Re: Popri kaprom aj AMUR???

Úvod Diskuze Vybavení a technika lovu Technika lovu Popri kaprom aj AMUR??? Re: Popri kaprom aj AMUR???

#254023
basnak
Účastník

  MartinLK: nooo panečku krásné torpéda máš.
  Ačkoliv amury cíleně nechytám, mám možnost je pozorovat na svazové vodě a taky se něco dozvědět od známého o jejich sociálním soužití. Několika roční pozorování při krmení a jejich chování se některým můžou zdát jako blbost. Taky je to na každé vodě jiné a podotýkám, že se to s jinou vodou srovnávat nedá, protože podmínky za kterých jsou ryby pozorovány má málokdo. Takže to berte s rezervou.
  Asi každý ví, kdo viděl amury se vyhřívat, že se většinou zdržují pohromadě. Ale už málo kdo ví, že ta každá skupina ryb má svého „vůdce“. Ten z pravidla bývá největší a taky podstupuje veškeré souboje s druhým „vůdcem“ co se týče potravy jejich skupiny.
  Ryby které jsou pozorovány, jsou poměrně často pod tlakem rybářů. A tak jejich chování se mění z minuty na minutu. Častokrát jsme v kruhu spekulovali proč se nesplete nějaký ten větší, a chytají se jenom ryby kolem 80 čísel. Ono se lehce může říct, no protože se k tomu nedostane a menší amur je rychlejší. Hodiny strávené pozorováním na stromě nám tak poodhalily skutečnost proč tomu tak je. Větší amur (vůdčí) se krmil z huby toho menšího. Teď jsem možná pro některé za blbce, ale kdo neviděl – nevěří. Ani já jsem tomu ze začátku nevěřil. Menší amur se pásl na čerstvě nasečené trávě a když odjel od koryta několik metrů ten větší mu to bral z huby.
  O způsobu jejich chování při tlaku rybářů bychom jistě mohli diskutovat několik hodin a ty řádky napsané by možná byly aj na knížku 😆

  Ale jak už jsem se zmiňoval na začátku – cíleně se na ně nezaměřuji. A nikdy se mi nepodařilo udělat záběr od amura na boilie, až do minulého roku, kdy jsem byl s comitym na řece a futrovali jsme týden pás desítky metrů partiklem. Tehdy jsem dostal záběr od amura na kořeněné boilie s rybím základem.
  Jsem si jist, že pokud bychom lovili na kukuřici nebo sladké boilie, tak jich chytíme více. Ale podařil se jenom tento 90cm kousek: