Re: K70

#251805
basnak
Účastník

    Jsem členem samostatného rybářského spolku, kde už zavedení horní a dolní hranice se stalo skutečností a je v provozu už nějaký ten rok. Dolní hranici máme stanovenou na 45cm a horní na 65cm. A co na to říct? Maximální spokojenost. Násada, která se každoročně vysazuje, se aspoň za ty dva roky než dorostou do konzumní velikosti naučí příjmat na štěrkopískovištích slávičky a tím pak markantně přibírají na váze a rychleji rostou. To byl jeden z hlavních důvodů, zvednutí konzumní míry. Stanovení horní míry se změnilo to, že ve vodě plave více pěkných kusů. Ale už se taky stalo, že rybářská stráž brala nekompromisně povolenky za přerušení přestupku v nedodržení horní míry. Jakmile lovec uvede zápis do povolenky nad 60cm je požádán ryb. stráží o přeměření úlovku. Byli i tací, kteří uváděli 64cm v povolence a pak se záhadně divili, že se ten kapr natáhl o 2cm 🙄 . tažke jak píše Fit někdy to člověk neovlivní, ale když se na to přijde v čas, tak je možné s tím něco udělat. Nebýt horní míry, tak se nemůže člověk ohánět zákonem.

    Na druhou stranu to do budoucna vidím tak, že ve vodě bude velké množství vetších ryb a voda bude tím pádem hladová. Ryba nebude tak růst na váze a překročení 20kg hranice bude trvat spousty let v závislosti na přírodní potravě. Bude sice víc kaprů nad 65cm, ale budou se stále chytat dokola a růst budou velmi pomalu.

    Nejlepší možnost pro nás kapraře by byla lokalita, o jedné kapří obsádce čítajíc několik (desítek, stovek, tísícovek) kusů, v závislosti na velikosti lokality. Nová ryba by se nevysazovala, nebo velmi sporadicky. Zde už bychom více uplatnili zavedení horní míry. Kapři by rychleji rostly a vysněné exempláře by se staly skutečností. Takže těžko říct, ale stále se bude jezdit do zahraničí, protože takové vody tam prostě jsou.

    No, když se tak nad tím zamýšlím. Tak se podle dosazovacího řádu, vysazuje vždy tolik ryb, kolik se jich vylový (“sežere”) . Takže to může popírat mé teorie. Takže si to přeberte 😀 . K70 u vás nebo K65 u nás rozhodně propaguji velmi kladně. 😎