Úvod Články Jarní a letní partikly

Jarní a letní partikly

12 557
5

Přátelé, po té letošní extrémní zimě, kdy se rtuť ne a ne odlepit od minusových teplot, je hezké se dívat, jak se konečně počasí umoudřilo a stojaté vody roztály. Tohle je vždycky roční doba, která mě vzrušuje – je plná nadějí, jak se blíží dlouho očekávané jaro a pak i teplé léto.

Nahazování prutem

Jakmile se kapři proberou ze svého zimního spánku, začnou se pomalu rozjíždět a opět se shánět po dobře zaslouženém hodování. V tomto ročním období je důležité, aby návnada byla jak chutná, tak dobře viditelná. Je třeba, aby kapr vaše krmné pole zřetelně viděl, takže kontrastní barvy jsou klíčové. Během časného jara se kapr častěji objevuje v mělkých vodách, které se ohřívají dříve, zejména na okrajích. Právě na to se soustředíme při úvaze, kde vlastně krmit. Rád bych se s vámi podělil o své myšlenky, pokud jde o přípravu, prostředky a taktiku, kterou používám u své nejoblíbenější návnady – partiklu.

Jako partikl můžeme definovat jakoukoli návnadu, připravenou z malých, velikostně podobných druhů, jako jsou semínka, oříšky, hrách a fazolky. Semena, ořechy a luštěniny v sobě obsahují přirozeně velké množství esenciálních olejů, sacharidů, proteinů a mléka – na rozdíl od boilies, kam tyto komponenty musíme přidávat. Partiklové návnady patří mezi ty původní a tradiční, používané od počátku moderní kaprařiny. Už od padesátých a šedesátých let dvacátého století se partikly používaly buď samotné, nebo v kombinaci a na svém kontě mají tisíce kaprů všech velikostí, včetně několika největších úlovků v dějinách sportovního rybolovu.

Partiklové návnady
Partiklové návnady patří mezi ty původní a tradiční, používané od počátku moderní kaprařiny.

Myšlenka, na jejímž základě vzniklo vnadění partikly, znamenala napodobit hojnost velmi malých přírodních druhů krmení (patentky, plankton, měkkýši atd.) a předložit množství velmi drobných kousků návnady. Pokud se vám podaří nahradit přirozenou skladbu kapřího krmení, ryba ji akceptuje místo své původní stravy. Dokonce jsou chvíle, kdy kapr přijímá partikl tak důvěřivě, že mu dává přednost před veškerou jinou potravou! Pokud se toto rybáři povede, má příležitost dostat se k velkým úlovkům.

PartiklBěhem let se ukázalo, že čím více povzbudíme kapra přijímat více druhů potravy, tím snadněji se nám bude chytat. Nemusíte vždycky používat jen jeden druh partiklu. Můžete zkusit sortiment přírodních partiklů a vytvořit si tak svou unikátní kombinaci, nebo připojit pelety a boilies a vyrobit si tak velmi efektivní směs. Prolínání připravených partiklů, jako je konopné semeno, tygří ořechy a zrnka sladké kukuřice vyústilo v krásné úlovky velkých kaprů. Nyní, když na scénu kaprařů vstoupily pelety, tak se i ty používají k přípravě partiklových směsí. Pelety absorbují některé šťávy semen a ořechů, které jsou plné chuti a dále tak zdůrazní váš styl vnadění. Bude to mít ohromující účinek na výsledky vašeho lovu – daleko víc než použití čistých třeba pstružích pelet. Není pochyb o tom, že partikly mají velikou hodnotu za slušné peníze, a jsou proto nákladově nejefektivnější návnadou pro rybáře, kteří se musí ohlížet na rozpočet. Partikly jsou účinné doma i v zahraničí. Vždycky byly podstatnou součástí ve výběru mých návnad.

Všichni dobří rybáři vědí, že kapr se dokáže velmi rychle seznámit s partiklovým vnaděním a stává se opatrným. Pak je obtížné jej chytit. Proto je extrémně důležité, prezentovat rybám takovou návnadu, na jakou ještě nebyly ulovené nebo na jakou nejsou zvyklé. Partikly tak můžete používat celé, sekané, drcené, ale také ve směsi s multimixy nebo vnaděním na dno od firmy HINDERS. Záleží na vašem výběru. Rybáři to dodá více flexibility, aby si vytvořil svou vlastní návnadu, která bude perfektně ladit pro určitou vodu nebo situaci. Partikly poskytují rybáři velkou příležitost k experimentování a držet se vždy o krok před kaprem – i před ostatními rybáři!

Maple Peas (metelice, holubí hrách atd.)

Tato luštěnina je jedním z opravdových „mohykánů”. Myslím, že to byl můj přítel Rod Hutchinson, který ji opěvoval ve své knize „The Carp Strikes Back” (Kapr v protiútoku) již v roce 1980. Mnozí rybáři ji používají dodnes. Příprava metelice je velmi jednoduchá (viz níže). Jakmile ji uvaříte, semena jsou kulatá a těžká – což je perfektní pro hody do slušných vzdáleností. Jsou velmi produktivní, ať už je použijete jako vnadění, nebo jako nástrahu na háček. Pokud budete používat tuto luštěninu, tak s trochou přemýšlení a předkrmením správného místa budete mít kapry na dosah svých prutů mnoho měsíců v roce.

Jeden z atraktorů metelice je šťáva, kterou obsahuje
Jeden z atraktorů metelice je „šťáva”, kterou obsahuje

Příprava: Nechte jeden díl metelice namočený ve dvou dílech vody po 24 hodin, aby semena nasákla. Pak je nasypte do hrnce a doplňte vodou, aby byla pořádně ponořena. Přiveďte k varu, a když voda bublá, ztlumte oheň a nechte zvolna vařit ještě 10–15 minut. Pak odstavte ze sporáku a nechte metelici vychladnout ve vodě. Jakmile vychladne, je možné ji rovnou použít nebo zasáčkovat a zmrazit.

Doporučené úpravy: Jeden z atraktorů metelice je „šťáva”, kterou obsahuje. Ta je ideální ke kvašení (fermentování), pak se mění na kapalinu podobnou pivu a mnozí rybáři ji používají s velkým úspěchem.

Pro další obohacení této luštěniny přidejte 2 ml Betalinu (přírodní sladidlo) a 10 ml Molasses Liquid (koncentrát melasy, oba výrobky HINDERS) na kilogram metelice do namáčecí vody. To jim dodá fantastickou vůni a chuť. Další bonus těchto semen s ideální velikostí je možnost kombinace s 10mm korkovou kuličkou. Tu také můžete nechat nadipovat melasou a Betalinem. Pak připravte návazec a na vlas pod háček dejte 2–3 semena a korkovou kuličku. Budete pak chytat těsně nade dnem na vznášející se nástrahu.

Molasses Liquid, korkové kuličky a Betalin
Molasses Liquid, korkové kuličky a Betalin – moje oblíbené doplňky při lovu na partiklové částice

Další možností je rozmačkat vařenou metelici na hrubší drť a pak přidat BLITZ Multimix. Toto použijte jako krmení a nastražte 3 semena na vlas – to mám ze všeho nejraději.

Vikev

Vikev je někdy chybně popisována jako návnada čistě pro bílou rybu (plotici), ale kapr stejně tak miluje její velká zrna a neobyčejný voskovitý povrch.

Vikev
Vikev

Příprava: Namočte na 12 hodin jeden díl vikve do dvou dílů vody. Pak v hrnci uveďte do varu a nechte dál vařit asi 5 minut. Odstavte ze sporáku a nechte vikev ve vodě vychladnout. Jakmile zchladne, můžete ji hned použít nebo zmrazit ve vhodných sáčcích.

Doporučené úpravy: 2 nebo 3 semena vikve na vlasu jsou velmi účinnou nástrahou, ale raději ještě k tomu vnadím vikev s konopím půl na půl, kdy časy namáčení a vaření ponechám stejné. Na vodách, kde se silně používají rybí moučky, zkuste přidat vrchovatou polévkovou lžíci soli na každý kilogram suchých semen. Naopak na vodách, kde při vnadění dominují ovocné nebo sladké příchutě, použijte 2 ml Betalinu na kilogram suchých semen a přidejte jej do vody před namáčením.

Konopí a vikev
Rád vnadím vikví s konopím půl na půl

Kroupy

Kroupy jsou jeden z nejmléčnějších, krémových a sladkých partiklů vůbec. Obecně jsou to obnažené obilky zbavené slupek. Světle smetanová barva krup je vždycky klasikou mezi partikly. Používá se především jako přísada do partiklových směsí, její barva a sladká krémová chuť se šíří jako obláček vodou a působí na kapry plovoucí okolo jako signální světélko. Kroupy jsou nejjednodušší partikl, pokud jde o přípravu. I když se převaří a jsou příliš měkké k využití na háček, ve vnadící směsi nebo samotné působí přímo zázračně.

Kroupy
Kroupy

Příprava: Jeden díl krup zalijte dvěma díly vody a přiveďte k varu. Okamžitě pak odstavte z ohně a nechte vychladnout. Budou mít konzistenci převařené rýže – velmi lepkavé, kašovité a mléčné.

Doporučené úpravy: Rozemelte kroupy na prášek a ten se bude šířit vrstvami vody a přitahovat kapry, aby si vyzkoušeli jeho chuť.

Ještě před tím, než dáte kroupy vařit, můžete přidat 20–30 ml PINK SLIME, abyste zvýšili jejich sladkou a mléčnou chuť. Nyní je k dispozici obrovská řada podobných tekutin, která kaprařům umožňuje připravit svou vlastní neodolatelnou návnadu. Použitím 10–15 ml takového atraktantu můžete zvýšit obvyklou chuť a přitažlivost partiklu. Takže popusťte uzdu své fantazii a nebojte se experimentovat – může to navždy změnit váš názor o krmení!

Často dostávám otázku: „Jaký používáte návazec?“

Návazec je obvykle krátký – od 7,5 do 15 cm. Kapr, který najde na dně místo pokryté partiklem, se nebude pohybovat od návnady k návnadě, jako je tomu v případě boilies, ale spíše bude partikl „luxovat”. Zásek musí být okamžitý – takže nástraha blízko olova je definitivně nejlepší řešení a krátká verze vždycky dává daleko větší šanci na přesný zásek ryby.

Můj oblíbený návazec
Můj oblíbený návazec pro lov na partikl

Háčky musí být ostré jako břitva a ne příliš velké. Jako ideální jsem si vybral Curv Shank od Kordy ve velikosti 6 nebo 8. Zakřivení obloučku dělá tyto háčky dvakrát silnější ve srovnání s jinými ve velikosti 2 nebo 4 a dovoluje nám zjemnit celou prezentaci.

Háčky musí být ostré jako břitva a ne příliš velké
Háčky musí být ostré jako břitva a ne příliš velké

Jak navázat háček? Zde jsou dvě možnosti. Váha fluorkarbonu sama o sobě přišpendlí montáž ke dnu a ještě více znesnadní kapru její rozeznání. Můžete ale také použít měkkou pletenku se dvěma malými kousky Heavy Metalu od Krystonu, nalepenými superlepidlem. (Heavy Metal je velmi těžký wolframový tmel, který rovněž zatíží váš návazec na dně.)

Olova: Normálně používám 2–3 uncová (cca 55–85 g) průběžná olova na vodítku. Pokud potřebují dosáhnout delší vzdálenosti, použiji i větší zátěž.

Další často kladenou otázkou je: „Jak prezentujete partikl na své lovné místo?“

Pokud návnadu zavážíte na loďce, jednoduše ji na místě vysypte do vody!

Vrhání je jednoduchý, ale ne nejlepší způsob, jak dostat větší množství připravené směsi až k rybě. Když katapultujete partikl složený ze semínek různých velikostí sám o sobě, je zřejmé, že menší a lehčí semínka dopadnou dříve, než ta větší. To může ovlivnit vaše krmení. Doporučil bych přidat k připravenému partiklu některý z multimixů od HINDERS. Takto můžete v ruce uhníst malé oranžové koule, které snadno hodíte až do 60 metrů.

Krmná směs s partiklem
Krmná směs s částicemi partiklu

„Spodding“ se rok od roku stává stále důležitější metodou krmení. Spod (u nás nazývaný zejména „raketa”) je plastová roura, na jednom konci otevřená. Uzavřená část („nos” rakety) je naplněný plovoucím materiálem, lehčím než voda, takže když „raketa” vlétne do vody, „nos” se zvedne a vaše směs se pak vysype volným koncem na krmné místo. Raketa je připevněna na speciální nebo náhradní prut s navijákem s pletenou šňůrou (běžná pletenka). Pokaždé, když raketu nahodíte, její obsah se vyprázdní do vody a vytvoří vrstvu partiklu právě tam, kde budete chytat. Množství ryb v jezeře nebo rybníku vám určí, kolikrát budete potřebovat raketu použít. Rád začínám tak se šesti náhozy, někdy přidám jeden až dva další po každé akci, takže postupně vytvářím lůžko z partiklů. Myslím, že tohle je produktivnější metoda, než vysypat všechno na jedno místo najednou. Pamatujte, že můžete kdykoli přidat, ale už nikdy nemůžete ubrat, pokud své místo překrmíte. Takže tohle berte jako varování!

Zakrmovací rakety a praky

Na trhu je spousta kvalitních raket od předních výrobců, jako například Korda, Fox a další. S raketou střední velikosti, přesným nahazováním a velkým množstvím malých částeček – partiklů (např. konopný semenec, směsi typu partiblend, tygří ořechy, kroupy) můžete vytvořit přesné krmné místo na poměrně velkou dálku v dosahu sestavy. Ti nejlepší dokážou nahazovat přesně i v rozsahu 100 metrů, čehož lze jinak dosáhnout pouze při krmení z lodě nebo ze speciální lodičky na dálkové ovládání. Doporučuji vám pořídit si samostatný prut a naviják pro zakrmování, a to vám určitě poskytne více flexibility při veškerém vnadění.

Bryan Jarret

Věřím, že jsem vám mohl dát pár nápadů, jak experimentovat s partiklem a jsem si jist, že vaše výsledky vám ukáží, že tuto návnadu není radno podceňovat. Z vlastní zkušenosti vím, že jediné, co opravdu „musíte”, je pečlivě partikly připravit. Všechny druhy i směsi musí být přivedeny k varu, abyste z nich dostali to nejlepší a aby mohly pustit svou pravou chuť. Takže když chcete použít jakákoli semena (ořechy, boby nebo jiné luštěniny), udělejte vše pro získání optimální přitažlivosti a pořádně je uvařte.

Příště se můžeme podívat na pár dalších partiklů a fíglů, aby se na váš prut dostalo ještě více kaprů.

Dobrý lov!

Bryan Jarret

Tento článek byl publikován také v časopisu KaproMánie

Kaprománie

Komerční sdělení

5 KOMENTÁŘŮ

  1. Zdravím chtěl sem se zeptat kde se dá sehnat metalice holubi hrách nebo vikev? Děkuji za odpověď

  2. Jsem potěšen, že po letech opět vidím svůj překlad Bryanovy prezentace.
    Ať vám to jezdí!
    P.s. A jeho tajemství? Přijdete k jezeru a uvidíte dvacet rybářů, jak chytají na rohlík. Udělejte to úplně jinak, a uvidíte ty výsledky 🙂 🙂 🙂
    P.P.s. Ale pokud kapři ten rohlík sbírají z hladiny, neznám lepší vzrušení!!!

    Zdeněk K.

  3. Zdravím, bohužel nevím. Hledal jsem a našel jsem pouze prodej ze zahraničí.

Chcete-li, můžete přidat komentář: