Úvod Články Kaprařské závody

Kaprařské závody

1 499
0

Tak jako u každého koníčku či sportu, tak i rybaření se dá vnímat více způsoby. Někdo jej bere rekreačně a rád si u něj odpočine, ale soutěživé typy vidí v rybaření také jiné výzvy. Teď nemám na mysli ty závody „vesnického“ typu, kdy na 2 ha rybníčku je jednu jarní sobotu od 6-ti do 12-ti nahozeno 150 prutů, ale opravdu závodní kaprařinu v pravém slova smyslu – několikadenní, psychicky i fyzicky velmi náročný pobyt u vody, díky němuž se ukáže, kdo je opravdu nejlepší.

Tento článek nebude obsahovat žádné zaručené tipy, jak být úspěšný a vždy vyhrát všechny závody, ale spíše zamyšlení nad tím, čím vším dokážou závody „obyčejného“ kapraře obohatit. Byl jsem vždy toho názoru, že závody nejsou nic pro mě, že se lovu kaprů věnuji především kvůli té pohodě u vody, což v případě závodění rozhodně moc není, ale každý se časem mění a získává nové pohledy na věc.

1

Jelikož jsem to neměl s čím srovnávat, tak jsem se musel nějakých závodů zúčastnit, tudíž jsem se rozhodl udělat ve svém kaprařském životě další krok kupředu a jel jsem v roce 2014 spolu s Ondrou Bábíčkem na juniorský závod Asuán Junior Cup. Jak se nám dařilo nebo nedařilo, se můžete dočíst ZDE.

Tato akce naprosto změnila můj pohled na věc. Byl jsem až zaskočený, co všechno jsou lidé schopni pro úspěch obětovat. Když „normálně“ trávím několik dní u vody, tak je to především o odpočinku, ale v tomto případě byli někteří účastníci schopni i celý víkend téměř nespat, jen aby se mohli neustále naplno věnovat lovu.

Nestačil jsem se divit, s jakou rychlostí dokázali mnozí účastníci reagovat na změny u vody a vždy vymýšlet nové a nové věci. Sehranost některých teamu byla opravdu obdivuhodná. Jeden krmí, druhý chystá krmení, třetí tahá rybu. Jako na běžícím páse se opakující proces. Zkrátka kdo chce vyhrát a být opravdu nejlepší, musí si to právem zasloužit a doslova oddřít.

2

Bylo to opravdu fascinující sledovat počínání některých závodníků. Byly to naše první závody, tudíž jsme nějaký extra úspěch nečekali, spíše jsme chtěli zkusit něco nového, zažít tu napjatou atmosféru a především získat tolik cenné zkušenosti. Byl to velmi užitečně a přínosně vynaložený čas. Když se mi u vody nějakou dobu nedaří, začnu přemýšlet, co změnit, abych to otočil ve svůj prospěch, ale díky závodům nad vším přemýšlím mnohem více a perspektivněji.

Tento styl lovu mě velmi zaujal a mám v plánu se mu v budoucnu věnovat mnohem více. Jak jsem již mnohokrát zmiňoval, do Carp X teamu přibývají stále další a další zajímavé osobnosti a někteří z nich se věnují závodění opravdu na vysoké úrovni. Začátek sezóny je téměř za dveřmi a zanedlouho se mnozí z nás začnou účastnit také závodů, tudíž je na co se v budoucnu těšit.

3

Zprávy z jednotlivých závodů a také praktické články o závodní kaprařině a tipy, jak být v závodění stále úspěšnější začnou zanedlouho plnit naše stránky, a doufám, že budou pro mnohé z nás přínosem a posunou nás zase o kus blíž k našim vytouženým rybářským cílům.

Stále je pro mě nejcennější čas u vody strávený v pohodě a klidu. Ano, naštve mě, pokud ztratím rybu, ale nějak velkou hlavu nebo starosti si z toho nedělám. Může se stát, že občas montáž nepadne do kapří tlamky tak, jak by měla, ale pokud ztratím více ryb za sebou, začínám přemýšlet, co změnit. U závodní kaprařiny je to o dost jiné. Každá ztracená ryba nás stojí tolik cenné body a jakákoliv ryba může rozhodnou o výhře či prohře. Obdivuji ty kapraře, kteří jezdí na závody pravidelně a tento „stres“ z každé ztracené ryby snáší v pohodě.
Podle mého by mělo být vždy všeho tak akorát a každý extrém je špatný, tudíž se chci věnovat nadále svému pohodovému lovu, ale určitě se nebudu bránit tomu si čas od času zažít opět tu napjatou závodní atmosféru. Přece jen na závodech člověk pozná nové věci, nové lidi a především zde získá mnoho zkušeností a díky závodům začne mnohem efektivněji myslet.

4

A o tom také kaprařina je, o myšlení a neustálém zdokonalování se, tudíž si myslím, že kaprařské závody můžou velmi přispět k rozvoji každého rybáře, který nabyté zkušenosti může využít i při „normálním“ lovu a docílit tak lepších výsledků všeobecně.

Věnuješ se závodní kaprařině? Máš s tímto stylem lovu zkušenosti, o které se chceš podělit? Každý názor, všechny rady i tipy k tomuto tématu s radostí uvítám. Pokud tě kaprařina opravdu baví a chceš sledovat zajímavé příspěvky, popřípadě i přispívat k nárůstu naší komunity, neváhej a přidej se k nám.

S pozdravem za Carp X team
Miroslav Tomala
FB page Carp X team: https://www.facebook.com/carpxteam

NGTfish.cz

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: