Úvod Recenze a testy Příposlech FLAJZAR DBP 04R

Příposlech FLAJZAR DBP 04R

8 836
0

Je příposlech k hlásičům přepych, nebo důležitá součást kaprařovy výbavy?

Dříve jsem o jeho nezbytnosti vůbec nebyl přesvědčen. Na mnoha výpravách jsem se bez něj obešel a nijak mi nepřipadalo, že by mi scházel. Čas od času jsem se ale dostával do takových situací, kdy mně jeho absence ztěžovala lov. Určitě se vám také stalo, že jste si bivak museli rozbít trochu dát od svých stojanů. Za normálních okolností žádný problém, ale při dešti nebo větru hlásič ze stanu neuslyšíte, nebo jen velmi špatně. Nemusím asi vysvětlovat, jak nepříjemná je to situace, chodit se každou chvíli dívat, jestli jste opravdu neměli záběr. Nemluvě o tom, když zjistíte, že jste jej po třídenním čekání přeslechli. A nejde jen o to. I když máte stojan poblíž bivaku, během noci musíte nastavit na hlásičích přeci jen silnější volume, aby vás to vůbec vzbudilo. A upřímně řečeno, poslední po čem toužím, je to, že mi v noci řve hlásič na celé jezero.

Těch důvodů, více či méně podstatných, by se našlo víc. Každopádně, všechny dohromady mě přiměly k tomu, že jsem si příposlech přeci jen pořídil. Protože používám hlásiče Ultracarp Top, byla volba jasná – DBP 04R od firmy Flajzar. Shodou okolností jsem krátce poté jel na výpravu s kamarádem, který vlastnil předchozí model DFR 433A, a tak jsem měl ideální možnost porovnat oba najednou. První, co jsem zkoušel, byl dosah signálu. Měl jsem k tomu ideální podmínky, protože jsem chytal na sypané hrázi Novomlýnské nádrže. Vzal jsem příposlech a vzdaloval se po vršku dál a dál. Ještě několik set metrů od stanoviště příposlech reagoval, a to jsem měl pruty pod úrovní hráze. Docela mě to překvapilo. Stejně bez problémů příposlech reagoval i tehdy, když jsem se vrátil zpět a seběhl pod hráz k potoku. Nakonec jsem to zkusil i na vodě. Do nějakých 250m vše fungovalo, signál se ztratil až okolo 300m.

příposlech

Druhá věc, která mě zajímala, byla výdrž baterie. Už jsem kdysi jeden příposlech měl, a to od velmi renomované firmy, ale spotřeba baterií mě tehdy mírně řečeno iritovala. Po těchto zkušenostech jsem si na pět dní vzal raději s sebou dvoje rezervní baterie. Že jsem je nepotřeboval při této nakonec čtyřdenní výpravě, bylo potěšující. Šokující pro mě ale bylo to, že jsem je nemusel měnit po celý zbytek sezóny! Je pravda, že příposlech jsem měl od června, je pravda, že jsem kromě zmiňované výpravy byl už jen na jedné týdenní a čtyrech dalších tří až pětidenních, že jsem příposlech ve většině případů pouštěl pouze na noc, ale i tak jsem byl víc než překvapen.

Třetí věcí je funkčnost. Co vlastně DBP umí? Má tři různé tóny pro tři hlásiče. Když si zapamatujete, že na nejnižší tón je připojen levý prut, zatímco na nejvyšší pravý, okamžitě poznáte, který z nich se hlásí o slovo. Na starším modelu to bylo vyřešeno třemi různě barevnými diodami. To nové řešení se mi zdá lepší, za úvahu by stála i kombinace obou. Stejně tak je u nového modelu lépe vyřešeno vypínání. U toho staršího se kolegovi občas stávalo, že nevědomky zavadil o páčku vypínání a příposlech tak nechtěně vypnul. Zajímavé je, že nový model nemá žádné vypínání u vysílače. Když jsem se na to ptal, bylo mi vysvětleno, že odběr vysílače je tak malý (proud odebírá pouze při aktivaci – tj. při záběru), že to není potřeba – baterie v něm vydrží až několik let. Když rozděláte krabičku vysílače, uvidíte tam jakési miniaturní přepínače. O funkčnosti této věci jsem se přesvědčil opět na Pálavě, ale o pár měsíců později. Při mých záběrech totiž vybíhal ca. 150m vedle lovící rybář ke svým udicím. Vždy zakroutil hlavou a vrátil se dolů pod hráz. Pak mu to došlo a přišel za mnou, že mé záběry aktivují i jeho příposlech. Jelikož jsem dobře studoval návod, byla pro mě hračka přepnout si vysílač i hlásič na jinou frekvenci, tak aby se s těmi jeho vzájemně nepřekrývaly. od té chvíle vše probíhalo OK.

příposlech

A jaké má DBP nedostatky, v jakých ohledech mohl být lepší? První, co mi scházelo, byla regulace hlasitosti. Jinak by si člověk nastavil hlasitost ve dne, když jde o pár metrů dál ke kolegovi a příposlech má v ruce nebo náprsní kapse, jinak během noci, kdy potřebuje vzbudit. Není to sice nezbytnost, ale určitě by se to hodilo. Další věcí, kterou bych asi vyřešil jinak, bylo blikání diody coby indikace nabití baterie. Čím více je baterie vybitá, tím více se blikání zrychluje, nakonec zelená přejde v červenou signalizující slabou baterii. Zvlášť po tmě mě to věčné blikání docela štvalo, takže jsem příposlech schovával do tašky nebo pod mikinu. Když už hledám na DBP nějaké mouchy, musím zmínit i velmi dlouhou anténu, která mi např. při uchycení příposlechu na opasek občas překážela. Bylo mi ale vysvětleno, že právě díky ní má DBP tak vynikající dosah. S kratší, vzhlednější, by se výrazně zkrátil.

Suma sumárum, ač má DBP pár menších nedostatků, je to velmi užitečná pomůcka za velmi solidní cenu. Zvlášť, připočteme-li k tomu tradičně vynikající záruční i pozáruční servis. Majitele jiných hlásičů než od Flajzara určitě potěší to, že DBP je kompatibilní prakticky s jakýmikoli hlásiči. Pokud už tento příposlech vlastníte nebo si jej hodláte pořídit, nezbývá než vám popřát, aby se jeho tón ozýval co nejčastěji…

Technické parametry:

baterie: přijímač 4x AAA, vysílač 1x?
kontakt na prodejce: http://www.flajzar.cz/

Doporučení: www.mikbaits.cz

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: