Vážení přátelé, nepřátelé, anebo ti, kteří mi nemohou přijít na jméno. Chtěl bych se s vámi všemi pozdravit a hlavně podělit o svoje postřehy. Rozhodl jsem se po roce opět napsat nějaký článek, který vám všem, kteří budete chtít zabít čas, k tomu dopomůže. Ale hlavním důvodem je fakt, že se blíží začátek rybářské sezóny. Myslím tedy pro ty, kteří ji v loňském roce ukončili, a čekají na počasí, které bude příjemnější. Ti, kteří jsou jako já, že neřeší počasí, anebo to, že ryba se chytá obtížněji, a k vodě vyrazí i tak. Pro ty asi tento článek nebude. Jelikož ti už jsou vyzbrojeni dávno.
Jako první bych chtěl pro všechny napsat, že se nejedná o recenze, ani o hodnocení, či vyzvednutí případně hanění nějakých výrobků, o kterých se tady zmíním. Určitě se nechci rovnat s „mistry svého řemesla“ jako jsou podle mého pan Milan Tychler nebo Jozef Foltýn.
Pokud si sednete k internetu a začnete se pročítat různými stránkami o kaprařině, tak zjistíte, že plno lidí se ptá na různé části vybavení. A proto jsem se rozhodl, že popíšu jednotlivé části svého vybavení, které mám vyzkoušené. Myslím si totiž, že různé druhy vybavení nemusejí být zrovna „značkové“ a drahé, ale naopak na jiných částech by se nemělo šetřit. Za nějakou řadu let mám vyzkoušeno, že u některých věcí platí „nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci“. Proto si myslím a budu rád, když tyhle postřehy pomohou dalším lidem, aby nemuseli utrácet za něco, co jim nesplní takovou službu, jakou chtěli. Proto bych byl rád, pokud moje řádky přijdou vhod. I kdyby to ocenil jeden člověk, budu rád, že jsem mohl pomoci.
První z mých článků v popisu vybavení se bude týkat navijáků. Plno lidí začíná řešit navijáky bohužel od stolu (počítače). Buď z toho důvodu, že viděli nějaké „profi“ video, nebo že nemají možnost si svého favorita prohlídnout „in natura“. Proto si založí diskuzi a ptají se okolí, který naviják by vybrali. Jenže každému sedí něco jiného. Myslím si, že mi rukama prošlo dost navijáků, jak levnějších, tak dražších, anebo těch raritních. Proto když jsem si vybíral navijáky, tak jsem se díval na dva aspekty. Jeden byl cena a druhý dostupnost náhradní cívky. Proto jsem sáhnul po jednom z mých favoritů – Sonik VaderX 8000.
Jedná se podle mého názoru o velmi precizně zpracovaný naviják, který za cenu 2.300,-Kč včetně náhradní cívky bude jen těžce hledat konkurenta. Měl jsem doma možnost porovnat jej s jiným dost probíraným navijákem „XTD“, kde bych si troufl říct, že jsou na tom velmi podobně, ale Sonik je cenově mnohem přijatelnější. Dost lidí tento naviják řadí do skupiny s Shimano Aerlex a Daiwa Emblem X5000T. Ale neměli bychom zapomínat, že tyto dva zmíněné navijáky nemají náhradní cívku. Já osobně už jsem několikrát řekl, že náhradní cívku moc nepoužívám, ale proč ji nemít. Hlavně když vezmu dva výše zmíněné navijáky, tak se buď obtížně shánějí náhradní cívky anebo jsou šíleně drahé. Tak abych přešel k samotnému navijáku Sonik VaderX 8000.
Jedná se o naviják černé matné barvy. Tento design působí velmi elegantně v kombinaci s dřevěnou kličkou. Jak jsem již zmínil, v balení najdete náhradní cívku. Naviják má obě cívky stejné. Velikost navijáku mi přijde velmi příjemná. Nejedná se o klasický velkokapacitní naviják, ale v žádném případě to není drobeček, který by nemohl v případě lovu dravců na položenou úžasně posloužit. Já jsem tento naviják osedlal na pruty 10“ (3m)/3 lbs a mohu s čistým svědomím říct, že mi velmi příjemně pasují. Jedná se v tomto podání o trochu těžší sestavu, ale neřešíme naviják na vlášení, který máme pořád v ruce. Mně osobně váha navijáku přímo vyhovuje. Dříve jsem na pruty 10“ používal naviják Shimano Ultegra 1000 0 XSC, ale po tom, co jsem pruty osedlal tímto strojkem, jsem více než spokojený.
K samotnému navijáku musím říct, že při použití vlasce 0,28-0,35mm jsem byl mile překvapen, jak se vlasec z navijáku odvíjí. Mám takové jedno místo, kde si jdu vždy vyzkoušet házení s novým navijákem či prutem. V tomto případě se nemusí nikdo bát, kdo by si chtěl tento naviják pořídit a myslel si, že s ním v klidu nehodí 100m. Záměrně říkám 100m, jelikož jsou mezi námi i tací, kteří se domnívají, že házejí cca 150m, ale pak zjistí, že to není pravda. Proto vždy uvádím hranici 100m. Tuto hranici úplně v klidu pokořím v kombinaci s prutem 10“/3lbs.
K brzdě tohoto navijáku bych řekl jedno. Jedná se o brzdu, která nepatří mezi krátké, jako jsou u navijáků Sonik Tounos 10000. Ale jedná se o velmi precizně nastavenou brzdu, která pracuje v rozsahu cca jedné otočky velmi důkladně. Musím říct, že když máte rychlou brzdu jako je u Sonik Tournos, tak si na to musíte zvyknout. Jelikož se vám může klidně stát, že pootočíte a najednou máte brzdu „na tvrdo“ a ryba je pryč.
Závěrem bych chtěl shrnout, že se jedná o velmi elegantní černě matný naviják, který v základním balení má náhradní cívku, jež ocení ti, jako jsem já – na jedné cívce mají jeden průměr vlasce a na druhé jiný. Během rybaření je možné rychlé přizpůsobení jakékoli rybářské situaci. Dále bych určitě sám za sebe pochválil „akorát“ rychlou brzdu. A v neposlední řadě cenu. Myslím si, že naviják za cenu 2.300,-Kč je dokonalost sama.
Důležité shrnutí na závěr bych viděl v jedné, ale opravdu důležité věci. Bylo to již zde napsáno několikrát, ale řeknu to ještě jednou. Pokud si budete vybírat naviják. Tak pokud se jedná o velikost, tak myslete na to, kam často chodíte lovit a nemyslete na to, kam byste chtěli jít jednou nebo maximálně dvakrát. Hodně zdaru a šťastnou ruku při výběru navijáků…
Tento naviják jsem pořídil u firmy Karel Nikl s.r.o. a mohu jen doporučit.
Držte se přátelé!
Tibor Bugyi