Výroba boilies

Úvod Diskuze Nástrahy a návnady Boilies a pelety Výroba boilies

  • Toto téma obsahuje celkem 1,071 odpovědí. Do diskuze (92 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel Luba a poslední změna proběhla před 1 rokem a 10 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 41. až 60. (celkem z 1,072)
  • Autor
    Zápisy
  • #252802
    matias17
    Účastník

      [quote=”Pepe imt”]Teraz ma napadla jedna vec kde by si sa to možno dočítal a to v knihe ktorá je považovaná za bibliu kaprárov a volá sa: NAVNADY A NASTRAHY NA KAPRY! Je to super kniha od Kena Townlyho a v jednotlivých kapitolách rozpisuje napr.aj proteiny alebo HNV zmesy,rybie múčky,vtáči zob atd…Prečítal som ju niekolko krát a vždy si znej zoberiem niečo nové čo mi predtým ušlo.
      Image:
      http://www.pelada.sk/literatura-vhs-dvd/knihy/navnady-a-nastrahy-na-kapry/

      diky za radu musim ist kupit niekedy

      #252805
      Luba
      Účastník

        Myslím že se obecně přeceňuje výživná hodnota boilies. Jistě je pro kapra dobré pokud boilies obsahuje vše co ryba potřebuje pro svůj zdravý vývoj a i z pohledu rybáře jsou dobře živené ryby dorůstající velkých rozměrů a váhy lepší. Ale pohled z druhé strany, totiž strany “lovce”, je trochu odlišný. Dobře živená ryba která má všeho dostatek je mnohem nedůvěřivější k nástrhám a snadno si odřekne sousto jen trochu vzbuzující nedůvěru. Je prostě mlsná. Takže je celý problém potom v poloze nabídnout něco, co v rybníku není. Tady nutně dojdeme k otázce chuti návnady a také k jejímu vzhledu. Mnozí výrobci už to pochopili a nabízí různé ectoplazmy a exotické příchuti. Jenže to vede při různorodosti vod k tomu, že co funguje na jedné je jinde naprostý propadák. Takže opět nezbývá než zkoušet a experimentovat.
        Na závěr si neodpustím povzdech po “starých časech” kdy ryby byly hladové, bojovné a vůbec “přírodní”. Přežraní, tlustí kapří “brojleři” z kaprodromů vytahovaní jako kus klády za účelem vyfocení vysícího bachoru jsou dnešním trendem spolu s překrmováním revírů spoustou vysokoproteinových krmiv a boilís. Nemyslím že je to ten správný směr, ale nikomu to neberu.

        #253720
        Luba
        Účastník

          Minulou sezonu jsem nachystal jednu velejednoduchou recepturu na boilies jenž mělo být původně pouze krmné. Jenže mě velice překvapila doba vaření která se pro tuto směs smrskla na pouhých 30vteřin a tak jsem se rozhodnul vyzkoušet jak by to vypadalo v pokud možno hodně levném provedení pro normální chytání a úspěch byl nad očekávání! A tak vám dávám výsledek na vyzkoušení. Budu rád pokud mi sdělíte jak se vám osvědčilo (nebo ne).

          Směs:
          Mletá řepka – 400g (strojkem na mák)
          Semolina – 300g
          Sušené mléko – 100g
          Sojová mouka termizovaná – 100g
          Gluten – 100g

          Boilies:
          Vejce – 12ks
          Směs – cca 1kg
          Aminokomplex – např. Brusinka (Nikl) – 30ml
          Olej řepkový jedlý – 150ml
          Olej Robin red – 10ml
          Sladidlo – 10ml (např. melasa)
          Esence – 10kapek (např. ananas,brusinka a pod.)

          Boilies jen suším nad wafkami, nebo zamrazím. Vyzkoušejte!

          #253745

          Gelová boilies

          Výroba boilies je poměrně drahá. Je to dáno tím, že se používají drahé suroviny, a také výrobek má vysoko koncentrovanou sušinu kolem 90 – 95 %. Pokud chcete výrazně ušetřit, je možné vyzkoušet boilies na gelové bázi. Jejich principem je gel, který obsahuje kolem 80 – 90 % vody a zbytek je sušina, což je původní směs na výrobu bolies. Tedy úspora je kolem 80 % nákladů. Kromě toho je výroba i méně pracná než původní boilies. Další výhodou je to, že hotový výrobek se svojí pružnou konzistencí i obsahem živin více blíží původní živočišné potravě než velmi tvrdé klasické boilies.
          Při hledání vhodného gelu je nutno najít takovou surovinu, která se dá přijatelně zpracovat, gel je dostatečně pevný, vydrží ve vodě a dá se sehnat bez problémů. Z toho důvodu po vyzkoušení nebyl vhodný agar v klasické kvalitě a nevhodná byla také klasická želatina, která ve vodě příliš nevydržela. Kromě toho se želatina také nesnáší s některými dalšími surovinami používanými pro výrobu boilies. Jako nejvhodnější se ukázal karagenan, který se používá v potravinářství. Je to rozpustná vláknina, získávaná z mořských řas. Surovina, se kterou se karagenan nesnáší je lepek (gluten, bílkovina běžných obilovin), jinak dobře snáší ostatní suroviny. Problém je výběr správného typu karagenanu, protože takzvaný lambda-karagenan netvoří gel a kapa-karagenan je příliš křehký. Nejvhodnější je jota-karagenan. Tvoří pevný gel, jehož pevnost se dá zvýšit ještě přítomností draslíkových iontů a případně „zlevnit“ a dále zpevnit přídavkem modifikovaných škrobů.
          Jako vhodný dostupný typ karagenanové gelové báze je gelotvorná směs Hagel XE 337, což je směs karagenanu s karubinem. Karubin zlepšuje vlastnosti karagenanu, směs je původně určena na dortová želé do cukrářských výrob.

          Návod k přípravě – všeobecně:
          Základní gel vznikne z 10 g prášku v 1 litru vody, při požadavku velmi pevného gelu se může použít 25 g prášku Hagel XE 337, i případně větší množství. Pevnost a stabilita gelu se může zvýšit přidáním citronanu draselného k prášku v poměru 10 g Hagel na 2 g citronanu draselného. Pokud se ke zpevnění dále použijí modifikované škroby, dávkuje se 5 g modifikovaného škrobu na 2 g citronanu draselného a 10 g Hagelu. Hagel XE 337 a citronan draselný se dá koupit na internetu nebo přímo u dodavatele ve firmě Hages v Rudné u Prahy.

          Návod k přípravě – speciální gel:
          Pro výrobu speciálního gelu jako nosiče dalších látek se 10 g prášku (i více podle potřeby) rozmixuje do 1 litru studené vody a ohřeje se za stálého míchání na teplotu cca 90o C. Poté se nechá chladnout, začíná tuhnout při teplotě kolem 40 – 50o C. Před tím, než začne tuhnout se přimixují další požadované složky. Podle celkového množství těchto přidaných složek je potřeba počítat s tím, že mohou ochladit tekutinu velmi rychle. Čím vyšší je obsah přidaných složek, tím hůře se tvoří gel a musí se použít více směsi Hagel XE 337, případně gel zpevnit přídavkem citronanu draselného. Pokud chcete zvýšit trvanlivost výrobku, použijí se běžné konzervační přísady. Tolik říká teorie.

          Praktický postup pro výrobu 1 kg gelových bolies:
          1/ Připravíte si vhodné formičky, do nichž následovně nalijete gelovou směs před vychladnutím a ztuhnutím (tvořítka na led, plastová forma z bonboniéry a podobně).
          2/ Do každé formičky vložíte nit na vázání boilies. Aby lépe držela, je vhodné ji například provléknout nevařenou těstovinou „kolínkem“, zavázat a takto se vloží do formičky.
          3/ Přibližně 100 g práškové nebo těstovité směsi na boilies rozmixujete do 0,4 až 0,5 l studené vody. Pokud jsou použité složky velmi jemné, dobře uvolňují chuťové složky, a můžete dát i menší množství prášku boilies a následně je i menší potřeba prášku Hagel.
          4/ V půl litru studené vody rozmixujete 10 až 30 g prášku Hagex XE 337 (a případně 2 až 6 g citronanu draselného), uvedete téměř do varu, rozpouští se při teplotě kolem 90 st. C.
          5/ Horký roztok se přestanete ohřívat a přimíchá se do něj ve vodě rozmíchaná směs na boilies. Tuto horkou směs nalijete do vhodných formiček.

          Pokud by směs příliš rychle tuhnula, tak i voda, ve které se rozmíchává směs boilies se po rozmíchání ohřeje, někdy se tím i lépe uvolní některé chuťové složky. Pokud by směs obsahovala suroviny, které se při zahřívání srazí (vejce), měla by se ještě promixovat.

          Místo modifikovaného škrobu můžete vyzkoušet klasický škrob, ale musíte jej napřed odděleně několik minut povařit, použijete část vody pro rozpuštění Hagelu. Teprve potom jej můžete přimíchat do studené vody, ve které se Hagel zavaří.

          Důležité upozornění:
          Každý používá individuální směsi na boilies, některé mohou negativně ovlivnit tvorbu gelu. Každopádně napřed zkoušejte menší množství, především musíte docílit pevný gel. Pokud se směs nepovede (špatně ztuhne), můžete s ní udělat to samé, jako když se nepovedou boilies. Dáte ji do ledničky a zakrmíte s ní.

          Použití:
          Samozřejmě primární výrobek hotová biolies se použijí na chytání. Podle potřeby je můžete snadno okrájet. Můžete je máčet do hotového komerčního ochucovadla (dipu). Také si můžete vlastní dip vyrobit. Pro použití na gelové i klasické boilies je vhodný dip ve dvou provedeních, a to pomalu rozpustný a rychle rozpustný. Hotové boilies můžete napřed namočit do pomalu rozpustného dipu, nechat jej ztuhnout, a potom namočit do rychle rozpustného dipu a opět nechat ztuhnout. Když se takto ošetřená nástraha dostane do vody, nejprve se rozpustí rychle rozpustná vrstva, potom pomalu rozpustná vrstva a nakonec zůstane samotná nástraha, ve které zůstane na povrchu část ochucovadel z dipu.
          Pomalu rozpustný dip vyrobíte z klasické želatiny. Ochucovadla rozmícháte do vody a potom podle návodu přídáte 50 g želatiny a necháte rozpustit v horké vodě 60 až 80 st. C, nevařit! Můžete přidat i nastrouhané zbytky gelových boilies. Jejich bod rozpuštění je nižší než u želatiny. Krátce před ztuhnutím želatiny namáčíte boilies a necháte následně želatinovou vrstvu ztuhnout. Postup můžete podle potřeby opakovat. Pokud je roztok želatiny příliš horký, může při opakovaném nanášení rozpustit dřívější vrstvu želatiny.
          Rychle rozpustný dip vyrobíte ze škrobu, který společně s ochucovadly rozmícháte do studené vody a potom několik minut povaříte ve vodní lázni nebo za stálého míchání, aby se nepřipálil. Potom necháte povařený škrob se směsí chladnout a krátce před tím, než ztuhne do něj máčíte boilies a necháte ztuhnout a povrch zaschnout. Před zaschnutím je můžete obalit ve šrotu, zbytcích boilies a podobně.
          Podle vlastní úvahy a charakteru vodního prostředí můžete zvolit různou koncentraci ochucovadel v jednotlivých vrstvách.
          Samozřejmě můžete si vyrobit i gel bez nití, který se dá dobře nakrájet na kostičky nebo nastrouhat na prokrmení a podobně.
          Některé složky směsi spolu mohou při přípravě reagovat a vyvíjejí se bublinky plynu, který boilies nadnáší a potom plavou. Pokud to chcete docílit záměrně, přidejte před rozmícháním do vody se směsí boilies trochu kyseliny citronové a do vody s Hagelem trochu jedlé sody, nebo ještě lépe uhličitan draselný. Dávkují se ve vzájemném poměru přibližně 1:1, stačí navršená lžička od každého. Když smícháte obě tekutiny, začnou spolu reagovat.

          Výhody a nevýhody:
          Výhodou klasických boilies by měla být při správné přípravě velká trvanlivost, a tím možnost jejich přípravy i v době mimo sezónu. Tím získáte výrobky, které jsou „hotové“, ale nic s nimi během sezóny již nemůžete dělat. Relativní výhodou a nevýhodou gelových boilies je poměrně krátká doba trvanlivosti, podle použitých surovin a případných konzervačních látek vydrží v ledničce několik dnů i týdnů. Ovšem na druhou stranu, po praktickém vyzkoušení zjistíte, že jejich příprava je velmi jednoduchá a dá se dělat i u vody, pokud máte k dispozici přenosný vařič. Potom si můžete během krátké doby přímo u vody vyrobit gelové krmivo „na míru“, pokud zjistíte, čím zde bylo zakrmeno nebo co ryby momentálně nejvíce berou a suroviny máte k dispozici.

          Výhled:
          V budoucnu by měl být k dispozici i gel, který ztuhne při rozmíchání ve studené vodě a potom se již ve vodě nerozpustí, takže odpadne potřeba používat vařič.

          #253749

          Tak nevím, četl jsem příspěvek o želatinovém boilí snad 3x, ale jednoduché mi to nepřipadá. Co se týká shánění surovin je pro mě mnohem jednodušší koupit si směs na výrobu boilís nebo pár běžně dostupných mouček. Navíc mi to připadá příliš “chemické” a víc přizpůsobené výrobci než rybě. Mizerná trvanlivost mě taky nějak nenadchla. Ale mohu se mýlit… Co říkáte…

          #253750
          Fit
          Správce

            No, já jsem o tomto teda ještě nikdy neslyšel 😯 . Spíš by mě zajímalo, jak je takové gelové boilies tvrdé? Protože přece tvrdost je jedna z největších výhod boilies, neboť to nemohou “rozbít” menší ryby a zvyšuje se možnost záběru větší ryby. Opravdu jsou ty gelové boilies tak pevné?

            Jinak nevím no…, těžko říct, nikdy jsem to neviděl, jak to vypadá. Každopádně zajímavé 💡 .

            #253753
            Luba
            Účastník

              Tento nebo velice podobný druh boilies je mi znám v podání profivýrobců jako je např Petonelli nebo krmné boilies tuším od Vápeníka. Je to vlastně takový poměrně tvrdší želatinový bombón. Tvrdost bývá opravdu dostatečná a je to jednoduše k poznání že koule jsou “oříznuté” z formy a rozkrojená koule je uvnitř jednolitá bez větších hrudek. Oni se totiž do gelu těžko dostávají hrubší komponenty a tak je to většinou pouze jen několik zrnek ptačích zobů, nigeru, prosa a tak podobně. Zato esencí je zde tolik až to dráždí nos. Vůně připomíná zpravidla Bon Pari a člověk by to snad i snědl. Na krmení se to hodí skvěle pokud vám nevadí že přilákáte i kapří dorost. Trofejní kapři snad jen náhodou. Formu na koule není tak snadné zhotovit a sehnat se téměř nedá, takže nezbývá než používat různé misky na led nebo spodky z bomboniér a kolekcí. Okrajování je pak pracné nebo sbohem cobro! Cenově se toto boilies dostává skutečně hodně nízko, ale už jsem zažil i plesnivé na prodejně, takže všechno je něco za něco. Myslím že na rozkrmení místa ano, ale opatrně aby nezůstalo na dně a nedělalo tam rotyku. Jinak profivýrobci nebudou asi nadšeni že jim koukáme “pod pokličku”. 😉 😉 😉

              #253755
              jancik
              Účastník

                Ahojte co rikate na recept:
                Susene mleko
                Sojova mouka
                Kukuricna mouka
                Psenicne klicky
                Pomleta surova repka
                Pomlety vtaci zob (zob pre papagaje)
                Ryby moucka
                Psenicna krupice
                Tekutá melasa + betain
                Vajcia

                myslite ze moze byt, ci by to chcelo necim doplnit?

                #253756
                Nevy
                Účastník

                  No Jancik v prvom rade napis pomer surovin co si vymenoval kolko coho chces pridat. Potom sa uvidi ci ti to vobec bude drzat pokope.

                  #253764
                  Luba
                  Účastník

                    Souhlasím s Nevym. Těžko radit když neznám poměr surovin, ale už na první pohled se mi zdá že to asi bude dost hrubá směs vzhledem k řepce, ptačáku a pšeničným klíčkům, což jsou všechno suroviny poměrně hrubé bez “lepivosti”. Ani kukuřičná mouka moc neváže. Zvyknul jsem si poslední dobou místo pšeničné mouky používat semolinu. Je více lepivá a boilies při sušení nepraská, ale jinak je to v podstatě totéž. Pro normální chytání by to asi chtělo trošku vylepšit nějakou esencí a třeba trochou robinredu. I když esence se pak dají napustit do koulí dodatečně protože to asi bude boilies po vysušení poměrně nasákavé. Chybí tu nějaký olej (sardinkový, lososový, robinoil či třeba jen řepkový). Obecně by mělo být na 1kg suché směsi asi 200ml tekutých složek. S melasou nepřehánět, boilies je pak náchylnější k plísni. Lepší je použít třeba v kombinaci se sladidlem (např. NHDC). Zvážil bych i použití nějakého aminokomplexu, je to sice dražší, ale je tam všechno co je třeba.

                    #253798

                    Na Ostrově jsou letos zakázané pelety Halibut. Prý se kapři přesytí olejem a pak neberou protože nemají hlad. Myslíte že na tom něco je?

                    #253799
                    Fit
                    Správce

                      [quote=”Best”]Na Ostrově jsou letos zakázané pelety Halibut. Prý se kapři přesytí olejem a pak neberou protože nemají hlad. Myslíte že na tom něco je?

                      Myslíš jako v Ostrově nad Oslavou? Zatím jsem o tomto problému neslyšel…

                      #253801

                      Ano v Ostrově nad Oslavou. Petr to na stránkách zdůvodňuje jak jsem popsal výše. Jistě se s tím nedá nic dělat když majitel soukromého revíru takto rozhodne, ale připadá mi to nelogické.

                      #253812
                      Black pepe
                      Účastník

                        Myslím že je všetko možné!!To že velké množstvo eleja v návnadách spôsobuje problémi kaprom je už známe dokonca som to čítal v knižke Návnady a nástrahy na kapry od Kena Townlyho!

                        #253826
                        Luba
                        Účastník

                          Musím upřesnit tvojí informaci. Je zakázáno vnadění halibutkami, pstruhovými peletami a podobnými výrobky.

                          #253827
                          Black pepe
                          Účastník

                            Nejako tak som to myslel,,v podstate vieme o čo sa jedná 🙂

                            #254462

                            Someone wrote:

                            Minulou sezonu jsem nachystal jednu velejednoduchou recepturu na boilies jenž mělo být původně pouze krmné. Jenže mě velice překvapila doba vaření která se pro tuto směs smrskla na pouhých 30vteřin a tak jsem se rozhodnul vyzkoušet jak by to vypadalo v pokud možno hodně levném provedení pro normální chytání a úspěch byl nad očekávání! A tak vám dávám výsledek na vyzkoušení. Budu rád pokud mi sdělíte jak se vám osvědčilo (nebo ne).

                            Směs:
                            Mletá řepka – 400g (strojkem na mák)
                            Semolina – 300g
                            Sušené mléko – 100g
                            Sojová mouka termizovaná – 100g
                            Gluten – 100g

                            Boilies:
                            Vejce – 12ks
                            Směs – cca 1kg
                            Aminokomplex – např. Brusinka (Nikl) – 30ml
                            Olej řepkový jedlý – 150ml
                            Olej Robin red – 10ml
                            Sladidlo – 10ml (např. melasa)
                            Esence – 10kapek (např. ananas,brusinka a pod.)

                            Překvapivá jednoduchost, jenom směsi mi padlo o něco víc aby bylo těsto jak se patří, ale možná jsem měl velká vajíčka. Celkem dobře se to válí a vařeno bylo opravdu ve chvilce. Sáhnul jsem po tomto receptu protože jsem měl všechny komponenty mimo glutenu doma. Komplex jsem použil scopex, sladidlo několik kapek NHCD a esenci švestka. Vonělo to pravda trochu divně, ale za tři dny jsem nachytal na Vranově víc jak třicet kaprů od 50cm výš a to jen bez vnadění, pouze 3 kuličky na PVA. Divím se že to tak jde když řepkový olej se ve studené vodě moc nerozpouští. Je možné že místní kapři tak pozitivně reagují na řepku? Není to tím že řepka se používá hodně do krmítek a tak jsou zvyklí?

                            #254466
                            Luba
                            Účastník

                              I já jsem byl zpočátku překvapen že kapři tohle boilís při jeho jednoduchosti tak berou. Myslím že je možné že na Vranově jsou kapři ovlivněni řepkou při krmení, protože pokud vím, tak se jí do přehrady vysypou na krmná místa snad metráky. Ale na vodě kde jsem toto boilí zkoušel je přísný zákaz krmení (vodárenské nádrže), takže to musí být i v něčem jiném. Patrně minimální délkou vaření se zachová mnoho vitamínů a chuťových komponentů a také při rozpouštění řepkového ojeje vzniká mléčný zákal jako nositel pachových stop. Prostě komponenty v boilí zůstávají “syrové” a ne uvařené a tím je odlišné od nynějších typů dokonale tepelně zpracovaných vysokoproteinových boilí, přičemž respektuje “obyčejné” chutě kaprů na které roky přicházeli naši předkové rybáři. Ale je pravda že toto boilís nebude patrně moc selektivní a tak velikost chytaných ryb bude dána spíš velikostí koulí, popř. nadipováním vysoce selektivním dipem.
                              Jinak gratuluji k pěkným úlovkům

                              #254963
                              matias17
                              Účastník

                                Kolko varite boilies minut? Nehavate ho vyplavat alebo ho vyberete aj ked nevyplava na hladinu pri vareni. Lebo sa my stava ze aj po 10min. varenia boilie mi gulicky nevyplavaju na hladinu a preto neviem ci ich mam nehat alebo vybrat. A este jedna mensia otazka varite boilie pri miernom vare alebo cim vacsi tym lepsi ????

                                #254965
                                basnak
                                Účastník

                                  [quote=”matias17″]Kolko varite boilies minut? Nehavate ho vyplavat alebo ho vyberete aj ked nevyplava na hladinu pri vareni. Lebo sa my stava ze aj po 10min. varenia boilie mi gulicky nevyplavaju na hladinu a preto neviem ci ich mam nehat alebo vybrat. A este jedna mensia otazka varite boilie pri miernom vare alebo cim vacsi tym lepsi ????

                                  “Vařím” koulís v páře. Podle pojivých prvků, 2 – 3min. Čím víc pojivých složek tím se doba zkracuje, zachovává se lépe původnost směsí a tekutých složek.
                                  V tvojem podání, bych ty kuličky vybíral hned po těch co vyplavou (pokud máš stejné průměry) a nenachal je v tom luhovat, pak to ztrácí vše.

                                Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 41. až 60. (celkem z 1,072)
                                • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.