Úvod Články Hledání ryb ve velkých vodách

Hledání ryb ve velkých vodách

3 167
0

Podle mého názoru je nejdůležitější věcí, když chcete být úspěšný při chytání kaprů, lokalizace ryb. Když je najdete, budete mít šanci je chytit. Samozřejmě, že způsob předkládání nástrahy musí být v pořádku, ale ani sebelepší nástraha vám nepomůže, když se v jejím okolí nebudou vyskytovat kapři. Ačkoliv hledání ryb, o němž píši v tomto článku se bude vztahovat na velkou francouzskou nádrž, jsem si jistý, že budete schopni uplatnit některé rady na vlastních vodách, kde rybaříte.

1

Za několik posledních let jsem se zamiloval do tohoto větrem ošlehaného vnitrozemského moře (veliké jezero ve Francii), a tak jsem věnoval většinu svého snažení tomuto typu vody. Zkrátka výzva častých extrémních podmínek mě nasměrovala k souboji s velkým francouzským jezerem. Užívám si rybaření v nedotčeném prostředí divoké přírody a nezapomínám na krásu často nedotčených kaprů.

Proto vám chci zřetelně naznačit, že mluvím o jezeře „Lac de la Foret d´Orient“ neboli o „Chantecoq“ a ne o žádném francouzském matečním rybníku (malý, rybami přeplněný komerční rybníček), které jsou nyní více a více v módě. Mne byste na břehu takové vody nikdy nenašli. Občas to může být trošku skličující, stát na břehu a dívat se na obrovskou plochu vody, často mohou být kapři kdekoliv. Ale na každém místě je několik faktorů, které ovlivňují kapří chování. A proto vám pomohu najít místo, kde budeme mít šanci chytit jednu i více ryb. Pojďme se nyní blíže na tyto faktory podívat…

Co dělá plochu jezera Orient tak velikou? Právě to může být srovnání např. s jezerem Yateley (velmi zajímavé jezero v Anglii), které je naopak malé. Podíváme-li se na to zblízka, je to velmi relativní. Čím větší je vodní plocha, tím větší šance, že se kapr bude nacházet dále od nástrahy. Z tohoto důvodu je hledání ryb velmi důležité. Na malých vodách je možné obejít celou vodní plochu dříve, než si vyberete místo a začnete si připravovat věci. Avšak zkusili jste si někdy obejít jezero Chantecoq a hledat přitom místo k chytání? Pravděpodobně by vám to zabralo více než jeden den.

4

Přesto však musíte nějakým způsobem nalézt kapry. Vím, že vám mnoho nepomohu, když řeknu, že někteří rybáři mají k tomuto hledání šestý smysl. Ale i jejich šestý smysl vychází z velké části ze zkušeností a poznatků z předešlých výprav. Před několika lety nebyl takový rybářský tlak na jezerech Orient či Chantecoq, jako je tomu dnes. Kapři se chovali velmi přirozeně a mohli jste je vidět na různých místech vyskakovat nad hladinou, tudíž jejich hledání bylo ve srovnání s dneškem mnohem jednodušší. Nyní je vidím vyskakovat či povalovat se na hladině jen velmi zřídkakdy a obzvláště ne v místech, kde je velký rybářský tlak. Hledání ryb je tak více složitější. Důležitým faktorem je vítr. Kapři se často pohybují s větrem až přímo do břehů, kde vlny nárazy do břehu kalí vodu až do čokoládově hnědé barvy.

Tam kapři najdou množství potravy a voda je v těchto místech plná kyslíku, ale to není pro vás nic nového. Dalším faktorem je úroveň hladiny. Na jaře je úroveň hladiny většinou vyšší a některé části břehu a příbřežní vegetace je pod vodou. Na podzim je úroveň hladiny nižší, zatímco jezera jsou vysušována každým rokem, aby zadržovaly přehrady. Na jaře můžeme najít kapry často blízko u břehu, protože mají dostatek potravy v zatopených březích. A tak je chybou automaticky chytat na velké vzdálenosti.

Na vodách, jako je jezero Chantecoq, jen velmi zřídkakdy vidím rybáře chytat blízko břehu, což považuji za velkou chybu. Na jaře se kapři často chytí v místech, kam se dá dohodit, nicméně většina rybářů vyváží své nástrahy někam daleko lodí. Nezlobte se pánové, ale tomu opravdu nerozumím… Šetřete si svaly na podzimní měsíce. (Asi chcete chytit formu na říjen). Na podzim se kapři shromažďují v hejnech ve velkých vzdálenostech od břehu a ve velmi hluboké vodě, kde teplota vody zůstává stejná po celou dobu zimy.

6

Tady je první pravidlo: na jaře jsou kapři blíže, naopak na podzim dále. Držte se této myšlenky a zkuste si podle toho najít nějaké příhodné místo. Místa můžeme rozdělit do dvou kategorií. První jsou „strategická“ místa (tj. místa na začátcích zálivů) a druhá „významná“ místa (tj. místa, kde je dostatek potravy či příhodné dno).

To co hledáme, jsou místa, kde na kapry buďto dříve nebo později narazíme či místa, kde se kapři rádi zdržují pro dostatečné množství potravy. Složení potravy kaprů je na francouzských vodách závislé na racích. Raci mají rádi štěrkovité až kamenité dno, jenž jim poskytuje dobrý úkryt. Dalším dobrým úkrytem jsou pro ně kořeny stromů. Za pomocí echolotu se vám je bez problémů podaří nalézt. Jestliže je místo plné takovýchto pařezů, můžete si být zcela jisti, že raci a tím pádem i kapři, se neztratí.

Profil dna můžete také zjistit pomocí olova. Jestliže je ono místo příliš vzdálené od břehu, použijte k zmapování dna za pomoci olova loďku. To je činnost, kterou dělám velmi často, i když mám s sebou echolot. Když nemůžete nalézt místo se zajímavým profilem dna, hledejte alespoň nějaký záchytný bod.

3

Představte si, kde by se tak mohli kapři pohybovat. Takovýto záchytný bod je také dobrou volbou. Obvykle zkouším chytat kdykoliv proti větru, protože kapři mají rádi zvlněnou vodu při březích proti větru. Nikdy nebude chybou, když umístíte všechny pruty na jedno místo ihned od začátku. Někdy mám dojem, že si mnoho rybářů myslí, že v tak veliké oblasti, jako je francouzská nádrž, není možné pozorovat kapry. To však není pravda. Samozřejmě, jestliže sedíte celý den ve svém bivaku, a jen tak koukáte na vodu, málokdy uvidíte nějakou ryby, obzvláště v místech s velkým rybářským tlakem. Podle mne vždy pomůže dobře číst vodu, když chcete pozorovat ryby. Minulý rok jsem strávil poměrně dost času hledáním ryb, aniž bych při tom rybařil.

Po dlouhém veslování jsem dokázal nalézt skupinu velkých kaprů krmících se ve velmi mělké vodě blízko potopených stromů. I když byla hladina vody v té době snížená, zapamatoval jsem si toto místo a o čtyři týdny později, když bylo možné se dostat na břeh, jsem zde chytal. Během loňské sezóny jsme já i můj kamarád byli odměněni velmi pěknými rybami. Ohlédnu-li se nazpět, určitě bych zde nechytal, kdybych si toto místo nevyhlédl předem.

5

Nakonec bych se s vámi chtěl podělit o krátkou historku, která vám podle mého názoru názorně ukáže, jak je užitečné, když dobře znáte vodu i její obyvatele. Koncem loňského května mi zazvonil telefon. Volal mi můj dobrý kamarád, který právě chytal na jezeru Chantecoq. On i jeho parťák dvakrát během čtyř dnů změnili místo a stále byli bez záběru. Kamarád chtěl od mne poradit nějaké místo, kde by se dalo úspěšně chytat. A tak jsem se ho zeptal, jaké jsou na jezeru podmínky (úroveň vodní hladiny, směr větru, počasí apod.).

Když jsem věděl všechny potřebné informace, začalo mi to vrtat hlavou. Napadlo mě, po jedné loňské zkušenosti, aby se zkusili intenzivně věnovat pouze jednomu specifickému místu a vyčkávali, co nastane. Nikdy jsem v tomto místě jezera nechytal, ale v loňském roce jsem toto místo viděl a podle toho, co mi kamarádi řekli do telefonu, se zdálo být příznivé.

Byla to poměrně mělčina. Taková, kterou většina rybářů úmyslně ignoruje, a tak jsem si byl zcela jistý, že kapři ono místo navštíví, zejména když zde sluneční paprsky prohřívají vodu. Věřte tomu nebo ne, druhý den ráno v šest hodin mi znovu zvoní telefon. Byl to ten samý kamarád, co volal den předtím. Za svítání během třiceti minut on i jeho parťák chytli dva lysce o váze 23 a 19 kilogramů. Když znovu nakrmili, viděli nespočet velkých kaprů proplouvat okolo rákosu.

2

Dovedete si asi představit, jak jsem byl to ráno vzrušený. Velmi jsem je potěšil. I když jsem byl 500 kilometrů daleko od jezera, přečetl jsem perfektně vodu. Nevysvětlujte si to prosím špatně, že bych se chtěl vychloubat, to by mne ani při nejmenším nenapadlo! Jen chci ukázat, že to byl velmi dobrý příklad, jak nápomocné a užitečné je znát vodu, kde chytáte i její obyvatele. Nejlepší způsob, jak dobře poznat vodu je pozorovat, co se zde děje. Proto neustále mějte vodu na očích a nezapomínejte na příbřežní části.

Christian Finkelde

Tento článek pochází z archivu časopisu KaproMánie
KaproMánie

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: