Přinášíme vám pokračování článku (1. díl, 2. díl, 3. díl) o chování kaprů pod hladinou. Moje pozorování potvrdila, že se v určitých situacích kapři chovají přesně tak, jak si myslíme. Mnohdy jsou ale vzorce jejich chování úplně jiné, než se domníváme. Jsem si jistý, že podvodní videa jednoho dne vyvrátí mnohé mýty o chování ryb. Zkusím při tom pomoci a ukážu vám, co jsem dále vypozoroval pod hladinou českých vod. Uvádím jenom pár zkušeností, další si můžete ověřit sami. Téma je tak obsáhlé, že se mu určitě budeme věnovat i v budoucnu.
Tip na video
Už několik let pracuji na podvodním projektu dokumentujícím pozorování, o kterých píšu v tomto článku. Podívejte se například na 15 minutové video zvané “Pod hladinou kukuřice vs boilies”.
Těžké boilies nebo pop up?
Většina rybářů, která propadla selektivnímu lovu velkých kaprů na boilies začínala s klasickým těžkým boilies. Až po nějaké době se odvážila vyzkoušet i kousek nade dnem či vysoko ve sloupci přizvednuté „popky“. Někteří tento krok nikdy neudělali a neustále tvrdohlavě chytají na těžkou nástrahu v různých velikostech a příchutích, se kterou začínali. Jiní naopak propadli lovu na pop up boilies tak, že jinak téměř nechytají.
Většina kaprařů ale lov na popky a klasické boilies běžně kombinuje. O jejich nasazení se rozhodují podle podmínek na revíru, aktuálního ročního období, počasí, velikosti lovených ryb a mnoha dalších faktorech. Co je k lovu kaprů lepší – potápivé boilies nebo pop up? A dá se na tuto otázku vůbec odpovědět? Třeba napoví následující experiment.
Pop up boilies – výhody a nevýhody
Pop up boilies rybáři rádi používají například na revírech s bahnitým dnem. Obávají se totiž, že klasické boilies zapadne do vrstvy bahna a kapři ho nenajdou. Popka má skutečně tu výhodu, že ji můžeme přizvednout libovolně vysoko nade dno. V extrémním případě ji můžeme použít na zig rigu až na hladině. Nezapomínejte ale, že v různých hloubkách se chovají různé popky jinak. To, že se vznáší v 0,5 metrové hloubce, neznamená, že tomu tak bude i v 10 metrech, kde působí úplně jiný tlak.
Velkou výhodou i nevýhodou může být to, že se dnešní popky většinou vyrábějí v reflexních barvách, které by měly upoutat pozornost kaprů. Někteří kapraři popky rádi používají kvůli tomu, že dobře rovnají háček do kapřího pysku. V minulosti se hodně řešily příchuti pop up boilies, ale dnes už je mnoho kaprařů nepovažuje za to nejpodstatnější. Skvělá je možnost kombinovat popku s těžkým boilies a vytvořit tak panáčka nebo sněhuláčka, které jsou lépe vyvážené. Plovoucí boilies někteří kapraři rádi nasazují v parných letních dnech, kdy ho považují za jedinou naději, jak udělat záběr.
Stále populárnější je ale i při zimním chytání kaprů. Plovoucí boilies není příliš populární pro lov na řekách, neboť se na dně v proudu hýbe, což může kapry odradit. Většinou se také nepoužívá v tak velkých průměrech jako klasické boilies, což o něco snižuje jeho selektivitu a láká tak menší kapry, plotice, perlíny, cejny a další druhy ryb.
Klasické boilies – výhody a nevýhody
O výhodách klasického boilies oproti jiným nástrahám toho bylo napsáno mnoho – proto jenom stručně. Jedná se o velice selektivní nástrahu s vysokou nutriční hodnotou – aktuálně nejlepší nástrahu pro lov velkých kaprů. Jeho obrovskou výhodou je široká dostupnost, možnost s ním vnadit i na daleké vzdálenosti, výběr příchutí a průměrů, čímž se můžeme přizpůsobit aktuálním podmínkám a především to, že ho prezentujeme tam, kde drtivá většina kaprů za většiny okolností hledá potravu – přímo na dně.
Za jeho nevýhodu je možné považovat jeho vysokou cenu nebo třeba schopnost nasakovat látky z okolního prostředí, což může snižovat například jeho atraktivitu na bahnitém dně. Stále populárnější je také kriticky vyvážené boilies, které má u zkušených kaprů vzbuzovat menší podezření.
Pokus
Abych se pokusil porovnat účinnosti těchto nástrah, zahájil jsem opět malý experiment. Před podvodní kamerou jsem na jedné české svazové pískovně v hloubce cca 2 – 3,5 m krmil směsí boilies, kukuřice a pelet. Na jeden prut jsem umístil 14mm růžové pop up boilies příchutě oliheň. Broček jsem na šňůrce fixoval tak, aby se nástraha zvedla jen pár centimetrů nade dno. Pod druhý háček jsem za pomoci Blowback rigu nastražil těžké 20mm boilies vyzkoušené příchutě v přírodní barvě.
Zajímalo mě, o jakou nástrahu se budou kapři a ostatní ryby více zajímat a na jakou přijde dříve záběr. Z minulých zkušeností mi přišlo, že na revíru, na kterém jsem se nacházel, kapry lákalo spíše klasické boilies. Tipoval jsem proto, že záběr přijde spíše na něj.
První pokus
Plotice a perlíni tradičně najeli do krmného místa před kameru bezprostředně po nasypání krmení. Už po 5 minutách bylo před kamerou pěkně živo a první plotice atakovala pop up kuličku. Jednalo se spíše o jakési klepnutí. Bílá ryba do popky běžně klepá nechtěně svým ocasem nebo jinou části těla a vůbec ji neplaší.
První kapr se ukazuje 45 minut po potopení kamery. Za krmným místem ale jenom projede. Další kapr krouží okolo krmného místa, ale v tom v něm začínají lovit štiky. Krmení a do něj najíždějící bílá ryba přilákají dravce takřka vždy. Sotva se štiky nažerou, objevuje se hezký lysec, krmící se hlavně hlouběji pod hranou. Až k nástrahám se ale zatím neodvažuje. Přímo před kamerou se však začínají prohánět i násaďáci. Ryby jsou ale opatrné.
Dokázal jsem je nalákat, ale záběr do vybití kamery po 105-ti minutách nebyl. Uvidíme, co se bude dít příště, až budou ryby více zvyklé na krmení. Těsně před tím, než se vybila baterka v kameře, se ukazuje nádherný statný lysec, jakožto příslib do budoucna. Dobijeme tedy kameru a zítra to zkusíme znova.
Druhý pokus
Při druhém pokusu instaluji kameru o několik metrů dále zhruba do 3m hloubky. Je to hlouběji než minule, neboť mi přišlo, že se zde vyskytovalo více kaprů. Na záběrech je vidět, jak se okamžitě mění intenzita světla a vyvážení barev. Dokud není okolo nástrah a kamery žádné krmení, vrhají se plotice zuřivě na plovku. O důvod víc proč při kaprařině přesně krmit. Těžké boilies ignorují. Plotice opět žerou krmení ze sloupce bezprostředně po jeho nasypání. Vyhledávají drobná sousta. Jenom málokdy polknou celé zrnko kukuřice, dokud mají na výběr. I kapři najíždějí prakticky hned.
Už po 4,5 minutách přichází první útok na potápivé boilies. Kapr ale těsně minul. Kulička pod háčkem se mu vůbec do tlamy nedostala. Sežral ale několik krmných koulí. Pod hranou se hodně krmí velký kapr, avšak před kameru najíždějí zatím hlavně násaďáci. Jeden z nich si vyskakuje postupně na popku i těžké boilies, ale obě kuličky jsou pro jeho tlamu moc velké. Hlásič samozřejmě ani nepípnul. Když se mu nedaří sežrat boilies, tak se krmí alespoň kukuřicí. Další kapr v krmném místě nekompromisně „zalehává“ jako sumec zkouší při tom sežrat boilies. Nemá ale šanci ho přes zatím menší tlamu nasát. Takhle funguje selektivita.
Po 65 minutách je v krmném místě hodně živo. Krouží tu několik velkých kaprů a do toho loví štiky. Ještě více se zakalila voda. Ryby se dostávají do opravdového žravého rauše. V krmném místě jsou i 3-4 kapři najednou. Další šupináč se zajímá spíše o těžké boilies než plovku, ale tu správnou netrefuje. S kalící se vodou klesá obezřetnost ryb. Vypadá to, že záběr by měl být otázkou času. Alespoň tak tomu bylo při mých minulých pokusech.
Před kamerou je stále poměrně hodně krmení. Raději ho při pokusech ale dávám více, neboť mám dojem, že pokud je ho málo, tak ryby o místo brzy ztrácejí zájem. Odhadnutí množství krmení je samozřejmě při podvodním natáčení, kdy víte, že máte k dispozici maximálně 1 hodinu 45 minut času do vybití kamery, velmi důležité.
Do krmení najíždí zjizvený šupinatý rytíř – jedna z ryb, kterou jsem tu chtěl chytit. Opět ho s jeho bratry ale plaší zálov dravce. Velcí kapři se štik vyloženě nebojí, ale plaší je. Na montáž s těžkým boilies si pak troufá malý šupináč. Do krmení přijíždí také karas stříbřitý. Bílá ryba se v jeho přítomnosti krmí vesele dál. Další kapr si vyskakuje na potápivé boilies. Ale háček se nezapichuje. Pak se opět vybíjí baterie v kameře.
Třetí pokus
Je tady třetí potopení kamery. Návazec s potápivým boilies se ale po úderu ploutví jedné z ryb omotal okolo kmenového vlasce druhé montáže. Nebyl úplně vyřazený ze hry, záběr na něj stále mohl přijít. O důvod víc proč při běžném rybolovu nedávat 2 montáže do jednoho místa.
Ryby včetně kaprů opět najely prakticky okamžitě. Po chvíli mi před kameru přijel první sumec. Ryby si od něj držely ještě menší odstup než od štik, což bylo dáno i jeho menší velikostí. Jeden z kaprů byl pěkně při chuti a žral vše, k čemu se dostal. Další z kaprů se dotknul kmenového vlasce. Jeho dotek ho ale nevyplašil a žral vesele dále. Neplatí to ale zdaleka vždy. Dobře také bylo vidět, jak bílé ryby opouští krmný flek, když se objeví razantní velký kapr.
Jeden ze šupináčů se vrhá na potápivé boilies. Nebýt omotáno okolo vlasce, možná by ho nasál. Další kapr se opět zajímal o potápivé boilies, ale na poslední chvíli si to rozmyslel. Možná mu vadil vlasec ve sloupci? Z ničeho nic se na delší dobu místo úplně vyklidilo. To je jasný signál, že štika nebo kapr je někde poblíž. Je to štika a navíc je poměrně velká. Plotice jí ale vesele jezdí za ocasem a atakují plovku a žerou kukuřici.
Do krmení najíždí 2 kapři. Jedním z nich je překrásný lysec, kterého bych chtěl sakra chytit. Jeho mnohem menší kámoš ochutnává plovku, ale jenom do ní šťouchne. Najednou zezadu přijíždí jiný lysec a kuličku polyká. Poměrně dlouho stojí nad místem, ale pak se rozjíždí. Zásek sedí.
Plovoucí boilies vyhrálo, přestože nebylo favoritem a velcí kapři se o něj zatím příliš nezajímali. Zdolávačka byla pěkně dramatická. Kapr se samozřejmě rozjel i s háčkem z druhého prutu, který byl do vlasce zamotaný. Především se ale kapr několikrát zamotal do vodních rostlin, kam jsem se pro něj musel potopit, vlasec přeříznout a znova navázat. Souboj tak trval více než půl hodiny. Dobře to ale dopadlo. Fešák okolo 11 kg je v podložce. Po 5 a půl hodinách natáčení kapr sakra potěšil.
Výsledek
Neměl jsem dojem, že by plovka poutala více pozornost velkých ryb než těžké boilies. To, že by její vizuální odlišnost lákala kapry přímo k této nástraze, se mi na tomto čistém revíru nepotvrdilo. Rozhodně se o ní ale zajímalo více plotic a malých kaprů. V momentě, kdy si jí ale pěkný kapr všimnul, tak se háček zapíchnul hned při prvním nasátí a past sklapla. Výsledek samozřejmě ovlivnilo to, že montáž s těžkým boilies byla při třetím pokusu přehozená přes kmenový vlasec druhého prutu.
Na posouzení reakcí kaprů na plovku a těžké boilies by to chtělo mnohem více experimentů a natočených hodin pod vodou. Navíc každý revír je jiný a kapři někdy reagují každý den jinak. Tento článek proto berte jenom jako zajímavost. Jednoznačně se ale potvrdilo to, že obě nástrahy jsou pro kapry atraktivní. Plovka naznačila, že její velkou výhodou může být to, že je efektivnější při polknutí nástrahy – háček s ní se zapíchnul hned po kontaktu s prvním kaprem. Ale i to by bylo dobré ověřit dalšími pokusy. Také bylo vidět to, že kapři vám leccos odpustí. Tentokrát třeba i vlasec trčící ve sloupci a okolo něj omotaný háček druhé montáže.
Pokračování příště…
Předchozí díly:
– Pod hladinou s kapry (3. díl)
– Pod hladinou s kapry (2. díl)
– Pod hladinou s kapry (1. díl)
Radek Filip
Tento článek byl publikován v tištěném magazínu Kapr, jehož je autor šéfredaktorem