Výroba boilies

Úvod Diskuze Nástrahy a návnady Boilies a pelety Výroba boilies

  • Toto téma obsahuje celkem 1,071 odpovědí. Do diskuze (92 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel Luba a poslední změna proběhla před 1 rokem a 10 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 12 příspěvků - 1,061. až 1,072. (celkem z 1,072)
  • Autor
    Zápisy
  • #266964
    Pepek
    Účastník

      Ano, chci rozpustné. O kolik bych měl čeho ubrat?

      #266965
      Luba
      Účastník

        Tak jen teoreticky. Pokud bude těsto moc hutné dej místo kukuřičného šrotu mletý ptačí zob. To by to mělo odlehčit. A řepku nevař, stačí namlet (varem se v ní zlikviduje to co ryby láká). Ale jak jsem už napsal bez vyzkoušení jen teoretizujeme. On u těch jednotlivých složek bývá značný rozdíl v pojivosti a i ostatním podle výrobce a druhu. To se prostě nedá odhadnout, je to pokaždé jiné. Pokud to vyzkoušíš a nebudeš spokojen tak to spolu proberem a upravíme.

        #266966
        Pepek
        Účastník

          Ještě se zeptám jinak – pojivé složky tam mám klíčky, piškoty, krupici a mléko. Kolik by mělo být pojivých složek na 1 kg směsi?

          #266967
          Luba
          Účastník

            Máš tam teda skoro 50% pojivých složek, což je hodně. Většinou bývají podíly např. u směsí na bázi ptačích zobů tak 1/3, u masových a rybích směsí asi 1/4 a u mléčných proteinů i méně. Všechno v podstatě závisí na “hutnosti” nebo lepivosti ostatních komponentů ve směsi a může se to i o dost lišit.

            #266968
            Pepek
            Účastník

              Předělal jsem směs, je to tak lepší?

              200 mletá řepka+proso+konopí
              50 sušená krev
              125 rybí moučka
              125 masová moučka
              100 pšeničné klíčky
              100 piškotová oplatková moučka
              100 pšeničná krupice
              120 kukuřičný šrot pražený
              50 sušené mléko
              10 pepř
              10 chilli
              10 paprika sladká
              30ml rybí olej
              30ml melasa
              30ml rybí omáčka

              #266969
              Luba
              Účastník

                Vyzkoušej to a dej vědět

                #266990
                Pepek
                Účastník

                  Těsto se mi při zpracování trochu lepilo, ale nebylo to nic hrozného. Po 1h odležení v lednici už o.k. Kuličky jsem dělal ručně, těsto se mi zdálo hutné, nepraskalo. Vařil jsem 8 min. v páře. Kuličky byly po vyndání mírně placaté v místě dotyku s pařákem. Po vyschnutí vyzkouším ve sklenici vody dobu rozpadu.

                  #266991
                  Luba
                  Účastník

                    Když děláš koule v ruce tak zpracuješ i dost lepivé těsto. Rozhodující je jestli koule nebudou praskat po vysušení. Pak by se dalo ještě ubrat sušené mléko nebo část piškotu. Taky přesně nevím jak se tam chová ta rybí omáčka (co v ní vlastně je). Podle toho co píšeš se koule po zahřátí mírně “zboří” takže asi trošku méně tekutých složek by mohlo pomoci, normálně u dobré směsi a dobře promíchané nebývá odležení nutné, ale neškodí. Teď ještě co na to ryby. Protože ta směs není příliš selektivní asi na to půjde dost bílá ryba a menší kapři. To se ale dá ještě dotunit (např. pár kapek esenciálního oleje).

                    #266992
                    Pepek
                    Účastník

                      Rybí omáčka – Squid.

                      #266993
                      Luba
                      Účastník

                        OK takže fermentovaný mořský potvůrky v soli, ale já myslel jestli to není moc řídký protože předpokládám že nosič bude voda. Tady by byl asi lepší nějaký extrakt protože by koule mohly být náchylnější k plesnivění. Navíc extrakt by byl chuťově silnější a tím pádem trvanlivější. No uvidíš.

                        #267003
                        Pepek
                        Účastník

                          Ještě bych se chtěl zeptat, zda sušená syrovátka boillies vytvrzuje, nebo zda jde pouze o zchutňující surovinu.

                          #267004
                          Luba
                          Účastník

                            Syrovátka vzhledem ke své koexistenci (pudr) částečně může koule i vytvrdit. Lepší na vytvrzení je albumin (sušený vaječný bílek). Chuťově je syrovátka plná mléčných cukrů, ale pozor na dávkování max. 10%. Jinak z těsta máš dokonalé lepidlo.

                          Aktuálně je na stránce zobrazeno 12 příspěvků - 1,061. až 1,072. (celkem z 1,072)
                          • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.