Úvod Rozhovory Před mikrofonem: Michal Kučera

Před mikrofonem: Michal Kučera

3 771
0

Michale, zkusme čtenářům, ať již méně zkušeným, nebo i takovým, kteří se již „vyznají“, trochu přiblížit lov v druhé polovině léta. V tuto chvíli ještě nevíme, zda bude srpen horký či chladný, a o to možná právě jde. Pojďme se zaměřit na tyto dvě skokové varianty.
Srpen je skvělý měsíc pro lov kaprů, zejména jeho druhá půlka. A podle mě ani zásadně nezáleží na tom, jestli je horko nebo deštivo. Dny se totiž začínají zkracovat, rána chladnout, větry vát a ryby tak nějak instinktivně pociťují, že přichází období, kdy se intenzivně krmí před zimou. Samozřejmě, stálejší počasí je vždy lepší než rychlé střídání teplých a chladných dní doprovázené prudkými vzestupy a poklesy tlaku, ale tak jako tak patří druhá půlka srpna k mým nejoblíbenějším obdobím pro lov kaprů.

1

Řekni nám, je vždy důležité lovit jen a jen na boilies, je to opravdu všespásná nástraha?
Všespásná určitě není, ale podle mě je jednoznačně nejlepší. Žádná jiná nenabízí tolik výhod, zejména co se týče přizpůsobení. Mám na mysli tvrdost, velikost, barvu, příchuť atd. V tomhle se prostě boilies nic nevyrovná, proto je to už desítky let nejúspěšnější nástraha a návnada na velké kapry, a myslím, že tomu ještě dlouho tak bude. Jasně, 50 – 60 cm kapři se dají snáz nachytat na pelety, kukuřici, někde dokonce i lisovaný rohlík. Ale chce-li rybář chytat největší kapry vod, na něž jezdí, tak se nic z toho boilies nevyrovná.

„Vše připraveno pro dokonalé montáže.“
„Vše připraveno pro dokonalé montáže.“

Jaké jiné nástrahy bys případně vybral na svoji výpravu v průběhu srpna? Musel bys počítat právě s vrtkavostí počasí a třeba velkými výkyvy teplot apod.?
Jedinou jinou nástrahou, o které bych uvažoval, je tygří ořech. Je dostatečně selektivní, dá se s ním dobře pracovat při různé prezentaci nástrah, kapři ho mají rádi, a to zejména ti větší. Navíc, nechávají ho na pokoji jak sumci, tak většinou i raci a sumečci, kteří jinak dokážou doslova ohryzat i velmi tvrdé boilies. Na velmi krátkých výpravách nebo závodech bych ještě uvažoval o peletách, které jsou zpravidla rychlejší, ale jak jsem uvedl již dříve, většinou je to na úkor velikosti ryb.

„Fluo tygří ořech může být překvapivě účinný.“
„Fluo tygří ořech může být
překvapivě účinný.“

Vše se hodně točí kolem montáží, způsobů prezentace apod. Jaký na to máš názor ty? Je to opravdu tak důležité nebo úspěch v podobě pěkného úlovku může mít i jinou tvář?
Mám na to dva vcelku protichůdné pohledy. Ten první říká, že montáž je jen jednou z menších dílů skládačky vedoucí k úspěchu a že jsou mnohem důležitější věci, zejména výběr místa a vůbec celý taktický postup během výpravy. Ten druhý zase říká to, že tyto věci není radno podceňovat a že mnohdy, zvlášť když ryby moc neberou, mohou rozhodovat i zdánlivé detaily. V praxi tento rozpor řeším tak, že jsem o něco pečlivější při sestavování montáží a tvorbě návazců, než by vždy bylo nutné, ale na druhou stranu se snažím používat co nejjednodušší věci, jaké mi v tu chvíli připadají použitelné. Využívám přitom moderní prvky, jako jsou např. tungstenové součásti montáží, ale zase hned neskočím na každou „hovadinu“, která se kde objeví. Takže na své montáže a návazce poměrně dbám, ale nedělám z toho nový vědní obor. Rozhodně neodměřuji délku návazce na centimetry a délku vlasu šuplerou, hodně spoléhám na instinkt. Reaguji, když se mi něco nezdá, když třeba vylovím dva kapry po sobě se zvláštně zapíchnutým háčkem nebo když mi opakovaně ryba spadne. To je myslím mnohem důležitější než za každou cenu mít ultra moderní návazec a montáž, který se objevil někde v časopise nebo na internetu.

„Rád používám tungstenové součásti.“
„Rád používám
tungstenové součásti.“

Osobně velmi rád používám na svých krátkých výpravách pop-up boilies, ale vždy jej kombinuji na jednom prutu s klasickým boilies a různě zkouším. Jak jsi na tom ty?
Plovoucí boilies je podle mě u nás stále celkem podceňovaná nástraha, někteří rybáři jí stále moc nevěří. Na některých revírech opravdu ani moc nefunguje, ale naopak je spousta vod, kde jsou plovky skvělé. Zejména tehdy, když to moc nejde, je plovka často jedinou možností, jak přimět neaktivní ryby k záběru. Podle mě se také málo využívá všech možností nastražení pop-upů. Spousta lidí ji dá na standardní návazec 2 – 3 cm ode dna, což je sice někdy účinné, ale mnohdy může být ještě úspěšnější dát to 10 – 30 cm na celý návazec. Nebo dokonce metr a výš. Já jsem posledně při závodech R-Spect cup chytal s 14 až 18m návazci, a jak to panečku fungovalo! Myslím si též, že je v tomto ohledu málo využívaná chod montáž, která nabízí mnohé výhody, zejména v bahně nebo travinách.

„Plovoucí boilie lze zatraktivnit nasáknutím v esenci nebo fluo boosteru.“
„Plovoucí boilie lze zatraktivnit
nasáknutím v esenci nebo fluo boosteru.“

Pokud jsi měl na mysli kombinaci na panáčka, tak ta se zase dobře hodí na typově jiné vody než plovky. Například do silných nánosů, ale i nízkých porostů travin a řas, neboť pomaleji klesá a zlehka dosedne na povrch. Můžete zkoušet různé variace, od klasických, kdy k 20mm boilies přidáte 14 až 18mm plovku, až po méně tradiční, kdy nad potápivé boilies dáte jen 10mm plovku nebo plovoucí imitaci kukuřice. Můj kamarád Tulo má na tu poslední variantu nachytané krásné ryby.

IMG_1443

DSC_0450

Svého času jsem v letních teplých měsících velmi rád používal burské ořechy. Vždy slavily úspěch. Používáš je? Mám dojem, že tyto nástrahy vyšly z kurzu…
Nevím, jestli úplně vyšly z kurzu, spíš myslím, že se hůř shánějí, než tomu bylo dřív. Podnikl jsem s nimi v minulosti několik experimentů, ale upřímně řečeno, žádný velký úspěch jsem s nimi neslavil. Možná jsem měl zrovna smůlu na okolnosti, možná jsem to nezkoušel tak často, ale i tak si myslím, že tygří ořechy a zejména boilies jsou mnohem lepší návnadou a nástrahou na velké kapry.

d

Michale, moc Ti děkuji za čas, který sis na rozhovor pro Kaprománii vytvořil.

030

S Michalem Kučerou rozmlouval Václav Ehrlich

Tento článek byl publikován v časopisu KaproMánie
KaproMánie

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: