Osobitnú kapitolu by som chcel venovať koncovým nástrahám, konkrétne zvýrazneniu Vašej koncovej nástrahy pomocou dipov (namáčadiel) a iných atraktorov na báze tekutých výťažkov tzv. predtrávených potráv. Keďže sa často stretávam s veľmi povrchným využitím týchto nie až tak lacných doplnkov, rád by som Vám na týchto stránkach priblížil, ako čo najefektívnejšie namáčadlá využívať.
Základným a najjednoduchším spôsobom je kúpa povedzme jedného sáčku boilies a k tom prislúchajúci dip, identickej arómy. Problém nastáva až pri vode, kedy bežný rybár jednoducho namočí nástrahu(v našom prípade boilies) do dipu a spokojne nahodí na vopred vytypované miesto. Spokojne usadne do kresla a v očakávaní, že urobil maximum, sníva svoj desaťkilový sen. Tak tento prípad si dovolím mierne okomentovať. Moja príprava koncovky (nástrahy) začína omnoho skôr, ako pred samotným nahodením, alebo vyvezením. V prípade, že si zakúpite sáčok boilies skúste si z neho odobrať povedzme takých 20 guličiek a dať ich do vopred pripravenej dózy. Tieto guľky mierne zalejte dipom (nie je nutné aby plávali) a nechajte absorbovať minimálne 3 a viac dní. V mojom prípade si vždy poznačím na vrchnák použité boilies, namáčadlo a dátum založenia. Dózu pravidelne pootáčam, aby sa nástraha plynule obaľovala. Ak zistím, že je suchá, mierne dolejem dip. Takýmto spôsobom si vždy pripravím pred začiatkom sezóny i počas nej dostatočné množstvo nástrah o ktorých viem, že aj po vhodení do vody budú pracovať po dlhý čas, na rozdiel od povrchovo aromatizovaných nástrah namáčaním. Ďalšia výhoda je v tom, že dip vo fľaške si zachováva rovnaké vlastnosti, keďže sa v ňom nevystriedali tony rôznych iných povahovo odlišných nástrah. Okrem ekonomickej stránky, máte vždy po ruke pripravené kvalitné nástrahy. Presvedčiť sa o kvalite predmáčaných guličiek môžete tak, že jednu guľku, povedzme po 3-7mich dňoch vyberiete a rozrežete na polovicu. Pri pohľade na vnútornú štruktúru Vám bude ihneď známa miera absorbcie namáčadla do štruktúry boilies. Doba absorpcie sa výrazne skracuje hlavne pri doma zhotovených guličkách, ktoré vo všetkých smeroch predstihnú fabrické hotovky a to hlavne svojou štruktúrou, kvalitou použitých komponentov a schopnosťou výraznejšie uvoľňovať do okolitého prostredia potravinový signál, podporený napríklad aj dipovaním.
Ďalšiu kapitolu namáčadiel tvoria už spomenuté tekuté výťažky, ktoré sú na trh dodávané ako prísada do boiliesových zmesí na podporu potravinového signálu. S týchto sa veľmi rýchlo stali žiaduce prísady do namáčadiel (pri tejto kategórii dipov treba počítať s viššiou cenou),a sú neoddeliteľnou súčasťou väčšiny kvalitných aminokomplexov. Spomeniem len najznámejšie sú to, CSL-Corn step liquor (výťažok z kukurice) Fish a Liver liquid (tekuté). Všetky bez rozdielu je možné používať ako namáčadlá najlepšie už zmieneným postupom. Najmä pečeňový (Liver) výťažok je neodolateľný hlavne pre svoju veľkú výživnú hodnotu a pre kapre ako neodolateľný signál potravy. Tieto komponenty je možné používať osobitne, alebo sú dostupné aj ako mix.
K cenovo najprijateľnejším patrí určite CSL-ko, ktoré má veľmi široké použitie aj ako prísada do základových zmesí. Vo veľkej miere ho využívam na ,,dotláčanie“ peliet pred samotným zakrmovaním. Je dostupný aj ako koncentrát pričom ho môžete riediť vodou, prípadne pridávať arómy, alebo predtrávené potravy a tým si z neho vytvoriť akýsi nosič, ktorý sa vynikajúco hodí na zvýraznenie partiklov, pokrájaných boilies a peliet. Pre jednoduchú manipuláciu sa dá tiež plniť do rozprašovačov. Musím dodať, keďže je vodou riediteľný po použití pri jednotlivých už spomenutých prípadoch je potrebné navlhčené kŕmenie nechať postáť(stačí pár hodín),aby sa takto vytvorený tekutý dip dostatočne vsiakol do zmesi.
Ďalším menej známym spôsobom zvýraznenia koncovky je použitie obaľovacích pást. Pri mojich prezentáciách tohto produktu rybárskej verejnosti ba dokonca aj kaprárom sa mnohokrát stretávam s nedôverou ba dokonca posmeškami. V ,,odborných“ kruhoch sa nejedná o nič výnimočné, v podstate je to veľmi jednoduchá a rýchla procedúra pri ktorej nastraženú guličku obalíme pastou. Je to veľmi rýchly na prípravu, časovo nenáročný a hlavne efektný postup, ako zatraktívniť Vašu nástrahu. Obaľovacie pasty si možete kúpiť už hotové, a to v rôznych príchutiach, alebo vyrobiť svojpomocne priamo pri vode.
autor seriálu s úlovkem
Všetky uvedené postupy je možné odprezentovať priamo v predajni, alebo priamo pri vode. Na požiadanie je možné pripraviť Vami vybrané nástrahy (boilies) do dóz, prípadne poradiť pri výbere namáčadiel.
CITAM VAS CLANOK JE SUPER.SOM RAD ZE SA KONECNE PISE NIECO ZAUJIMAVE PRE RYBAROV.JE TO SUPER.CITAM TO UZ X KRAT.BUDEM RAD KED BUDEME V SPOJENI A BUDEME SPOLU KOMUNIKOVAT.STE SUPER. STANISLAV