Re: Výběr navijáku a prutu

Úvod Diskuze Vybavení a technika lovu Pruty a navijáky Výběr navijáku a prutu Re: Výběr navijáku a prutu

#259101
Fit
Správce

Ahoj,
jo tak teďka si to už pěkně specifikoval 😉 .

Takže naviják Tica Scepter GF-9000 určitě dopurčuji. Pokud nechceš baitrunner, tak v téhle cenové relaci dle mého názoru není lepšího navijáku. Je to léty ověřená kvalita, rybáři jsou s tím spokojeni, brzda je super, dobře se s tím nahazuje a všechno šlape tak, jak má. Sám mám Tica Dolphin, což je téměř to samé. Klidně si pročti tohle téma o Tica Scepter: http://www.lovkapra.com/kaprarske-forum/viewtopic.php?f=9&t=388

Jak říkám, Tica Scepter bych si na tvém místě koupil i já sám 😉, nic lepšího mě nenapadá za tuto cenu 😉 .

A teď k těm prutům. Dělené pruty jsou lepší v tom, že jsou daleko citlivější a více si s nimi užiješ zdolávání ryb. Taky se s nimi lépe nahazuje do větší vzdálenosti. Jsou dvoudílné a třídílné varianty, obecně se dá říct, že čím méně dílů, tím je to lepší. Osobně preferuji dvoudílné pruty. Dražší pruty se ani v trojdílné verzi nedělají. Pokud ale zase někdo potřebuje trojdíl kvůli snadnějšímu transportu, tak samozřejmě OK.

3,66 je univerzální délka u děliček. Vyrábí se ještě i 3,9 a pak taky menší kaprové pruty (3,3 m, 3 m a 2,7). Další věcí je libráž prutu. Pokud, jak píšeš, hodláš chytat hlavně do 50-70 m, tak by pro tebe mohl být ideální prut 2,5 lbs. Jde jen o to, že na 2,5 lb nemůžeš dát nějak moc těžké olovo nebo krmítko a švihem tím hodit 100m, to by jsi ten prut zlomil. 2,5 lb odpovídá tak 60-70 gramů zátěž (v maximu, nejlíp hodíš třeba 50g olovem), ale dost záleží na konkrétním prutu a taky na tom, jak umíš nahazovat. Jde nahazovat i velké zátěže tahem (nesmí se moc švihnout prutem) a dá se takhle klidně těch 50-70 hodit taky.

Ten prut Shimano Alivio CX Specimen 366 cm – 2,5 lbs je základní řada od Shimana, určitě by Ti měl taky stačit. Je spíš takovej měkčí, že se hodně ohýbá až k rukojeti. Takže se nehodí na nějaké daleké náhozy, ale zase si je všichni pochvalují v tom, že si užiješ zdlávání s každým, i menším kaprem. Sám až vyzkoušíš rozdíl mezi teleskopem a děličkou, tak to uznáš. Je to opravdu velký rozdíl, sám jsem to tenkrát zažil a byla to parádní změna 😉 . Jinak dají se sehnat 2,5 lb pruty za podobné peníze i od jiných značek, ale to Shimano bude patřit určitě k těm lepším, takže bych šel spíš to Shimana být Tebou než do nějakého no name prutu. Já mám Shimano Beastmaster 2,75 lb, ale to už je vyšší řada a jsem moc spokojen. Na to Alivio tu taky najdeš informace, když trochu pohledáš a jsou na to dobré reference, stačí použít vyhledávání v pravém horním rohu, dívej: http://www.lovkapra.com/kaprarske-forum/search.php?keywords=Shimano+Alivio

No a pokud by jsi chtěl menší děličku, třeba 3m (10 ft) a nebo 2,7 m (9ft), tak by jsi se mohl poohlédnout po těchto prutech: Chub Outcast 9ft Stalker. Sám je mám a pročti si téma a udělej si názor sám, jestli je to to, co hledáš. Když si koupíš 3,6 a 2,5 lb, tak to budeš moci používat všude i na velkých vodách atd. Ty menší se hodí hlavně na chytání u břehu a tam, kde se nevejdeš s velkýma prutama. Jen bych ještě dodal, že ty Chub Outcast 9ft Stalker asi budou ještě pořád trochu dražší, než je tvůj limit. Jeden prut stojí pořád kolem 2.000,-. Já mám 2,7m variantu, ale dělá se i 3 m. Ale to jen tak pro zvážení, kdyby se Ti to líbilo. Jinak bez problémů doporučuji to Shimano Alivio 2,5 lb 3,6 m. No a pokud by jsi časem chtěl lepší a dražší, tak si pořídíš a tyhle prodáš.

Jo a kdyby jsi šel do těch krátkých Chub Outcast Stalker, tak k těm by se asi ta Tica Scepter nehodila, je to moc velký naviják na tak malý a tenký prut. Ta Tica Scepter je spíš vhodná na 3,6 m prut 😉 . Tak snad jsem Ti trochu pomohl, třeba ještě něco napíšou i ostatní a nebo si pročti všechny diskuze i jiné tady, hodně se to všechno opakuje a lidi mají podobné požadavky jako Ty 😉 . Nejlepší je si to omáknout naživo v obchodě, každému může sedět něco jiného 😉 .