Propanbutanový teplomet a vařič na rybách

Úvod Diskuze Vybavení a technika lovu Ostatní vybavení Propanbutanový teplomet a vařič na rybách

 • Toto téma obsahuje celkem 10 odpovědí. Do diskuze (6 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel zadar a poslední změna proběhla před 7 roky a 6 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 11 příspěvků - 1. až 11. (celkem z 11)
 • Autor
  Zápisy
 • #258426
  voda.p
  Účastník

  Zdravím všechny zmrzlé rybáře,rád bych se s vámi podělil v první části o své zkušenosti s používáním propanbutanového teplometu a jeho úpravou na univerzálnější a ekonomičtější použití k jiným PB lahvím nebo kartuším.Úvodem přehled mnou používaných PB lahví,kartuší a ventilů.Největší mnou používaná PB lahev má kapacitu 10kg propan-butanu a je opatřena ventilem s připojovacím levým závitem.Cenově je nejekonomičtější,ale jinak neskladná při přepravě i v bivaku.Cena 10 kg náplně je okolo 385 Kč.Lze využít k topení na delších výpravách,s 1 KW teplometem vydrží cca 5 – 8 dnů,dle intenzity topení.Další v pořadí je 2 kg lahev teplomet_a_varic_059.jpg[/attachment].jpg[/attachment],cena 2 kg náplně je cca 95 Kč.Pokud počítám s přitápěním v bivaku,vždy nějaké přibalím,s ohledem na délku výpravy a vývoj počasí.Na teplometu 1 KW vydrží 20-28 hodin.Poměrně malá a dobře skladná je závitová kartuše o obsahu 500 g plynu,její cena je cca 145 Kč,ta je vhodná k vařiči,v mém případě je předpokládaná výdrž na vaření pro 2 osoby asi 5 dnů,dále je vhodná na nouzový provoz teplometu v létě,např.na sušení věcí při dlouhodobém dešti nebo při náhlém nočním ochlazení.Při rybolovu totiž většinou nezapínám spacák ani bivak,abych mohl rychle reagovat na záběr a potom přijde teplomet vhod.Výdrž 500g kartuše na teplometu je asi 5-6 hodin.Na dalším obrázku je závitová kartuše o obsahu 330g,která je určena na páječku.Jelikož jsem jich několik prázdných dostal a sám si je plním z 10kg lahve,používám je k vařiči,ale lze je použít nouzově i na teplomet.

  #258430
  voda.p
  Účastník

  Výrobcem určená kartuše k teplometu je typ CP 250,ale vzhledem k ceně 90-100 Kč za kus jsem teplomet upravil jak na použití s lahvemi 10 a 2 kg,tak se závitovými kartušemi.Úpravou teplometu jsem nenarušil žádný komponent ovlivňující funkci a bezpečnost teplometu a demontáží mnou vyrobené přechodky a zpětnou montáží koncovky na připojení ventilové kartuše lze vrátit teplomet do původního stavu.Na přechodku jsem našrouboval běžně dostupnou plynovou hadici k plynovým vařičům osazenou oboustranně převlečnými maticemi s vnitřním závitem M9x0,75. Při používání pouze 2kg lahví stačí na druhý konec hadice našroubovat ventil,ke kterému se rovnou našroubuje 2 kg lahev.Jelikož jsem ale chtěl univerzálnější system,opatřil jsem tento konec hadice přechodkou s levým závitem na připojení 10 kg lahve. V případě provozu s 2 kg lahví použiji tento ventil

  #258436
  voda.p
  Účastník

  Provoz teplometu s 2 kg lahví
  Pokud chci použít závitovou kartuši,použiji tento ventil
  Provoz teplometu s 500g kartuší
  Provoz teplometu s 330g kartuší

  Tak to je všechno k teplometu,omlouvám se za složitost příspěvku a těším se na vaše reakce a zkušenosti,ahoj Pepa.

  #258441
  voda.p
  Účastník

  Ještě závěrem k ekonomice a bezpečnosti provozu teplometu
  Pro jednoduchý orientační výpočet použiji výrobcem udávanou spotřebu 100g plynu za hodinu.Na dvacetihodinový provoz teplometu spotřebuji 8 ks ventilových 250g kartuší po 90 Kč,oproti jedné 2 kg PB lahvi s cenou náplně 85 Kč,jejímž použitím ušetřím 635 Kč,což není zanedbatelná částka.Ještě k bezpečnosti provozu spotřebičů na propan-butan:
  1)připojováníb PB lahve nebo kartuše ke spotřebiči provádějte mimo uzavřený prostor a v dostatečné vzdálenosti od otevřeného ohně
  2)při hoření PB vzniká oxid uhelnatý,který může v uzavřeném bivaku způsobit otravu,pokud si chcete teplomet pořídit,volte raději provedení s oxystopem,které je bezpečnější
  3)teplomet mějte vždy v dostatečné vzdálenosti od hořlavých předmětů,spacák pevně upnutý k lehátku a rozepínejte zip ze směru od teplometu(pokud máte oboustranné zapínání spacáku),protože až budete vylézat ze spacáku při záběru,tak odhrnete volnou část spacáku směrem od teplometu a nedojde k jeho vznícení o teplomet.

  #258442
  Fit
  Správce

  Ahoj,
  vypadá to velice zajímavě. Já sice chodím na dýl k vodě jenom v teplejších měsících, tak tohle asi nevyužiju a hlavně nemám zkušenosti, takže k tomu nemůžu nic připsat. Každopádně ale díky za tady tyhle rady, opravdu zajímavé info! 😉

  #260834
  Mick
  Účastník

  Super návod, používám vařič na ty CP250 kartuš a je fakt že ta spotřeba je dost velká. Kde se dá sehnat ta přechodka mezi ten regulátor vařiče a hadici? Ptal jsem se na prodejnách i plyno-topo ale bohužel seženu jen hadice s ventilem na 2kg bombu, ty redukce nemají.

  #262199

  Zatím jsem se nedozvěděl nikde, zda je shodný závit na kartuši se závitem (třeba VAR) a takových podlouhlých kartuší (připomínajících spreje)?
  Konkrétně, jestli se dá turistický vařič „SPIDER“ připojit svou hadičkou na sprejovou plynovou kartuši. Je určen k požití s závitovými kartušemi.
  lancar@centrum.cz

  #262200
  zadar
  Účastník

  Je to pěkný, moc pěkný ale není těch několik každoročně otrávených rybářů. Já osobně by si ve stanu netopil.

  #262201
  Fit
  Správce

  zadar: To jo, každý rok se to někde stane, už spoustu mladých kluků takhle zbytečně zařvalo 🙁 . Před tímhle rozhodně respekt, pak už totiž není pomoci.

  #262444
  Radim Houška
  Účastník

  My si s taťkou v bivaku topíme, pokud je fakt zima. Používáme klasické „sluníčko“. Riziko přiotrávení eleminujeme větráním po max. půl hodině topení a také jsme po celou dobu oba vzhůru. Topení není nutné zavrhovat, ale přesně jak píše Filip – respekt!

  #262448
  zadar
  Účastník

  Já teda rozhodně topení v bivaku plynovým topením doporučuji. Na vodách je hrozný kaprařský tlak a takový způsob topení může ten tlak docela snížit. Myslím, že nějaké větrání je zbytečné a že není problém jít klidně spát.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 11 příspěvků - 1. až 11. (celkem z 11)
 • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.