Úvod Články Mark Pitchers: “Lov na dvě půlky”

Mark Pitchers: “Lov na dvě půlky”

5 402
0

Chytal jsem už na mnoha vodách s jednodenní povolenkou, které měly snad všechny tvary a velikosti, projezdil jsem na tyhle vycházky celou zemi od hora dolů. A můžu říct, že jedno mají všechny tyhle lokality společné a to fakt, že občas na nich může být opravdu přelidněno.

Jako třeba jezero, kde jsem dnes – Hardwick Smiths v rybářském centru Linear Complex. Je to jedna z mých oblíbených vod a přesto bych neřekl, že je něčím lepší než jiné vody, které tento komplex nabízí a chodí tam kapraři vyššího levelu nahánět trofeje. Je to zde velmi oblíbené a tak, jak se dalo očekávat, při mém příchodu zde vesele bivakovalo a chytalo dost rybářů.

Tahle naprosto běžná situace se nabízí k první radě, kterou bych vám dal já stejně jako spousta jiných zkušených rybářů. Před tím, než si někam sednete, zkuste nejdřív lokalizovat ryby. A s tím souvisí i druhá rada – buďte připraveni se rychle přestěhovat, pokud budou ryby aktivní v jiné části. To ale nemusí být vždy úplně možné… Takže jaké je řešení? Sedět a čekat, až se situace otočí? No, pokud nemáte koule ze zlata, tak jen tak sedět vám asi moc ryb nechytí.

Takže je pro mě zapotřebí vymyslet plán B. Nic není ztraceno, když už se jednou naučíte, jak správně využívat místo, které máte k dispozici. Existuje ještě spousta věcí, které můžete pro záběr udělat z místa, kde sedíte a z celého vodního sloupce, který mu přísluší. Využitím adaptabilní strategie, která je zároveň přípravou na další lov. Dalo by se to nazvat „lovem na dvě půlky“.

1

První polovina – lokalizace

Lokalizací nemyslím jen projít se kolem vody, hledat stíny ryb a následně si podle toho sednout. Je to hlavně o tom, pořádně si zmapovat místo, které máte k dispozici, abyste dobře věděli, kam a jak odprezentovat nástrahu. Na podobných vodách je to často to nejdůležitější, jelikož ryby jsou velmi mobilní a často se přesouvají podle aktuálního rybářského tlaku.

Například situace, kdy před sebou nemáte ani jednu rybu. Ale bez vašeho vědomí někdo opodál začne krmit raketou, ryby se vyplaší a odplavou. Tehdy můžou proplouvat přímo přes vaše místo a je na vás, abyste z toho vytěžili a dostali nějaký záběr, anebo… V lepším případě ryby na vašem místě udrželi.

Dejte si načas při hledání s markerem a najděte opravdu dobré místo
Dejte si načas při hledání s markerem a najděte opravdu dobré místo
Tenhle nádherný lysec z Hardwick Smiths byl výsledkem mé taktiky
Tenhle nádherný lysec z Hardwick Smiths byl výsledkem mé taktiky

Začínáme

Dnes jsem k vodě přišel brzo. Byl jsem připraven nahodit asi v deset hodin. To je přesně čas, kdy nahazuje většina rybářů, kteří přišli chytat na 24 hodin. To je právě ten čas, kdy naděje na první záběr úplně padá. Takže zatímco ryby skáčou všude kolem a nabízí se šance na první záběr pomocí single hookbaits (taktika jedné nástrahy bez krmení), já si dám na čas a pořádně si prosonduji místo před sebou.

Pamatujte na to, že až přijde váš čas a vy budete mít ryby před sebou na svém místě, musíte být připraveni plně využít šance, a to nejlépe uděláte tak, že si dobře vyberete místo, kam nahodíte. Takže pár nohození navíc v téhle době, kdy ryby moc nežerou, ničemu neuškodí a naopak to může být velkým přínosem z dlouhodobějšího hlediska.

Čisté místa s bahnem nebo štěrkem jsou perfektní pro vaše krmné místo, jak za chvíli vysvětlím. Přesně takové místa mi dávají nejlepší šanci na bezchybnou prezentaci mých montáží a můžu si být jistý, že když ryby připlavou, záběr bude jistě záhy následovat.

Místo, které jsem si pro dnešek vybral je naprosto perfektní. Mám před sebou štěrkový hrb na komfortní vzdálenosti asi 50-60 metrů a navíc dost velký na to, abych tam mohl umístit všechny své tři pruty těsně k sobě. Ale to pořád není to nejlepší! Tím je fakt, že tento hrb je asi o 60 cm výše než okolité dno, takže jsem hned dostal příležitost prochytávat několik vrstev vodního sloupce kolem této nerovnosti.

Vodní sloupec

Tak a tady snad každý začne chápat, proč se většina mých vycházek dá označit jako „lov na dvě půlky“, jelikož taktika, se kterou začínám chytat, není ta, se kterou i končím. Moje kaprařské zkušenosti mě naučily, že kapři tráví mnohem více času v různých úrovních vodního sloupce než u dna. Vrchní polovina sloupce až po hladinu bude teď ta oblast, na kterou se zaměřím.

Vzhledem k tomu, že jsem většinou připravený nahazovat někdy v půli dopoledne, mám za to, že ryby se budou mnohem raději pohybovat ve vrchních vrstvách sloupce, kde se voda prohřívá celý čas až do odpoledne.

To je i pravděpodobně důvod, proč je většina revírů bez záběru v období kolem poledne. Většina rybářů totiž loví ze dna, kde by kapři mohli být a pravděpodobně tam byli v časných ranních hodinách a ještě snad s prvním světlem.

S tím, jak se mění tlak vzduchu a teplota vody v průběhu 24 hodin, mění se i preference ryb a to, kde se ve sloupci cítí nejvíce komfortně. V důsledku toho, a jak jsem již zmínil, rozhodl jsem se na začátku mých výprav chytat ve sloupci na Zig Rig stále častěji a častěji.

Každý prut budu využívat s touhle taktikou, každý ale s jinak barevnou nástrahou a v jiné hloubce. Když pak najdu nejvíce úspěšnou kombinaci barvy a hloubky, předělám všechny tři pruty stejně. Ve velmi hluboké vodě občas využívám plovák Zig Float Kit, ale většinou si vystačím se standardním návazcem z vlasce Zig and Float a odpadávajícím olovem v závěsce.

Tohle je také příklad, kdy vám může onen štěrkový hrb být nápomocen. Díky jeho výšce může být návazec o pár desítek centimetrů kratší, což usnadňuje nahazování a podebírání ryby. Abych co nejvíce zvýšil efektivnost mého lovu na Zig Rig a navíc nějak zaujal a udržel ryby na mém místě, krmím je pomocí rakety speciálním „sloppy“ mixem. Ano, zřejmě se u toho trochu ušpiníte, ale není to nic, co by náhradní tričko nevyřešilo a atraktivní mrak a propadávající částečky partiklu můžou u kaprů vyvolat okamžitou reakci.

Ale když se zamyslíte nad tím, že ryby během dne stoupají sloupcem nahoru, zřejmě půjdou jednou zase zpátky ke dnu, což bude nejpravděpodobněji večer.

Strunové indikátory jsou ideální pro chytání s napnutými vlasci a na Zig Rig
Strunové indikátory jsou ideální pro chytání s napnutými vlasci a na Zig Rig
Je mnohem snadnější podebrat rybu na Zig Rig, když vám olovo odpadne
Je mnohem snadnější podebrat rybu na Zig Rig, když vám olovo odpadne
Uvažte háček SSSP vel. 10 na nějaký plovoucí vlasec pomocí uzlu Palomar
Uvažte háček SSSP vel. 10 na nějaký plovoucí vlasec pomocí uzlu Palomar

7

8

9

Druhá polovina – krmení

Raději pro krmení nepoužívám směs, která pracuje výhradně v horních vrstvách vody, ale snažím se kombinovat tak, aby obsahovala částice, které vytvoří mrak visející ve sloupci, ale musí v ní být pomalu propadávající kousky a rovněž krmení, které jde ke dnu rychleji. Touhle cestou dokáži zredukovat celkové množství použitého krmení a zároveň si tak zatraktivňuji jak vodní sloupec, tak i samotné dno.

Hezká věc na tomto mixu je, že si jej můžete udělat tak drahý nebo levný, jak jen chcete, nebo jak vám to peněženka dovolí. Rozmočená strouhanka, pomalu potápivé cornflaky a nějaká esence, která vám zbyla z přípravy předchozího partiklu nebo boilies, jsou všechno dobré a levné ingredience.

A co je nejdůležitější, přitom jak si krmím na své návazce ve sloupci během dne, připravuji si tak zároveň své místo na druhou polovinu mé vycházky. Pak se totiž může naskytnout pouze malý prostor, pokud vůbec nějaký, na to, abych mohl rušit ryby krmením, až se nastěhují na moje místo a já budu muset předělat montáže pro lov na dně.

Tohle je obrovská výhoda, jelikož nepotřebuji přílišnou spoustu času na změnu montáží, na to abych mohl opět krmit raketou a nechat místo uklidnit. A to všechno nejlépe stihnout s dostatečným předstihem před setměním. Místo toho se můžu pomalu přizpůsobovat a předělat jeden prut s montáží na dno. A následně postupovat z celkových tří prutů na Zig Rig jen na dva, pak na jeden a nakonec a mám všechny tři pruty s nástrahou na dně.

Díky zaklipované vzdálenosti na navijáku a vybranému pevnému bodu na horizontu můžu tento přechod pohodlně zvládnout i za tmy. Pokud přijde záběr na Zig Rig v pozdějších hodinách odpoledne, můžu mu dát ještě hodinu nebo i více času navíc, než ho vyměním, klidně i v noci.

Mrak vytvořený mým krmením a různé drobné částečky propadávající sloupcem
Mrak vytvořený mým krmením a různé drobné částečky propadávající sloupcem
Krmení raketou může přivést rychlé záběry
Krmení raketou může přivést rychlé záběry
Tím, že si vyberu fixní bod na horizontu, můžu kdykoli změnit taktiku i v noci
Tím, že si vyberu fixní bod na horizontu, můžu kdykoli změnit taktiku i v noci

PVA sáčky

Jakmile přijde čas na změnu montáží na dno před nadcházející nocí a očekávání záběru před prvním světlem, přichází na řadu moje oblíbená prezentace pomocí PVA sáčků.

Příprava krmení a prezentace pomocí PVA sáčků
Příprava krmení a prezentace pomocí PVA sáčků

Zaprvé hromádka vysoce atraktivních pelet, která zůstane kolem nástrahy po tom, co se sáček rozpustí, skvěle odpovídá krmení, které už do vody spadlo během dne, když jsem krmil na Zig Rig. Nasekané boilies, konopí, kuřice a pelety už se budou v té době hezky rozpadat a díky tomu často dostávám záběr velmi rychle po tom, co nahodím první montáž se sáčkem.

Když začnu chytat na dně, měním indikátory a nechávám na nich průvěs
Když začnu chytat na dně, měním indikátory a nechávám na nich průvěs
Díky zvolenému krmení mám na výběr i spoustu variant nástrah
Díky zvolenému krmení mám na výběr i spoustu variant nástrah

Dalším plusem téhle strategie je, že směs těch malých částeček, kterou jsem krmil poskytuje spoustu možností pro změnu nástrahy. Věci jako ořezaná plovka tak, aby byla kriticky vyvážená, nebo zrnka umělé kukuřice, které jsou naprosto ideální pro použití v PVA sáčcích. Díky PVA sáčkům nemusím ani váhat, jestli skutečně mám nechat jeden prut na Zig rig nahozený déle, jelikož vím, že se mi montáž nezamotá, i když na ni nevidím. Jednoduše jak jednou vlasec zastaví o klip na cívce, vím že chytám správně.

16

Jelikož neočekávám, že by se ryby nějak extra moc pohybovaly při krmení nad hustým kobercem krmení, používám krátké návazce. Díky nim se ryba rychleji píchne o těžké inline olovo, které používám s odpadávací sestavou.

Tohle je opravdu úžasný způsob prezentace, kdy opět využiji kontury štěrkového hrbu a jeden nebo dva pruty nechám na jeho vrcholu takříkajíc v jídelní části a jeden nahodím pod hranu za něj, kam se mohli během krmení skutálet nějaké částečky.

Krátké 10-12 cm návazce jsou ideální pro použití do PVA sáčku...
Krátké 10-12 cm návazce jsou ideální pro použití do PVA sáčku…
...a mnohem lépe využijí potenciál inline olova
…a mnohem lépe využijí potenciál inline olova
Nový systém Drop Off Inline Kit umožňuje odpadávání olova mnohem snadněji
Nový systém Drop Off Inline Kit umožňuje odpadávání olova mnohem snadněji

Shrnutí

Pohrát si takhle s lovným místem se vám může vyplatit, pokud jsou vaše možnosti při výběru místa a jeho prostor omezeny. Protože pokud existuje nějaká výhoda na vodách pod velkým tlakem, tak je to skutečnost, že ruch od všech rybářů nutí ryby k neustálému pohybu. Musíte být jenom připraveni na to, až se ukáží přímo před vámi, ať už budou v jakékoli části vodního sloupce. Takže mi věřte, tahle taktika vám definitivně pomůže chytit nějakou rybu navíc.

Mark Pitchers

Přeložil: Martin Mrázek

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: