Úvod Články Na přesnosti záleží

Na přesnosti záleží

7 129
1

V předchozím článku (v časopisu KaproMánie) jsem popisoval, jak si pomocí markerovací metody vyhledáme místo pro lov kaprů, a v tomto článku se pokusím popsat, jak tam co nejpřesněji dostat krmení. Zakrmit lovné místo můžete mnoha metodami a vše záleží na vzdálenosti krmného místa, použitém krmení a potřebné přesnosti.

Mám co dohánět
Mám co dohánět

Vnadící raketa

Jako nejpřesnější a univerzální metoda, jak k lovnému místu dostat všechny druhy krmení od boilies přes pelety po partikl, je použití krmné rakety. S vnadící raketou při trošce šikovnosti se dokážete trefovat i do opravdu malého prostoru. Princip krmení a jeho přesnost není nic složitého, ale musíte splňovat několik kritérií. Začneme tím, že si naplníme raketu co nejvíce, aby byla dost těžká, první hod byl dostatečně daleko a hodili jste za označení lovného místa. Samozřejmě, že si utáhneme brzdu navijáku na maximum. Jelikož většina raket pluje, tak po náhozu vyplave a vy ji začnete stahovat k sobě, a když se dostane raketa na úroveň označení lovného místa, tak si za pomocí klipu u navijáku tuto vzdálenost aretujete.

Raketa
Raketa

Druhý nához už je o dost přesnější, ale i tak je možné, že budete muset najít novou pozici v klipu navijáku, vše totiž záleží na tom, v jaké poloze máte prut při prvním klipování, odchylka může být i třeba 5 metrů. Já osobně to řeším tak, že si zaklipuji potřebnou polohu v pozici, kdy mám prut směrem nahoru, a to z následujících důvodů. Může se vám stát, že to se silou náhozu přeženete, a v případě, že bude hod končit v poloze, kdy je prut skoro vodorovně směrem k letu rakety, tak jako když klasicky nahazujete montáž, že ten škub na klip navijáku nevydrží kmenový vlasec – šňůra, nebo dokonce klip v navijáku, a můžete si vytvořit nemalou škodu.

Proto vždy, když nahazuji raketu, v poslední fázi letu nechávám prut směrem nahoru, tak aby na případný větší škub v první fázi reagovala pružnost prutu, dále se vám prut v nejhorším lehce nakloní ke směru hodu, ale na klip navijáku i na šňůru nebude vyvíjen žádný velký tlak. Tímto budete mít vyřešenou přesnou vzdálenost dopadu krmení. Co se týče směru hodu, tak zde je vše postavené na osobní šikovnosti rybáře. Při této metodě krmení bude vaše přesnost maximální.

1

Vnadící košíček

Tato metoda je vhodná pouze v některých případech, a to hlavně když chcete krmit koulemi s partiklem či methodmixem. Já osobně ji používám spíše výjimečně, protože vše mně dokáže vyřešit vnadící raketa. Ale nezatracuji tuto metodu, protože jsou situace, kdy je použití košíčku vhodné, protože frekvence nahazování krmných koulí je často rychlejší než stahování rakety z dálky. Ale tento článek je určený taktice přesného krmení a to s košíčkem dokážete také, ale chce to opravdu umět.

4

Vrhací tyč – kobra

Krmení jenom za pomoci kobry je dost limitující, co se týče použitého krmného materiálu, ale většinou to bude boilies nebo kuličkové pelety. Tuto metodu krmení používám spíše na kontinuální dokrmení lovného místa, kdy je dopad kuliček daleko méně hlučný než dopad vnadící rakety, a nějaká nepřesnost, většinou na větší vzdálenosti, nevadí. V posledním roce jsem začal používat karbonovou kobru, a tak díky její lehkosti a menší únavě z krmení mohu při hlavním krmení za pomoci rakety dát méně boilies a více třeba pelet nebo partiklu a zbytek boilies během dne dohazovat na lovné místo.

Prak

Na kratší vzdálenosti je to dobrý pomocník, velká výhoda je jeho frekvence vnadění, ale pro nějaké masivnější vnadění je opět vítěz vnadící raketa v kombinaci s vrhací tyčí.

Vybavení k vnadění raketou – spodování

Na krátké vzdálenosti si můžete vystačit se silnějším kaprovým prutem, ale při větších vzdálenostech je nezbytné použít silnější prut. Na toto se dají použít asi jen dva typy prutů, a to surfový, ale zde jsou na obtíž ta malá očka anebo speciálně pro tuto metodu vyrobený spodový prut. Spodový prut se většinou vyrábí v délkách od 360 do 396 cm o testovací křivce od 4,5 do 6 lb. Jsou osazeny velkými očky a většinou jen šesti pro co nejmenší tření během hodu.

Já osobně používám dva spodové pruty a to 4,5 lb 360 cm, který je vhodný i na markerování na velké vzdálenosti 100+ metrů a potom 5,5 lb 384 cm, se kterým mám vyzkoušené i krmení nad 140 metrů. Teď jste asi zvedli obočí nad uvedenou vzdáleností, ale vše je také odvislé od dalších faktorů, které prodlužují let rakety, jako je použitý naviják či vlasec-šňůra.

5

Nejdříve k navijáku – zde existuje možnost si pořídit speciální spodový naviják, který proti normálnímu navijáku má většinou pouze mělkou cívku a vyšší převodový poměr pro rychlejší navíjení vlasce, ale tyto drobné výhody jsou vykoupeny vyšší cenou, a tak pro většinu lidí bude volba velkokapacitního navijáku se solidním ukládáním vlasce a solidním vnitřním převodem ta správná.

Vlasec nebo šňůra, to je také otázka, která občas zazní, a každá volba má své minusy i plusy. Bez ohledu na to, zda použiji šňůru či vlasec, tak používám šokový návazec z tuhého silonu o průměru kolem 0,60 mm, ale pouze pokud máte speciální ujímaný šokový návazec, který má délky kolem 10 – 12 metrů a plynule se z počátečního průměru 0,60 mm zužuje na 0,30 mm, kdy je spojovací uzlík tak malý, že nehrozí riziko zadrhávání o nějaký velký uzel nebo nějaký problém během první fáze hodu.

Spojovací uzlík
Spojovací uzlík

Pro šokový návazec používám silon pro jeho pružnost, která v případě nějakého problému v první fázi hodu, kdy vrhnete velkou silou vnadící raketou a něco se stane (překlopení řadiče navijáku, zaškubnutí o uzlík atd.), pomůže svou elasticitou zmírnit následky této chyby. Kmenový vlasec by měl mít nosnost minimálně 6 kg, a to z důvodů, že krmící rakety se občas ve vodě zamotají a při navíjení vytváří solidní odpor.

Když používám na spodování vlasec, tak o průměru kolem 0,28 mm. Nevýhodou vlasce je to, že se časem unaví a překroutí, a mohli byste občas o nějakou tu raketu přijít. Jako další volba je pletená šňůra, kterou můžete použít v menším průměru než u vlasce, já používám průměr 0,17 mm s nosností kolem 9 kg.

Výhody pletených šňůr všichni známe, díky menšímu průměru jsou hody o poznání delší, šňůra neztrácí svou pevnost, nemá skoro žádnou průtažnost, což nám opět zpřesňuje hod, ale na druhé straně, když se vytvoří nějaký problém během nahazování a kromě rakety vylítne i zašmodrchaná šňůra, tak potom je rozplétání uzlu náročné. Pokud se rozhodnete pro použití pletené šňůry, tak si kupte buďto speciální spodovou nebo ty pro vláčkaře. Jakákoliv hladká, která se netřepí, je vhodná.

I když budete používat silný silon jako šokový návazec, tak je nutné používat ochranu prstu, protože kůže na prstě se dostane do styku s vodou při plnění rakety, časem změkne a i silný silon se dokáže dost hluboko zaříznout do prstu, což nejen že se špatně hojí, ale také to omezuje další krmení.

Ochrana prstu
Ochrana prstu

Užitečné vychytávky

V poslední době jsem měl možnost použít vybavení, které přímo souvisí s naším tématem a mohlo by být pro někoho užitečným. První věc, z které jsem nadšený, je speciální pletená šňůra o průměru 0,19 mm a nosností kolem 9 kg. Tato šňůra má celkovou délku 200 metrů a je zajímavá tím, že vždy poznáte, na jakou vzdálenost jste nahodili, protože na šňůře jsou barevně označena místa, dle kterých to poznáte. Od 0 do 100 m jsou označeny úseky po 50 cm zeleně a žlutě. Od 100 do 200 m jsou označeny úseky po 50 cm červeně a žlutě. A na každých 10 m jsou značky v černé barvě, dle kterých poznáte, jak daleko jste nahodili. Tato šňůra je vhodná pro markerový i spodový prut.

Speciální barevná šnůra
Speciální barevná šnůra
Označená šnůra na marker a spod
Označená šnůra na marker a spod

Další užitečnou pomůckou je nový markerový plovák, který má v sobě integrovaný digitální teploměr. Takže si můžete velmi jednoduše a přesně zjistit, jaká je teplota vody na lovném místě, a to i ve vodním sloupci, což přivítají vyznavači metody lovu na zigrig.

Nový markerový plovák s teploměrem
Nový markerový plovák s teploměrem

A potom také musíme myslet i na naše pohodlí a neustálé klekání a uhýbání se ke krmení, abychom naplnili raketu. To si můžeme ulehčit za pomoci skládacího vědra, ke kterému jednoduše přiděláme vysoké vidličky, a zregulujeme si výšku pro nás nejvhodnější.

3

Doufám, že byl tento článek pro vás v něčem přínosný a přeji mnoho krásný rybářských zážitků.

Miroslav Kroupa

Tento článek byl publikován v časopisu KaproMánie
KaproMánie

Komerční sdělení

1 KOMENTÁŘ

  1. Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat, na název zmiňované žlutozelené šňůry. Moc děkuji

Chcete-li, můžete přidat komentář: