Úvod Články Plovoucí spása

Plovoucí spása

4 449
3

Plovoucí nástrahy jsou u nás stále vnímány jako něco zvláštního, neobvyklého, netradičního. Rybáři je sice občas mívají ve svých zásobách, ale málokdy se odváží je opravdu nasadit. Rozhodně se nepoužívají tak často, jak by si zasloužily, neboť jejich účinnost v mnoha případech vysoce převyšuje jejich pověst. Jde jen o to najít odvahu.

K napsání tohoto článku mě přivedli sami rybáři. Jedna z nejčastějších vět, kterou jsem letos od nich slyšel, byla: „Nebralo to, nemohl jsem nic kloudného chytit, dokud jsem nenastražil plovku.“ Některým to přineslo alespoň nějaký úlovek ve dnech, kdy to jinak vůbec nic nedělalo, jiným dokonce úžasné velké ryby, které se jim do té doby nepodařilo ulovit. Výjimkou nebyli ani kapři přes 20kg. A to už je setsakra pádný důvod k zamyšlení, zda to také nezkusit.

lysec

Malé Pop-upy

Malinké 8–12mm pop-upy jsou skvělé pro různé situace. V první řadě je to závodní lov. Mí kolegové, kteří za sebou mají mimořádné závodní úspěchy, je používají velmi často, zvlášť když se bodují i menší ryby okolo 3kg. Malé plovoucí boilie tu vytvoří dokonalou imitaci pufin, což, co si budeme nalhávat, je na menší kapry velmi účinná zbraň. Pokud to použijete s malým háčkem na krátkém návazci a je-li dovoleno obalit olovo method mixem, jde o naprosto dokonalou zbraň.

Někdy mohou být účnné i netradiční barvy plovek
Někdy mohou být účnné i netradiční barvy plovek

Malé plovky nejsou řešením jen pro závodění a menší ryby. Také při běžném chytání mohou dopomoci k úlovkům velkých kaprů. Zvlášť v obdobích, kdy jsou kapři letargičtí, nebo kdy už se s chladnoucí vodou méně pohybují, je velká šance, že je malá plovka přiměje k záběru. Máte-li strach, že 8–12mm pop-upy neutáhnou váš háček a nevydrží dlouho plavat, dejte klidně dvě kuličky nad sebe. Někdy je to velmi účinné.

Fluo Pop-upy

Mnoho rybářů se mě ptá, jestli jejich výrazná barva kapry neplaší či dokonce neodpuzuje. Je třeba si uvědomit dvě věci. Pod vodou jsou barvy vidět trochu jinak než na denním světle, což se navíc mění i s narůstající hloubkou. Kapr je zvídavý tvor, který intenzivně prozkoumává vše, co by mohlo být k snědku. A právě výrazná barva může být v některých případech základním podmětem, proč kapr onu nástrahu začne zkoumat. Její kontrastnost od okolí jej zaujme a zbytek už dokoná dráždivá vůně.

Výrazné fluo barvy plovek mohou být výhodou
Výrazné fluo barvy plovek mohou být výhodou

Podle mých osobních zkušeností jsou fluo plovoučky vynikající zejména na pískovnách, jezerech a dalších vodách, kde převažuje tvrdé dno. Ne že bych s nimi nechytil kapry v bahnitých vodách nebo nad nánosem, ale na výše jmenovaných typech revírů jsou prostě účinnější. A je pak úplně jedno, jestli jde o 1–3m mělčí část nebo 5–10m hloubku. Nastražuji je vždy, když standardní boilie na dno selhává.

24mm plovoucí boilie může být velmi účinné
24 mm plovoucí boilie může být velmi účinné

Většina fluo pop-upů se vyrábí v průměrech 14–18mm, maximálně 20mm. Ale takhle zkusit ještě větší, třeba 24mm? Jasně, jejich nastražení vyžaduje ještě větší odvahu než u standardního průměru, ale určitě jsou situace, kdy stojí za to sáhnout po takovéto šílenosti. Zejména v obdobích, kdy kapři stojí ve sloupci a nechtějí na nic na dně reagovat, je plovoucí „golfový míč“ trefa do černého. Letos se o tom přesvědčil například kamarád mého syna, který po dvou dnech bez záběru nastražil 24mm svítivě žlutou popku Ananas N-BA. Udělal dobře, jinak by asi krásného 16kg kapra na slepém rameni Labe jen tak neulovil.

Plovoucí boilie je dobré ještě nadipovat
Plovoucí boilie je dobré ještě nadipovat

Chuťově atraktivní pop-upy

Jestliže účinnost fluo pop-upů je založena na výrazné barvě a silné dráždivé vůni, chuťově atraktivní pop-upy těží z velké části i ze složení směsi. Obvykle mají přirozenější barvy, jemnější vůni a často se vyrábí z prvotřídních mixů. Z minulých let jsem měl velmi dobré zkušenosti s plovoucí Odyssey XXX a poté i N-Gage XP. Chytal jsem s nimi především na panáčka, ale občas jsem nastražil vyloženě jen plovku a též mi to přinášelo úspěchy. Po těchto zkušenostech jsem se dal do vývoje vlastního chuťově atraktivního plovoucího boilie, k čemuž jsem použil směs Gangstera. Přidal jsem drcený korek, některé další lehké moučky, zvýšil jsem i množství extraktů na 50g GLM a 50g Jater, a pak už jen spolu s kolegy ladil recept tak, aby boilie bylo co nejúčinnější, ale zároveň dlouho vydrželo plavat. A výsledek tuším stojí za to. Nejen já, ale i spousta kamarádů jsme s tím ulovili neskutečné ryby, co víc, často v jinak hluchých obdobích. Přišli jsme na to, že to funguje skvěle nejen na tvrdém dně pískoven a jezer, ale i na bahnitém dně rybníků a dalších typech vod. Mnohým to pomohlo k trofejním úlovkům, například kolega Ondřej s pomocí těchto plovek za jediný rok 3× překonal osobní rekord až na nynějších 25,6kg!

korkové plovoucí boilies
Korkové plovoucí boilie Gangster mně i mnoha kamarádům dopomohlo k trofejním kaprům
Obří 25,6 kg kapr
Obří 25,6 kg kapr Ondry Mejzra, kterého ulovil s plovoucí korkovým Gangsterem G2
Malá plovka s velkou potápivou nástrahou bývají velmi účinné
Malá plovka s velkou potápivou nástrahou bývají velmi účinné

Plovoucí imitace

Další naprosto fantastická věc, kterou používá jen málo rybářů. Nejprve nechám promluvit přímo některé z nich. „Letošního největšího kapra jsem ulovil na malou kuličku Spicemana + gumovou kukuřičku namočenou v Talinu,“ píše mi Miras Poupa. A další: „Při jedné z posledních letošních výprav jsem chytil dvě větší ryby 18,1kg a 15kg, které zabraly, až když jsem k 24mm Fanatice přidal gumovou kukuřici v esenci Tutti Frutti. Letos jsem to tak již párkrát udělal a vždy s velkým úspěchem. Trocha převoněné gumy občas dokáže zázraky,“ říká Pavel Tulínský. Je tedy vidět, že gumové imitace kukuřiček, boilie, tygřích ořechů, pelet a dalších nástrah mohou velmi výrazně přispět k úlovkům trofejních ryb. Jejich obrovskou výhodou je to, že mají stálou barvu, jejich vůně se z nich line mnoho hodin a plavou neomezeně dlouho.

dipy
Talin a Sweet Fruit Enhancer (Ovocný Kouzelník) jsou skvělé k dipování pop-upů i gumových nástrah
Dipování gumové kukuřice v esenci a sladidlech
Dipování gumové kukuřice v esenci a sladidlech
Úspěšná montáž
Úspěšná montáž

Tak co, nemáte chuť taky občas vyzkoušet nějakou plovku? Uvidíte, že to občas, když jiné věci nefungují, může být vaše spása. Pro mě je to vedle piva druhá nejzásadnější věc, bez které nikdy nejedu k vodě. A na to vemte jed, že mě bez piva u vody neuvidíte 🙂

Michal Kučera

MikBaits

Komerční sdělení

3 KOMENTÁŘŮ

  1. Zkouším chytat s plovkou 14 mm, ale nevím jak vysoko nad dno ji nastražit. Je to úplně jedno, nebo je lepší max 5 cm, nebo zase naopak třeba min. 20 – 30 cm. Dík

  2. Ahoj,
    to záleží na Tobě, jak vysoko to nastražíš. Jde to na hodně způsobů. Já nejraději chytám tak, že to vyvážím pomocí olověného broku nebo plastického olova, aby to bylo tak 2-5cm nade dnem. Zrovna včera jsem chytal s pop-up 18mm cca 5cm nade dnem a dva kapříky jsem přesvědčil. Musíš si to vyzkoušet sám, co Ti kde bude fungovat.

  3. Mě se výborně osvědčily 8 mm fluo gumové, dipované v esencionálních olejích (asa, pepř, česnek,)

Chcete-li, můžete přidat komentář: