Úvod PR články Verte svojmu miestu

Verte svojmu miestu

1 121
0

Asi to poznáte všetci, každý víkend vás hryzie myšlienka, kam opäť pôjdete, aké ryby tam máte šancu lapnúť, na čo budete chytať a na ktoré miesto položíte svoju tentokrát k dokonalosti vyladenú montáž. Z časových dôvodov, kedy som väčšinou mal čas na vychádzky len pár hodín, sa táto dilema u mňa zjednodušila.

Čas môjho príchodu, podvečer september 2017
Čas môjho príchodu, podvečer september 2017

Jedno miesto už poznám na rieke, neďaleko, kde som už nejakú rybu chytil, tak nie je o čom, a budem to skúšať ďalej na tom istom. Takže dilema číslo jedna vyriešená, miesto už máme a čo ďalej? Čo dnes ponúknem rybám, aby im to chutilo? Túto dilemu vyriešil známy, ktorý má dlhoročné skúsenosti s výrobou boilies z vlastných zmesí, ale aj zmesí od iných výrobcov, z ktorého sa stal aj dobrý kamarát, keď mi ponúkol na skúšku boilies, ktorý sa začal profesionálne vyrábať pod názvom: Medové víly Liver – vhodné na dlhodobé zakrmovanie, rieky.

Zloženie: spracovaná živočíšna bielkovina, pšeničné klíčky, sójový proteínový premix, kukuričný glutén, hrachová múka, sladový kvet, pšeničná múka, vajcia, Aminosol, med, cesnak, kuracia pečeň, špenát, mliečna náhrada, uhličitan vápennatý, pivovarské kvasnice, L – Lyzín HCl 98 % monohydrochlorid , DL – Methionin 99 %, červená paprika mix, actipro 95 PHS hemoglobin – krvný proteín

Bod dva máme za sebou a posledná vec, montáž, z každej strany na nás kričia všemožné, možné aj nemožné montáže, kombinované až prekombinované. No nenechávam sa zlákať a používam starú dobrú osvedčenú klasiku, 25lb stužená šnúrka, na nej háčik rovnakej značky veľkosti 4 typu wide gape, gulička veľkosti 20mm 2-5 cm od háčiku a jedno malé zacvakávacie olovko na dva palce od háčiku, ktoré snáď zaručí, že sa hák otočí správnym smerom a ja zapriahnem svojho vysnívaného mustanga.

Častokrát som gule zalial medom spolu s rozmixovaným cesnakom v malom množstve vody, aby zmäkli a rýchlejšie sa rozpúšťali atraktívne látky
Častokrát som gule zalial medom spolu s rozmixovaným cesnakom v malom množstve vody, aby zmäkli a rýchlejšie sa rozpúšťali atraktívne látky

Odmena príde

Plný očakávaní prichádzam na miesto, zakŕmim, napichnem vybrané guličky s rozprávkovým názvom Medové víly a šup s tým do vody. Nakoľko chytám na rieke, nástrahu umiestňujem len 5 metrov od brehu, kde má voda približne 2,5 metra. Z jednej strany je vo vode spadnutý strom, z druhej zase rozkošatený strom, ktorý rastie z brehu.

Toto miesto vytvára zákutie, kde sa mieša prúd s takmer stojatou vodou a práve na toto rozhranie nahadzujem. Nástraha je vo vode a ja ešte chystám podložka pre očakávané velikána a pripravujem si podberák na ideálne miesto, aby som ho vedel schmatnúť pri behu k jednej alebo druhej udici.

Unavený a zároveň nadšený si sadám do stoličky a oddychujem, pričom stále premýšľam, či som niečo nepodcenil, či sa mi montáž pri nahodení nezamotala, či mi všetky gule nezobral prúd alebo sa nástraha nezaborila celá do bahna či háčik nezasekol do palice na dnes. Po chvíli prichádzajú prvé pípance a mne sa v priebehu prvého dňa darí vytiahnuť jalca a pleskáča. Ryby to sú síce krásne, ale prišiel som chytať väčšie a viac fúzaté ryby.

Každá poctivo vydretá ryba z rieky náramne poteší
Každá poctivo vydretá ryba z rieky náramne poteší

Čo som teda spravil zle? Ako podklad pre boilies som použil kukuricu s repkou, bol toto práve ten spúštač, že som si na miesto nahnal všetku bielu rybu z okolia? Určite vás neprekvapí, keď poviem, že to tak naozaj bolo. Ďalšie dni som si išiel pár krát zakŕmiť a už som vynechával partikel a použil iba čistý boilies. Táto taktika podľa všetkého mala úspech, nevravím, že som eliminoval všetku bielu rybu, ale frekvencia pípancov sa znížila a konečne sa mi podarilo spraviť od môjho vysnívaného parníku. Žiaľ táto prvá ryba na nové guličky si to nasmerovala rovno do stromu a moja 0,40 preťahovanie cez strom vo vode posiaty slávkami neprežil a po minútovom preťahovaní strácam kapra.

Na jednu stranu som veľmi sklamaný, na druhú sa mi potvrdila vhodnosť voľby miesta, montáže a návnady, sklamala ma ale čas zostavy, ktorá som myslel, že je úplne v poriadku a tou bol silón. Objednávam preto z obchodu 0,60. Táto šnúra do kosačky už niečo musí vydržať a veru vydrží. Dané miesto v nasledujúcom mesiaci navštevujem ako sa mi dá a výsledky sa dostavili, prišli krásne zdravé riečny ryby s váhou 16,5kg, 13kg, 11kg a 9kg.

Čo ma trochu mrzí, že každá vychádzka bola vždy len o jednej ryby, myslím, že po zábere sa všetky ryby splašia a odplávajú ďalej po prúde či proti zbierať potravu na iné miesto a ku mne sa vracajú až na ďalší deň.

Tento 16,5 kilový krásavec mi spravil obrovskú radosť
Tento 16,5 kilový krásavec mi spravil obrovskú radosť

Z rýb na ryby

Kamaráti ma nahovoria nech za nimi skočím na väčšiu rieku, táto myšlienka sa mi nepozdáva nakoľko voda v danom čase nemá podľa mňa ideálnu výšku, ale však čo, lepšie jak byť niekde sám. Prichádzam až večer, skúšam rozkŕmiť jedno miesto pri kraji, ktoré sa mi zdá, že by dnes mohlo priniesť úspech, žiaľ sme všetci bez záberu a ďalší deň pri balení zvažujem, že ešte vybehnem na moje miesto, ktoré si tak pravidelne a usilovne kŕmim. Mám také to zvláštne svrbenie, že dnes by to mohlo prísť…  Schválne zdôrazňujem dnes, nakoľko často chodím na 2-3 hodinové vychádzky, kedy je naozaj ťažké urobiť záber.

Miestna srna prišla ukázať svoje mladé
Miestna srna prišla ukázať svoje mladé

Prichádzam na miesto, nahadzujem na fleky kde vždy, zakŕmim a čakám. Prešli 2 hodiny a z letargie ma vytŕha jazda, najprv trochu nechápem ale hneď sa rozbieham a zdvíham prút. Je to tam, po krátkom boji vyťahujem rybu a nadšením skoro skáčem Rybu dávam do vážim a dávam do podložky na pár pamätných fotiek. Váha ukazuje rovných 15 kíl. Z tohto výsledku som úplne unesený. Cítil som, že dnes to prísť musí, ale takýto výsledok naozaj prekonal všetky moje očakávania. Čo viac si priať.

Návrat na moje miesto priniesol ovocie
Návrat na moje miesto priniesol ovocie

Na nový rok som múdrejší – február a marec 2018

Začal nám nový rok a ja spomínam na ryby, ktoré som polapal. Máme ešte stále február, voda je ľadová, no skúšam to na pár hodín cez víkend. Aby som svoju šancu zvýšil, tak som si bol v týždni pár krát zakŕmiť. Používam vždy kombináciu šestnástok a dvacín ale tento rok už budem chytať len na jeden tip a tým sú mnou obľúbené naparované boilies. Pre toto jarné chytanie som zvolil mäkké dumbbell s rozmermi 10×16 mm z pohára, ktorý zaručuje, že ostanú dlho v čerstvom stave.

Jarné jemnejšie montáže s drobnejšou a mäkšou nástrahou na háčiku č. 6
Jarné jemnejšie montáže s drobnejšou a mäkšou nástrahou na háčiku č. 6

Zábery podvodnej kamery

Nahadzujem udice do vody, pričom na jednej mám pripevnenú podvodnú kameru, ku ktorej mám pripojený displej.

Neuveriteľné. Po 10-tich minútach sa mi pred kamerou ukáže prvý kapor a o pár minút ďalší. V daný deň jedného asi 4 kilového vytiahnem.

Ďalší týždeň vyzerá podobne, ale už som bez ryby aj keď sa mi kŕmili pár centimetrov od háčika, žiaľ voda má okolo 3 stupňov a rybám sa moc aktívne nechce jesť. Následne mám ešte pár niekoľkohodinových vychádzok po práci a cez víkend, kedy teplota vzduchu klesá pod nulu no bez záberu a bohužiaľ aj bez kamery, ktorá túto zimu neprežila.

Túto podvodnú kombináciu volám príznačne ovečka
Túto podvodnú kombináciu volám príznačne ovečka

Prichádza marec a s ním výrazne oteplenie, voda podľa SHMÚ vyskočila na 6 stupňov a ryby sa pohli. Po týždňovej abstinencii, kedy bola príliš veľká zima nahadzujem o siedmej večer. Som veľmi prekvapený, keď o necelé 2 hodiny mám záber a vyťahujem krásneho 13 kilového kapra. Čo viac si priať, pre niektorých ešte sezóna nezačala a moje miesto sa mi takto odvďačilo.

Na mieste sa opäť objavujem o 2 dni, no za 2 hodinky, ktoré som si našiel po práci mi nestačia na to, aby som ryby presvedčil k záberu. Prichádzam preto ďalší deň a za hodinku a pól ma z kľudného sedenia na stoličke zobúdza pípanie. Nakoľko sa vôbec nejednalo o jazdu, ale skôr o pleskáčový záber, tak k udici ani neutekám. Pomaly sa presuniem k rúčke a sledujem, čo sa deje. V ten deň som si zabudol čelovku a keďže už bolo takmer osem hodín vidím iba svietiaci swinger, ako sa hýbe mierne hore a dole. Stále rozmýšľam, či to mám vôbec vyťahovať, ale hovorím si, že ten pleskáč, tam už je asi zavesený.

Medové víly liver dumbbell 10x16 mm s rýchlou dobou rozpadu - balenie v pohári dokonale uchová všetky výživné látky
Medové víly liver dumbbell 10×16 mm s rýchlou dobou rozpadu – balenie v pohári dokonale uchová všetky výživné látky

Zdvíham udicu a prvé čo ma napadlo, že som to zaťal do stromu. Ale nie! Strom sa zrazu pohol a mňa sa darí asi za 15 sekúnd takmer bez boja dostať do podberáku rybu. Absolútne netuším čo to je, ale vyzerá to na kapra, jeho rozmery absolútne netuším. Z podberáku dávam dole rúčku, chytám sieťku, aby som ho premiestnil do podložky a rybu takmer nezdvihnem. V tom momente adrenalín, ktorý som mal vystrelený jak sa len dá ešte poskočil vyššie. Rybu podkladám do podložky a nechce sa mi veriť vlastným očiam. Takto krásne vysoký kapor a z rieky.

Už z prenášania do podložky mi je jasné, že sa budeme hýbať okolo 20 kíl a nie je som ďaleko. Váha ukazuje po odčítaní podložky 19,5 kila. Tak toto je neuveriteľné. Tento týždeň naozaj nemá chybu. 2 ryby za 3 vychádzky, ktoré nemali ani jedna cez 3 hodiny, je výsledok, ktorý som chcel vždy v živote dosiahnuť.

Najkrajšia ryba tohto marcového týždňa. Kaprica vážila 19,5kg a merala 95cm a pustená späť do vody
Najkrajšia ryba tohto marcového týždňa. Kaprica vážila 19,5kg a merala 95cm a pustená späť do vody

Pred odchodom domov, tak ako každý deň prikrmujem asi kilo až dve boiliesu, pri príchode prihadzujem iba 15-20 guličiek okolo udíc, aby som zvýšil šancu, že ryba nájde práve tu moju. Takéto množstvo stačí na upútanie rýb, ktoré si myslím už poznajú zvuk, aký vydáva krmivo padajúce na hladinu a tiež vôňu cesnaku s medom, ktorá sa šíri vo vode. Ďalší deň to skúšam opäť, podobne ako pred tým nahadzujem pred siedmou a niečo pred pol deviatou mám záber, tento krát sa ryba riadne rozbehla a dobre vedela prečo. Po záseku cítim kontakt s rybou ale tiež aj to, že medzi mnou a vytúženým cieľom je potopený strom, skáče v topánkach po lýtka do ľadovej vody, aby som si spravil lepší uhol na vyslobodenie zo stromu, žiaľ ryba sa po chvíli vyrezala. Je to veľká škoda, lebo som necítil kopance a podľa ťahu súdim, že sa jednalo opäť o väčšieho jedinca.

11

Dnes teraz musím predčasne kvôli mokrým nohám skončiť, aj keď po skočení do vody mi už na mieste ryby neostaly a význam by to aj tak nemalo. Nasledujúci deň sa mi darí vypýtať sa večer od polovičky, aby som si mohol ešte na chvíľu nahodiť. Opäť máme sedem hodín a až teraz som dostal prúty do vody. Po včerajšom skákaní do vody a viacerých vytiahnutých rybách si hovorím, že dnes asi nič nepríde, ryby sa určite splašily a nebudú už danému miestu dôverovať. No opak je pravdou a ja pol hodinke a pól vyťahujem najbojovnejšieho kapra tohto roka. Váži síce iba 9 kíl no teší ma aj tak. Týmto kapríkom som zavŕšil životný týždeň a teším sa na ďalšie dobrodružstvá, ktoré zažijem na svojom obľúbenom mieste. Preto si skúste aj vy nájsť do svoje miestečko, kde sa cítite dobre, a ktorému veríte, že tam pláva práve tá vaša životná ryba.

Video prezentácia ďaľšieho spolupracovníka:

Hľadamé spolupracovníkov na prezentovanie nášho sortimentu. V prípade záujmu píšte na nomoreanimositysk@gmail.com

Maroš a Martin
Team NoMoreAnimosity
http://nomoreanimosity.com/voda-a-ryby/
Facebook skupina: https://www.facebook.com/groups/719431121581909/

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: