Úvod Články Sarrebourg – The Wild Life

Sarrebourg – The Wild Life

2 987
2

Psal se rok 2004, kdy jsem poprvé zavítal do oblasti mezi řekami Rýn a Mosela. Mým hlavním cílem bylo prozkoumat tuto část Německé a Francouzské země. Není to až tak daleko od naší republiky a podmínky pro růst kapra jsou tam ideální. A co víc, mapa je tu plná jezer, řek, kanálů, slepých ramen řek, rybníků a pískoven! Nebylo jednoduché začít. Také kde, že?

Tak jsem to vzal postupně od písníků u Rýna, které Vás při cestě do Francie jako první uhodí přes nos. Ty nadějné jsou k vidění hned z mostu vedoucí přes Rýn. Bohužel jsem se nedopátral k žádným informacím, které by mi mohly trochu ujasnit rybářský řád, obsádku ryb či podstatnou věc, kde zakoupit v Německu povolenku. Trochu paradoxně má poslední výprava, kterou jsem uskutečnil v tomto roce (září 2011) byla právě na pískovnu, kterou jsem při poznávací cestě bez prutů a bagáží spatřil v roce 2004 poprvé.

lysec
Kapr, kterého jsem ulovil v listopadu na jezeře Etang du Stock. Během pětidenní výpravy jsem měl dva záběry.

Ale nebudu předbíhat a vrátím se o několik let nazpět. Jel jsem dál a dál. Od modré skvrny na mapě k té další, snad nadějnější… Skvělou příležitostí byla a je řeka Mosela, její ramena a okolní pískovny. Tam je to nádherné. Dají se tam nalézt super místečka, kde nikoho za celou svou výpravu neuvidíte. Tam se mi moc líbilo a mnoho mých přátel tam každoročně rybaří s úspěchy. Rybářský řád je tu velmi volný. Co je ale negativem kraje Mosela, jsou okolní vznikající soukromé revíry. Opravdu krásné, takřka k nakousnutí. Bohužel jejich hlavním producentem velkých ryb je samotná Mosela, kde ubývá kaprů na rozdíl od velmi agresivních a nenažraných sumců! Ale to je jiný příběh, skutečnost a fakt, který těžko ovlivním. Raději popojeďme o kousek dále. Do ráje, který mě chytil za srdce. Tam, kde jsem prožil kus svého rybářského života. K vodám, kde plavou jedni z nejkrásnějších kaprů, které jsem kdy viděl!

2
Vůbec můj první kapr z kraje Sarrebourg, z období těsně předtím, než začalo sněžit

Jsou jimi jezera, rybníky a kanály v okolí města Sarrebourg. Ještě než jsem tam začal rybařit, tuto oblast jsem několikrát navštívil bez prutů, abych o tamních vodách zjistil vše potřebné. Cítil jsem, že tamní vody mají obrovský potenciál. Rybařit jsem poprvé začal na jezeře Mittersheim, kde rybařilo asi nejvíce místních kaprařů. Tam jsem se s nimi mohl logicky více seznámit a zjistit nové informace, jak o Mittersheimu, tak i o okolních vodách.

Jezdil jsem tam sám nebo si s sebou bral jen velmi blízké přátelé. Bylo jen na mně, komu prozradím o lokalitě Sarrebourg. Postupem času jsem se podělil o své zážitky a hlavně zkušenosti z těchto vod větší skupině rybářů. Bylo mi jasné, že mé „tajné“ útočiště už nebude „tajné“, ale udělal jsem to i kvůli sobě.3 Možná se Vám to bude zdát divné, ale já bych tam asi jezdil pořád. Možná bych tam i zestárnul. Nevím. Takhle jsem byl „nucen“ zvednout kotvy a vypravit se dál. Na další cestu poznání, která začala na horských jezerech v Rakousku. Průzkum oblasti Sarrebourg mě stál mnoho úsilí, ale nelituji. Byl jsem za to odměněn těmi nejkrásnějšími vzpomínkami a věřím, že některým z Vás svými informacemi nyní pomohu k výpravě plné dobrodružství a chycených ryb. K úlovkům, které svou krásou předčí Vaše očekávání. Jen mi prosím slibte jedno. Respektujte přírodu, okolní rybáře, a když se Vám podaří nějaký úlovek, budu strašně rád, když mi o něm dáte vědět. Mám to tam moc rád a díky Vašim zprávám tam vlastně budu pořád. Děkuji za to…

Sarrebourg – Komplex více jak desítky jezer od 2 – 710 hektarů + několik kilometrů propojovacích kanálů. Jezera jsou stará přes 120 let a jsou enormně úživná. Jejich hloubka se pohybuje nejčastěji od 1-4 m s aktivní vrstvou bahýnka. Proto se zde velmi dobře daří bentálním organizmům, jako jsou různí šnečci, mušle, patentky, raci a jiné.

