Úvod Články Umělé nástrahy

Umělé nástrahy

5 681
0

Umělé napodobeniny nástrah prodělávají u českých rybářů v posledních letech velký boom. V zahraničí, především v Anglii, se takzvané „fake“ nástrahy používají již poměrně dlouhou dobu a jejich popularita je tam vysoká. V českých luzích a hájích si „umělotiny“ teprve získávají oblibu a důvěru rybářů, ale i zde se jejich popularita zvedá. Jistě to má své důvody…

Umělé nástrahy používám i v zimě
Umělé nástrahy používám i v zimě

Proč používat umělé nástrahy?

První výhodou, kterou skrývají umělé nástrahy, je jejich nezničitelnost, nerozbitnost. Drobné ryby mohou nástrahu atakovat, jak chtějí, ale nemají nejmenší šanci z ní cokoliv „uloupnout“. Po čase je to přestane bavit a ztratí o umělou nástrahu zájem. Výhodou je tato vlastnost například i na rybářských závodech, kde se nemusíme po záběru zdržovat nastražováním nové nástrahy a ihned po vytažení ryby můžeme znovu nahazovat. Nástraha vydrží na háčku nebo vlasovém přívěsu neomezeně dlouhou dobu. Nikdy se nezkazí. Strach nemusíme mít ani z toho, že by se časem rozpíchala od boilie jehly nebo háčku. Některé umělé nástrahy mám snad 5 let a používám je stále dokola a nemá to na jejich strukturu či funkci sebemenší vliv.

Umělá peletka
Umělá peletka nad kobercem z malých pstruhových pelet

Další pozitivní vlastností umělých nástrah, je jejich snadná ochutitelnost (strašný slovo :-)). Kvalitní umělé nástrahy jsou vyrobeny z materiálů, které velice ochotně přijímají dipy, sladidla či esence. A co víc, vydrží vonět neuvěřitelně dlouhou dobu! Troufám si tvrdit, že když namočíte na pár dní či týdnů např. umělou kukuřici do určité esence, ucítíte vůni esence z onoho zrnka ještě za několik let. Schopnost udržet si vůni mají tyto nástrahy skutečně jedinečnou. Zejména, když ještě napomůžeme vniknutí dipu do nástrahy tím způsobem, že nástrahu lehce napícháme např. špendlíkem nebo jehlou.

Měkčená umělá kukuřice
Měkčená umělá kukuřice, ta nejrealističtější umělá kukuřice na trhu

Nespornou výhodou „umělotin“ je i jejich neomezená vzplývavost. Plovoucí boilie ztratí po určité době ve vodě svou schopnost plavat. To se umělým nástrahám nestane, ty budou plavat ještě za 100 let! Materiál, ze kterého jsou vyrobeny, totiž nepřijímá vodu.

Barva umělých nástrah je v široké škále. Od přírodních kukuřicově žlutých až po šíleně růžové či zelené. Osobně používám křiklavé nástrahy velice rád a tak například růžová, zelená nebo bílá umělá kukuřice nebo umělé boilies patří do mé základní výbavy. Netroufám si jednoznačně tvrdit, že kapr vidí barevně a pomocí křiklavých barev jsem schopen ho zaujmout, ale zažil jsem již u vody situace, kdy zkrátka křiklavé barvy na plné čáře převálcovaly nástrahy stejného složení a vůně, rozdíl byl pouze právě v barvě. Stejně jako u vzplývavosti, i barva umělých nástrah má neomezenou stálost a nedochází tak k vyblednutí vlivem pobytu ve vodě nebo na sluníčku.

Volba tvaru, barvy či velikosti
Volba tvaru, barvy či velikosti je jen na nás, je z čeho vybírat…

Tolik asi k výčtu výhod, které umělé nástrahy skýtají oproti klasickým „přírodním“ nástrahám. Abych byl objektivní, musím zmínit i jednu nevýhodu, kterou v umělých nástrahách spatřuji – „umělotiny“ nejsou schopny ve vodě nikterak „pracovat“. Nerozpadají se, neuvolňují žádné částečky. Rybu jsou schopny zaujmout pouze vůní, případně barvou a vzplývavostí. Tato vlastnost se dá ale v určitých případech brát i jako výhoda, např. v případě, kdy nám drobné rozpadavé pelety atakují nežádoucí ryby. Stačí nastražit peletu umělou a můžeme čekat na cílovou rybu.

Použití

Možnosti použití těchto nástrah jsou prakticky neomezené. Dají se kombinovat s klasickými nástrahami, např. s boilie, peletou, klasickou kukuřicí, živými červy apod. Mnoho rybářů se je bojí nastražit samostatně. Tato obava je ale naprosto zbytečná! Jedno malé zrnko umělé plovoucí kukuřice nadipované ve sladidle Talin, k tomu menší háček, PVA punčoška s method mixem a máme naprosto vražednou zbraň na menší a střední kapry, cejny, líny apod.

Boilie a umělá kukuřice
Klasickou kuličku potápivého boilie doplňuji zrnkem umělé plovoucí kukuřice velice často

Jedno zrnko umělé kukuřice používám velice rád i v opačném případě, kdy se pokouším ulovit velkého kapra. Velká, vysušená kulička boilie (ideálně průměr 24mm a více) v kombinaci s jedním plovoucím zrnkem kukuřice dipované v nějaké esenci, mi dopomohla k řadě skutečně pěkných kaprů. Úspěšnost této kombinace si vysvětluji tím, že drobné ryby nejsou schopné vysušenou kuličku rozbít, na umělou kukuřici už nemají vůbec šanci, a tak tam nástraha leží, dokud si jí nevšimne velká ryba. Tu nám pomůže rychleji upoutat právě zrnko voňavé, vizuálně atraktivní kukuřičky, která je jako třešnička na dortu k pořádné nástraze. Navíc je boilie díky kukuřici lehce nadnášeno a působí tak nastražené přirozeněji.

snimek8
Tato kombinace se mi mimořádně osvědčila na tekoucích vodách

Umělé nástrahy jsou naprosto ideální i pro chytání metodou „zig rig“, tedy lov s plovoucí nástrahou ve vodním sloupci. Zde využíváme dobrou a neomezenou vzplývavost a možnost ochucení těchto nástrah.

Další skvělé použití je kombinace jednoho nebo dvou zrnek klasické kukuřice (z plechovky, skleničky nebo klasické uvařené) a jednoho umělého plovoucího zrnka na konec. Získáme neotřelou prezentaci kukuřice „na panáčka“ která bývá značně úspěšná a zajímavou úspěšnost přináší i při lovu amurů!

umělá kukuřice
Poznáte, která kukuřice je pravá a která umělá? Ryby ne…

Fantazii se ale meze nekladou a můžete kombinovat, jak se vám zlíbí. Teprve nedávno přišla na trh novinka s názvem Wazzup. Jedná se o plovoucí kuličky z velice zvláštního materiálu, jakési pěny. Kulička je na povrchu lehce chlupatá, neuvěřitelně dobře plave a skvěle přijímá dipy a jiná smáčedla. Samozřejmostí je neomezená doba trvanlivosti. Dá se i pohodlně ostřihávat a tvarovat podle našich představ. Na trhu je zatím tato věcička příliš krátce na objektivní posouzení, ale mám na ní již pár kaprů uloveno a myslím si, že se jedná o opravdu velmi dobrou věc a troufám si tvrdit, že v budoucnu naprosto nahradí klasické plovoucí boilie v té podobě, jak ho známe dnes.

Taska Wazzup
Novinkou na trhu jsou pěnové plovoucí kuličky Wazzup

Můj kamarád a týmový parťák „Tulo“ má zkušenosti z několika výprav, kdy neulovil velkého kapra, dokud ke standartní 20 nebo 24mm kuličce boilie nepřidal zrnko umělé plovoucí kukuřice, silně nadopované v nějaké ostré ovocné esenci. Podobné chování ryb jsem několikrát zažil i já. Z jakého důvodu k tomu dochází nejsem schopen s jistotou tvrdit, ale jako nejrozumnější se mi jeví to, že nástraha přidáním umělé nadopované kukuřičky dostane další rozměr vůně, neokoukanosti a vizuální atraktivity.

Wazzup od Taska - barvy
Wazzupky se vyrábějí v široké škále barev a průměrů

Získat důvěru k nástraze z kusu gumy nebo pěny nemusí být pro některé rybáře jednoduché. Přiznávám se, že mi také trvalo delší dobu, než jsem se odhodlal k nastražení „gumovky“. Výsledky, kterých jsem začal dosahovat při jejich používání, mě ale přesvědčily, že má nedůvěra byla naprosto lichá a dnes nedám na tyto nástrahy dopustit. Zkuste to i vy, uvidíte, že nebudete litovat…

Říční kapr
Říční šupík, který podlehl kombinaci bolie a umělé kukuřice

Hodně štěstí u vody!

Ondřej Macků

MikBaits

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: