Každý, kdo občas chodí k vodě jenom na několik hodin, potřebuje většinou nějakou krmítkovou směs. Nejjednodušší je použít některou kupovanou směs, která je už namíchaná přímo od výrobce. Já si však krmítkovou směs míchám sám doma. Tento způsob přípravy jsem objevil už před několika lety a až do nynějška to bylo takové moje „tajemství“. Protože jsem to už nevydržel, rozhodl jsem se, že se s vámi o tuto přípravu podělím. Osobně neznám žádnou lepší krmítkovou směs na kapry.
Krmítkovou směs totiž vyrábím ze speciálních krmných granulí, které jsou určeny ke krmení kaprů (např. v chovných rybnících). Tyto granule už obsahují všechny důležité látky, které jsou pro kapra důležité a zároveň také přitažlivé. Granule, které používám já nesou název Doplňková krmná směs pro kapra G (označením KP 1 obohacená 33/5). Asi vás bude zajímat, kde se dají takové granule sehnat. Je třeba zeptat se někde v prodejně krmiv. V mém okolí se granule dají koupit na adrese: VKS Pohledští Dvořáci a.s., Hamry 1584, 580 01 Havlíčkův Brod. Rozhodně nechci dělat reklamu, jenom píšu, kde to kupuji já. Většinou si kupuji velký pytel (tuším 50kg), který mi vystačí zhruba na 1 sezónu. Výhodou je, že jsou tyto granule celkem levné, jeden kilogram vyjde zhruba na 8Kč (samozřejmě asi ne všude, tohle nevím), což rozhodně není moc, když to porovnáte s komerčními produkty.
SLOŽENÍ GRANULÍ
Není to zase tak důležité, ale uvedu to pro úplnou přesnost také, pokud chcete, nemusíte toto číst a klidně to vynechejte. Takže tedy: Sojový, loupaný extrahovaný šrot toastovaný, řepkové výlisky, pšeničná krmná mouka, sojové boby toastované, kvasnice, uhličitan vápenatý, pojiva, technicky čistý DL-methionin, chlorid sodný, bolifor MCP, L-lysin, technicky čistý monohydrochlorid, zchutňovala, butylhydroxyanisol, butylhydroxytoluen, ethoxychin, vitamíny A, D3, E, síran měďnatý pentahydrát.
PŘÍPRAVA KRMÍTKOVÉ SMĚSI
Granule nejprve nasypeme do nějakého kbelíku v požadovaném množství.
můžete přidat i řepkové semínko, ale nemusíte…
Poté celý obsah zalijeme vařící vodou z varné konvice (asi tak do úrovně nasypaných granulí).
Počkáme zhruba 10 minut a granule krásně změknou. Poté hněteme do požadované konzistence. Pokud bude směs moc mokrá, můžeme přidat například kukuřičný šrot nebo strouhanku. Osobně už žádnou suchou směs nepřidávám, protože jsem se naučil dávat potřebné množství vařící vody, aby to bylo akorát. Směs vždy krásně lepí a po vhození do vody se i dobře rozpadá.
hotová krmítková směs
Směs můžeme samozřejmě obohatit nějakou esencí, ale voní dostatečně dobře. Já do ní přidávám většinou ještě spařené řepkové semínko, které jsem si oblíbil (výborně voní a je přitažlivé pro kapry). Upravovat už však může každý podle sebe…
pro kapry bývá taková směs neodolatelná…
Tak a je to venku :-). Moje nejoblíbenější krmítková směs je prozrazena. Je možné, že už tuto směs znáte, ale pokud ne, tak vám ji určitě doporučuji vyzkoušet. Věřte, že nebudete litovat, pro kapry bývá totiž neodolatelná. A ještě jeden tip. Jedu-li na delší výpravu a krmím-li třeba u bójky, tak krmím jenom samotnými granulemi. Po nějaké době se rozpustí a mají podobný efekt jako pelety. Granule jsou navíc poměrně malé, takže udrží ryby déle na krmném místě, což je výhodou.
PS: Toto jsem zkoušel i s granulemi, které se používají ke krmení kachen (kachní granule). Efekt byl podobný, jenom se směs více lepila a hůře vypadávala s krmítka.
A je to venku!!! :-)))
Ale kdo věří na nějaký syntetický pach, třeba tutti-frutti, klidně to tím může osmrdět, nakonec, co chuderám rybám zbyde než to žrát nasmrděné. Výtoky některých kanálů a množství ryb pod nimi nám dávají jasný signál, že ryby si zvyknou i na pach oleje, pracích prášků či fekálií.
Kdysi jsem to už v jednom svém článku jasně napsal, že i lidi jedí chleba pro výživnou hodnotu toho chleba, lidem voní chleba chlebem a pro zdravého člověka je to vůně nejlibější. Holt když by třeba v nákupní tašce chleba načichnul od jahod nebo něčeho jiného a jiný nebyl, tak co by zbývalo že…
Kdyby atraktantem pro ryby byly syntetické “vůně”, tak by jimi výrobci krmných granulí svůj produkt nepochybně navoněli. Ne. Jsou to právě ty látky s tak nezajímavými, až odpuzujícími chemickými názvy jak je cituje autor: – technicky čistý DL-methionin, chlorid sodný, bolifor MCP, L-lysin, technicky čistý monohydrochlorid, zchutňovala, butylhydroxyanisol, butylhydroxytoluen, ethoxychin, vitamíny A, D3, E, síran měďnatý pentahydrát.
a včil mudruj český rybáři
Jo jo, mně se ty granule osvědčily nejlépe takto, kdy tam dávám navíc pouze řepkové semínko. V jednoduchosti je síla. Zkoušel jsem to už několikrát ochutit nějakým posilovačem apod., ale nikdy jsem nezaznamenal žádný výrazný rozdíl v záběrech.
Kaprie granule.
Pýtal som sa u nás ne tie granule. Nielenže som nezohnal kaprie ale dokonca nemali ani granule pre kačice. Predavačka mi odporučila, že namiesto granúl pre kačice môžem použiť granule pre morky (samozrejme to nevedela na čo ich chcem použiť). Myslíte, že by sa mohli ( z technického hľadiska) použiť aj tie? Neviem totiž aké majú zloženie a tak sa mi zdá, že obsahujú nejaké liečivo alebo niečo také, či to nemôže byť pre ryby nejako škodlivé.
Dík za odpoveď.
To bohužel taky netuším, zda je tyto granule možné použít. Zkus třeba někde v jiné prodejně krmiv, třeba mít budou…
Aj tak dík za odpoveď.
Ahoj.
Tak sa mi nakoniec nepodarilo u nás narýchlo zohnať ani kaprie ani kačacie granule. Našiel som kontakt kde sa dajú na Slovensku zohnať, ale nie je to doplnková zmes pre kapre ale kompletná krmná zmes pre kapre. Zrejme by tam nemal byť nejaký veľký rozdiel, podľa zloženia zmesy je to niečo podobné. Ak by mal niekto záujem môžem dať kontakt na predajcu). Jediná nevýhoda je len v tom, že je to na druhej strane republiky a doprava by vyšla na takú sumu ako stojí 25 kg balenie.
Z dôvodu časovej tiesne som sa nakoniec rozhodol vyskúšať granule pre morky, o ktorých som sa tu už zmieňoval. Zloženie majú tiež podobné ako tie pre kapre alebo kačice. Granule sú však dosť malé a po zaparení vriacou vodou vznikne dosť jemná zmes, ktorá má však peknú vôňu. Po natlačení do krmítka veľmi dobre drží a vo vode sa celkom dobre rozpadáva. Podľa množstva úlovkov rybám evidentne chutí. Ešte by bolo možno zaujímavé pridať to zaparené repkové semeno aj keď granule už obsahujú repkové výlisky. Samozrejme by sa s tým ešte dalo nejako pohrať, ale myslím, že aj bez toho je to výborné krmivo.
ahoj maja68.kde sa daju kupittie kaprove granule na slovenku?posles mi adresu a kolko stoji .dakujemkg
Zdravím. Posielam link na tie granule. “http://www.agrohase.sk/produkt/Ryby—Kapre—granule—krmiva/”. Sú tam všetky údaje. Na stránke sú aj kontaktné údaje. Je to internetový obchod. Tovar im chodí raz za dva týždne. Posledný bol teraz v utorok, takže najbližšie by to malo byť v utorok o dva týždne, teda 29.06. a objednať to treba myslím najneskôr vo štvrtok pred tovarom. Cena za 25 kg je 10,78 EUR čo si myslím, že je super. Ak by si mal ešte nejaké otázky napíš na jan.marcin.ke@gmail.com. Ak viem odpoviem.
Keď budeš mať nejaké skúsenosti s týmto krmivom či už kladné alebo záporné mohol by si sa podeliť. Ja som ich zatiaľ neskúšal.
http://www.agrohase.sk
Ešte otázka. Ako upravuješ repku pred tým ako ju pridáš do granúl a či používaš celú alebo mletú. Na fotke vyzerá ako keby bola podrvená.
Dík
Na té fotce jsem zrovna použil drcenou řepku. Většinou ale dávám klasickou celou. Dělám to nejlépe tak, že do kyblíku dám dvě hrsti řepky a zaliju to vařící vodou. Počkám pár minut a až to pěkně nabobtná a začně vonět, tak tam přidám granule a ještě trochu dolévám vodou. Raději dělám směs trochu sušší, aby to dobře vypadávalo z krmítka.
Odpoveď pre Maja68 a tibor Na tie české pelety je aj na Slovensku výhradný dovozca.Na adrese http://www.krmnezmesi.eu .Aj tú krmitkovú zmes netreba takto pracne vyrábať nakoľko majú aj sypkú zmes.
Jen by mě zajímalo, jestli se na to chytají velcí, malí nebo je to pro všechny kapry?
Ondra: No je to spíš na kapry všech velikostí. Nachytal jsem na to kapry od 30 do 70 cm. Hlavní výhodu vidím v tom, že se tím přikrmují kapři na sádkách, takže jsou na to zvyklí. Navíc to nestojí moc peněz a kapři to mají skutečně rádi :-).
Pokud chceš chytat velké kapry, tak raději nějakou větší nástrahu (boilie nebo peletu) a krmítko úplně vynechej. Pokud si nemůžeš krmit místo předem, tak raději použij PVA. Krmítko většinou velké ryby nepřinese. Pokud si ale chceš zahytat, tak je to ideální volba… Ať se daří!
Díky moc 🙂
Dobrý den,přečetl jsem si Váš článek o granulích,a mohu konstatovat že se mi to docela zamlouvá co do rychlosti připravovaného partiklu ke krátkým docházkám k vodě, tak i v jednoduchosti a snad jak píšete,i počtem záběrů.Dopátral jsem se tohoto krmení pro kapry, a je mi spíše doporučované krmivo KP1 – 15 o/o.
Máte i dobrou zkušenost s tímto krmením, nebo máte jen s s KP1 obohac.33/5 ?
Finanční rozdíl tam nějaký je,ale to nepovažuji za tak podstatné.
Spíše to,že výrobce doporučuje KP1 15 o/o.
Díky za Váš názor a odpověď.
Zdravím a přeji pěkné podzimní úlovky.
Vladimír.
Vladimír: Dobrý den, popravdě to vůbec nezkoumám a ani nevím, co mám doma aktuálně za označení. Když jsem tenkrát tento článek psal, tak jsem to opsal přesně. Je možné, že už dávno požívám také 15 o/o. Beru zkrátka to, co mají aktuálně v krmivech. Myslím, že je to jedno a netuším, jaký v tom je rozdíl.
Jinak dají se použít i tzv. kachní granule, ale určitě jsou lepší (hlavně složením) ty KP1. Takže asi tak 🙂
Díky za info, vyzkouším co nabízejí.
Bohužel ale už asi moc pěkných dní letos nebude, tak to budu mít připravené na jaro…
Mějte se prima, pěkné vycházky k vodě, a někdy snad poinformuji touto cestou.
Petrův zdar!
Zdraví Vladimír.
aktuálne sa to dá objednať na tomto odkaze
http://www.agrohase.sk/produkt/ryby—kapre—granule—krmiva/
Jak se pak dá tato směs uskladnit, když ji celou nespotřebuji?
Děkuji za odpověď.
Zdenekcha: Stačí, když to bude v suchu. Jsou to granule, takže to normálně skladuji ve velkých uzavřených kýblech. Případně to můžeš nechat i v papírovém pytli, ve kterém se to prodává. Pokud se k tomu nedostane vlhkost, tak to bez problémů vydrží (přes zimu to běžně mám v kýblech a je to naprosto OK).
Já osobně používám klasické granule pro králíky, dají se sehnat v jakémkoliv zverimexu nebo prodejně krmiv. Nasypu do kyblíku, zaliju vodou z rybníka. Po chvíli směs pěkně lepí. Nic nepřidávám. Směs nepoužívám do krmítka, ale jen jí obalím háček s nástrahou (jako těsto). Výsledky jsou parádní. 1KG granulí 22kč, s nějakým CarpMixem za 300kč se můžou jít zahrabat. Chytal jsem takto na placených rybnících i běžných revírech a chlapy s výbavou za X tisíc a 30kg boilií v loďce se mě chodili ptát jak to že mám tolik záběrů a ryb. Vřele doporučuji…levné a hlavně účinné !!!!!!
Zdravím, nezkoušel někdo z tohoto základu vyrobit boilie?
Jako krmítkovku to používám už druhou sezonu a boilie by mohlo být zajímavé, jen zatím nemám zkušenosti s jejich výrobou a některé potřebné suroviny nelze u nás sehnat a musím přes e-shopy..
chlupi: Možná by to nebyl špatný nápad, ale bylo by potřeba asi přidat nějaké pojivo, aby se to nerozpadalo. A samozřejmě přidat vajíčka. Nezkoušel jsem ale…
Dobrý deň,
čítal som tento super príspevok a hneď som začal zakrmovať (zatiaľ však bez repkového semena), výsledok je taký, že za tri dni kŕmenia som prilákal dosť kaprkarasov(čo mi nevadí, lebo je to moja obľúbená ryba). Chcel by som sa však opýtať, čo by ste mi prosím Vás doporučil, aby táto zmes držala aj na háčiku? Skúšal som múku, ale márne… Myslím, že by to malo skvelé výsledky, keby človek chytal priamo na túto zloženinu.
Ďakujem krásne
František: Ahoj, jsem rád, že se líbí.
Co se týká té pojovosti, možná by pomohlo přimíchat trochu glutenu (používá se jako pojivo do boilies). Pak by to možná šlo použít i jako těsto na háček. Případně to nastražit i vlasovou metodou na pružinku.
Vyzkoušej a uvidíš.
Ahoj, dneska vyzkoušeno na rybníčku cca 5 ha. Celkem 16 kaprů od 40 do 53 cm. Spařené granulky s řepkou a trochou mléka. Jedno drátěné krmítko s děličkou a jedno method s feederem. Na obojím vyrovnané záběry. Díky autorovi za super nápad.
Ahoj,
přemýšlím, že zakoupím, ale nevím co na háček… napadly mě pelety 14mm halibut, vařená kukuřice, rohlíkový boilies, nebo pařenka?? Myslíte, že by to k tomu šlo? Jde mi spíš o to, že nyní se mi k tomu hrnou cejni, tloušti, podobný ryby, které k tomu velkou rybu nepustí.
Díky!! 🙂
Dobrý den, měl bych dotaz na p.Čihala. Jsem z Jihlavy a měl bych zájem o ty granule jen nevím kde je koupit a do Brodu se mi nechce,nemáte typ kde koupit??
Lubomír: Ahoj, už to moc nekupuji, ale párkrát jsem to koupil myslím i v Lukách nad Jihlavou u p. Bradáče viz.: http://www.krmivaluka.cz/
Třeba si tam zavolej a zeptej se, myslím si, že je bude mít normálně skladem.
Děkuji panu Číhalovi za typ. Lubomír.
Nevím kde pisatel krmných granulí pro kapra KP1 obohacené 33/5 našel
cenu za kilogram 8.kč nikde taková cena není a jestli je prosím napište mi noc děkuji. Máša Prostějov
ivan: Zdravím, článek jsem psal už v roce 2007, tehdy to tak stálo, jaká je cena nyní nevím, ale asi už to tak levné nebude :).
Dovezl jsem asi v roce 2008 za tu cenu 8 kč/ kg (100kg) při cestě z mého bydliště- SR do Liberce-(nakoupeno – Pohledští Dvořáci). Ještě mám asi 30 kg.Je to flexibilní základní krmítková směs kterou připravuji výše popsaným spůsobem,jen já ji zaprašuji ještě(když je moc mazlavá-netrefím množství vody)kukuřičným šrotem se strouhankou 50na 50% do které přidávám sezoně : v létě -řepku a napučenou pšenici a nyní na podzim s velkým úspěchem trochu cca 5% pivovarské kvasnice.Zrušil jsem druhý prut,to se nedá obsluhovat,takže chytám jen na jeden.Na háček plechovkou kukuřici obohacenou Carpfixem
Jestli jste studovali složení uvedených pelet,tak mimo kukuřičného,pšeničného šrotu obsahuje i řepku ,betain a jiné přísady-slouží pro výkrm kaprů ve velkovýrobě
zde je prodejce-http://www.mjm.cz/img/af6a7807e6102ff04349.pdf?f
Dá se tato směs s řepkou používat celoročně bude fungovat ve studené vodě když je tam řepka nebo tam přidat kukuřičný šrot pšenici a strouhanku v zimě děkuji moc za radu myslím jaro a podzim v létě to určitě bude fungovat
Milanek43: Už jsem na to spoustu let nechytal, ale dřív mi to fungovalo celkem celoročně. Na teplou vodu je to ale určitě vhodnější, co se týká složení.
Dnes bych na studenou vodu a zimní období použil spíše nějakou tmavší a lépe rozpustnou směs, která je jemnější. V rybářském obchodě ti případně poradí, co je vhodné na zimní chytání.