4
Pěkný místní lysec
Jezera jsou povětšinou obrostlá hustým rákosem, který zarůstá až do dvoumetrové hloubky a tvoří skvělé útočiště pro ryby. Shrnul bych to asi tak – Ráj pro ryby! Dno není nikterak členité, ale určitě budete bojovat s vodními travinami. Na ty se musíte dobře připravit, protože na některých místech jsou opravdu husté. Převážně v zátokách jezera Etang de Gondrexange je podvodní džungle. Ne náhodou se tam chytají největší ryby v Sarrebourgu. V jedné z nich se několikrát ulovil kapr přes 30 kg. Jak se zdá, některé ryby ze zátok nevyplouvají. Když jsme u Gondrexange s rozlohou 641 ha, nemohl jsem si nevšimnout, že se v této vodě chytá o mnoho více větších a starších ryb s nestandardním ošupením. Tento poznatek mi potvrdilo i několik místních kaprařů.

5
Na Sarrebourg mi zůstanou ty nejkrásnější vzpomínky. Ve chvíli kdy držíte takovou rybu v náručí, zapomenete na tísíce ujetých kilometrů, nekonečné pídění se po nových informacích, ale i všechny nepříjemnosti z osobního života.
Největším jezerem je Etang du Stock, který je rozdělen kanálem na malý Petit 125 ha a velký Grand Stock 585 ha s celkovou plochou 710 ha. V úvodu jsem zmínil jezero Mittersheim 220 ha, kam jezdí asi nejvíce místních kaprařů, protože velká část jezera je dobře dostupná. Okolo všech jezer je mnoho malých zarostlých rybníčků, které ukrývají nejeden poklad, ale ne na všech je dovoleno rybařit (zeptejte se vždy místních rybářů).

Málem bych zapomněl na několik kilometrů kanálů, které se táhnou kolem jezer. Kanály jsou široké do 10 metrů s hloubkou od 1- 4 m. Kapři se nejvíce koncentrují v loděnicích, kde kotví lodě a kde napadá samozřejmě mnoho zbytků jídla do vody. V těchto místech je většinou zakázáno tábořit, ale můžete chytat rovnou z auta. Ideální k tomu je loděnice pod hrází jezera Gondrexange.

6
Když ho zapřáhnete v kanálu, bude to tanec, to mi věřte. Jen se na něj podívejte.

Nebo naložte věci na člun a vydejte se po kanálu dál, dál a třeba ještě dál. Třeba narazíte na další vodu. Nový ráj. Už rozumíte, proč jsem této oblasti věnoval svůj čas? Těch možností je tam tolik…Uff, ty myšlenky o přestěhování své rodiny do Sarrebourgu mám dodnes v hlavě. „Dost snění Lukáši, vrať se nohama na zem“!

Obsádka ryb – Vody v Sarrebourgu jsou celkem dobře zarybněny a rybám se díky přirozené potravě daří. Žijí zde kapři Pure Galicians Carp – překrásní kapři s namodralou kůží, různě poházenými šupinami a nízcí. Pak lysci, a to forem a barev, na které si jen můžete vzpomenout! Černí, tzv. modrák, oranžoví… Oh, jsou prostě parádní… a ty tvary velmi různorodé!

8
Co té rybě říkáte? Tahala břicho po zemi...
Samozřejmě nemohu zapomenout na šupináče, kteří tu byli vysazeni mnohem později a v menším množství, také na koženáče, dvoubarevné (two-tone) a řádkáče. Sarrebourg je plný překvapení! Průměrná váha kaprů se pohybuje dle mého odhadu kolem 10-12 kg, ale o kapry nad 15 kg není nouze. Chytají se i kapři nad dvacet kilogramů a viděl jsem i pár exemplářů nad 30 kg. V městečku Nancy je dokonce vypreparovaný kapr, chycený do sítí v roce 1990. Tento kapr vážil přes 35 kg.

Rybářský řád – Povolenku můžete zakoupit v restauracích okolo jezer. Já ji kupoval u jezera Gondrexange v kempu. Ale nejjistější je zajet do Sarrebourgu do obchodu s tabákem a novinami, který se nachází kousek od čerpací stanice a železniční dráhy. Tam jsem zakoupil povolenku i ve státní svátek (v nedalekém obchoďáku si můžete nakoupit rovnou jídlo).

Povolenku si můžete koupit jednotýdenní, dvoutýdenní nebo roční, která Vás vyjde něco málo přes 2.000 ,- (nezapomeňte si fotografii). Dostanete mapu jezer a kanálů a pak nebudete ani vědět, kde začít. Naleznete v ní nejen obrázky jezer, ale i přístupové cesty, parkoviště, kempy a restaurace. Také vypsané úseky kanálů, kde můžete rybařit. Chytá se na 4 pruty a platí zákaz nočního rybolovu.

10
Když opadá listí, musíte se stáhnout dál do lesa. Francouští rybáři mi na rukách ukazovali kolik ryb v noci ulovili. Ty chvíle jsou nezapomenutelné, protože tam v lese, u vody, vzniklo přátelství s místními rybáři i nerybáři, které trvá dodnes.
K tomu nočnímu rybolovu bych chtěl napsat pár vět. V místech, která jsou dostupná z auta (moc jich není), doporučuji dodržovat denní dobu lovu, která je od východu slunce po západ slunce. Tam jsou kontroly velmi pravidelné. Druhou možností je nasednout do člunu (zkuste to za šera) a přepravte se do buše, kde Vás nikdo nenajde.

Auto si zaparkujte k restauracím, do loděnic, kempů. Takto mě to naučili místní kapraři, se kterými jsem se spřátelil. Zkrátka na Sarrebourgu platí nepsané pravidlo: „Kdo není vidět, ten nechytá“! Porybní o těchto praktikách vědí a snaží se je přehlížet, ale to jen do chvíle pokud o Vás neuslyší od místních rybářů lovící dravce. Je velmi důležité respektovat rybáře chytající z lodí. Pokud se s některým z nich dostanete do křížku, doporučuji se na noc přestěhovat na jiné místo. Sám osobně jsem se stěhoval nejdéle po dvou dnech.

11
Na Sarrebourgu se mi osvědčilo zakládat větší krmná místa z boilie průměru 18-20 mm. Partikl přitahoval pozornost nežádoucích ryb.
12
Někteří kapři na Sarrebourgu velmi dobře reagují na plovoucí boilie – tohoto miláčka jsem dostal na Pop-up Compot NHDC cca 20 cm nad dnem.

13
Můžete být i několik dní bez záběrů jako všude jinde. Když se to ale rozjezdí, budete mít co dělat. Tento lysec je jeden z desítky ryb, které jsem ulovil během jednoho dne na můj oblíbený Sea Food.
Jednou mi přijela loď k mým prutům a na vlasec mi spustili kotvu a začali chytat. Půl dne jsem se modlil, aby mě nevytáhli nebo abych neměl záběr. Když končili, samozřejmě s vytahující kotvou se mi rozjela cívka navijáku. Záběr to nebyl. Vyšel jsem ven z roští a omlouval jsem se, jak jsem mohl. Nakonec jsem jim do lodě na cestu dal dvě pivka. Druhý den ta samá loď přijela, ale o kus dál. I přesto, že mě nemohlo být vidět, pozdravili mě hlasitým: „Bonjourles pêcheurs”. Víte, co jsem tím chtěl říci. S tím souvisí i zavážení nástrah, které je zakázáno a je vždy jen otázkou času, kdy by Vás rybáři vyvláčeli i přes použití zpětných olov. Na druhou stranu si myslím, že vyvážet na takovém typu vod je absolutní nesmysl a zároveň cesta, jak ostatním rybářům pokazit tolerující podmínky a jak přijít co nejrychleji o povolenku. Mimochodem všechny své ryby jsem ulovil kousek od břehu.

14
Celou noc skákali nad místem, které jsem si silně provnadil boiliem Sea Food. Byla jen otázka času, kdy namočím podběrák!
Rybolov na Sarrebourgu není rozhodně pro pohodlné rybáře, ale těm, kteří se tam chtějí i přes ne zrovna ideální podmínky v rybářském řádu (co jsou vlastně ideální podmínky) vypravit, vzkazuji: Jděte do toho, stojí to opravdu za to!

Oblast Sarrebourg nabízí nespočet možností pro všechny kapraře. Prožijete zde velké dobrodružství v divočině, kde za úplňku uslyšíte výt vlky (věřte, vzpomeňte si na mě až je věčer uslyšíte a neuslyšíte jen tyto zvířátka), prohánět se za Vašimi zády stáda divokých, ale opravdu velkých prasat a koneckonců výskoky mohutných kaprů. Mají tu šanci všichi. Ať už u Vás rozhoduje hmotnost, délka kapra, forma, krása nebo ať už na kaprařině hledáte cokoli, buďte si jisti že na Sarrebourgu to najdete!

15
Když se Vám před podběrákem objeví takové zvíře, není jednoduché udržet klid. Ještě ve chvíli, kdy stojíte po prsa ve vodě a kolem Vás je všude rákos...

Lukáš Krása

LKbaits.cz

Komerční sdělení

2 KOMENTÁŘŮ

Chcete-li, můžete přidat komentář: