Úvod Montáže Užitečná bižuterie

Užitečná bižuterie

5 547
0

Konečně nám zmizly poslední pozůstatky sněhu, sluníčko už začíná pěkně hřát a u vody je pořádně živo. Sice jsem letos k vodě několikrát vyrazil, ale jen na hodinku nebo dvě, abych obhlídl a vytipoval nová místa na chytání. Při svých krátkých siestách u vody jsem si samozřejmě oťukal i svou výbavu. V těchto chvílích mne napadla i myšlenka na námět tohoto článku. Možná to pro někoho nebude žádná novinka, ale věřím, že spoustě rybářům poskytnu pár zajímavých tipů ohledně doplnění výbavy.

Krabička na bižuterii
Krabička na bižuterii

Jako alfu a omegu celé výbavy beru její organizaci. Jednoduše když ve věcech máme pořádek, víme, kde co hledat, můžeme vše velice efektivně využívat. Proto doporučuji pořídit si dostatečně velkou a přehlednou krabičku. Z vlastní zkušenosti ale vím, že žádná krabička není dost velká. Do krabičky musíme dostat šňůrky, sáčky s háčky, jehly na boilie, vrtáčky, vyvažovací tmel, olůvka, smršťovací hadičky a spoustu dalších věcí. Proto pečlivě vybírejte tu pravou krabičku.

Jehly, jak nepostradatelné
Jehly, jak nepostradatelné

Nejznámější a zároveň nepostradatelná pomůcka každého kapraře je boilie jehla. Nejrozšířenější je klasická jehla se zámečkem, vhodná pro většinu situací. Jsou samozřejmě různé varianty této jehly, které se liší hlavně délkou jehly, tloušťkou použitého materiálu, popřípadě tvarem zobáčku. Delší jehly se používají hlavně na větší průměry boilie, nebo na PVA řetízky. Takových 5 kuliček boilie na PVA pásce dokáže zázraky. Ještě když některé rozpůlíte, velmi to zvýší atraktivitu nástrahy. Osobně kuličky nepůlím nožem, ale rozkousávám, aby byly přirozeněji půlené. Dle mého potom o něco lépe pracují.

Jehly a výsledek jejich práce
Jehly a výsledek jejich práce

Další varianty jehel se hodí pro navlékání partiklu na vlas. Klasická jehla by mohla partikl roztrhnout, proto se vyrábí speciální tenké jehly. Jiné jehly slouží například jako pomůcka pří vázání olověné šňůrky. Jehla se dá použít i jako pomůcka pro provlékání šňůrek skrz různé hadičky, rovnátka, vázání malých smyček a podobně. Variant jehel je mnoho, jejich využití je na každém z nás. Jednu jedinou věc nedokáže žádná jehla. Propíchnout extrémně vysušené boilie. Když se o to pokusíme, mohou se stát dvě věci. Ta méně bolestná je, že nám praskne kulička boilie. Ta druhá horší, že zničíme jehlu. Na tuhle drobnou úlohu je nutné použít vrtáček. Jednoduše navrtáme kuličku a provlečeme vlas vzniklou dírkou.

S tenkou jehlou lze nastražit i křehké peletky
S tenkou jehlou lze nastražit i křehké peletky

Vrtáčků určených pro rybařinu je několik, liší se hlavně průměrem. Takřka všechny jsou určeny pro navrtávání tvrdých boilie kuliček, nebo pelet. Nyní se ale objevily i vrtáčky většího průměru, pro vrtání tygřích ořechů, kde se vyvrtané dírky zaplní korkovou výplní, aby oříšek vzlínal nebo plaval, a tím byl pro ryby ještě atraktivnější. Stejným způsobem lze z obyčejného boilie vytvořit boilie plovoucí. Jednoduše opatrně navrtáme kuličku, a dovnitř zasadíme korkovou tyčinku. Z obou stran očistíme přesahy a hurá s ní do vody.

Silný vrták na tygří ořech s korkovými tyčinkami
Silný vrták na tygří ořech s korkovými tyčinkami

Nedílnou součástí každé výbavy musí být nůžky. Velmi dlouhou dobu jsem používal nůžky na švýcarském noži, jelikož mne nikdy nezklamaly a poradily si s jakoukoli překážkou, kterou jsem vložil mezi jejich nože. Nyní jsem si pořídil praktičtější nůžky od Tasky, které mne překvapily svou ostrostí. Jsou kapku praktičtější, ve funkčnosti srovnatelné s mým oblíbeným švýcarákem.

Nůžky jsou potřeba stále
Nůžky jsou potřeba stále

Výbornou pomůckou, kterou jsem nedávno objevil je svlékač potažených šňůrek. Tato šikovná vychytávka obsahuje i nůž na šňůrky. Kolikrát jsem si řekl, jak trpí mé nehty nebo zuby při svlékání potažených návazcových šňůrek. Tohle šikovné udělátko zvládne svou práci během pár vteřin a bez zlomených zubů.

Užitečné věcičky
Užitečné věcičky
Stažení potahu ze šňůrky
Stažení potahu ze šňůrky

Když už máme šňůrky nařezané a zauzlované, je potřeba uzlíky pořádně dotáhnout. Dotahovače uzlíků dělá spousta firem. Liší se jak provedením, materiálem, tvarem dokonce i způsobem držení při samotném utahování. To je velice dobře hlavně proto, že si každý může vybrat to, co mu nejvíce vyhovuje.

Vše je potřeba pečlivě dotáhnout
Vše je potřeba pečlivě dotáhnout
Dotažení uzlu
Dotažení uzlu

Každý zná ten super pocit, když máčíme boilie několik dní v dipu. Potom chceme u vody kuličku vytáhnout…, trápíme se s jehlou, prsty, nebo různými udělátky. Již před časem jsem objevil zajímavé kleštičky na vytahování boilie z dipu. Vlastně mne na ně přivedl kamarád. Řešil svízelnou situaci. Již nezdravou dobu se mu nedařilo chytit pěknější rybu, tak začal fantazírovat. Někde se dočetl, že uchycený pot člověka na kuličkách může odrazovat ryby od pozření nástrahy. To byl jeho hlavní důvod pro pořízení těchto kleštiček. Sám je rozhodně nepoužívám z tohoto důvodu, ale spíše proto, abych se nezašpinil od dipu nebo esence, ve které máčím kuličku boilie.

Některé vychytávky se prostě hodí
Některé vychytávky se prostě hodí
Použití kleštiček
Použití kleštiček

Každý používáme nějaké svoje vychytávky, které nám usnadňují pobyt u vody. Když některý z výrobců přijde s něčím novým, zajímavým a inovativním, vždy to zaujme a potěší. Možná k vodě taháme zbytečně moc blbostí…, ale když ony jsou tak úžasné. Proč si tedy neudělat radost ;-).

Martin Havránek s kaprem

Krásné chvíle u vody!

Martin Havránek

MikBaits

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: