Re: Přátelé potřeboval bych poradit s nákupem prutů a navijá

Úvod Diskuze Vybavení a technika lovu Pruty a navijáky Přátelé potřeboval bych poradit s nákupem prutů a navijáků Re: Přátelé potřeboval bych poradit s nákupem prutů a navijá

#258099
Fit
Správce

  Ahoj,
  díky, že jsi pěkně specifikoval svůj dotaz, to tu málo kdo dělá a pak se těžko radí. Na trhu je toho dneska opravdu moc, a tak je těžké se v tom orientovat, to máš pravdu.

  Co se týká výběru prutu, tak na kapry asi určitě něco univerzálního (když chceš hlavně nahazovat a chytat všude), délka 3,3 až 3,6. Libráž 2,75-3. Pruty nejlépe dvoudílné, jsou vždy lepší, ovšem pokud preferuješ lepší transport, tak 3 díl není problém. V nižší cenové relaci na tom zase tolik nezáleží, takže se spíš rozhodni podle toho, co preferuješ a třeba v budoucnu budeš pořizovat zase něco jiného. Z těch prutů, co jsi tu psal, tak osobně bych šel do Shimano Alivio, je to takový měkčí prut (žvejkačka), ale na začátky to stačí a lidi jsou s tím spokojený a vydrží to i větší rybu. Shimano je obecně spolehlivá značka, i když toto je nejnižší řada, tak reference jsou dobré, můžeš si dohledat. Ty ostatní pruty bych nebral, ovšem zkušenosti s nimi nemám. Rozhodně bych se ale vyvaroval akcím typu 1+1 zdarma a nebo set naviják + pruty (většinou to fakt stojí za nic). Většinou lidem v této ceně radím tyto tři druhy, tak ti to napíšu i sem, jsou to:

  Shimano Alivio Specimen (to co odkazuješ)
  Daiwa BLACK WIDOW Carp
  Chub Snooper

  Nevím, jestli se ještě všechny tyhle typy dají sehnat. Teď jsem nějakou dobu trh tolik nesledoval. Kdyžtak ti třeba ještě tady někdo poradí. Taky bych se nebál sledovat bazar a koupil bych třeba nějaké starší proutky vyšší řady, které jsou kvalitnější, nejlepší samozřejmě osobní odběr a zkontrolovat si kvalitu. Za tisícovku třeba koupíš prut v hodnotě 3tis, a to už pak rozdíl je, když to máš možnost porovnat. Teď přes zimu toho bude hodně. Navíc třeba různé výstavy (Brno a Praha), tak by jsi si to mohl i osahat. Nejlepší je, když si na ten prut člověk může sáhnout.

  Co se týká navijáku, tak záleží jestli chceš baitrunner a nebo naviják s přední brzdou. Předpokládám, že výběr taky do 1000,- Kč za kus. S baitrunnerů všem doporučuji OKUMA Longbow (velikost cívky dle tvé potřeby). Jsou levné a spolehlivé, za tyhle peníze neznám lepíš baitrunner. Pokud naviják s přední brzdou, tak určitě doporučuji Tica Scepter nebo Tica Dolphin, dobré a spolehlivé navijáky a pěkné peníze (asi to bude přes 1000Kč za kus, ale vyplatí se to, případně si sežeň něco v bazaru). Asi by se daly doporučit i další, ale tyhle mám ozkoušené já, proto radím takto.

  Názvy prutů a navijáku si dej do Google a podívej se, nechtělo se mi hledat odkazy. Kdyžtak ale pomůžu nebo se ptej dál 😉 . Pokud na to máš čas a nechceš to kupovat teď hned, tak bych si počkal na měsíce leden – březen, kdy toho bude hodně a můžeš se zatím rozhlížet a porovnávat. Taky tady na fóru je toho dost v předešlých tématech, která jsou často podobná 😉 . A jak říkám, klidně se ptej dál, rádi ti tu poradíme 😉 . Už jsem se nějak moc rozepsal, snad v tom nemám chyby v té rychlosti 🙂 .