Úvod Rozhovory Rozhovor s Daliborem Radošovským

Rozhovor s Daliborem Radošovským

1 562
0

1) Dobrý deň Dalibor. Na začiatok by ste sa nám mohli predstaviť a povedať niečo o sebe o rybolove, kedy a ako ste začínali, kto Vás viedol k rybolovu?
S rybolovom som začal ešte v pionierskych rokoch, keď som mal 8. Vtedy som mal svoj prvý rybársky lístok. K lovu na boilies som sa dostal v roku 2000. Keď som vtedy videl prvý krát guličky, ešte som nevedel, čo to vlastne je a napichoval som ich na háčik. V roku 2001 som šiel s kamarátom do Poľska na svoju prvú výpravu, kde mi kamarát všetko o love na boilies vysvetil a poukazoval. Tam sa mi podarilo chytiť i svojho prvého kapra na boilies. Bol to lysec o váhe 10,5kg. Tak mi táto ryba učarovala, že som začal vyhľadávať všetky možné informácie o tomto zázračnom love s magickými guličkami.

1

2) Kedy ste prepadli k lovu na boilies a čo Vás viedlo k výrobe prvých vlastných guličiek, keď určite i v tých rokoch boli na trhu kvalitné produkty od rôznych firiem?
Od kedy som chytil svojho prvého kapra na boilies v Poľsku. V tých rokoch boli prevažne na trhu len Jarda Tešínský s Jet Fish, Zelenka s Mosselou, Sportcarp a zahraničné firmy ako firma Nutrabaits a Rod Hutchinson. Tak som začal šúľať boilies sebe a kamarátom na výpravy a kupovať suroviny od značiek, čo som spomenul.

V roku 2008 prišiel zlom, kedy som utrpel ťažký zdravotný úraz a ležal som polroka v nemocnici. Doktori mi povedali, že nebudem môcť chodiť. Bol to pre mňa strašný šok, ale sila vôle ma postavila späť na nohy. Keďže som už, ale nemohol robiť to čo dovtedy, začal som premýšľať ako uživiť rodinu.

V roku 2010 na plnom invalidnom dôchodku ma napadlo, že by som mohol predávať boilies, ktoré som už niekoľko rokov vyrábal pre kamarátov. Urobil som prvú várku cca 20kg boilies a dal reklamu na jeden kaprársky server, odkiaľ si ho objednal jeden chlapec, a to hneď 15kg príchute korenistá oliheň. Po týždni mi zavolal, že sa mu na tieto boilies podarilo nachytať nejaké ryby a že prechytal i svojich kamarátov. A to bol ten prvý impulz, kedy som začal naplno zháňať suroviny a všetko potrebné.

Ešte na jeseň toho roku som sa dostal k jednému pánovi, ktorý už vtedy bol 15 rokov na kaprárskom trhu a robil reklamu veľkým českým či zahraničným firmám. Povedal mi, že ak chcem niečo takéto robiť musím mať svoje logo, názov, image či históriu. A takto to vlastne celé začalo.

2

3) Ako vznikol názov IMOTHEP a vôbec tá myšlienka vydať sa cestu s egyptskou tematikou?
Názov Imothep vznikol na rybách na Slovensku. Sedeli sme na Královej asi 4 či 5 dní bez záberu a pozerali film Múmia. Kamarát vytiahol asi desať rokov starú konzervu a ja som mu povedal, že na otvorenie toho sarkofágu bude potrebovať kľúč ako v Múmii a že von vyjde Imothep a všetkých nás požerie.

Neskôr som pod menom I.m.o.t.h.e.p. vystupoval na rôznych kaprárskych stránkach a fórach, kde som prispieval. Tak sa zachoval názov Imothep.

3

Na jeseň 2010 som mal ďalšiu schôdzku stým pánom ktorý mi sľúbil, že mi pomôže rozbehnúť výrobu a firmu. Začali sme robiť na logu a po 2 mesiacoch sme sa dopracovali k logu čo máme do teraz, akurát sme ho doladili nápisom Carp Baits. Tým sme vstúpili do rybárskeho kolotoča s Egyptskou tematikou a produkty nazvali podľa Egyptských bohov, kráľov, faraónov atď. Ako môžete vidieť napr: Kleopatra, Anubis, Nefertiti, Secret Nil.

4) Čo nasledovalo ďalej a ako ste sa dostali na trh?
Mal som 3 príchute. A to korenistá oliheň, údený losos, brusinka – oliheň a žiadne plávačky ani cestá a podobne. Na začiatku jari 2011 ma pozvali na jednu vodu, kde sa mi za víkend podarilo chytiť 13 zdravých kaprov. Tam si moje počínanie pri vode všimol jeden pán, ktorému som nejaké produkty nechal. Ten pán šiel o týždeň na Labe, kde ich skúsil. Nič tam nepochytal a zostalo mu asi 5 až 6 kg guličiek ktoré nechal Martinovi Mullerovi a povedal mu, aby ich vyskúšal, že je to od jedného chlapíka, ktorý rozbieha svoju firmu. Martin to ani nechcel, lebo už chytal na jednu značku, ale nedalo mu to a vyskúšal ich. Do týždňa volal, že sa mu za týždeň podarilo chytiť 12 až 15kg ryby. Martina som vôbec nepoznal, no o dva dni volal opäť, že na Labe chytil 21kg kapra a dohodli sme sa, že to od roku 2012 chce skúšať celý rok i za cenu že nič nechytí. Tak vznikol projekt, ktorý sme i zdokumentovali s názvom 169 dní na Labe. Vďaka nemu a partii kamarátov z Ústí nad Labem a Mostu sa začala tvoriť firma Imothep Carpbaits.

V Čechách sme s partiou kamarátov dolaďovali produkty až do dnešnej podoby. Na Slovensko som sa dostal v roku 2011, kedy si moje produkty zobral na svoj eshop Prekaprarov.sk Konrád Teleky. Naša spolupráca trvala asi rok, lebo som ešte nemal dostatok surovín a nevedel som pružne reagovať na jeho požiadavky. Ale ako prvý si kúpil na Slovensku moje boilies pán Miroslav Bečka, a to údeného lososa 20kg. Išiel s kamarátmi na rybačku k Mišelovi Zadravcovi na jazero Carp Dream Lake. Po návrate domov mi volal, že boli jediní, ktorí nachytali ryby na jazere. Neviete si ani len predstaviť, akú som mal radosť. Oslovil som pána Bečku, či by so mnou nechcel spolupracovať na Slovensku. Tak sa stal Miroslav Bečka môj dopisovateľ a tester firmy Imothep Carpbaits pre Slovensko. Po ukončení spolupráce s Konym Telekym ma oslovil kamarát Atila Eros, ktorého som spoznal na pretekoch Pre kaprárov Cup, že by chcel znovu rozbehnúť firmu Imothep na Slovensku. V roku 2012 to Atila rozbiehal so svojím maďarským kamarátom Ferencom i v Maďarsku. A to tak, že pripravili prvé veľké predstavenie firmy Imothep carpbaits na výstave v Budapešti medzi kaprárskou Európskou elitou.

4

V roku 2013 nastal zlomový rok, keď moju firmu v Českej republike začali rybári slušne vnímať a z mojej produkcie sa predalo 2 až 2,5 tony. Koncom roku 2013 mi zavolal Atila, že má toho tak veľa, že nestíha svoju prácu a distribúciu produktov pre slovenský trh. Navrhol mi, či nechcem spolupracovať s novým zástupcom pre Slovensko Michalom Cíchom, ktorý si dodnes robí svoju prácu úplne parádne a Imothep na Slovensku začína byť veľmi známy.

Teraz máme rok 2014, firma sa kompletne vynovila a už v prvom mesiaci Január sme mali vyrobenú prvú tonu produktov.

5) Aké produkty viete ponúknuť kaprárom?
Čo sa týka produktov, rozhodli sme sa ísť cestou, že menej znamená viac. Preto maximálna produkcia príchutí 20mm boilies bude 7, vždy maximálne 7. Našou zvláštnosťou je že sa chceme odlišovať od iných výrobcov tým, že u nás nenájdete ani jednu čistú esenčnú príchuť. Každá boilies je skombinovaná dvomi, tromi či až štyrmi esenciami a éterickými olejmi čo je napr: Anubis: Crab – Kari. Táto príchuť má v sebe ďalšie dve esencie, ktoré schválne neprezradím. V Ramzes – Údený losos sú zmiešané štyri esencie, aby sme docielili príchuť údeného lososa. A v tomto hľadáme originalitu! Ryba nevníma tieto príchute ako nebezpečné, lebo ich nepozná a s väčšou dôverou ich prijíma. Zoberte si na porovnanie iné firmy a ich čisté príchute ako je jahoda, scopex, oliheň atď.

5

Ďalej ku každej príchuti ponúkame kompletný sortiment, čo kaprár potrebuje – obaľovacie cestá, boostre, dipy popky, fluo popky…

6) S akými novinkami ste prišli do roku 2014?
Zmenil sa kompletne vzhľad celej firmy Imothep Carpbaits od etikiet, obalov, zo sáčkov sa prešlo do moderných obalov čiže kýblikov. 14mm priemer vo všetkých 7 štandardných príchutiach čo sa vyrábali len v priemere 20mm, a to v 1kg balení i 0,5kg a niektoré i v 300ml balení.

7

Ďalej sa nám 14mm priemer rozrástol o dve nové príchute do studenej vody, a to Egypt Ice a Šťavnatý ananás butyric acid.

Fluo popky vo všetkých príchutiach a v baleniach fluo mix 10 až 15mm priemere a to vo fluo orange a fluo žltej farbe.

6

A poslednou novinkou na rok 2014 sú Special pop up Black. Tieto popky vyrábame so základného boilies mixu a názov špeciál preto, lebo v 1kg je 300g krevetovej múčky a drvený korok. Čiže aj bez rôznych esencií sme dosiahli vysokú efektívnosť. A čierna farba bola na popud kamarátov, ktorý chytajú v čistej vode v stĺpci. Lebo čierna farba v 14mm je v čistej vode najlepšie identifikovateľná.

7) Prinášate každý rok na trh nejaké novinky?
Veľa ľudí sa pýta, že prečo nemáme nové boilies ako iný výrobcovia. No mi nové boilies máme, ale ešte nie je v predaj. Celú sezónu 2013 sa chystalo a stále sa upravuje, no môžem povedať toľko, že ak sa to doladí na 100%, máte sa na čo tešiť. Takáto príchuť ešte nie je na trhu a kapre na ňu reagujú veľmi dobre. Môžete sa s ňou stretnúť pod názvom Cobra. Ak všetko pôjde ako má, v roku 2015 vám ju predstavíme v Trenčíne na výstave po dvoch sezónach testovania. Prezradím len toľko, že boilies bude na veľmi rýchle a nebojím sa povedať, že až na závodné chytanie.

8) V ktorých krajinách máte zastúpenie a s akými firmami spolupracujete?
Zastúpenie máme v Česku, na Slovensku, v Maďarsku a od 2014 Poľsku. Spolupracujeme i s ďalšími menšími firmami, ktoré spájame dohromady. Jeden robí krmivo, druhý robí signalizátory, tretí šije obaly. Takto to má šancu prežiť v konkurencii.

9) Čo nám poviete o IMOTHEP CARPMARATHON VEĽKÝ CETÍN. (prečo vznikol, prečo je na vode vo Veľkom Cetíne a v stručnosti niečo o priebehu, cenách, sponzoroch atď.)
8Chceli sme mať vlastný závod, pomocou ktorého zviditeľníme meno firmy Imothep. Tak sme s kamarátom Atilom usporiadali závod na Slovensku vo Veľkom Cetíne. Táto voda nám bola doporučená našim testerom Miroslavom Bečkom, ktorý toto jazero dobre pozná a s majiteľom sú dlhé roky kamaráti. Veľký Cetín bol otvorený v roku 2013, čiže to bola nová voda a stým prichádza i veľká výzva, či chceme podporiť toto jazero. S majiteľom sme sa dohodli na podmienkach a usporiadali závod na úrovni, o čom svedčí i zastúpenie tímov. Na Imothep Carpmarathon 2014 majú zastúpenie družstvá z krajín Slovenska, Česka, Maďarska, Anglicka, Poľska či Slovinska. Viac informácií nájdete na webovej adrese www.imothep-carpmarathon.sk.

10) Aké máte plány do budúcnosti?
Plán do budúcna je hlavne zdravie, to je základ, pokiaľ nebude zdravie, nebudú ani ostatné plány. Rozrast firmy a plnenie snov rybárom pomocou našich produktov, aby si mohli poťažkať nejakého krásavca zo slovenských, českých či zahraničných vôd. V zimnom období jazdiť na prezenčné akcie, či výstavy napr do: Běclavi, Brna, Ústí nad Labem, Trenčína alebo na pieskovňu Roudnice, kde sme už druhý rok organizovali dvojdňovú akciu.

9

10

11) Dalibor je o Vás známe, že nemáte problém podporiť dobrú rybársku akciu, pretek alebo súťaže cenami. Prečo to robíte, keď v dnešnej dobe je každá ,,korunka,, dobrá ?
Určite nemám problém sponzorovať dobrú vec, ako sú hlavne detské závody a Carp Deaf marathon. Je to závod sluchovo postihnutých, kde máme aj zastúpenie Libora Sedláčka, ktorý nás výborne reprezentuje. V minulom roku skončil na krásnom druhom mieste vo veľkej konkurencii známych značiek. Určite rád sponzoringom pomôžem mladým rybárom a začínajúcim rybárom, ktorý potrebujú pomôcť v rozvoji.

12) Aká je Vaša obľúbená príchuť u boilies, revír a chytáte radšej na stojatých vodách alebo riekach?
Hm, najobľúbenejšia boilies, to je ťažké. Skôr si vyberám gule podľa toho, kde chytám. Ak idem na väčšiu vodu, ktorá je zabahnená, tak určite v mojej výbave nebude chýbať Ramzes a druhá guľa by na tento typ vody bola Kleopatra.

Ale zase keď pôjdem do Maďarska na jazero Esced, ktoré som navštívil v roku 2013, tak zoberiem Kleopatru, ktorá je na tej vode “chytač” veľkých rýb a druhú guľu by som zobral Cheops Red, ktorý tam tiež funguje parádne.

Nedá sa povedať, že mám obľúbenú boilies, skôr si zistím čo najviac informácií o danej vode, kde sa chystám a na základe toho si vyberiem príchuť z mojej ponuky. Naučil som sa, že ak idem na ryby, tak si zoberiem zo sebou maximálne 3 príchute a potom je to už len hop či trop, nemá zmysel brať zo sebou 7 príchutí ako všetci dobre vieme. Je mi jedno či chytám na rieke alebo na stojatej vode, či je to štrkovňa alebo pieskovňa, hlavné je že som pri vode a oddýchnem si. Neodlišujem ani súkromné vody od zväzových, lebo je tak veľa ťažkých súkromných vôd, že až.

13) Čo považujete zatiaľ za Váš najväčší úspech?
Môj najväčší úspech je že, som v roku 2008 prežil. Prežil som klinickú smrť, nevzdal som to a bojoval som.

11

Čo sa týka rybárskych úspechov, tak v roku 2011 som vyhral RCCC závod, ktorý sa konal na pieskovni v Roudnici. Boli to preteky jednotlivcov zorganizované na anglický spôsob, kde človek musí sám zmapovať dno, sám podoberať atď. Bodovaná ryba bola od 70 cm. Podarilo sa mi chytiť 154,5 kg bodovanej ryby nad 75 cm na boilies Cheops Red.

13

Čo sa týka firmy Imothep Carpbaits, tak 3. miesto na medzinárodnom kaprárskom maratóne v Maďarsku. Ďalšie úspechy: Drahoslav Račák vyhral Carp marathon Brocky za firmu Imothep Carpbaits. 1. miesto nášho dopisovateľa a testera Lászla Ferenca z Maďarska na VIII. ročníku Kiskorpádi Szigetestó Bojlis Kupa, ktorý vyhral s náskokom pred druhým týmom o 135kg s boilies Anubis + black pop up Anubis. ATD…

12

14) Čo byste odkázali čitateľom tohto rozhovoru?
Nech neberú kaprárinu ako honbu za veľkými kaprami. Je to určite krásne, všetci chceme chytiť veľkého kapra, ale treba to brať tak, že i ten 3 kg či 5 kg je krásna ryba a treba sa ku nej chovať ako k tomu 20 kilovému. A keď sa budeme takto chovať i k prírode, tak pôjdeme naproti tomu kaprárskemu šťastíčku a dostavia sa aj výsledky.

Prajem vám všetkým len to najlepšie v osobnom či kaprárskom živote. Berte kaprárinu srdiečkom, predsa to nie je len o veľkých rybách, ale každá strávená chvíľa pri vode je dar.

Ja Vám ďakujem za Váš čas a rozhovor.

S pozdravom za Rybolov Nás Baví
Tomáš Bršel

Fotogalerie:

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: