Úvod Články Podzimní krátkodobý lov

Podzimní krátkodobý lov

13 119
2

V tomto článku se nebudu ani tak zaobírat popisováním jednotlivých úlovků, ale spíše se podíváme na to, jak nějaký ten úlovek na samém sklonku sezóny vůbec udělat. Ono se říká, že podzim je ta nejjednodušší doba pro ulovení nějakého pěkného kapra. To mohu z vlastní zkušenosti potvrdit také. Je ovšem více než jasné, že i toto plodné období má svá úskalí, na která je potřeba se připravit. Nyní přiblížím pár důležitých bodů, které na stojatých vodách praktikuji a které mě za dobu, co lovím kapry, přinesly pár pěkných zážitků.

1
První velký kapr, kterého jsem vytáhl na dobře připraveném místě. Zdálo se, že by vše mohlo pěkně šlapat.

Základní věci, o kterých se vyplatí přemýšlet

Výběr místa, správná volba krmení, příprava místa a strategie lovu, prezentace a sestavení montáže.

Postupně tedy proberu tyto pro mě čtyři důležité body. Upozorňuji předem, že to jsou moje poznatky a je jasné, že může mít klidně někdo úplně jiné náhledy na lov. A to je právě dobře. Protože kdybychom všichni chytali stejně a na stejné věci, myslím, že by to určitě nevedlo k nějakým super výsledkům, ale spíše k tomu, že by si z nás zanedlouho kapři dělali akorát tak srandičky. Je potřeba tedy brát kaprařinu jako něco, kde přesné návody a zaručené informace nemusí všem a všude fungovat.

Podzim u vody
Mrazivé ráno na rybníku Dešná. Chytat se pořádně ani nedalo, bylo – 4 a vše kolem mrzlo.

Výběr místa

Není snad ani nic důležitějšího než to, abychom své drahocenné hodiny u vody proseděli na místě, kde se kapr nachází. Tato jasná, ale mnohdy opomíjená informace, je úplným základním kamenem úspěšného lovu a věřte, že ne jenom kaprů. Co se týče výběru místa na podzim, může to být a mnohdy to taky je, pěkně tvrdý oříšek. Po celém roku jsou zpravidla místa, která produkovala mnoho záběrů dost spálená a kapři se jim z celkem jasných důvodů vyhýbají. Buď úplně nebo na nich zkrátka tráví tak málo času s abnormální opatrností, že jsou prakticky neulovitelní. Proto moje kroky vedou vždy tam, kde byl a je relativní klid. Raději potáhnu věci na kolečku půl kilometru od cesty, než aby vedle mě, na místě, kde budu mít auto za zadkem, přijel jiný rybář. Ten by třeba neustálým přehazováním a zdoláváním nasazených kaprů kazil moje počínání. To se mě ta půlhodina obětovaná transportu určitě vyplatí. Když ne v úlovcích, tak alespoň v klidu, který na břehu budu mít. Výhodou těchto klidných míst je ta zkutečnost, že se dají kapři nachytat jen pár metrů od břehu. To nám pomůže jak s přesností nakrmení, prezentací nástrahy, identifikaci záběru, tak i v samotném zdolání kapra. Je rozdíl, jestli budu kapra na osmičku háček tahat dvacet metrů nebo sto, a to ještě přes trávy a hrany. Jsou to sice na první pohled banality, ale vedou ke správné cestě za úlovkem.

3
Po raním krmení se kolem místa sjelo vždy pár kachen.

Je ale jasné, že nejenom patřičná vzdálenost od ruchu zaručuje to, že sedíme na dobrém místě. Je potřeba trochu vědět i co se nachází pod hladinou. V tuto dobu spíše volím hlubší části lokality, ne však úplnou žumpu, ale nějaký kompromis, tak abych mohl dosáhnout jak na hluboké partie, tak i průměrnou hloubku lokality. U kaprů je dobré, že se čas od času mají potřebu ukázat na hladině, a to prozradí jejich aktuální pozici. Mnohdy i přesto, že mám dobře nakrmeno na určitém místě a vidím někde jinde ukazovat ryby, neváhám vše zabalit a přesunout se za nimi. Zejména když jdu k vodě jen na pár hodin. To opravdu není na co čekat. Kaprařina pro mě totiž není posezení u vody ve vytápěné chatce s wifinou, elektrikou a molem pro pohodové zdolávání v pantoflíčkách. Tu si totiž těžko přestěhujete blíže kaprům. A poté se stáváte pouze čekatelem a ne lovcem.

10

Správná volba krmení

Hned po tom, co najdu dobré místo s pravidelným výskytem kaprů, přemýšlím, co jim připravím za krmení. To je také jedna z věcí, která dost ovlivní lov. Když se však podívám na nabídky českých i zahraničních firem, je jasné, že v dnešní době se až na určité výjimky prodávají kvalitní návnady i nástrahy, které podle výrobců chytí kapra vždy a všude. Já na podzim často používám boilies na rybo-kořeněném základu s přiměřeným množstvím živočišných atraktorů. Většinou to u mě vyhraje Lake Wizard, Fuzion a Red Fish. Tyto koule jsou pro mě takovou jistotou. Dokáží totiž chytit kapra téměř vždy a mám v nich již řadu let opravdovou oporu. Není však mnohdy ani od věci vyzkoušet nějakou novinku. Na tu kapři nejsou zvyklí a dovede je někdy vyprovokovat k vyššímu příjmu potravy, než by zrovna třeba nutně potřebovali. Zde mohu uvést třeba jeden dobrý nápad, spojit rybí základ s ananasovo-banánovou příchutí. Tato kombinace již letos nachytala kupu ryb.

4
Nástrahy, které mě provázely celým podzimem. A to dost úspěšně.

K samotnému boiliesu přidávám při krátké vycházce pelety a method mix. To považuji také za důležitou věc. Na mém místě se snažím vytvořit silný potravní signál a právě tyto dvě návnady to dokáží velice dobře a rychle, aniž by se kapr po jejich pozření hned nasytil. Co se týče nástrah, používám často malé 8-16 mm, jak plovoucí tak i potápivé a samozřejmě jejich vzájemné kombinace. Obrovským a neocenitelným pomocníkem jsou v tuto dobu různé pasty, powdery a dipy, které nám mohou pomoci udělat z ne až tak přijímané nástrahy super věc, která docílí rychlého záběru. Mnohdy jsem až překvapen, jaký kousek stačí k tomu, aby jsem z ničeho udělal poklad.

17

Na vlastní kůži jsem mnohokrát zažil, že jsme seděli pár hodin téměř bez záběru, ale ryby se kolem našeho místa ukazovaly. Rozhodli jsme se tedy rychle vymyslet a nastražit něco jiného a hle, za pár minut to jelo. Vloni na podzim jsem třeba nachytal kupu pěkných ryb na malou popku 10 mm Pineapple, lehce obalenou pastou Lake Wizard a zaprášenou Multiattract powderem. Defakto až kombinace tří chutí a kritická vyváženost této nástrahy, dovedla přelstít opatrné kapry. Nebojte si tedy vedle osvědčených zbraní vzít i něco nového, co by vás v danou dobu posunulo o krok dál.

5
Method mix a Konopásek u mě na rybách nesmí chybět.

Příprava místa a strategie lovu

Vzhledem k tomu, že píši o lovu na podzim, je jasné, že čas, který nám náš rybářský řád vytyčil k legálnímu pobytu u vody, je dost krátký. V říjnu ani u pískovny nedaleko mého bydliště nespím – raději chodím lovit jenom od tmy do tmy, aby mě moje lovecká vášeň nesváděla porušovat zákon. Je tedy potřeba využít drahocenné hodiny k efektivnímu lovu. Již několikrát se mně vyplatila taktika předkrmování. Pro tento způsob lovu je již zmiňované krmení dopředu stěžejní záležitostí. Je potřeba si uvědomit, že budeme lovit pouze přes den a tak musíme kapry naučit na to, že nejvíce krmení najdou na našem místě právě za světla. Krmit tedy jezdím hned ráno nebo nejdéle během dopoledne. Co se týče výběru návnady, moc si s tím hlavu nelámu. Většinou zkrmím vše tvrdé a staré, co mně doma během sezony zbylo. Výhoda těchto piškotů spočívá v tom, že ve vodě déle odolají všem menším účastníkům hostiny. Mnohdy jsem kapry při dopoledním krmení chvíli pozoroval, jak se kolem místa ukazovali. Připadalo mně, jakoby tušili, že zrovna ten den nebudu chytat, ale jenom vnadit. Chovali se prostě jinak, než když jsem měl nahozeno.

6
Krásný den, hodně záběrů a ke všemu tento lysec. Hold podzim je super!

V den, kdy jdu chytat, připravím však vždy podstatně lepší návnady tak, abych kapry více vydráždil a udělal jsem tak více záběrů. Method mix, pelety a čerstvé koule jsou pro mě tou nej volbou. Vše většinou zaliji i boosterem nebo tekutou potravou. Několikrát se nám stalo, že jsme ve dvou, po takovéto přípravě místa, udělali od 6 do 18 hod třeba dvanáct záběrů, a to už je krásný den.

13

Sestavení a prezentace montáže

Koncem sezóny si je potřeba uvědomit, že mnozí kapři byli již během roku několikrát na břehu. Ano, je to tak, v dnešní době už není moc menších vod, jako jsou třeba pískovny, kde by byl tlak tak malý, aby se většina ryb na břeh nedostala. Troufnu si tvrdit, že mnoho kaprů, klidně i 80 % celkové obsádky, se na břeh během jedné sezóny podívá a někteří i několikrát. Je tedy jasné, že mají kapři háčků plné zuby a dělají, co umí, aby se zase nepíchli. Je tedy potřeba v tuto dobu určitě přikládat větší pozornost i koncové sestavě než třeba v létě, kdy kapři přijímají potravu s větší agresí.

7
Nepochopitelně čistá tlama tohoto velkého kapra. Zdálo se, že snad nebyl ani tento rok uloven.

Tím, že se snažím lovit blíž u břehu, mohu i zjemnit celou sestavu. Šokový přednávazec používám z 20 lbs Blastra, metr nad olovo navážu Fluorocarbon Ghost průměr 0,40 mm a návazec vyrobím většinou ze šňůrky s nosností do 20 lbs. Co se týče háčku, navazuji většinou velikosti 8 a 10 Kurv Shank nebo Wide Gape. Takto vyrobená sestava je lehká, jemná a dost účinná. Žádná věda a funguje to dobře.

14

Co se týče prezentace a umístění nástrahy, to nemá moc velká pravidla. Někdy chytám na lavici, jindy zase pod ní. Někdy to házím přímo do krmení a ještě se snažím trefit místo náhozu třeba třemi koulemi method mixu, jindy to zase pošlu úplně mimo zákrm. V tomto se meze nekladou a je mnohdy super nahodit někam jinam a udělat třeba rychlý záběr v době, kdy sedíte několik hodin a nic. To se mně na tom právě líbí. Nechci, aby kapři byli jako slepice a žrali vše a všude, co jim připravíme. To by nebylo ono.

12

Závěr

Na konec tohoto krátkého článku uvedu jeden transparentní příklad toho, jak se lenost a neaktivní přístup nevyplácí. Vloni v listopadu mě můj dobrý známý Leoš Sojka pozval na zavření sezony na rybník Dešná. Věděl jsem přesně, do čeho jedu a tudíž byl hlavní důvod cesty úplně jiný než rybářský. Chtěl jsem si s Leošem v klidu posedět, popovídat a i vypít nějakého toho wizoura. A k tomu jsem vůbec nepředpokládal, že by měl být nějaký problém, ulovit řadu kaprů.

11

V tu dobu jsem měl za sebou pár krásných a úspěšných dnů na pískovně, a tak jsem byl celkem dosyta přechytaný. Ke všemu jsem měl před sebou ještě deset dní lovu v Itálii. Rozhodl jsem se tedy, že to nebudu s rybářskými ambicemi nijak moc přehánět. Po příjezdu jsem si tedy sedl vedle kluků. Zakrmil jsem tak daleko, abych tam mohl v pohodě s PVA punčochou dohodit. Nastražil jsem nástrahy, které mě přinesly během podzimu řadu kaprů a šel se za klukama bavit. Čekal jsem, že kapři najedou na místo a záběry přijdou nějak tak samy. Teplota vody už však byla na bodu mrazu, do rána bylo až -7 °C a kolem břehů se dělal každou noc ledový pás. To zapříčinilo to, že kapři již téměř nejezdili a zdržovali se v části lokality, kam se nedalo dohodit. Já byl tedy bez záběru od kapra, ale Leoš, který vyvážel zavážecí lodičkou, chytal takřka jednoho za druhým. Mně se však na takové vodě vyvážet opravdu nechtělo, a tak jsem si tam tak akorát poseděl a zachytal cejny. Musím však říci, že mně to moc nevadilo, nějak jsem nemohl najít motivaci se vyhecovat k větší aktivitě. Kdyby se nejednalo o vodu tohoto typu a nebyl jsem na rozlučkové akci, určitě bych se, po zhlédnutí pár kaprů v jiné části lokality, hned sbalil a přestěhoval se co nejblíže jejich výskytu. Potom by asi nebyl až tak velký problém něco pochytat. A to je jasný důkaz toho, že je potřeba být na každé vodě aktivní. I tam, kde jsou tuny kaprů. A jít prostě svému rybářskému štěstí pořádně naproti. Ono totiž jinak přijde za někým jiným.

S pozdravem
Jaromír Kratěna ml.

Komerční sdělení

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Opravdu velké umění zavést kila šrotu, zakrmit a pak nahodit, to umí a chytí potom rybu každý.To není lov, to je slabost a línost. Je to asi jakoby myslivec hodil metrák šrotu do lesa a čekal až se příjdou nakrmit jeleni a pak jen střílel, to není lov.

    My tomu říkáme “maloměstská” línost jak získat FCB profilovku s co největším kaprem. 😀 Umění je chytit takovéto hovado bez týdeního zakrmování, ale to umí málo kdo a je to to co délá pravého rybáře lovcem. Vození pytlů šrotu to opravdu není a nikde bych se tím nechlubil. 😉

Chcete-li, můžete přidat komentář: