Úvod Recenze a testy Recenze: Sportex Competition Carp 12 ft / 3,5 lbs

Recenze: Sportex Competition Carp 12 ft / 3,5 lbs

7 405
3

Rybářské pruty Sportex jsou už dlouhou dobu považovány za synonymum spolehlivosti a řemeslného zpracování. To samozřejmě není samo sebou. Dlouholeté zkušenosti zaměstnanců firmy a preciznost jsou to, co vyneslo tuhle firmu do popředí. Sportex ovlivnil celé generace rybářů. Vysoká funkčnost, spolehlivost a dlouhá životnost je to, co rybáři potřebují, chtějí a také to v podobě Sportex prutů dostávají. Bez ohledu na úspěchy a skvělé vlastní technologie, které jsou v současnosti firmou využívány, vývoj a výzkum nových materiálů stále pokračuje.

Sportex Competition Carp 12ft/3,50lbs

Sportex pruty nejsou jen tak ledajaké pruty. Každému z nich je věnována individuální péče. Skvělé blanky jsou osazovány očky nejvyšší kvality a speciální péče je věnována také rukojetím a sedlům pro naviják. Na blanky jsou používány speciální barvy a laky nejvyšší jakosti.

Sportex Competition Carp 12ft/3,50lbs

Z dílny Sportex vychází pruty té nejvyšší kvality, ale stále jsou za příznivou cenu a najdeme zde i pruty o nichž se dá říci, že poměr cena-výkon je zcela mimořádná ve prospěch zákazníka.

Sportex Competition Carp 12ft/3,50lbs

Tohle sdělení se týká například prutů řady Competition Carp. Tato řada není na trhu žádným nováčkem. Původní pruty této koncepce jsou skutečně luxusní kousky a mnohé srdce nad nimi zaplesá. Firma se ale rozhodla oslovit i méně solventní zákazníky a pustila na trh ještě druhou, levnější řadu, která se liší od původní levnějšími očky a jinou rukojetí, nicméně užitné vlastnosti a blank zůstaly velmi podobné, takže si i za menší peníze můžete dopřát skutečně vynikající pruty. Z této řady vyčnívá ten „nejsilnější“ z nich – COMPETITION CARP 12ft/3,50lbs.

Technické parametry prutu:

1. Délka 365 cm
2. Odhozová hmotnost 3,5 lbs
3. Materiál blanku – uhlík
4. Transportní délka – 188 cm
5. Hmotnost prutu – 345g
6. Očka – SiC. Všechna očka jsou dvoupatková. Vnitřní průměr náběhového očka je 29 mm.
7. Počet oček na dílech – 1/1, 2/5. (díl/očko)
8. Typ spojek – převlečná zesílená vyvázáním
9. Průměr blanku u rukojeti – 15 mm
10. Rychlost blanku – spíše rychlejší, páteř tuhá
11. Akce prutu – A přecházejí pod tlakem do semiparaboly
12. Materiál patky rukojeti – EVA
13. Sedlo na naviják – Fuji – šroubení s přítlakem zdola
14. Celková délka rukojeti – 65 cm
15. Obal prutu – textilní dvoukomorový
16. Design a zpracování – prut je černý s černým vyvázáním oček
17. Poměr cena – výkon – i za dobrý peníz lze pořídit skutečně kvalitní prut

COMPETITION CARP 12ft/3,50lbs je svým způsobem mimořádný prut, který se tak trochu vymyká běžným standardům. V každém případě by se o něj měl zajímat každý, kdo loví v těžkých podmínkách a potřebuje se do prutu pořádně opřít, aby podržel zuřícího kapra před překážkou, anebo potřebuje odhazovat větší zátěže například při lovu na řekách.

Sportex Competition Carp 12ft/3,50lbs

Při výrobě tohoto prutu se materiálem nešetřilo, ale přesto jeho hmotnost nijak neobtěžuje a práce s ním je celkem příjemná. Při nahazování i zdolávání dává jistý pocit bezpečí a ani při odhazování těžkých zátěží na něj nemusíte pohlížet s obavami. Prut nedisponuje nijak velkými očky uzpůsobenými pro výjimečně dlouhé hody, avšak díky potenciálu blanku s nim nahodíte snadno do vzdáleností, ve kterých se kapři běžně loví.

Sportex Competition Carp 12ft/3,50lbs

Prut jednoznačně není postavený pro odhazování nástrah do mimořádných vzdáleností, ale pro zdolávání velkých ryb v těžkých podmínkách. Nicméně jeho neuvěřitelná síla dává možnost se do prutu při nahození opřít, takže za běžným standardem nijak nepokulhává. Se zátěží 110g se dá poměrně snadno dosáhnout stometrové vzdálenosti.

Akce prutu je soustředěná především do horní poloviny a spodní díl se zapojuje velmi pozvolna pod zvyšujícím se tlakem. Vše je uzpůsobeno pro rychlé a bezpečné zdolávání velkých ryb a při plné zátěži jde prut prakticky do paraboly. To se do něj ale musíte skutečně opřít.

Sportex Competition Carp 12ft/3,50lbs

Vzhledově působí prut hodně decentně až stroze. Žádné výstřelky, jen černá barva a malé popisky. Vše je evidentně podřízeno funkčnosti a praktičnosti, včetně jednoduchého grafitového sedla typu Fuji na naviják. Těmito sedly je vybavena spousta jiných prutů, takže už je dostatečně vyzkoušené a známé, stejně tak jako SiC očka, která mimořádně dobře odvádí teplo, takže šetří vlasec, což má smysl, zejména pokud používáte dražší vlasce. Rukojeť je dostatečně dlouhá a umožňuje tak každému pohodlný úchop při nahazování.

Sportex Competition Carp 12ft/3,50lbs

Zpracování prutu je také zcela bezchybné. Vyvázání, lakování, srovnání oček do přímky – nic z toho nemá zjevnou chybu. Žádné bublinky a nerovnosti. Klasická převlečná spojka drží pevně a dobře se sestavuje i rozdělává. Převlečný díl je v dolní části zesílený vyvázáním.

Sportex Competition Carp 12ft/3,50lbs

3,5 lbs potenciál dovoluje použít tento prut například i pro zakrmení raketou, nebo pro klasický lov s velkými krmítky, která dokáže katapultovat do velkých vzdáleností bez obav, že byste prutu ublížili.

Sportex Competition Carp 12ft/3,50lbs

Jak jsem již řekl na začátku, tento prut není pro každého a není pro každou příležitost, trošku těžší do ruky, ale velmi silný, výborně zpracovaný, spolehlivý. Ze všech verzí určitě nejméně prodávaný, protože většina rybářů preferuje pruty 2,75 nebo 3 lbs. Nicméně pokud hledáte mimořádně silný prut za dobré peníze, neměl by uniknout v žádném případě vaší pozornosti. Možná budete překvapení, ale na tento prut poskytuje výrobce po zaregistrování desetiletou záruku na blank.

Sportex Competition Carp 12ft/3,50lbs

Klady a zápory

+ Vynikající zpracování – Maličko těžší do ruky
+ Dobrá dostupnost  
+ Kvalitní materiál  
+ Velký silový potenciál  
+ 10 let záruka na blank

Autor recenze: Milan Tychler

Carp ConceptPruty Sportex Competition Carp 12ft/3,50lbs zakoupíte na www.carpconcept.cz. Prodejna: Gutman Martin Group sr.o – Strachotín, Družstevní 99, mobil: 601 371 137

Komerční sdělení

3 KOMENTÁŘŮ

Chcete-li, můžete přidat komentář: