Úvod PR články Rybářské oblečení: jak správně ho vybrat?

Rybářské oblečení: jak správně ho vybrat?

954
0

Co se vlastně skrývá pod pojmem oblečení pro rybáře? Pokud nemáte na mysli zelené uniformy profesionálních rybářů, můžete u našich řek natrefit prakticky na cokoliv – jednou jsem v Brně-Bystrci u lávky k zoologické zahradě potkal pána, který dokonce rybařil ve smokingu! Ale to rozhodně typický oděv není.

Dříve byly nejběžnějším rybářským oděvem montérky, případně pokoutným způsobem získané armádní jehličkové maskáče. Já jsem však odmala byl proti jakékoliv formě maskovaného oděvu a flekatý obleček ušitý s láskou a pílí mou drahou matinkou jsem po rozbalení okamžitě ukryl hluboko do skříně. A tak jsem odmala chodil rybařit v kdečem.

1Nohy jsou základ

V čem dnes chodím k vodě? Na nohy jsem nesmírně citlivý a musím je mít neustále v teple, ale i v suchu. Po většinu roku používám klasické trekové kotníkovky s membránou K2 za méně než 2 tisíce korun a jedná se o prvotřídní obuv, která snese srovnání s mnohem dražšími typy.

Na běžné chození jsem si nedávno pořídil nekřesťansky drahé boty od firmy Mamut, a jelikož se v nich potím skoro stejně jako v K2, bez ohledu na membránu z bůhví kolikavrstvého Gore-texu, myslím, že v kvalitě membrán zas tak zásadní rozdíl není.

2Co na zimu?

Experimentoval jsem i se zimní obuví, kterou je v mém současném domově, ve Španělsku, problém sehnat, tak jsem musel vzít zavděk naším sortimentem. Dal jsem na doporučení našeho prodavače Petra a pořídil Spro Leather Snow – při celodenním sezení na plechové lodi s teplotami těsně nad nulou, mu musím dát za pravdu.

Z loňských tří vrstev ponožek jsem v letošním roce skončil jen na jedněch, boty jsou snad do -30° a tak určitě najdou využití i třeba při lovu na dírkách.

Vzhledem k tomu že čas od času vyrazím vláčet i na řeku, potřeboval jsem do výbavy zařadit i neoprenové prsačky. Léta jsem používal nylonové Carp Systém, které jsou za svou cenu skutečně prvotřídní, ovšem jak šel čas a z rybářského blázna se stával šílenec, musel jsem přejít o úroveň výš a pořídil neoprenová Zebca. Na trhu je prsaček z neoprenu celá řada, ale ty s tloušťkou 5 mm jsem poměrně drahé a Zebco používá 4,5 mm, což je takový rozumný standart.

3Termoprádlo

Buď můžete vsadit na dvoje zateplené vrchní oblečení, nebo si pořídit nezateplené, a doplnit ho termoprádlem. Před lety jsem začal nosit termoprádlo slovenské firmy Termovel, řady Comfort +, které nabízí skutečný komfort. Špičkový komplet z bambusových vláken je v porovnání s konkurenčním i výrobky jen o pár stokorun dražší a mile vás překvapí. Kromě toho je dostupný i v malých velikostech i pro ženy.

Kalhoty

Už léta používám kalhoty s odepínacími nohavicemi Predator, klasické kapsáče v černé nebo zelené, ve kterých můžete jít od vody rovnou do hospody, a nikdo se na vás nebude dívat divně. A v letních parnech jednoduše sundáte nohavice a tak vlastně ani nepotřebujete nějaké kraťasy.

Pokud začne pršet, používám buď goretexový převlek – tzv. pláštěnku, nebo přímo voděodolné kalhoty EXC Trousers, které si mě získaly hlavně tím, že je snadno přetáhnete i přes mohutnější trekovou obuv.

4Pokrývka hlavy a bunda

Pokud pominu čepici nebo klobouk – já dávám přednost klobouku v létě a klasické pletené čepici CS v zimě, zbývá jen bunda. Je důležité mít kvalitní bundu, která vydrží, i když se v ní válíte ve dne v noci. Používám buď bundu Softshell Lipno nebo membránovou bundu s teflonovou povrchovou úpravou Albastar.

Softshell je unikátní materiál, který má nejen vysokou voděodolnost a prodyšnost, ale hlavně neuvěřitelně rychle při provlhnutí schne – navíc je díky modernímu střihu i designu vhodný do jakékoliv situace.

Žlutá BC bunda je fakt IN! Vodě, větru, prachu i špíně a kdovíčemu odolná, dokonce i ten sumčí sliz se z toho dobře umývá. Favoritů jsem měl několik a do užšího výběru postoupila ještě bunda SNUGS Specimen od kaprařské firmy 30Plus, ke které se dá dokonce pořídit odepínací fleecová vložka a kalhoty. Hodí se tak pro ty, co nemají zrovna konfekční postavu. Kdoví, třeba vyhraje příště, žlutá v mém případě určitě nevydrží věčně.

A jak jste na tom u vody vy? Nechybí vám v šatníku nějaký kousek?

Martin Mikoláš
MLsport.cz

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: