Úvod Články 6 nejlepších rad do studené vody

6 nejlepších rad do studené vody

21 386
3

Není pochyb o tom, že jakmile přijde zima a voda se ochladí, je mnohem těžší kapra ulovit. Nicméně existuje několik věcí, které můžeme udělat, abychom své šance zvýšili. A Tom Dove nám prozradí šest takových užitečných tipů.

1. Sledujte počasí a plánujte výpravy podle něj

Během zimy se voda ochladí velmi dramaticky, a když se tak stane, je mnohem obtížnější rybu ulovit. Kapří tělo, stejně jako naše, je teplotou ovlivňováno, a pokud teplota klesne, kapři se krmí mnohem méně intenzivně. Využijete-li počasí jako svou zbraň, můžete se těšit z malých zázraků, které mohou nastat.

Načasování je klíčové, obecně se dá říct, že jsou to právě změny v počasí, které nastartují kapří apetit. A vy tam v tuto chvíli potřebujete být. Pokud máme to štěstí, že se oteplí například na 8 až 10 °C, se silným větrem a deštěm, ujistěte se, že jste připraveni vyrazit k vodě. Kapři určitě dostanou pořádnou chuť.

Počasí hraje v zimě velkou roli
Počasí hraje v zimě velkou roli

2. Používejte snadno stravitelnou návnadu

Toto pravidlo je v přímé souvislosti s teplotou vody a samotným rybím metabolismem. Návnada, která obsahuje vysoký podíl olejů a tuků, je pro kapry ve studené vodě velmi špatně stravitelná. Proto byste se měli vyhnout tomu, abyste jim ji nabízeli.

Já osobně rád používám The Cell od Mainline po většinu roku. Ale v zimě obzvlášť je to pro ryby velmi dobře stravitelná návnada. To mi umožňuje vnadit mezi jednotlivými návštěvami i v průběhu samotného rybolovu, což bych jinak raději vůbec nedoporučoval.

Vyberte správný druh boilies
Vyberte správný druh boilies

3. Používejte velmi atraktivní nástrahu

Ne vždy chcete aplikovat volnou návnadu na lovné místo, někdy je lepší prezentovat jen samotnou nástrahu. Nicméně, i když návnadu použijete, s vysoce atraktivní nástrahou můžete docílit maximálního úspěchu. Když rybaříte, je vaším hlavním cílem, aby kapr sebral nástrahu. Pokud se vám toho podaří dosáhnout, tak pak už vhodná volba návazce zajistí, že se vám podaří zaseknout.

To, že vaše nástraha bude čnít nade vše ostatní, je nejlepší způsob, jak se vám to může podařit. Větší přitažlivosti nástrahy se dá dosáhnout výraznou barvou nebo příchutí. Dokonce, i když se bude kapr o nástrahu zajímat jen z čiré zvědavosti, můžete z toho profitovat. Věci jako Goo mohou při této taktice výrazně pomoci.

Silně zatraktivněné nástrahy
Silně zatraktivněné nástrahy

4. Ostrost háčku

Tohle je zásadní. Váš háček musí být ostrý – a tím myslím opravdu ostrý. Dejte si čas a pečlivě vyberte ty nejostřejší háčky, které máte. Pomůže vám to dostat na břeh více ryb. Jemně testuji hroty konečky svých prstů, mám rád, když jsou „leptavě ostré“. Když trochu přitlačím, mělo by to jen lehce zabolet. Znamená to, že háček dobře penetruje.

Ujistěte se, že váš háček je opravdu ostrý
Ujistěte se, že váš háček je opravdu ostrý

5. Buďte jako ostříž

Je důležité neustále pozorovat vodu, abyste nepropásli okamžik, kdy se některý z kaprů rozhodne dát vám o sobě vědět. Tyto nepatrné známky často prozradí místo jejich pobytu. Kapři se totiž v zimě rádi zdržují v hejnech, a proto někdy jeden zahlédnutý kapr pomůže lokalizovat celou skupinu. Pokud se vám to podaří, ulovit kapra už může být celkem jednoduché. Lokalizace je vždy klíčová, ale zejména je tomu tak v zimě.

Neustále se snažte pozorovat hladinu a hledat kapry
Neustále se snažte pozorovat hladinu a hledat kapry

6. Nahazujte na různá místa

Někdy však samotné pozorování nestačí. Můžete se snažit sebevíc, ale pokud kapři sami fyzicky neprozradí svou přítomnost, pouhý zrak vám k jejich lokalizaci stačit nebude. V tomto případě vám může pomoci technika nahazování na různá místa až nakonec narazíte na rybu, to je nevyhnutelné.

A jak už jsem zmínil dříve, najdete-li jednu rybu, je dost pravděpodobné, že jich v blízkém okolí bude více. Nahazováním mezi kapry, kteří přišli předtím do kontaktu s vašimi udicemi, často docílíte záběrů. Ryby si již na vaše montáže zvykly a mají k nim důvěru.

Zkoušejte nahazovat na různá místa
Zkoušejte nahazovat na různá místa

Podaří-li se vám zkombinovat všechny tyto věci dohromady, jsem si jistý, že můžete zvýšit své skóre úspěšnosti v zimním období. Pochopitelně je za tím však také velká dřina…

Zdraví
Tom Dove

Komerční sdělení

3 KOMENTÁŘŮ

  1. Hlavne velmi atraktivna nastraha a najst miesto,kde sa zdrziavaju…ja mam odskusane STEG smoke fluor pop up honey 12mm zatial ma tuto zimu nesklamala

Chcete-li, můžete přidat komentář: