Úvod PR články Jak si vybrat optimální spací pytel na „lov kapra“

Jak si vybrat optimální spací pytel na „lov kapra“

613
0

Jestli mají něco opravdu všichni rybáři společného, pak ten fakt, že drtivou většinu svého času tráví venku v mokře a vlhku. Často ve dne i v noci a za nejrůznějších plískanic. Není proto žádným překvapením, že jsou osobami, jenž ocení teplé jídlo a hlavně – spaní! Bez toho totiž nelze očekávat solidní odpočinek, jenž se celkem logicky zase podepíše na úlovku další den.

Teplota vládne zcela všemu!

Jelikož standardně rybář pod pojmem „sezóna“ a „teplota“ rozumí dost často něco jiného a v jiné souvislosti, nežli zbytek okolního světa (nechápající jejich úžasné hobby), takže bude na místě trochu detailů z jiné branže…

Pokud se budete probírat spacími pytli a váš zrak na nějaký padne, tak si všimněte, že u každého pytle je uvedena jakási teplota (když budou místo jedné teploty tři, tak jde o zachování životních funkcí, komfort a již přílišné horko). Ta typicky udává (liší se to výrobce od výrobce podle toho, jak to specifikuje nebo testuje), jaký tepelný komfort ještě ve spacáku zažijete. Tepelným komfortem se tu rozumí situace, kdy se nikoliv nahá (tedy oblečená osoba) ve spacáku s podložkou ještě rozumně vyspí a odpočine si.

1

Tato teplota je sice jisté měřítko, ale za absolutní bernou minci ji nechápejte – často se totiž stane, že lidé mívají její vjem rozdílný. Navíc se tato věc značně mění podle toho, jak je člověk mladý/starý, je v klidu/hýbá se, stresu, jestli pil alkohol před spaním nebo se najedl, jaká je vlhkost vzduchu, … Je to prostě osobní pocitová komfortní veličina, nic vědeckého.

Izolace je nezbytným stavebním kamenem dobrého spacáku

Asi každému je jasné, že když spacák zvládne zimní období, v létě vám v něm bude nepředstavitelné horko. A ne, použít jej jako podložku v létě není dobrá volba, protože si sleháváte peří či umělé vlákno. Mít spacák zimní + letní je skvělá volba (letní je lehčí výrazně, což je v době jen batohů vážících 2-3 kg po celém dni zatraceně znát), nemluvě o tom, že existují i modely spacáků letních se zimními péřovými vložkami (též vynikající volba).

Určitě je ale nezbytné mít v záloze další ošacení pro případ, že by skutečně přituhlo (bohatě postačí i normálně nošená pracovní péřovka), popřípadě by člověk zahučel někam do ledové vody (nedejbože i se spacákem – mějte jej proto raději v přísně nepromokavém pouzdře!).

Vybrat si peří nebo umělé vlákno?

O tomto tématu by se daly psát knihy a vědecká pojednání (a také se tak děje), takže jen stručně vás dnes seznámíme se základy a bude na vás, zvolit si zrovna ten váš ideál.

Umělé vlákno je levné, dobře schne, je lehčí jak peří, ovšem po čase se slehává a pak je dost k ničemu stran své tepelné izolace. Umělá vlákna se též rovněž o poznání snáze čistí a nevadí jim vlhko, i mokré hřejí prakticky stále stejně a snáze se suší, protože vodu absolutně nepohlcují.

2

Co se týče péřových věcí, tak ty jsou (bráno z pohledu čisté váhy) teplejší, ale o něco těžší, dražší nežli umělé vlákno a co je nejhorší – vyžadují speciální chemické čištění. Zase odvádí vlhkost od těla a vy máte komfortnější spaní. I to má ale druhou stranu – peří mokré příliš neizoluje a dlouho se suší. Na druhou stranu, když je vaše údržba správná, peří vydrží celý váš život (viz vaše peřiny doma).

Nepodceňte zipy

I když tuto věc drtivá většina rybářů (ku své škodě) ignoruje, je pravdou, že nejlevnější plastové zipy mohou být zdrojem nečekaných problémů tehdy, když to nejméně potřebujete. Tak namátkou, stačí s ním přilehnout uhlík a nedostanete se bez nože ven.

A proč vlastně o zipech mluvíme? Jelikož právě ony jsou místem, kde nejlevnější třída spacáků ztrácí kvanta tepla. „Fajnovější“ spacákové modely zde mívají extra výztuhu v podobě speciálně všitého podélného lemu.

Poslední drobnosti

Pro rybářské hobby je užitečná spousta dalšího příslušenství. V první řadě to bezpochyby bude ono již zmíněné nepromokavé pouzdro. Ale neuvěřitelně užitečný by mohl být za jisté situace i spacák s integrovanou moskytiérou…

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: