Úvod Montáže Vlasové rovnátko

Vlasové rovnátko

11 206
0

V poslední době se stále více setkávám s různými druhy vlasových rovnátek a názory na jejich použití. V tomhle článku bych chtěl přestavit nejznámější z nich, jejich využití na návazci, případně situace, kdy je naopak nepoužívám vůbec. Jak je správně použít, neznehodnotit a mít s nimi co největší úspěchy?

Vlasové rovnátko slouží jako doplněk k háčku pro zlepšení jeho přetáčivosti. Což v praxi znamená, jak se bude háček chovat, potom co kapr nasaje naši nástrahu. Po zjištění, že není něco v pořádku, se kapr pokusí nástrahu s háčkem vyplivnout a to je přesně ta chvíle kdy potřebujeme, aby když háček putuje přes okraj kapří tlamy ven, se přetočil hrotem směrem dolů a zapíchl se do nejpevnější části tlamy kapra. U některých háčků je nutnost, u jiných vylepšení jejich vlastností a u některých prakticky zbytečnost. Každý rybář chce, aby jeho montáž fungovala na sto procent, aby každá ryba, která se pokusí ochutnat jeho nástrahu, se chytla co nejlépe a neúčinněji. A proto použiji při sestavení své montáže vlasové rovnátko, které mi k tomu dopomůže.

Jeden háček, tři rovnátka
Jeden háček, tři rovnátka

Vlasové rovnátko se dá použít z několika různých materiálů a druhů. Od vyztužené hadičky, přes smršťovací trubičku až po maskovacího červa takzvaného Mouthsnaggera. Využití všech typů je takřka identické, pouze v některých případech omezené velikostí háčku. V poslední době jsem se dostal ještě k rovnátku od firmy PB products, které je vlastnostmi podobné hotové smršťovací hadičce, ale je to finální produkt jako Mouthsnagger.

Veškeré rovnátka, ať už červíci nebo hadičky se vyrábí v různých barevných variantách. O vlivu barvy na použitelnost rovnátka by se dalo hodně spekulovat a pravděpodobně co člověk to názor. Já dávám přednost transparentnímu provedení, nebo provedení co nejvíc podobnému dnu revíru kde chytám. Co kapr nevidí, nebo co se mu snaží skrýt, to ho nevystraší nebo neodradí. Každopádně zvědavost kapra jako živého tvora nemůže být přehlížena, proto tam kde nefunguje transparentní rovnátko, nebo háček bez rovnátka, může naopak pomoci červík jasné červené barvy, která oko kapra zaujme, a donutí jej ochutnat nástrahu.

Dvě varianty plastových rovnátek
Dvě varianty plastových rovnátek

Jako nejlevnější variantu vlasového rovnátka se dá použit tužší hadička menšího průměru, nebo i takzvaná ventilgumka. Bohužel nedrží svůj tvar dostatečně stabilně a dlouho, ale v případě kdy má háček vyhnuté očko směrem dovnitř k hrotu, dá se určitě užitečně využít. Nasazením na ramínko háčku, prodloužíme jeho funkční část, a díky očku vyhnutému dovnitř vytvoříme správný tvar rovnátka. Takové rovnátko je bohužel nutnost neustále kontrolovat, poopravovat, a hlídat jestli sedí na háčku tak, jak by mělo. Dá se ale samozřejmě používat, pokud se Vám povede najít správnou hadičku, která na háčku pevně sedí. Tuhle variantu ale prakticky nepoužívám, jelikož není moc spolehlivá a nebudí ve mně dostatečnou důvěru ve funkčnost.

Dvě varianty smršťovací hadičky od firmy Ashima, transparentní a hnědá
Dvě varianty smršťovací hadičky od firmy Ashima, transparentní a hnědá

Asi nejpoužívanějším vlasovým rovnátkem je smršťovací hadička. Jedná se o plastovou trubičku, která se vlivem tepla stáhne a ztuhne. Asi její jediná nevýhoda je, že ji musíte nahřát, ať už nad parou, nebo v horké vodě. Hadičky se vyrábí v několika průměrech od 1mm až po 3.5mm, výrobci uvádějí tento průměr a průměr po smrštění, nebo velikost háčku na který doporučují hadičku používat. Zpravidla jde jen o to, jestli se Vám daný průměr hadičky povede navléci přes očko háčku na ramínko. Proto doporučuji mít v zásobě průměry minimálně dva. Samotné smrštění hadičky není složité. Pokud jedeme na vícedenní výpravu, máme u sebe zpravidla vařič, který je nezbytnou pomůckou k tvorbě návazců se smršťovačkou. Občas jsem vídával upravovat smršťovací hadičku pomoci zapalovače, to ale striktně nedoporučuji, jelikož může dojít k poškození návazce a zbytečnému zmenšení jeho pevnosti a odolnosti. Hadičku smršťujeme buďto nad párou, nebo přímo v horké vařící vodě. Po zkompletování návazce natáhneme na háček hadičku. V případě háčku s delším ramínkem, kde nepoužijeme vodící kroužek, ustřihneme asi 1 mm smršťovací hadičky pro fixaci vlasu a 1–1,5cm hadičky pro rovnátko. Délku podle velikosti háčku. Na samotném háčku doporučuji nechat minimálně 5mm, aby hadička dobře držela na háčku a od ramínka dle uvážení 5–10mm. Takto připravený návazec dáme nad páru, nebo vhodíme celý háček do vařící vody na vařiči, té stačí opravdu málo. Počkáme dvě až tři vteřiny, háček vyjmeme, uchopíme ho do jedné ruky, druhou chytneme konec návazce, pomocí kterého vytvarujeme rovnátko do úhlu 30–45 stupňů. Pokud se zdá, že hadička dobře nedrží na háčku, nebo svůj tvar, ponoříme ji opět do vody, a necháme ji tam o něco déle. Některé levnější materiály mohou mít problémy se smrsknutím a obepnutím háčku, proto je nutné zahřívat trubičku taky o něco déle, aby dosáhla správného tvaru.

Dva návazce s rovnátkem z gumové hadičky
Dva návazce s rovnátkem z gumové hadičky
říční dlouhán, použitá smršťovací hadička
Říční dlouhán, použitá smršťovací hadička

Velmi oblíbenou variantou vlasového rovnátka jsou plastoví červíci, neboli Mouthsnagger. Začal se vyrábět i v napodobenině patentky. Můžeme jej sehnat v několika barevných variantách včetně oblíbené transparentní. Dle výrobců se dá použít na háčky od velikosti 2 až 12, bohužel u některých menších háčků je nutné červíkovi ustřihnout hlavičku, aby na háčku lépe seděl a dobře fungoval. Na některé háčky nasadit nejde, zpravidla v případě že mají větší očka, to jsou pak s nasazením problémy. Červíci oproti smršťovacím hadičkám mají jednu výhodu, nepotřebujete nic vařit, aby se dali ve vašem návazci plnohodnotně použít. Červík sám už má vytvarovaný ocásek, aby vedl návazec od háčku ve správném úhlu. Červíka před provlíkáním vlasu je dobré trochu navlhčit, aby šel pohodlně nasadit na očko háčku. Nasadíme ho asi dva až tři milimetry za očko háčku, aby dobře seděl a neměl žádnou vůli. Oproti hadičkám po ztupení háčku můžeme červíka z návazce sundat a opět ho použít na dalším návazci. Na druhou stranu bývá o něco dražší a při chytání ve vázkách jeho ztráta daleko více bolí. Červík jako plastová náhražka plave, takže nikterak nezvětšuje váhu háčku a tím neztěžuje kaprovi jeho nasátí. S barevnými variacemi se dá velice dobře pracovat, pokud máme chuť, aby červíka kapřík viděl, použijeme výraznější barvu. A pokud chceme udělat jen náznak něčeho jako patentka, použijeme průhledné rovnátko, čímž můžeme kapra vyprovokovat ke zvědavosti.

Kamínek pro štěstí
Kamínek pro štěstí

Někomu může v jistých situacích na červíkovi vadit jeho tvar a snaha napodobit. V takovém případě je tu další plastové rovnátko, které se používá obdobně jako červík, ale tvarem zastupuje spíše smršťovací hadičku. Žádná napodobenina živočicha jen jednoduchá čepička na háček držící tvar vlasového rovnátka. Vyrábí se ve dvou variantách short/kratší na háčky s dlouhým ramínkem a long/delší na háčky s krátkým ramínkem. Díky tomu odpadává zastřihávání rovnátka, pro použití na menším háčku, nebo na háčku s dlouhým ramínkem. Po ztupení, nebo zdeformování háčku se dá sundat a použít znovu na jiném návazci. Navléká se stejně jako červík, nejlépe naslinit rovnátko a vlas opatrně protáhnout. Můžeme použít i tenkou boilie jehlu bez zpětné pojistky, ale jde to i bez ní. Tyto rovnátka se vyrábí ve třech barevných variacích, štěrk, bahno a řasa pro použití v různých podmínkách.

Krásný šupináč chycený na kombinovaný návazec s použitím vlasového rovnátka
Krásný šupináč chycený na kombinovaný návazec s použitím vlasového rovnátka

U vody mohou nastat situace, kdy se použití rovnátka vyhýbám. Takové situace jsou sice ojedinělé, ale přesto mohou nastat. Když má háček očko směřující dovnitř, a nechci jej zbytečně prodlužovat, mohu se rozhodnout pro vynechání rovnátka. Pokud z nějakého důvodu spěchám a aplikace rovnátka by mne zdržovala, v tom případě je ale lepší udělat nějaké návazce předem do zásoby.

Dvě varianty návazce s rovnátkem a bez něj
Dvě varianty návazce s rovnátkem a bez něj, u tohoto háčku není rovnátko až tak nutné díky tvaru háčku a vyhnutí očka
I přes dokonalý návazec, se neopatrný kapr může chytit z venčí tlamy
I přes dokonalý návazec, se neopatrný kapr může chytit z venčí tlamy

K uchovávání návazců slouží zásobníky na návazce, kde jde uložit i několik desítek sestav. Bohužel i ty jsou ovlivněny délkou, takže né všechny montáže se dají do zásobníku uložit tak, jak bychom potřebovali. Občas dělám montáže kombinované, dlouhé i půl metru, a ty se rozumně do zásobníku uložit nedají. Pokud použijeme jakékoli vlasové rovnátko, nedoporučuji při dlouhodobějším uložení návazec v boxu moc napínat, aby nedošlo k nechtěnému narovnání rovnátka. Nicméně i toto by prakticky ve všech případech opravilo trochu horké páry nebo vařící vody. Bohužel to ale potom nesplní účel, mít návazec okamžitě po ruce k použití. Proto doporučuji návazec při uchování v zásobníku moc nepropínat, abychom neznehodnotili vlasové rovnátko.

Uskladnění návazců, pokud možno vždy organizovaně
Uskladnění návazců, pokud možno vždy organizovaně

Vlasové rovnátka jsou neuvěřitelnou pomůckou a vylepšením našich dokonalých návazců. Jejich aplikace není složitá a výsledek vždy stojí za tu námahu. Funkčnost návazce se většinou prověřuje takzvaným dlaňovým testem, kdy otestujeme přetáčení háčku do tlamy kapra na naší ruce. Konec návazce s háčkem pustíme přes okraj dlaně dolů a pomalu táhneme za konec návazce háček zpět nahoru, aby se dostal na dlaň. Pokud se háček při přechodu okraje dlaně přetočí 10× z deseti pokusů dolů a píchne nás svým ostrým hrotem do ruky je vše v pořádku a můžeme naši sestavu bez obav poslat s nástrahou do vody. Pokud se mu ale povede přejít přes okraj dlaně a skončí nahoře bez toho, aby se zabodl, je něco špatně, a návazec je nutné opravit, nebo rovnou celý vyměnit. Rovnátka i celé montáže doporučuji po každém vytažení z vody pečlivě překontrolovat. Jestli nedošlo k poškození háčku v tlamě ryby při zdolávání, nebo zlomení hrotu háčku při smotávání přes kameny. Posunutí, přetočení, nebo stažení rovnátka při silovém zdolávání kapra. Poškození návazcové šňůrky, nebo spadení plastického olova, či olověného bročku během souboje s rybou.

Dlaňový test nám napoví, jestli funguje naše montáž
Dlaňový test nám napoví, jestli funguje naše montáž
Krásný 16 kg šupináč
Krásný 16 kg šupináč

Doufám, že Vám můj článek pomůže vylepšit Vaše sestavy k dokonalosti a udělat z nich zasekávací spolehlivé mašiny. Přece se říká, že nejdůležitější část sestavy je poslední metr u nástrahy. A to přece převážně tvoří koncová montáž, která když správně funguje, tak přinese spoustu radosti a příjemných chvil u vody.

S pozdravem
Martin Havránek

MikBaits

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: