Úvod Rozhovory Před kaprařským mikrofonem: Lewis Read

Před kaprařským mikrofonem: Lewis Read

1 114
0

Před několika dny přišlo milé pozvání na setkání s produktovým a marketingovým managerem Lewisem Readem od firmy Gardner. Setkání proběhlo u malebného rybníku v Českém Ráji a přestože ryby nijak extra nebraly, atmosféra byla příjemná a veskrze rybářská. Ze setkání i vznikl tento rozhovor s výborným člověkem, rybářem duší i tělem a vynikajícím odborníkem přes vývoj v kaprařině.

Lewis Read
Lewis Read

Lewisi, můžeš prosím našim čtenářům popsat tvoji pozici u společnosti Gardner?
Můj oficiální titul tady je „Marketing and Product Development Manager“ (manažer marketingu a vývoje produktů), ale ve skutečnosti je moje role mnohem pestřejší než jen tohle. Zabývám se též obchody a spotřebiteli, fotografováním pro společnost a sepisováním informací uvedených na obalu výrobku a průvodců typu „jak na to“. Je to opravdu zajímavá role a jsem velmi zaneprázdněn, což znamená, že čas mi v práci opravdu utíká.

Jak dlouho rybaříš? Vždy jsi lovil pouze kapry?
Už když mi bylo 5 let, chytal jsem malé bílé rybky na řece Temži. Svůj „kaprový program“ (ale ne výhradně) jsem zahájil, když mi bylo 8 let! Můj první kapr byl chycen na jednom z malých jezer v královských parcích v okolí Hampton Court Palace a použil jsem malé kousky chlebové střídy a kůrky – a později jsem chytal i pomocí „zvláštní“ návnady vyrobené z mletých kočičích sucharů smíchaných s vejci.

Od té doby jsem lovil hlavně kapra, i když jsem si ještě vychutnal rybaření na mnoho dalších druhů, a to jak ve sladkých, tak mořských vodách, ale moje první láska je kapr a letos jsem lovil více než kdy jindy! Přes jaro a léto roku 2014 jsem byl venku na břehu alespoň na 3 noci v týdnu. Jsem velmi šťastný, protože mám velmi tolerantní a chápavou ženu! Některé noci jsou o víkendu, ale snažím se dělat „práci v noci“ alespoň jednou v týdnu, kdy jezera jsou obecně trochu klidnější…

Lewisův český kapr
Lewisův český kapr

Na kterých vodách Evropy nebo světa jsi lovil a s jakými úspěchy?
Drtivá většina mých rybářských výprav probíhá ve Velké Británii, v posledních několika letech s velmi občasnými výlety do Francie (obvykle spojenými s navazováním kontaktů). Jezera tady ve Velké Británii byla často dost těžkou výzvou (nízká exponovanost místa, některá jezera měla obsádku pouhých 5 kaprů!). Miloval jsem výzvu, nicméně v těchto dnech raději jezdím na ryby na jezera, která by mohla být stále klasifikována jako „složitá“, ale tam, kde je alespoň dostatek ryb. Možná že jednou budu mít čas a chuť vrátit se na opravdu tvrdé revíry jen s hrstkou kaprů.

Tento rok jsem lovil na revíru s velkou obsádkou ryb (Wellington Country Park) a bylo opravdu potěšující chytit několik kaprů! Velkých kaprů je ve Velké Británii příliš málo, což je skvělé – lov je pak opravdu vzrušující…

Kam jezdíš rybařit obzvláště rád a proč?
Skvělý je Country Park – ale já se vždycky jako posedlý zaměřím vždy na jeden jediný vybraný revír. Na počátku roku jsem chytal na proslulém britském revíru ‘The Roach Pit’ poblíž Riogwoodu. Tohle jezero skrývá pár skutečně krásných kaprů, a od té doby, co jsem začal chytat na ‘Welly’, mám oči i čas jen pro tenhle revír. Až dosud to byl prostě fantastický rok… Ostatní držitelé povolenek jsou tu velice přátelští, revír je dobře spravovaný a je nedaleko mého domova v Yateley, takže si tady mohu zakrmovat a průběžně sledovat vývoj situace. To mi hodně pomáhá!

Lewis v akci před kamerou
Lewis v akci před kamerou

Podílíš se na vývoji nových produktů Gardner Tackle? Můžeš v rámci možností popsat svoji činnost, a co s tím souvisí?
Stále se snažíme vymýšlet nové produkty. Mnohé nápady se nedotáhnou až do finálního výrobku, zatímco některé projdou od vývoje až do výroby. Vyhledávám rovněž možnosti vylepšování produktů a nové zdroje. Nejobtížnější je přijít se skutečně úplně novým produktem, který by rybářům opravdu něco přinesl.

Co považuješ na nejlepší a nejzajímavější produkt?
Pořád si nemohu vynachválit vyrovnávač návazců Covert Pop-up Hook Aligner. Je skutečně unikátní a umožňuje rybářům chytat s montáží typu ‘D’ na nejrůznější návazce.

Tento styl prezentace opravdu udržuje vyváženou háčkovou nástrahu nebo pop up v dokonalé pozici pro pevné záseky díky kombinaci mírně zakřivené „vyrovnávací“ části a předtvarovanému „D“ zadní části stopky háčku, které nutí háček točit se mnohem rychleji než háčková nástraha upevněná na stopce. Na tenhle produkt jsem pořád ještě pyšný, protože skvěle funguje…

15

Jakou montáž nejraději používáš  a proč?
Protože normálně nechytám na příliš zarostlých revírech, normálně dávám přednost používání některého „helikoptérového“ uspořádání závaží. Moje sestavy mi umožňují snadné změny mezi konvenční montáží a montáží typu Chod, aniž bych musel všechno převazovat. Jde jen o posunutí silikonové zarážky od olůvka. Využívání helikoptérové montáže poskytuje ochranu proti zamotání, když chytáte na větší vzdálenosti, zejména s monofilamentovými návazci, které většinou používám.

Obvykle jde o 20cm háčkové návazce Tricklink vázané s háčky Covert Incizor nebo s některým z našich Chod háčků s umístěním nástrahy stylem ‘D’. Je to neskutečně prosté a přitom dokonale efektivní. Pokud chytám na klasickou nástrahu, jen málokdy používám něco jiného!

U nás v Česku jsi rybařil poprvé?
V České republice jsem byl jako rybář nyní poprvé. Jinak jsem tuto zemi navštívil už před několika lety při příležitosti evropského rybářského veletrhu EFFTEX. Tenhle výlet, kdy jsem si kromě České republiky projel i kus Evropy, byl nesmírně zajímavý. Je u vás skutečně krásně a celá ta cesta pro mne představovala fantastické dobrodružství…

Tvůj kolega Calum Kleta, jehož články se také objevují v Kaprománii, je mistrem v házení do dálky, můžeš o tom něco blíže povědět našim čtenářům?
To je slabé slovo! On je v házení prostě fenomenální, on je normální „mašina“…

Dokáže chytat a vnadit mimořádně přesně na 185 yardů (asi 170 metrů) a montáž s nástrahou nahodí na víc jak 200 yardů! K takovéhle dokonalosti se vypracoval jednoduše proto, že dřív chytával hlavně na jednom velkém jezeře, kde se ryby převážně držely uprostřed; mnohem dál než většina rybářů dokáže nahodit a rozhodně mnohem dál než jich většina dokáže přesně zakrmovat. Uvědomte si, že ve Velké Británii je na většině revírů zavážení návnad a montáží lodí zakázáno. Díky této své přesnosti dokázal nachytat fantastické ryby.

4

Jaký by byl TIP pro toto roční období? Co bys doporučil našim rybářům?
Předepisování konkrétních metod pro rybáře je často kontraproduktivní. Jsem pevně přesvědčen, že je mnohem lepší pro lidi, aby se snažili získat co nejvíce informací, a pak přemýšleli, „jak tohle mohu použít ve svém vlastním lovu?“.

Tímto způsobem mohou rybáři porozumět a naučit se mnohem více než jen kopírováním montáží a metod naslepo. Základní principy rybolovu, například přesné vnadění a přemýšlení o tom, jak si vybavit a jaké nástrahy zvolit, jsou naprosto klíčové pro konzistentní úspěch, stejně jako nenápadnost a chování u vody. Pokud se vám nedaří, kde jste, pokuste se být mobilní a najít ryby. Lokalita má vždy prvořadý význam. Pokud můžete vnadit pravidelně, máte tu největší výhodu ze všech! Ryby se naučí za návnadou velmi rychle jezdit a zvyknout si na krmení návnadou, kterou jim nabízíte.

Kdy budete moci představit novinky pro rok 2015?
Vývoj produktů je opravdu neustále probíhající proces a my máme tendenci mít neustále několik produktů ve vývoji. To může být velmi pomalý proces (i když některé předvýrobní vzorky často vyžadují jen drobné úpravy), protože mnohé vyžaduje nadměrné množství času a úsilí.

V současné době čekáme na konečné vzorky několika produktů, a jakmile budou připraveny k uvedení na trh, můžeme začít s jejich uvedením na Facebooku Gardner Tackle.

