Re: šokovka

#258261
Fit
Správce

    Ano, na nahazování to pomáhá, protože se můžeš více opřít do prutu a nemusíš se bát, že se přetrhne kmenový vlasec slabšího průměru. Jak jsem psal, pokud chytáš na čisté vodě bez vázek, tak to tolik potřeba není. I když jistota je každopádně větší, když máš poslední metry z pevnějšího vlasce nebo pletenky. Já bych ji určitě použil i při vyvážce, pokud bych měl v úmyslu chytat větší kapry. Ryba po záseku často upaluje pryč a vlascem může zachytit o nějakou překážku. Zrovna při vyvážce, pokud máš na navijáku vlasec, tak díky průtažnosti může ryba uplavat po záběru i několik desítek metrů a tobě se to na břehu nijak neprojeví (hlásič ani nepípne). Je tu o tom spousta článků, ale výborný je zrovna teď ten poslední od Lukáše Krásy: Lov kaprů v extrémní vzdálenosti.

    Samozřejmě u té průtažnosti vlasce záleží na tom, na jak velkou vzdálenost chytáš. Čím to bude dál, tím to bude s indikací záběru horší. Na extrémní vzdálenosti je určitě lepší pletená šňůra na celém navijáku. Já moc dalekou vyvážku nedělám, tak obvykle dávám 0,50 mm vlasec.

    Dělají se i speciální pletené šňůry, které jsou určeny hlavně na šokovku, ale můžeš v podstatě použít skoro jakoukoliv potápivou pletenku. Jedna z nejlepších šňůrek na šokovku bude asi Quick Silver od Krystonu, viz.: http://www.chytapust.cz/kryston-quick-silver-20m/d-70622/ a je to vidět i na ceně 😉 , třeba ti tu někdo napíše své oblíbené druhy i od jiných značek. Určitě bude mít něco třeba Sufix a další. Záleží, co od toho očekáváš. Nebál bych se použít i obyčejnou Dyneema pletenku viz.: http://www.lovkapra.com/kaprarske-forum/viewtopic.php?f=11&t=247&start=10#p4785. Chce to občas zkontrolovat, jestli není někde poškozená. Každý materiál se někdy opotřebuje.

    Těch materiálů je velká spousta. Já používám v 90% případů silnější vlasec 0,50 a jsem spokojen. Používal jsem také něco takového http://www.kamofish.cz/pletenky-a-sokovky/119-Mono-Snag-100-m.html. Osobně bych to použil i na tu vyvážku, pokud to není nějaká moc velká vzdálenost. U opravdu hodně velké vzdálenosti bych už použil pletenku na celém navijáku kvůli té indikaci záběru (přečti si ten článek od LK, co jsem odkazoval výše, myslím, že to snadno z toho pochopíš 😉 ).