Úvod Seriály Lov kaprů na menších řekách 5 (Montáže a způsob lovu)

Lov kaprů na menších řekách 5 (Montáže a způsob lovu)

24 029
0

V minulých dílech jsem se pokusil vysvětlit vhodné vybavení, jak hledat kapry na řece a taktiku krmení. Nyní jsem se pokusil napsat něco o montážích pro lov a také něco o technice lovu.

Montáže, které používám k lovu kaprů na malých řekách nejsou vůbec složité. Řídím se pravidlem, že čím jednodušší koncová montáž, tím lépe. Vždyť se chytá na krátkou vzdálenost a někdy i v těsné blízkosti břehu.

Lov na položenou

Ve většině případů chytám tímto způsobem. Jelikož je v řece proud a já potřebuji mít nástrahu umístěnou v blízkosti zakrmení, jeví se mi chytání na položenou jako nejvíce účinné.

Používám pouze 3 montáže:

  • a) průběžnou či důvěryhodnou montáž
  • b) únikovou montáž
  • c) montáž na srkačku

    Tyto montáže jsou univerzální a spolehlivé. Nejraději ale mám tu první – průběžnou. Je úplně nejjednodušší.

    Všechny tři montáže popisuji tak, jak je používám při lovu.

    a) průběžná montáž

    Existuje několik způsobů, jak montáž navázat. Já ji většinou sestavuji tak, jak jí vidíte na obrázku č. 1. Skládá se z olova (20-80g), gumového korálku, obratlíku, návazce z pletené šňůry a háčku.

    průběžná

    Takto (obr.1) lovím asi v 70%, když chytám na průběžnou montáž. V těch zbylých 30% používám místo olůvka průběžné krmítko (obr. 2).

    krmítko

    Důvěryhodná montáž je vhodná jak při chytání v těsné blízkosti břehu, tak i při chytání v korytě řeky. Doporučuji používat tenkou pletenou šňůrku místo monofilního vlasce. Je poddajnější a pro kapra je méně podezřelá. Ryba nástrahu nasaje a bez problému se rozjede někdy směrem od nás, někdy směrem k nám (to se projeví tzv. padákem – swinger nebo čihátko začne padat dolů). Potom následuje už jenom zásek, který by měl být přiměřený lovné vzdálenosti. Tím myslím to, že není zrovna vhodné provádět zásek takovým způsobem jako když lovíme na 150m od břehu. Bohatě stačí prudčeji přizvednout prut a háček ve většině případů bez problému pronikne do rybí tlamky.

    b) úniková montáž

    Abych řekl pravdu, moc ji na menších řekách nepoužívám. Nemám k tomu ani žádný závažný důvod. Pro lov na menších řekách ji nedoporučuji.

    úniková

    Jako vhodnou ji ale považuji v případě, když přijde velká voda a v řece je velký proud, který výrazně znemožňuje indikaci záběru při použití průběžné montáže. Nastane-li taková situace, sáhnu po únikové udici. Špičky prutů nasměruji co nejvíce vzhůru tak, aby bylo co nejméně vlasce ve vodě a tím se snížil odpor proudu na šňůru. Použiji zátěž 80g +. Swingery zatížím na nejtěžší zatížení a čekám na záběr.

    Pokud nevíte, jak ji zhotovit, podívejte se na článek Úniková udice z rubriky Montáže.

    c) montáž na srkačku

    Někdy na jeden prut navážu srkačku. Obvykle se jedná o montáž, kterou už zde velmi pěkně popsal pan Petr Jirava v článku Trochu ohleduplnější srkačka. Doporučuji ji používat v pozdním jaru a přes léto, když jsou kapři nejvíce aktivní a berou méně opatrně.

    srkačka

    Lov na plavanou

    Plavané se moc nevěnuji, ale přesto jsem na ni nezanevřel a pro zpestření občas také splávek navážu. Chytám na ní tehdy, je-li menší proud nebo si najdu nějakou pěknou tůni. Také tam, kde se točí voda a v oblastech potopených vázek.

    Při tomto způsobu lovu jsem si oblíbil jen 2 montáže:

  • a) klasickou montáž s vyváženým splávkem
  • b) hladinovou montážNejčastěji chytám na montáž s vyváženým splávkem. Pokud je velké letní parno a kapři nechtějí přijímat potravu u dna, je často účinná montáž, kdy je nástraha pouze nechána „na pospas“ proudu. Takto proudem unášenou plovoucí nástrahu potom kapři atakují a my máme reálnou šanci na záběr.

    a) klasická montáž s vyváženým splávkem

    Jak už jsem psal výše, s touto montáží vyrazím za kapry tehdy, najdu-li si nějakou pěknou tůni, kde není velký proud a udrží se tam splávek.

    plavaná

    Není na ní nic složitého, jedná se o klasiku. Vlasec nechávám 0,30 mm, ale posledních 20-50cm navazuji z pletené šňůry. Tlustá třicítka by asi nebylo to pravé. Myslím, že na této sestavě není nic k nepochopení – obrázek snad stačí.

    b) hladinová montáž

    Používám ji jenom v případech, je-li velké letní teplo, kdy se kapři sluní nebo tehdy, když se kapři evidentně ukazují u hladiny.

    Stačí jenom navázat háček na vlasec a je hotovo. Většinou ale poslední konec navazuji také s pletené šňůry. I zde se stačí, myslím, podívat se na obrázek.

    hladinovka

    Z obrázku asi správně tušíte, že celá montáž je sestavena pouze z návazce (háček, obratlík, pletená šňůra). Nepoužívám zde žádné olovo ani broky. Prostě to jenom takto jednoduše navážu a nastražím na háček nějakou dobře plovoucí nástrahu (např. kousek chleba, rohlík, plovoucí boilie atd.). Nahodím a nechávám nástrahu volně unášet proudem. Zrakem potom sleduji záběr. Zasekávám až tehdy, když kapr dobře pozře celou nástrahu. Je třeba nenechat se zmást pouhými nárazy ryb do nástrahy. Je třeba vyčkat a vystihnout ten správný moment vhodný k záseku. Při pár pokusech se to jistě naučíte.

    Šoková šňůra

    Zapomněl jsem se zmínit, jestli používám při lovu na menších řekách šokový návazec. Většinou ne, ale pokud se z nějakých důvodů (např. velký výskyt vázek) rozhodnu „šokovku“ použít, tak si většinou vystačím s obyčejným monofilním vlascem o průměru 0,40mm. Navazuji posledních 5-15 metrů – podle potřeby. Šokový návazec z pletené šňůry volím pouze tehdy, když potřebuji, aby se šňůra prořezala vodním porostem (lekníny a trávy). Jinak pletenou šňůru na šokové návazce nepoužívám.

    Závěr seriálu

    Toto je poslední díl celého seriálu o lovu kaprů na menších řekách. Doufám, že se vám líbil a že vám třeba někdy pomůže k úlovkům.

    úlovky
  • Komerční sdělení

    Chcete-li, můžete přidat komentář: