Úvod Články Lov kaprů s feedrem na stojaté vodě

Lov kaprů s feedrem na stojaté vodě

10 104
0

Lov velkých kaprů nemusí být vždy jen o těžké výbavě za několik desítek tisíc a sezení týden bez záběru na místě. Pěkné kapry si můžeme zachytat i s velice jednoduchým a jemným náčiním, bez použití kýblů plných boilies. Nechci, aby zněl můj úvod jako nenávist ke všem kaprařům. Před všemi smekám a obdivuji jejich znalosti a tu sílu vytrvat několik hodin bez záběru. Pouze chci ukázat, že lov velkých kaprů může být i věc chvilky a velké zábavy, u které nebudete dlouho čekat na první záběr. Tedy pokud bude Sv. Petr přát a my se pokusíme jít štěstí naproti.

To, čemu říkám velká zábava na rybách je lov feedrem. K feedru jsem přičuchnul už před několika lety a byl jsem natolik okouzlen chvějící se špičkou, že dnes už nechytám skoro jiným způsobem. Někteří rybáři si myslí, že lov s feedrem je pouze o menších rybách, o rybách, které si někdy dovolí nazvat i jako plevelné. Není tomu tak. S feedrem se můžou chytat ryby dosahující trofejních velikostí. V tomto článku bych vám chtěl popsat způsob lovu s feedrem, kdy budeme chytat kapry větších rozměrů a jak jsem napsal už na úplném začátku, určitě nebudeme dlouho čekat na první záběr.

VYBAVENÍ

K lovu kaprů nám postačí jakýkoliv feeder, i když bych byl klidnější s typem medium a tvrdším. Když budeme vědět, že nás čekají opravdu pěkní kapři, nebudeme váhat a použijeme Feeder typu HEAVY nebo EXTRA HEAVY, tyto pruty se pohybují v gramáži 80 – 150 g. Důležitá je také délka prutu, protože budeme určitě nahazovat do větších vzdáleností od břehu. Nejideálnější je délka 360 cm, se kterou už dokážete bez obav nahodit opravdu daleko. Špičky používám raději ty tvrdší, pouze na začátku jara a ke konci podzimu nasadím o něco jemnější s větší akcí, a to z důvodu opatrnosti záběru.

Navijáky můžeme používat dle vlastní libosti, ale berme v potaz, že feeder je velice jemný prut, který by si měl vyžadovat i lehčí typ navijáku. Já používám navijáky o velikosti 2000 – 4000 max. Navijáky postačí obyčejné, bez baitrunneru. U feedru by nebyl důvod ho využít.

Vlasec budeme používat o průměru 0,20 – 0,25 mm. Ten nám postačí ke zdolání i větších kousků (za podmínky dlouhého a trpělivého boje). Velká změna je ve velikosti háčků a málokomu se chce věřit, že trofejní kapr se dá chytit i na velikost č. 16 – 18. Zde je ale dobré nešetřit a koupit opravdu kvalitní háčky.

MONTÁŽ

Montáž je opravdu jednoduchá a skládá se pouze z kmenového vlasce o průměru 0,20 – 0,25 mm. Na vlasec navlékneme obratlík s karabinkou, na kterou pak nasadíme krmítko nebo olůvko a navážeme před ně zarážku pomocí ventilkové gumičky. Od zarážky asi 20 cm navážeme háček, který si zvolíme dle používané nástrahy. Menší pomůcka je zde: kukuřice – č.10-12, žížala – č.8-12 a červi č.16-18. Máme tak nyní navázanou průběžnou montáž, která je bezpečná z důvodu utrhnutí, kdy ryba netáhne za sebou zátěž. Lze provést na stejný způsob i se speciálními průjezdy na krmítka proti zamotání.

VÝBĚR MÍSTA

Problém při lovu feedrem je najít vhodné místo, abychom se bez problému vešli s pruty, které musejí být v pozici buď na délku s vodou, nebo vztyčené špičkou k nebi (pruty nastražujeme tak, aby vlasec s prutem po nahození tvořili vždy úhel 90° nebo o něco větší). Proto hledáme místa, která jsou dost široká a nad námi nejsou žádné větve, které by nám vadily při zasekávání (přeci jen, feedrové špička je velice křehká záležitost).

STRATEGIE LOVU

Budu zde popisovat způsob lovu, který se mi na stojatých vodách nejvíce osvědčil a jeho postup využívám od jara do pozdního podzimu. Jedná se o tzv. metodu dvou prutů. K lovu nepoužívám žádné echoloty a různé jiné vyhledavače ryb. Sázím pouze na štěstí a instinkt. Dva pruty využívám především z důvodu rychlého naleznutí ryb. Na oba pruty nandám stejnou nástrahu a použiji i stejné krmení. Jeden nahodím daleko a druhý jen tak mrsknu kousek od břehu, asi tak 5-10 metrů. Záleží na jednotlivé vodě, která může mít rozlišný sklon dna. Čím větší sráz do hloubky, tím blíž druhý prut nahodím. Po nahození obou prutů čekám, na kterém budu mít častější záběry. Po půl hodině (která obvykle stačí) vyhodnotím, které místo bylo úspěšnější, kde jsem tahal větší ryby, kde byly záběry častější a na to místo už budu směřovat oba mé pruty. Jednou jsem takto nachytal jako jediný z celého okolí spoustu nádherných kaprů, a to jen protože jsem objevil největší aktivitu ryb asi 4 metry od břehu. Nikdo mi nechtěl věřit, že takto nádherní šupináči se nám prohánějí přímo pod nohama.

ZÁBĚR

U feedru je výhoda, že zde máme neustálý kontakt s nástrahou, pomocí našponovaného vlasce špičkou. Záběry se hodně liší podle ročního období. Na jaře to bývá velice opatrné chvění špičkou a je zapotřebí neustálé sledování pohybu a okamžitý zásek. V létě jsou dny, kdy nestíháte tahat pruty z vody a na podzim záběry s přibývající zimou opět zjemní a vyžadují zaseknutí bez nějakého otálení.

špička feederu
záběr rozpoznáváme pomocí špičky feederu

NÁSTRAHY

Každý musí sám poznat, na jaké nástrahy se bude nejlépe chytat na dané lokalitě. Ale můžeme se držet pravidla, které využívám já a často mi dopomáhá k častějším úlovkům

Zima, jaro, podzim – červ, rousnice, hnoják
Léto, začátek podzimu – kukuřice, rohlíkové boilies

(V chladném počasí používejme nástrahy živočišné, v teplém počasí nástrahy rostlinného původu)

A co se týče vnadění, existuje moje pomůcka: tam, kde víme, že se vyskytují ryby menší (cejn, plotice, perlín…), používejme raději k provnadění pár hrstí kukuřice, na větší vzdálenost použijme buď PVA punčochu, nebo krmnou raketu. Tam, kde jsme si jistí o přítomnosti převážně kapra, můžeme krmit i klasickou směsí na ryby.

úlovek na feeder
úlovek kapra na feeder

ZÁVĚREM

Doufám, že lov feedrem okouzlí i více rybářů, kteří chtějí zažít “akční” rybolov a nebudou feeder brát pouze jako prut pro zachytání si malých ryb. S feedrem se dá chytat po celý rok a pokud budeme hodně trpěliví, dokážeme z vody vytáhnout i pár trofejních kousků.

Adam Krásnywww.vakr.tym.cz

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: