Úvod Články Protihrot

Protihrot

3 967
4

Jako každý rybář i já dbám na šetrné zacházení s rybami, hlavně s těmi, které dostanu na břeh. O jejich bezpečnost se starám jak použitím podložky, připraveným kbelíkem s vodou a dostatečně velkým podběrákem. Vyhýbám se použití pletené šňůry jako šokového vlasce. Nepřenáším rybu na větší vzdálenost, aby mi nevypadla z rukou, nebo čehokoli jiného při snaze utéct do svého domova.

2

Nesprávně použité součásti sestavy mohou ohrozit rybu stejně jako nešetrné zacházení s ní. Vždy je třeba zamyslet se nad svou montáží v případě, že nám ryba uteče. Bude schopna zbavit se nejnepříjemnější části, “olova“? Určitě není jednoduché vláčet 200g závaží po bahnitém dně. Ryba se vysílí a uhyne. Kdo by to byl řekl, nic jako posilovna pro kapry neexistuje. 🙂

3

Možná opomíjeným nebezpečím, které se příliš v potaz nebere, jsou háčky. Správně zvolený a navázaný háček může vytáhnout jakoukoli rybu z vody. Naopak špatný háček dokáže rybě ublížit, a ještě o tu rybu přijdeme. Ač je spousta háčků dost podobných, liší se v detailech. Jiný tvar, nebo sklon ramínka, použitý materiál, velikost očka, síla drátu, síla hrotu, a v neposlední řadě protihrot.

1

Já v 90% situací používám háčky velikosti 6 nebo 8. V zimě nebo na závodech se občas přikloním i k velikosti 10. Nemyslím si, že háček jako takový díky své velikosti dokáže ovlivnit to, jestli v tlamě vydrží či nikoli. Pokud se zapíchne do spodního pysku, takzvaně do tvrdého, nemá se ryba šanci zbavit háčku, ať je háček sebemenší. Menší háček bývá lehčí, takže je taky jednodušší ho nasát společně s nástrahou. Bohužel jeho slabá stránka je hlavně v pevnosti. Vzhledem k tomu, že je menší, je vyroben z tenčího drátu, tudíž nemusí ustát veškeré nástrahy, které mu podmínky rybolovu připraví. Pokud se zvolí ale správný typ, například Heavy Carp, dokáže i ta nejmenší velikost překvapit co vydrží.

8

Čemu jsem se ale chtěl v tomhle krátkém článku věnovat, jsou protihroty. Jejich funkce je jednoduchá. Zamezuje háčku, aby svévolně vypadl rybě z tlamy. Pro některé rybáře je to zlo, pro jiné zase nutnost. Někdo si řekne, že chytat bez protihrotu způsobuje ztrátu ryb. Někdo jiný zase, že protihroty ubližují rybám. Dle mého je to pravda tak napůl. Protihrot dokáže nejvíce uškodit jen při vyprošťování háčku z tlamy ryby. A je jen na umění rybáře jestli nadělá paseku, nebo háček vytáhne bez problémů. Pokud používáme velké háčky, žádné problémy s vytažením zpravidla nejsou, standartní pohyb dovnitř, přitlačit a ven funguje vždy. Pokud máme v oblibě malé háčky, je dobré mít po ruce peán, nebo jiný vyprošťovač háčků. Pokud nemůžeme háček pořádně chytnout prsty, je dobré ho vyprostit peánem. Opět stejný pohyb jako kdykoli jindy, jen za pomocí kovového nástroje. Pokud neprovedeme první dva pohyby „dovnitř a zatlačit“, stane se to, že pomocí protihrotu budeme zbytečně rozšiřovat ránu v tlamě ryby. S dobrým grifem jde všechno velmi jednoduše a bezpečně.

4

Oproti háčkům s protihrotem, mají háčky bez něj jednu výhodu. Jdou kdykoli jednoduše vytáhnout. A to dokonce i z rybářovy ruky. Má tu výhodu, že pokud se s montáží kapr někde pověsí, jednoduše se ji zbaví během několika chvilek. Háček může jednoduše vyklouznout ve chvíli, kdy se povolí kmenový vlasec. To hlavně díky bojovým manévrům kapra, kdy se snaží škubáním hlavy, trhavými pohyby, zbavit montáže. Popřípadě rány ocasem do kmenového vlasce při zdolávání, ty taky velmi často cítíme i na prutě. Háčky bez protihrotu používám hlavně na řekách, nebo na místech s velkým množstvím vázek. To jsou podmínky, kdy kaprovi nedaruji ani centimetr zadarmo, takže ho držím ve stálém kontaktu, a silou se ho snažím dostat z vody. Nemusí se jednat vyloženě o háček bez protihrotu, stačí jen protihrot zamáčknout kleštičkama nebo peánem. Funkci pak má háček stejnou se zamáčknutým protihrotem, jako bez protihrotu.

5

Abych se přiznal, jsou situace kdy se háčkům bez protihrotu vyloženě vyhýbám. Jedna ze situací je daleká vyvážka, kdy vím, že po záběru rybě povolím vlasec, dokud se k ní nedostanu na člunu. Když jsem použil háček s protihrotem, nestalo se mi, že bych dojel na místo a ryba byla pryč. Takže ryba na mne čekala. Jelikož při vyvážce po záběru nezasekávám, jen zvednu prut a povolím vlasec. Potom do člunu a na vodu. S háčkem bez protihrotu, se mi stalo, že jsem dojel na místo, kde jsem si myslel, že na mne ryba čeká a ta byla pryč. Nebyl poškozený vlasec ani montáž, nikde v okolí žádná překážka, která by pomohla rybě zbavit se montáže. Když se situace opakovala několikrát, háčky bez protihrotu jsem na vyvážku přestal používat. Možná to byla jen momentální zkušenost, ale pokud své montáži nemohu věřit, tak ji raději nepoužívám. O škodlivosti nebo prospěchu háčků bez protihrotu, nebo háčků s protihrotem, by se dalo polemizovat hodně dlouho. Vše ale pramení hlavně z důvěry a zkušeností každého z nás. Znám rybáře, kteří chytají jen na háčky bez protihrotu, naopak znám taky jiné, kteří používají zase jen háčky s protihrotem. Vždy je to hlavně o lidech a vztazích, které mají ke stým milovaným rybám.

6

Tak nebo onak, vždy dbejme na to, aby se ulovená ryba mohla bez problémů sama zbavit montáže, kterou nám nedej bože utrhne.

Martin Havránek

MikBaits

Komerční sdělení

4 KOMENTÁŘŮ

  1. Martine pškně jsi to napsal, za mě máš 5* :-)))))

  2. zasadně používám , háčky bez protihrotu, a mohu říct že se mi i mín kapři vyhakují, je to o tom mít dobře udělanou montáž a pak taky zaleží terénu kde je nástraha hozena

  3. 5ešil sem stejné problémy a moje řešení jsou háčky s mikrohroty, které kupuji v anglii. nedochází ke ztrátě ryb při vyvážce a poškozování ryb je stejně minimální jako bez protihrotu.

  4. No záleží aj na nás a je úplne jedno aký háčik použijeme. Keď je rybár taky ze zasekne rybu ako keby sekol slona tak háčik nehrá žiadnu rolu lebo samotný zasek rybe spôsoby dosť veľké škody. Vydel som taky zasek ze ryba vyletela von z vody. Bola to šťuka. Vydel som zaseknut aj kapra a to vytiahol z vody iba kus papule kapra. Podľa môjho názoru je to jedno kto co používa ale záleží ako zdolava samotnú rybu.

Chcete-li, můžete přidat komentář: