Starostlivosť o úlovok sa už pre väčšinu športových rybárov stala samozrejmosťou. Stále častejšie stretávame rybárov, ktorí si ulovené ryby cenia a snažia sa o ich čo najšetrnejšie vrátenie späť do vody. Aj napriek tomu môže dochádzať k neuvedomenému opakovaniu chýb, ktoré niekedy končia poranením samotnej ryby.
1. Uzatvárať podložku
Rybársky trh v súčasnosti ponúka veľké množstvo rôznorodých podložiek, ktoré sa líšia kvalitou, spracovaním, veľkosťou, technickým riešením a v konečnom dôsledku aj cenou. Na tomto mieste považujem za potrebné zdôrazniť, že tá najsprávanejšia cesta neznamená mať tú najdrahšiu podložku. Použitie akejkoľvek podložky je prvým pozitívnym krokom. Vyššiu bezpečnosť a komfort pri narábaní s úlovkom však zabezpečujú podložky, ktoré je možné uzavrieť a z ktorých kapor nedokáže vyskočiť. Ak vlastníme uzatváraciu podložku, tak pri každom vzdialení sa od ryby, ju zatvorme.
2. Suchá podložka
Bez ohľadu na typ podložky sa často opakuje chyba, že rybári kladú svoj úlovok na suchú a vopred nenavlhčenú podložku. Osobitne je to nebezpečné počas letných mesiacov, kedy je podložka od slnka rozpálená. Nezabúdajme podložky vždy vopred preliať vodou!
3. Voda vo vedierku
Často vidím, ako si rybári pripravia osobitné vedierko, do ktorého si vodu vopred nalejú. Síce to na jednej strane poukazuje na starostlivosť rybára, ale na strane druhej to za istých okolností môže predstavovať ďalšiu chybu. Počas jesene a zimy, ale do istej miery to platí aj v lete, vznikajú medzi okolitou teplotou ovzdušia a teplotou vody veľké rozdiely. Voda vo vedierku, keďže predstavuje malý objem, sa za krátky čas prispôsobí teplote ovzdušia. Napr. na jeseň môže mať voda v jazere stále 15 stupňov. Nočné teploty sa už ale môžu pohybovať aj okolo 5 stupňov. Po vytiahnutí úlovku z 15 stupňovej vody by sme ho preliali 5 stupňovou vodou z vedierka. To môže spôsobiť teplotný šok.
4. Polievanie úlovku
Poliať podložku vodou je dôležitým prvým krokom. Nesmieme ale zabúdať aj na polievanie úlovku už v podložke a pri fotení. Najmä v lete a počas horúcich dní je tomu potrebné venovať zvýšenú pozornosť.
5. Prípravok na ošetrenie
Všetky pomôcky k váženiu a k ošetrovaniu úlovku je dôležité mať vždy po ruke. Chybou je v tomto ohľade nechať rybu v podložke a ísť hľadať do auta, do tašiek alebo niekde po brehu, čo potrebujeme.
6. Ošetrenie
Malá fľaštička ošetrovacieho prípravku by mala byť bežnou súčasťou našej výbavy. Často sa stáva, že poranenie kaprov je veľmi vážne a my tak môžeme aspoň trochu pomôcť rýchlejšiemu hojenie rany. Zastriekajte ranu pred fotením, aby sa prípravok na kožu kapra naviazal a nebol po vpustení do vody hneď zmytý.
7. Fotenie
Rekordné úlovky si zaslúžia zvečnenie vo forme fotografie. Aj tu niekedy robíme chyby a to najmä v našej pripravenosti. Fotoaparát by sme mali mať v našej blízkosti. Pokiaľ sa fotíme sami, tak statív by sme mali mať vopred pripravený. Umiestnenie statívu si označte, aby ste si ho vždy položili na rovnaké miesto. Pokiaľ si ale odbehneme po fotoaparát, je nevyhnutné podložku zavrieť a zabrániť tak vyskočeniu kapra.
8. Prechovávanie
Pokiaľ je to nevyhnutné a pokiaľ to pravidlá konkrétneho revíru umožňujú, je možné ryby aj dočasne zasakovať. Ak tak urobíme, nepoužívajme obyčajné sieťky ale špeciálne prechovávacie saky, ktoré kaprovi umožnia voľný pohyb. Náš rekordný úlovok v takomto saku neutrpí žiadnu škodu, nebude mať orezané plutvy a nebudú mu chýbať žiadne šupiny.
9. Umiestnenie prechovávacieho saku
Osobne svoje úlovky cez noc nesakujem a radšej sa s ním odfotím aj počas tmy. Pokiaľ ale nastane situácia, že si svoj úlovok chcete prechovať na neskoršie fotenie, urobte to správne. Sak by mal byť umiestnený v dostatočnej vzdialenosti od brehu a nie v plytkej vode. Pokiaľ sú na jazere vlny, musíme zabrániť tomu, aby sa náš úlovok udieral o kamene a iné prekážky. Pokiaľ je vo vašom jazere veľké množstvo vegetácie, musíme počítať aj s kyslíkovým deficitom, ktorý počas noci v bezprostrednej blízkosti rastlín nastáva. Preto umiestňujte prechovávací sak v noci ďalej od vodnej vegetácie, aby sa vášmu úlovku po vyčerpávajúcom boji dostalo dostatok kyslíka naviazaného vo vode.
10. Transport
Prenášanie úlovkov z vody a následne naspäť by sme mali robiť vždy vo vážiacom alebo prechovávacom saku, prípadne v samotnej podložke. Neprenášajme teda kapry v podberákových sieťkach a vyhnime sa roztrhaniu plutiev, šúchaniu o zem a kamene.
Miroslav Fečko
LK Baits Slovensko