Úvod Recenze a testy Recenze prutů Prologic C1 a C2 Carp

Recenze prutů Prologic C1 a C2 Carp

13 228
0

Do naší redakce nám byly zaslány k vyzkoušení a otestování dva pruty od firmy Prologic. Obdrželi jsme jak levnější variantu, která se prodává pod označením C1 Carp, tak i tu o něco málo draží – C2 Carp. A jak tyto pruty od Prologic, které svojí cenou můžeme zařadit do základní kategorie kaprových děliček, obstály v našem uživatelském testu? Právě o tom budou následující řádky.

Na úvod je třeba uvést, že prut C1 Carp Rod jsme zkoušeli v jeho třídílné verzi s parametry 12 ft a 3 lbs. Vyšší variantu C2 potom v dvoudílném provedení o testovací křivce 2,75 lbs a délce 12 ft. Když pomineme fakt, že jeden prut je dvoudílný a druhý trojdílný, tak hlavní rozdíl mezi nimi je především v použitém blanku. Ten by měl být u modelu C2 o něco lepší. Co se týče designu, jsou si oba dva pruty velmi podobné. Na první pohled je však můžete rozeznat podle odlišné barvy blanku. Zatímco varianta C1 se vyrábí v černé barvě, C2 je k dostání v elegantní vínové a zelené barvě. A právě tu naposledy zmiňovanou jsme měli na vyzkoušení.

Fotogalerie: Prologic C1 Carp

Logo před sedlem na naviják
Logo před sedlem na naviják

Detail na praktický klip na vlasec
Detail na praktický klip na vlasec

Spojka prutu
Spojka prutu

Testovali jsme 12 ft a 3 lbs verzi
Testovali jsme 12 ft a 3 lbs verzi

Detail prvního očka
Detail prvního očka

Koncové očko
Koncové očko

Koncovka prutu
Koncovka prutu

Produktové foto z katalogu
Produktové foto z katalogu

Obě verze prutů jsou postaveny na tenkém blanku z vysoce modulovaného uhlíku. Díky tomu s nimi může šikovný rybář nahazovat montáže i do vzdáleností kolem 100 m, je ale samozřejmě třeba dbát na přiměřené zvolení váhy odhozové zátěže (záleží na konkrétní testovací křivce prutu). Když jsme pruty testovali na rybníce, u trojdílné varianty C1 3 lbs se nám pro delší hody jevila jako optimální zátěž o hmotnosti 80 g. U dvoudílného prutu C2 2,75 lbs v našem případě opět zvítězila, co se délky náhozu týče, zátěž o hmotnosti 80 g kapkovitého tvaru. Přestože měl každý prut jinou testovací křivku, dvoudílná verze prutu pracuje při nahazování trochu jinak než ta třídílná, a tak se nám nejlépe nahazovalo se stejnou zátěží u obou prutů.

Fotogalerie: Prologic C2 Carp

Klip na vlasec u C2
Klip na vlasec u C2

Sedlo na navijáky typu DPS
Sedlo na navijáky typu DPS

Testovali jsme 12 ft 2,75 lbs verzi
Testovali jsme 12 ft 2,75 lbs verzi

Detail prvního očka
Detail prvního očka

Koncové očko
Koncové očko

Koncovka prutu
Koncovka prutu

Pruty jsou osazeny SIC očky a mají sedlo navijáku typu DPS, které je spolehlivé a umožňuje nasadit i kaprový naviják robustnějšího typu. Zkoušeli jsme nasadit naviják Okuma Longbow a také mnohem větší Tica Dolphin a nezaznamenali jsme ani v jednom případě žádný problém. Ocenili jsme také hladký praktický klip na vlasec, který je umístněn na prutech hned před navijákem.

Prologic C2 Carp - produktové foto z katalogu
Prologic C2 Carp – produktové foto z katalogu

Osobní hodnocení

Oba dva pruty jsem poprvé držel v ruce v létě roku 2012. To bylo na jedné soukromé prezentační akci, kdy mi pruty předváděli přímo pánové Magnus Gunnarsson a Enrico Parmggiani z Prologic, kteří nás navštívili z Holandska. Poté mi byly pruty C1 a C2 zaslány domů a měl jsem možnost je občas používat při krátkodobých vycházkách k vodě. Patřičně jsem si je tedy vyzkoušel přímo v praxi.

Musím konstatovat, že obě děličky mají velice podobné vlastnosti. S klidem se do nich při nahazování můžete pořádně opřít, aniž byste měli strach z jejich zlomení. Co se týká zdolávání, pruty na mě působí jako děličky spíše s tužší páteří a akcí do špičky, při silnějším tahu se však zapojuje i spodní část a je cítit poměrně velká silová rezerva, kterou oba modely disponují. Rozhodně to nejsou žádné „žvýkačky“ jako některé jiné pruty z této cenové kategorie. Ostatně cena je právě to, co mě u těchto prutů velmi zaujalo. Na první pohled bych si totiž myslel, že pruty budou stát více. K mému překvapení se C1 dá v současnosti pořídit za cenu lehce přes jeden tisíc korun. C2 je potom asi jen o pětistovku dražší. Za dobu, co rybařím, jsem vyzkoušel mnoho kaprových prutů z levnější cenové kategorie. Tyhle dva kousky od Prologic bych na základě svých zkušeností určitě zařadil mezi favority v poměru cena/kvalita. Pruty bych doporučil třeba studentům, kteří nechtějí nebo nemohou příliš utrácet, ale zároveň se nespokojí s nízkou kvalitou. Chybu neudělají ani začínající kapraři, kteří se chtějí naučit zacházet s kaprovými děličkami. Potěší tady fakt, že za nevelké peníze se dnes dají sehnat pěkné pruty, se kterými nemusíte mít u vody strach, že by vás v něčem zklamaly. Na prutech jsem nenašel žádné zásadní nedostatky, které by bylo třeba zmínit. Samozřejmě toto hodnocení vychází z toho, že porovnávám mezi pruty podobné cenové relace, které jsou na současném kaprařském trhu.

Prologic C2 Carp při testování
Zdolávání kapra na prut Prologic C2 Carp

C1 nebo C2?

Možná byste teď rádi věděli, zda si pořídit C1 a nebo si trochu připlatit za model C2. Jak už jsem uvedl, pruty mají velice podobné vlastnosti, přestože C2 má trochu odlišný a dle výrobce i lepší blank. U mě osobně by zvítězila C2, a to hlavně z důvodu velmi povedeného designu, který tyto pruty mají. Vínová nebo zelená barva vypadá totiž na kaprových děličkách skutečně elegantně a rozhodně takové pruty nemá každý. Ale je to samozřejmě jenom design. C2 u mě v tomto případě částečně zvítězila i proto, že se jednalo o dvoudílnou verzi a já vždy preferuji dvoudílné pruty. C1 jsem zkoušel v trojdílné variantě, ale mějte na paměti, že se tato verze vyrábí i v dvoudílné verzi. Rozhodnutí by však mělo být vždy na jednotlivci, protože každému kapraři vyhovuje něco jiného a není nic lepšího, než si prut osahat a vyzkoušet přímo někde v prodejně. Vyvarujete se tak nějakému zbytečnému rozčarování.

Máte-li v hledáčku kvalitně zpracovaný kaprový prut za velmi přijatelnou cenu a chcete-li vybírat v poměru cena/kvalita, určitě vyzkoušejte i tyto dva modely od firmy Prologic. A pokud by se vám to snad zdálo málo a jste ochotni si ještě připlatit, potom se poohlédněte i po vyšším modelu C3 carp. Ten už ale není předmětem recenze a neměli jsme možnost ho důkladněji testovat, proto se o něm nebudeme více zmiňovat.

Přeji vám všem příjemně strávené chvíle u vody!

Filip Číhal

Pruty na testování dodala firma VM Feichtinger, spol. s r.o.www.vmfish.cz.

Tato recenze byla publikována také v časopisu Kaprománie

Kaprománie

POZOR: Redakce LovKapra.com a časopisu KaproMánie vyhlašuje soutěž o tyto dva pruty! Šanci na výhru má úplně každý! Soutěž trvá do 20.4.2013, poté zveřejníme dva vítěze, kteří pruty obdrží.

Více informací o soutěži v článku: Soutěž o pruty Prologic C1 a C2 Carp

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: