Úvod Montáže Zimní čas? Shokka vám kapry chytí…

Zimní čas? Shokka vám kapry chytí…

7 833
3

Při zimním rybolovu je pro naše uši pípání hlásičů dost ojedinělé. Když se ale tak děje, nevíme, jestli je to záběr, nebo se ryby dotýkají vlasce při přejezdech, nebo ryby testují naše nástrahy. Všichni víme, že takové zvuky jsou pro nás, kapraře, lahodným signálem, kdy si myslíme, že nám může srdce vyskočit z hrudi a máme na mysli: neztratit příležitost k záseku, protože takových signálů nebude v zimě mnoho. Někdo si může myslet, že v chladných měsících roku nemůže kapr mít zájem o přijímání potravy. Dokonce, i když jsme v teplejších oblastech Francie, může se takový zimní lov změnit ve skutečný čínský hlavolam.

Krajina při západu slunce je opravdu okouzlující
Krajina při západu slunce je opravdu okouzlující
Teploty mohou v zimě hodně klesnout
Teploty mohou v zimě hodně klesnout
Někdy není absolutně co dělat
Někdy není absolutně co dělat
Životní vášeň
Životní vášeň

Přestože se v poslední době srovnává lov kaprů ve Francii s podobným tlakem ve velké Británii, je ve Francii situace obtížnější, a to právě kvůli chladnějšímu podnebí. Proto se musí přistupovat k různým úpravám při zimním lovu kaprů. Tou první je pochopit, přizpůsobit a předvídat chování kaprů – to tedy neznamená sedět ve vytopeném bivi u šálku čaje. Znamená to nesedět na jednom místě, ale pozorovat vodu a zjistit nějaký pohyb ryb. Sám jsem strávil spoustu času na své lodi s echolotem a sledoval pohyb kaprů. Tam jsem si uvědomil, že v konkrétním ročním období se ryby vyskytují na určitých místech a přijímají potravu jinou než v letních měsících. Musíme si uvědomit, že kapr se na zimu musí připravit, a tak přijímá potravu s vysokým obsahem bílkovin.

Přístřešek připraven pro extrémní noc
Přístřešek připraven pro extrémní noc
Můj „Tweety“ – nejlepší přítel během chladných nocí
Můj „Tweety“ – nejlepší přítel během chladných nocí
Kvalitní oblečení musí chránit před zimou prioritně ruce, hlavu a nohy
Kvalitní oblečení musí chránit před zimou prioritně ruce, hlavu a nohy
Kapři mají během zimy krásné barvy
Kapři mají během zimy krásné barvy
Obtížné vstávání
Obtížné vstávání
Kapr zpod ledu
Kapr zpod ledu

Na některých vodách se kapři ládují raky jako hlavním zdrojem bílkovin. Partie, kde se raci vyskytují, jsou kamenité dno a místa kolem různých hran a zlomů. V jezerech bez výrazných zlomů je těžké najít nějaké vhodné místo, proto je tam i pro kapra složité nalézt nějakou přirozenou potravu, a tak je kolikrát odkázaný na krmení, které mu tam naházejí rybáři. V současné době je spousta krmení s vysokým obsahem bílkovin, většina obsahuje třeba rybí moučku. Musíme si to přiznat, pokud jsme na vodách s vysokým rybářským tlakem ulovili velkou rybu, dosáhla vysoké hmotnosti díky krmení peletami a boilies. Tyto ryby jsou na takovém krmení závislé, ale mohou se časem stávat opatrnými. Se zimním zpomalením životních funkcí se taktika lovu velkých kaprů stává ještě složitější. Většina našich celoročních montáží není v zimním období použitelná. Kapr je v zimě ještě opatrnější a nasáté sousto okamžitě vyplivne, pokud se mu něco nezdá být v pořádku. V těchto podmínkách je zajímavou alternativou tzv. Shokka. Ohromující! Princip spočívá v tom, že nechám nástrahu volně položenou, bez napětí, a kapr pozná zradu, až když odplouvá a napne vlasec sám, svým pohybem. Ryby tak mají k nástraze plnou důvěru, a to vám přinese proměnění falešných záběrů ve skutečné jízdy. Je to cesta k zahřátí i v mrazivých podmínkách!

Drobné částice a barevnost jsou dobrými kartami ve hře
Drobné částice a barevnost jsou dobrými kartami ve hře
25. 12.
Úlovek z 25.12.
Nástrahy do studené vody
Nástrahy do studené vody
Citlivé signalizátory jsou v zimě nutné
Citlivé signalizátory jsou v zimě nutné

Rybaření v zimě může být velmi náročné a vyžaduje značnou motivaci, někdy dokonce silnější, než je rybářská vášeň. Chladné, dlouhé zimní noci mohou dost často ovlivnit morálku rybáře. Musí se správně jíst a pít. Noste teplé a prodyšné prádlo a používejte jen ty nejlepší pomůcky pro pobyt v přírodě. Pak budete připraveni vypořádat se s extrémními povětrnostními zimními podmínkami.

Popis Shokka systému:

Budete potřebovat 1 m tmavé trubičky Korda, 4 mm gumové korálky, inline olovo a obratlík
Prostrčte vlasec trubičkou
Prostrčte vlasec trubičkou
Inline olovo
Inline olovo
Odstraňte plastovou vložku
Odstraňte plastovou vložku
Prezentace olova
Prezentace olova
Použijte gumové korálky
Použijte gumové korálky
Přivázání obratlíku
Přivázání obratlíku
Sestava je hotova
Sestava je hotova
Vsunutí obratlíku do olova
Vsunutí obratlíku do olova
Olovo je volné
Olovo je volné
Sestava kopíruje dno
Sestava kopíruje dno

Návazec a jeho vázání:

Budete potřebovat: 30 cm 30 lb N-Trap, 6 Wilde Gape a zarážku na boilie.

Vytvoříme smyčku
Vytvoříme smyčku
5x obtočíme a vytvoříme bezuzlový spoj
5x obtočíme a vytvoříme bezuzlový spoj
Připojíme návazec k obratlíku
Připojíme návazec k obratlíku s kroužkem
Protáhneme boilie jehlou
Protáhneme boilie jehlou
Přetáhneme na vlas
Přetáhneme na vlas
zarážka na boilie
Vybereme tu správnou velikost zarážky, tím vlastně upravíme i délku vlasového přívěsu
Ideální délka je cca 1,5 cm
Ideální délka vlasového přívěsu je cca 1,5 cm
Všechny hroty háčků Kaptor jsou neuvěřitelně ostré
Všechny hroty háčků Kaptor jsou neuvěřitelně ostré
Máme hotovo
Máme hotovo

Bruno Médou

Tento článek byl publikován v časopisu Kaprománie

Kaprománie

Komerční sdělení

3 KOMENTÁŘŮ

  1. Dobrý večer zajímá mě značka vašeho přístřešku Děkuji za odpověď

  2. Sasa: Autorem tohoto článku je náš zahraniční dopisovatel Bruno Médou (Francie), on si to tady v češtině asi určitě číst nebude, takže Ti jen těžko odpoví. Když dáš do Google jeho jméno, tak si můžeš vyhledat kontakt a můžeš mu zkusit napsat a zeptat se přímo jeho. Já osobně takhle z fotky nepoznám, o jaký se jedná konkrétně přístřešek.

  3. Mám dojem,že se jedná o přístřešek od Trakkeru.Viděl jsem ho v nějakém videu od Kordy asi Volume 5.

Chcete-li, můžete přidat komentář: