Re: Naviják

#259560
Fit
Správce

Tak jestli můžu poradit já, tak být Tebou, tak vezmu ty freeliner LCS 550 od supinny. Já mám starší typ těchto navijáků už asi 9 rokem a pořád mi dobře fungují, i baitrunner. Používám je teda jenom na krátkodobé chytačky na pár hodin a většinou kapři tak do 70 cm, ale vytáhly už hodně a pořád šlapou. Letos dokonce i 90 cm jesetera.

Jinak za 600,- asi moc dobrej a spolehlivej naviják na kapry neseženeš. Pokud bys dal o trochu víc, tak bych určitě doporučil Okuma Longbow, ten je asi to nejlepší v poměru cena/kvalita: http://www.kamofish.cz/navijaky-okuma/816-navijak-okuma-longbow-20.html

Ale jak říkám, já jsem neměl problém ani s těma SPRO freeliner, co Ti nabízí supinna. Tady mám i jejich obrázek (je to ale starší model než od supinny) 😉 .

Someone wrote:

Taky by mě zajímalo, jestli záleží na tom, zda-li je naviják jedno kuličkový nebo více kuličkový a proč je údajně lepší přední brzda než zadní.

Víceložiskové navijáky jsou určitě lepší, než když tam je jenom jedno. Ale taky záleží na konkrétním druhu ložisek a nejde asi úplně obecně říct, že čím víc ložisek, tím lepší naviják 😉 . A ohledně té brzdy, přední brzda bývá spolehlivější a je tam menší pravděpodobnost, že se něco rozbije. Ale zase nejde porovnávat naviják za 500 s navijákem za 5000 nebo 15.000,- Kč. U levnějších navijáků bych určitě preferoval přední brzdu a ty dražší navijáky v podstatě mají ve většině případů také přední brzdu 🙂 . Pak máš taky navijáky s baitrunnerem (to znamená, že máš přední brzdu + zadní jako baitrunner). Baitrunnery jsou třeba ty Okuma Longbow a nebo i ty Freeliner, o kterých jsem psal výše. U těchto levnějších typů je většinou největším rizikem právě baitrunner, který se může rozbít. Ovšem na Okuma Longbow jsou skvělé reference v poměru cena/kvalita. Táta je má už taky dlouho a šlapou jak hodinky. Vím to i od prodejců, že se minimálně reklamují. A ty Spro Freeliner mám zase já, tak vím, o čem mluvím. Proto Ti i můžu tyhle navijáky doporučit 😉 . Samozřejmě můžeš mít i pech a koupit zrovna poruchové, ale to už neovlivníš nikdy. Takže asi tak… 😉