Úvod Články Třicetikilový kapr z Francie

Třicetikilový kapr z Francie

4 850
3

Je večer 30. září 2011 a naložení po střechu vyjíždíme spolu s z Arkem Zarembou na týdenní posezení k francouzskému jezeru La Horre. Navigace ukazuje 1200 km do cíle, což je v porovnání s cestou na Rainbow krátká projížďka. Je to můj další, už šestý výjezd na ryby do Francie. Nějak vůbec ty ryby neprožívám, ve skutečnosti tam jedu jen proto, že jsem si to už dříve domluvil. Všechny předchozí výjezdy probíhaly ve stylu „včera nebraly a dneska přestaly”, a tak si radši nic moc neslibuji. O to víc, že La Horre popisují lidé, kteří tam chytají, jako velmi obtížné a rozmarné, a o rybách v něm žijících správce loviště říká, že jsou „crazy”.

Nakonec jsme na místě. Rob nám dělá kávu a informuje nás, že předchozí týden byl zoufalý.

1

Osmnáct rybářů na celém jezeře chytilo sotva 8 ryb, ještě k tomu nijak velkých. Taková informace způsobuje, že se rozhodujeme použít jako nástrahu směs drobných konopných pelet a nadrobených boilies. Můj základ pro nástrahy tvoří: Ultra Fish pelety 2 mmpelety Bio Betaine 6 mm a pelety Trout Food 5 a 10 mm.

2

Každá z těchto pelet jinak působí a má jinou dobu rozpouštění. To je důležité, protože řád loviště povoluje jednorázové vyvezení nástrahy (ještě k tomu to dělá Rob). Do cca 2 kg pelet přidá 2 kg vařeného konopí a půl kila boilies o průměru Top Edition 14mm (Ultra játra a Banán a koření).

3

Vše zalévámLiqud Food Liver. Doufám, že taková směs přitáhne ryby k lovišti a drobné složky je v něm zdrží na delší dobu.

4

La Horre je voda, ve které se drží raci, proto volím návnadu, která je blízká přirozené potravě, jež se v jezeře vyskytuje – boilies v příchuti humr&rak.

První noc kolem druhé mi poprvé bere. Než jsem se vymotal ze stanu, ryba odplula dobré dvě desítky metrů. Zvedám prut a začínám tahat. Kapr jede ke středu jezera, důsledně vymotává další metry vlasce z brzdy. Nakonec se zastavuje. Nedokážu to racionálně vysvětlit, ale sedmý smysl mi přikazuje tahat velmi opatrně. Ryba využívá mé nerozhodnosti a začíná plout vpravo ve směru rákosí. Za chvíli je blízko stanoviště Angličanů, kteří chytají na pravé straně. Modlím se, aby jen nezaplula do jejich vlasců. Jako by toho bylo málo, zajel do porostu. Rozhodnutí může být jen jedno! Předám prut Arkovi, rychle si oblékám prsačky a jdu do vody. Snažím se zkrátit vzdálenost k rybě a dostat jí z porostu. Nakonec směřuje vlasec do vody téměř kolmo. Vytrhávám trsy rostlin a dostanu z nich vlasec. Uff!!! Konečně jsem přímo u ryby a už začínám mít černé myšlenky. Jemně, vzhledem k tenkému vlasci (0,30 mm Steel Mono Plus) zvedám rybu ze dna. Jde ztěžka, jako pytel brambor. Trochu se třesu zimou, trochu vzrušením. Ještě jsem ho neviděl, ale nemám pochyby, že je opravdu velký. Zkouším směřovat rybu do okolí mého stanoviště, kde čeká Arek s podběrákem. Povede se to. Kapr plave doleva, do okolí našeho můstku. Konečně ho mám u podběráku, těch několik sekund, kdy ryba odplouvá naposledy, trvá věčnost.

5

Arek zachová chladnou hlavu a podebere rybu. Díky, kamaráde, dobrá práce!!!

Říká, že má dobrých 20 kg. Podám prut, skládám ramena podběráku a snažím se vyškrábat s kaprem z vody. Je opravdu těžký. Položím ho na podložku, která se zdá být nějaká malá. Říkám Arkovi, že má spíš určitě kolem třiceti než dvaceti kil. Tipuji to na 28 kg. Vážíme rybu a máme obrovskou radost – 30,70 kg!

6

Fotografování s takovou rybou je opravdu těžká práce, děláme několik fotek a vypouštíme rybu. Teprve teď začínám cítit, že jsem celý mokrý, při tahání jsem si nabral vodu do prsaček. Kdo by se tím zabýval v takové chvíli? Trochu mi nedochází, co se stalo. Zítra je den jak každý jiný a já stále nemůžu uvěřit tomu, že jsem překročil magických 30 kg.

7

Teď tu sedím, píšu tento text a ona noc je pro mě stále jako sen. Svého největšího kapra jsem ulovil prutem S-3K 12 ft 3 lb, na vlasci 0,30 mm Steel Mono Plus. Účinnou nástrahou byla boilie 18 mm Impact Humr & Rak.

8

Použil jsem měkký návazec z pomalu potápivé pletenky Slimsilk 15 lb a háček Demon Carp Hook č. 6. Nakonec bych chtěl poděkovat své ženě za shovívavost a to, že nakonec vykouzlila mého třicetikiláče. Díky, Agato!!!

Mnoho štěstí u vody přeje Tester TandemBaits
Tomasz Wasilewski

Komerční sdělení

3 KOMENTÁŘŮ

  1. Pěkný už se těším na jaro 2012, letos na jaře jsem tam byl taktéž revír je to parádní a Rob je borec:-)

  2. Co ten háček s protihrotem??!!!Kyby tě viděl Rob tak už si na revíru nezachytáte!!:-)hlavně to nevrhá dobré světlo na české rybáře….

Chcete-li, můžete přidat komentář: