Propanbutanový teplomet a vařič na rybách

Úvod Diskuze Vybavení a technika lovu Ostatní vybavení Propanbutanový teplomet a vařič na rybách

 • Toto téma obsahuje celkem 10 odpovědí. Do diskuze (6 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel zadar a poslední změna proběhla před 9 roky a 2 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 11 příspěvků - 1. až 11. (celkem z 11)
 • Autor
  Zápisy
 • #258426
  voda.p
  Účastník

   Zdravím všechny zmrzlé rybáře,rád bych se s vámi podělil v první části o své zkušenosti s používáním propanbutanového teplometu a jeho úpravou na univerzálnější a ekonomičtější použití k jiným PB lahvím nebo kartuším.Úvodem přehled mnou používaných PB lahví,kartuší a ventilů.Největší mnou používaná PB lahev má kapacitu 10kg propan-butanu a je opatřena ventilem s připojovacím levým závitem.Cenově je nejekonomičtější,ale jinak neskladná při přepravě i v bivaku.Cena 10 kg náplně je okolo 385 Kč.Lze využít k topení na delších výpravách,s 1 KW teplometem vydrží cca 5 – 8 dnů,dle intenzity topení.Další v pořadí je 2 kg lahev teplomet_a_varic_059.jpg[/attachment].jpg[/attachment],cena 2 kg náplně je cca 95 Kč.Pokud počítám s přitápěním v bivaku,vždy nějaké přibalím,s ohledem na délku výpravy a vývoj počasí.Na teplometu 1 KW vydrží 20-28 hodin.Poměrně malá a dobře skladná je závitová kartuše o obsahu 500 g plynu,její cena je cca 145 Kč,ta je vhodná k vařiči,v mém případě je předpokládaná výdrž na vaření pro 2 osoby asi 5 dnů,dále je vhodná na nouzový provoz teplometu v létě,např.na sušení věcí při dlouhodobém dešti nebo při náhlém nočním ochlazení.Při rybolovu totiž většinou nezapínám spacák ani bivak,abych mohl rychle reagovat na záběr a potom přijde teplomet vhod.Výdrž 500g kartuše na teplometu je asi 5-6 hodin.Na dalším obrázku je závitová kartuše o obsahu 330g,která je určena na páječku.Jelikož jsem jich několik prázdných dostal a sám si je plním z 10kg lahve,používám je k vařiči,ale lze je použít nouzově i na teplomet.

   #258430
   voda.p
   Účastník

    Výrobcem určená kartuše k teplometu je typ CP 250,ale vzhledem k ceně 90-100 Kč za kus jsem teplomet upravil jak na použití s lahvemi 10 a 2 kg,tak se závitovými kartušemi.Úpravou teplometu jsem nenarušil žádný komponent ovlivňující funkci a bezpečnost teplometu a demontáží mnou vyrobené přechodky a zpětnou montáží koncovky na připojení ventilové kartuše lze vrátit teplomet do původního stavu.Na přechodku jsem našrouboval běžně dostupnou plynovou hadici k plynovým vařičům osazenou oboustranně převlečnými maticemi s vnitřním závitem M9x0,75. Při používání pouze 2kg lahví stačí na druhý konec hadice našroubovat ventil,ke kterému se rovnou našroubuje 2 kg lahev.Jelikož jsem ale chtěl univerzálnější system,opatřil jsem tento konec hadice přechodkou s levým závitem na připojení 10 kg lahve. V případě provozu s 2 kg lahví použiji tento ventil

    #258436
    voda.p
    Účastník

     Provoz teplometu s 2 kg lahví
     Pokud chci použít závitovou kartuši,použiji tento ventil
     Provoz teplometu s 500g kartuší
     Provoz teplometu s 330g kartuší

     Tak to je všechno k teplometu,omlouvám se za složitost příspěvku a těším se na vaše reakce a zkušenosti,ahoj Pepa.

     #258441
     voda.p
     Účastník

      Ještě závěrem k ekonomice a bezpečnosti provozu teplometu
      Pro jednoduchý orientační výpočet použiji výrobcem udávanou spotřebu 100g plynu za hodinu.Na dvacetihodinový provoz teplometu spotřebuji 8 ks ventilových 250g kartuší po 90 Kč,oproti jedné 2 kg PB lahvi s cenou náplně 85 Kč,jejímž použitím ušetřím 635 Kč,což není zanedbatelná částka.Ještě k bezpečnosti provozu spotřebičů na propan-butan:
      1)připojováníb PB lahve nebo kartuše ke spotřebiči provádějte mimo uzavřený prostor a v dostatečné vzdálenosti od otevřeného ohně
      2)při hoření PB vzniká oxid uhelnatý,který může v uzavřeném bivaku způsobit otravu,pokud si chcete teplomet pořídit,volte raději provedení s oxystopem,které je bezpečnější
      3)teplomet mějte vždy v dostatečné vzdálenosti od hořlavých předmětů,spacák pevně upnutý k lehátku a rozepínejte zip ze směru od teplometu(pokud máte oboustranné zapínání spacáku),protože až budete vylézat ze spacáku při záběru,tak odhrnete volnou část spacáku směrem od teplometu a nedojde k jeho vznícení o teplomet.

      #258442
      Fit
      Správce

       Ahoj,
       vypadá to velice zajímavě. Já sice chodím na dýl k vodě jenom v teplejších měsících, tak tohle asi nevyužiju a hlavně nemám zkušenosti, takže k tomu nemůžu nic připsat. Každopádně ale díky za tady tyhle rady, opravdu zajímavé info! 😉

       #260834
       Mick
       Účastník

        Super návod, používám vařič na ty CP250 kartuš a je fakt že ta spotřeba je dost velká. Kde se dá sehnat ta přechodka mezi ten regulátor vařiče a hadici? Ptal jsem se na prodejnách i plyno-topo ale bohužel seženu jen hadice s ventilem na 2kg bombu, ty redukce nemají.

        #262199

        Zatím jsem se nedozvěděl nikde, zda je shodný závit na kartuši se závitem (třeba VAR) a takových podlouhlých kartuší (připomínajících spreje)?
        Konkrétně, jestli se dá turistický vařič “SPIDER” připojit svou hadičkou na sprejovou plynovou kartuši. Je určen k požití s závitovými kartušemi.
        lancar@centrum.cz

        #262200
        zadar
        Účastník

         Je to pěkný, moc pěkný ale není těch několik každoročně otrávených rybářů. Já osobně by si ve stanu netopil.

         #262201
         Fit
         Správce

          zadar: To jo, každý rok se to někde stane, už spoustu mladých kluků takhle zbytečně zařvalo 🙁 . Před tímhle rozhodně respekt, pak už totiž není pomoci.

          #262444
          Radim Houška
          Účastník

           My si s taťkou v bivaku topíme, pokud je fakt zima. Používáme klasické “sluníčko”. Riziko přiotrávení eleminujeme větráním po max. půl hodině topení a také jsme po celou dobu oba vzhůru. Topení není nutné zavrhovat, ale přesně jak píše Filip – respekt!

           #262448
           zadar
           Účastník

            Já teda rozhodně topení v bivaku plynovým topením doporučuji. Na vodách je hrozný kaprařský tlak a takový způsob topení může ten tlak docela snížit. Myslím, že nějaké větrání je zbytečné a že není problém jít klidně spát.

           Aktuálně je na stránce zobrazeno 11 příspěvků - 1. až 11. (celkem z 11)
           • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.