16

Jak to vypadá s rybařením v zimě u vás ve Velké Británii? Co považuješ za opravdu dobrou metodu pro lov kaprů v zimě a jaké náčiní bys doporučil od značky Gardner? 
Zimní rybolov může být hodně náročný! Zejména na vodách s jen velmi malou kapří obsádkou. Ve skutečnosti je tu šance na chytání ryb nízká a vy budete trávit hodně času snahou chytit ryby, které prostě nejsou aktivní. V těchto dnech se raději držím jezer s větším počtem kaprů, když je teplota vody pod 8 °C (život je příliš krátký!). Při návštěvách těchto jezer se často používají červi v kombinaci s jemně rozdrobenými ořechy nebo ptačím krmením, boilies, které jsou snadno stravitelné při nízkých teplotách vody.

Pokud jsem rybařil na náročnějších revírech (nebo mělkých jezerech se spoustou ptactva), pak jsem raději používal jednoduché boilies nástrahy, které byly nasáklé potravinovým dipem. Vždycky jsem zjistil, že něco jako L0-30 nebo Minamino spouští odezvu krmení lépe než umělé aroma na vysoké úrovni. Beze změny nakonec chytám vždy pomocí závěsné tuhé nebo Chod montáže, abych mohl rychle obnovit obě soupravy, pokud je sebere pták.

Oblíbená montáž Lewise

Krok 1 - Nejprve si vezmeme 30cm materiálu Tricklink a připojíme ho uzlem s nejméně sedmi otáčkami na háček Incizor nebo Chod hook
Krok 1 – Nejprve si vezmeme 30cm materiálu Tricklink a připojíme ho uzlem s nejméně sedmi otáčkami na háček Incizor nebo Chod hook
Krok 2 – Navlékneme velký kroužek Covert Rig Ring na konec návazcového materiálu jdoucího od uzle
Krok 2 – Navlékneme velký kroužek Covert Rig Ring na konec návazcového materiálu jdoucího od uzle
Krok 3 - Vezmeme konec návaz. materiálu od uzle a ohneme ho zpátky do očka háčku – pokud to ohnete na levé straně spojení, pomůže to udržet toto spojení skrz očko háčku rovnější
Krok 3 – Vezmeme konec návaz. materiálu od uzlu a ohneme ho zpátky do očka háčku
Krok 4 – Použijte zapalovač k roztavení konce vlasu, aby se D-očko nevytáhlo z očka háčku
Krok 4 – Použijte zapalovač k roztavení konce vlasu, aby se D-očko nevytáhlo z očka háčku
Krok 5 – Prstem zatlačte na roztavený materiál jako je na obrázku (pro extra spolehlivost)
Krok 5 – Prstem zatlačte na roztavený materiál jako je na obrázku (pro extra spolehlivost)
Krok 6 – D-montáž by měl být úhledná a „čistá“, posazená rovně, na konci vlasu stopka (viz krok 4 a 5) a celkové vypadat jako zde na obrázku (snad!)
Krok 6 – D-montáž by měl být úhledná a „čistá“, posazená rovně, na konci vlasu stopka (viz krok 4 a 5) a celkové vypadat jako zde na obrázku (snad!)
Krok 7 – Uvažte pevné očko na druhém konci navázcového materiálu – takto můžete díky použití rychlovýměnného obratlíku Kwik Lok Swivel rychle vyměnit montáž
Krok 7 – Uvažte pevné očko na druhém konci navázcového materiálu – takto můžete díky použití rychlovýměnného obratlíku Kwik Lok Swivel rychle vyměnit montáž
Krok 8 – Na D-návazec připojte buď vyváženou nástrahu nebo mírně potápivého „panáčka“. Díky těmto nástrahám bude návazec ležet rovně a na dně
Krok 8 – Na D-návazec připojte buď vyváženou nástrahu nebo mírně potápivého „panáčka“. Díky těmto nástrahám bude návazec ležet rovně a na dně
Krok 9 – Připravte si krycí Anti Tangle Sleeve trubičku (cca 3mm délky) a navlečte jí na očko.
Krok 9 – Připravte si krycí Anti Tangle Sleeve trubičku (cca 3mm délky) a navlečte jí na očko
Krok 10 – Opatrně zatáhněte očko do rychlovýměnného obratlíku Kwik Lok Swivel
Krok 10 – Opatrně zatáhněte očko do rychlovýměnného obratlíku Kwik Lok Swivel

Lewisi, velmi ti děkuji za povídání a již nyní vím, že se na stránkách Kaprománie opět setkáme, ale možná i osobně…

Václav Ehrlich

Tento článek byl publikován v časopisu KaproMánie
KaproMánie

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: