prosím sakujte jen po dobu, která je opravdu nezbytně nutná. Vždy si dobře promyslete, kam budete sak s kaprem ukládat. Nejlepším řešením je vybrat místo s dostatečně hlubokou vodou a nechat kaprovi prostor a „svobodnou volbu“. Kapr sám dobře ví, v jaké hloubce se cítí jako ryba ve vodě. Proto volte provaz, na kterém je sak s kaprem uvázán odpovídající daným podmínkám. Někde vám bude stačit 5 metrů, někde naopak budete potřebovat i 3 krát více. Kapr si sjede do hloubky, kde se bude cítit nejlépe. Zůstane stát nade dnem a bude odpočívat. 4Některým rybám to trvá déle, než se „dají do pohody“ a některým jen krátce. Ale to už víte z vlastních zkušeností. Velkou pozornost věnujte sakování kapra v letních měsících. Vysoká teplota a nízký obsah rozpuštěného kyslíku ve vodě může mít pro vystresovanou rybu v saku katastrofální následky. Převážně v noci, kdy rostliny a řasy spotřebovávají kyslík, můžou nastat velké komplikace. Zde pravidlo bezpečného uložení kapra platí dvojnásob.

Kontrola a prevence

5Pravidelně kontrolujte uzly a spojení. Velmi důležitou věcí je uvázání provazu, který nás spojuje se sakem, na břehu. Myslím, že není nic horšího, než stáhnout provaz bez saku, nebo nenajít provaz se sakem vůbec. Tyto případy končí většinou pro kapra tragicky. Možným řešením je přivázání dostatečně dlouhého vlasce s plováčkem. Kdyby náhodou se vám tahle situace stala, máte pořád ještě možnost vystopovat kapra podle plováčku na hladině. Kapra pravidelně kontrolujte, ale zbytečně jej nestresujte. Kapr toho má většinou dost už po vylovení, a abyste jej ukazovali každému rybáři, který projde okolo, tím kaprovi rozhodně už vůbec na zotavení nepřidáte.

Zvláštní situace

Jistě chápete, že do saku patří pouze jedna ryba a u velkých ryb to platí dvojnásob. Dvě ryby v saku jsou na pováženou a riskujete jejich vzájemné poškození. Jinou věcí jsou závody. Zde s ulovenou rybou musíte často čekat na rozhodčí i několik hodin. V těchto případech se může stát, že budete mít nedostatek saků. Mě s kolegou se to už na některých závodech podařilo, že jsme si v průběhu závodů kladli otázku „kam s nimi“ a o příchod rozhodčího jsme se doslova už modlili. Měli jsme asi 7 saků a v některých bylo i po třech kaprech. Věřte, že dobrý pocit jsme z toho rozhodně neměli. To jsou ovšem už docela extrémní situace. Ale i takové případy se u vody stávají a právě na závodech bývají mnohokrát pravidlem. Proto se snažte být na takové akce co nejlépe připraveni a neponechávejte věci náhodě.

6

Tímto příspěvkem jsem chtěl radou pomoci některým rybářům a hlavně uloveným kaprům. Všem nám jde především o zdraví a život těchto krásných ryb. Když budeme předcházet jejich poškození, tak se v budoucnu dočkáme krásných úlovků. Nejlepší radou je ale nesakovat vůbec a fotit rovnou. I já jsem toho zastánce, i když jsem „spáchal“ tento článek. Dávejte kapra do saku opravdu jen v těch nejnutnějších případech. Dobrá noční fotka se dá taky pořídit a i s nepříjemným deštěm si lze poradit. Děkuji vám, že jste se prokousali až sem.

1
Jediná fotka ze čtyř, která se vyvedla, nemyslíte?

Přeji Vám bohaté a krásné úlovky zdravých a nepoškozených ryb.

Petr Sedlář
LKbaits.cz

Komerční sdělení

5 KOMENTÁŘŮ

  1. Docela smutné je, že se tu neustále berou ohledy na ryby a ne na rybáře. Co je platné supercitlivé nakládání s rybami jedněch, řekněme civilizovanějších rybářů, když stejný svět a stejné revíry sdílíme s divnými, agresivními a nesmírně arogantními, v drtivé většině mladými lidmi, kterým se slušný člověk bojí cokoli říct a rybářská stráž raději nechodí.

    A ještě takovou maličkost. Lidé si demokracii vysvětlují prapodivně a nerespektují, že jejich práva končí tam, kde by se mohla dotknout práv jiných lidí. Mnozí si patrně vůbec neuvědomují jak strašné je pro některé rybáře, když každý jouda při chytání násadových dvaačtyřicátníků na těžko s krmítkem používá pípák!! Řeky, kam málokdo z těchto kaprobijců chodil jsou odrybněné chráněnými škůdci = vydrami a hlavně kormorány a tak mi nezbývá chodit na stojáky, kde se to kolem mě všude ozývá protivným elektronickým pípáním. Že jsou tito rybáři trapní je jejich problém, že otravujíá svými elektronickými nesmysly život druhým je napováženou.
    Těmito aspekty rybolovu se zabývejte. Mrzí mě, že se všichni zabývají jen tím, co asi cítí ryby a nikdo se nepozastavuje nad tím, jak je asi rybářovi ve společnosti bezohledných takyrybářů.

  2. Krška:
    Souhlasím, že dneska má elektronický hlásič každej krmítkář a regulace hlasitosti je jim věc neznámá. A když berou násadáci, je to okolo rybníka slušnej cirkus :-(. Ted jsem měl tu “čest” strávit pár hodin vedle krmitkáře, který si i po náhozu dopínal vlasec a seřizoval policajta přez hlásič. Ač jsem mu říkal cokoliv, ohledy nebral a já byl rád, že večer nasedl do auta a odjel..Je to smutný ale ještě nějakou dobu potrvá, než se situace zlepší. Pevně doufám ve zlepšení a nástupu nové generace sportovních rybářů-kaprařů.

  3. Krška: co se týká “pípáků”, tak na letošní sezonu jsem si je koupil poprvé a to jen z toho důvodu, když chytám přes noc. Chytám na boilie, ale i tak nepatřím mezi ty, co nahodí a jdou pryč. Sedím u prutů poctivě, stejně jako když jsem chytal na krmítky a podobně a nechci se okrást o ten nádherný zvuk, když se kapr rozjede přes povolenou brzu nebo baittruner. V noci jsem měl pípáky zapnuty jednou a to jsem dal naprosto minimální hlasitost, protože jako odstrašující případ mi sloužili ostatní rybáři, kteří se rozhodli být na revíru přes noc. Měl jsem tak absolutní přehled kde kdy komu bere. Takže pípáky ano, ale jak jsi psal Ty “ocaď pocaď”.

    Mám ale naproto jinou zkušenost co se týká pochybých individuí chytajících ryby. Většina mladších (řekněme 30 a méně) se k rybám a rybářům chová z mé zkušenosti mnohem lépe, než zapšklý dědek, který sebere každou rybu bez ohledu na váhu, velikost, rybářské předpisy. Pokud máš Ty špatné zkušenosti s mladými, tak je to špatné, protože jsem žil v iluzi, že právě mladá generace (do které se také řadím…snad ještě) rybařinu a přístup v ČR pozvedne.

    K těm starším rybářům nemůžu ještě nezmínit svou čerstvou zkušenost. Chytám na jednom revíru v Českých Budějovicích a odjakživa se na druhou stranu rybníka (myšleno na druhou stranu od příjezdové cesty) dalo zajet přes polní cestu. Starší rybáři vyznávající styl plného mrazáku tam jsou líní (nebo nemohoucí) dojít a dali hlavy dohromady a s argumentem, že my tam zajíždíme autama proto, abychom odnášeli tajně ryby, zablokovali (bohužel už i oficiálně značkou) příjezdovou cestu. Moc dobře přitom všichni ví, že 99 % rybářů, co chodí “dozadu” jsou sportovní rybáři.

Chcete-li, můžete přidat komentář: