Úvod Články ABC mé kaprařské kuchyně

ABC mé kaprařské kuchyně

5 363
2

Za poslední léta se stala kaprařina jedním z nejvíce se vyvíjejícím odvětvím sportovního rybaření. Množství rybářů, které tráví čas touto nádhernou kratochvílí se téměř zdvojnásobilo, nicméně rybí osádka na většině revírů zůstala stejná. Nápor sportovních rybářů staví nejznámější revíry do stále většího tlaku než tomu bývalo dříve. Svazové revíry s největšími plochami jsou “zaminovány” po celý rok a nic nenasvědčuje tomu, že by se mělo něco změnit. Poradím vám, jak zachytat i na těchto vodách.

Někdy se sám sebe ptám, zda už se svět nezbláznil. Se stejnou myšlenkou se vracím k mému oblíbenému revíru. Sedám na svůj oblíbený flek, ze kterého lze snadno nahodit do prohlubně se štěrkovým dnem. Dříve tady nebyl v desetikilometrovém okolí ani jeden bivak nebo flek a nejlepší ze všeho bylo, že jsme neměli žádnou rybářskou konkurenci.

1

Tenkrát stačilo uvařit jen pár kilo kukuřice nebo řepky, použít nejlevnější pelety a smíchat to s nějakou příchutí a záběry byly zaručeny. Po mnoho let stačilo zakrmovat tímto způsobem a vždy jsme nachytali mnoho ryb.  Bohužel to už není pravda a stejný přístup, který fungoval tenkrát, již nestačí.

2

V dnešní době, nemluvě o vyhlášených soukromých revírech, je důležitá nejen kvalita použité návnady, ale i zvolená taktika. Na vhodné míře zakrmení a správné volbě návnady závisí úspěch celého lovu. K tomu, abych dobře zachytal, již pokaždé používám pelety různých příchutí, které mají vysokou nutriční hodnotu a mají velký podíl přirozených složek rybí potravy, či živočišných bílkovin.

3

Produkty, které používám ve své kaprařské kuchyni, lze rozdělit na dvě hlavní skupiny. Příchutě a velmi jemně kondenzované extrakty. V tomto článku se budu soustředit zejména na ingredience živočišného původu, protože některé z nich bez pochyby tvoří základ při vývoji moderních návnad.

4

Rybí návnady a živočišné přísady bych zmínil na začátku, protože pro drtivou většinu použitelných boilies mixů jsou naprosto nepostradatelnou přísadou. Často jsou míchány s ostatními přísadami v poměru 50/50. Také pak se směsmi ptačích zobů. Nejčastěji používanou živočišnou přísadou je rybí moučka. Mojí nejoblíbnější se pak stala narůžovělá lososová moučka.

Tato předtrávená mouka se vyrábí z celých čerstvých ryb. Získává se pomocí přirozeného procesu enzymatické hydrolýzy a pasterizace. Výsledkem tohoto procesu je výběrová rybí moučka. Je velice snadno stravitelná a přitom má vysokou nutriční hodnotu. Až 75% obsažených proteinů je rozpustných ve vodě, což z ní dělá vhodnou složku jak do boilies tak do dipů.

5

Lososová moučka je charakteristická svou hnědo-oranžovou barvou a jedinečným rybím aroma. Je zdrojem bílkovin nejvyšší kvality, kalcia, fosforu a v neposlední řadě také esenciálních omega3 mastných kyselin, které jsou důležité pro každý organismus. Speciální způsob přípravy zabraňuje zkažení obsažených aminokyselin a dělá z ní moučku nadstandardní kvality.

V závislosti na druhu sezony, je právě tato moučka z desíti až čtyřiceti procent vždy součástí mých mixů. Přes letní horká období jí používám s rybím olejem, který zpomalí její excelentní vábící schopnosti. Na druhou stranu ve chladných vodách nebo koncem podzimu začínají tuky v návnadách tuhnout, čímž se velmi snižuje vábící schopnost návnady. Proto v návnadách omezuji množství tuku a také snižuji množství tučných rybích ingrediencí na 10%.

6

V některých případech, kdy je potřeba odlišit chuť návnady od běžných esencí, které se vyskytují v přirozené rybí potravě, míchám několik směsí TandemBaits dohromady. Mojí oblíbenou kombinací jsou živočišné přísady s ostřejší kořenitou směsí Total Blend Hot. Skvěle totiž zvýrazňuje aroma i chuť boilies směsi a to hlavně díky extraktům sladké papriky a ostrému chilli. Total Blend Hot tvoří 5%-15% suché části mých směsí.

V případě, že použiju větší koncentraci této směsi, potom do mixu nepřidávám dodatečná aromata, protože je chuť již dostatečně silná a atraktivní. Příliš mnoho vůně ve směsi působí mnohdy kontraproduktivně. Znám plno revírů, kde na trofejní opatrné ryby nejlépe fungují návnady, které jsou vyluhované po několik desítek hodin ve vodě.

7

Hledání té nejnádhernější chutě a vůně návnady je často o fantazii. Někdy se mi o takovéto chuti zdá ve snu. Potom, když připravuju směs na boilies, je to hodně o citu, nalézt tu správnou harmonii chutí a vůní. Efektivní kaprařina je o neustálém kombinování, hledání nových metod a také o tom být vždy o jeden krok napřed. Tím myslím kupříkladu Scopex – nádhernou ovocnou vůní, která dříve byla snad na každém revíru tím největším rybím lákadlem. Po čase jakoby si ryby na ni zvykly a její účinky začaly upadat. Po zkušenostech z jednoho mého oblíbeného cca 10ha velkého štěrkového revíru můžu s jistotou říct, že stejně kvalitní návnady s různou chutí, vám zajistí naprosto rozdílné počty záběrů.

Dalšími moučkami, které se objevily v nedávné době a jejichž účinky jsou nadmíru úspěšné, jsou moučka z Atlantického Krylu a moučka z olihní. Ta první je vyráběna z krylu jímž se živý velryby v Atlantickém oceánu podél Antarktidy. Má růžovo-oranžovou barvu a velmi intenzivní vůni. Obsahuje vysoké hodnoty snadno stravitelných proteinů a její charakteristická vůně a chuť v sobě nezapře základ z korýšů. Díky hrubší zrnitosti má tato moučka mnohem lepší vlastnosti pro výrobu větších boilies, takže samotná návnada funguje mnohem lépe. Moučka je sama o sobě lehčí, takže je nutné ji používat ve správném poměru. Pokud ji použijete v dávce větší než 10% s předchozími moučkami, bude výsledené boilies lehčí než voda a začne se ve vodě nadnášet.

8

Opravdu  zajímavou ingrediencí je moučka z olihní (Squid meal). Produkty z olihní jsou považovány za jedny z nejlepších přísad do kaprařských návnad a na výrobu boilies. Squid meal má vysokou nutriční hodnotu a obsahuje širokou paletu aminokyselin. Velmi snadná stravitelnost a přizpůsobivost zajišťují vysokou atraktivitu jakožto návnady samotné. Její jedinečná vůně v rybách vyvolává doslova záchvaty žravosti. Efektivně funguje už od 10% poměru ve vašem mixu, nicméně já sám se snažím ji nepoužívat ve větším množství než 25% suché směsi.

Mimo samotné užívání mouček do směsí na výrobu boilies je používám také v jiných situacích. Perfektně fungují například jako aditiva pro výrobu dipů, ve kterých slouží jakožto lepivé pojivo, které ulpí na namáčeném boilie. Stejného využití mají tyto moučky jakožto přísady do stick&method mixů (lepivých krmítkových směsí). V těchto návnadách hrají naprosto skvělou roli v okamžiku, kdy se dostanou do vody. Začnou se postupně rozpouštět a kolem návnady tak udělají stabilní oblak chutí a vůní, který aktivně láká ryby po několik hodin. Možnosti těchto mouček jsou velmi rozsáhle a já sám bych vás chtěl podpořit ve vaší fantazii v kombinování.

9

Další skupinou, která má dnes stále širší uplatnění, a to nejen v kaprařině, jsou přírodní výtažky. Vznikly díky procesům jako je izolace a segregace proteinů, neboli bílkovin. Zvláštní chuť a vůni dodává boilies mnoho vodních živočichů. Díky tomu, že jsou ve vysoké koncentraci, výborně přitahují a stimulují ryby k přijímání potravy. Nejpopulárnějsí a i mnou nejvíce používaný je výtažek z kvasnic. Používám ho na všechny druhy návnad. Dodává jim unikátní chuť, podporuje žravost ryb a co je důležité, nestojí mnoho. V porovnání s umělými chuťovými stimulanty, vyrobenými na bázi glutamátu sodného, je tento produkt zdraví prospěšný, a proto jej používám. Jedna polévková lžíce postačí na 1kg směsi.

10

Kromě toho jsou tyto produkty vždy součástí mé kaprařské kuchyně, stejně jako GLM, jaterní moučka, rozpustné rybí proteiny, moučka z chobotnice, nebo trhák posledních dvou sezón – moučka z fermentovaných krevet. Každý z nich je aromatem a stimulantem sám o sobě, nelze si představit dobrou směs bez přídavku některého z nich. Vzhledem k tomu, že jsou to přírodní produkty, nemusíte je dávkovat s dokonalou přesností, já používám jednu vrchovatou polévkovou lžíci na 1kg směsi. Toto množství je dostatečné i pro boilies. Pokud ho potřebujete jako atraktant, zdvojnásobte použité množství.

11

Každý z výše uvedených produktů může představovat doplněk běžných dipů. Jednou z nepostradatelných součástí takových dipů je proteinový rybí extrakt. Jde o produkt vyráběný z čerstvých mořských ryb, upravený do podoby polotuhé pasty.

12

Dovolte mi uvést příklad receptu, jak si můžete vytvořit svůj vlastní dip. Do nádoby nalijeme 60ml neutrálního tekutého základu, 40ml tekutého rybího exktraktu, dále 10ml CSL, pak přidáme jednu polévkovou lžíci výtažku z kvasnic, jednu lžíci moučky z fermentovaných krevet a jednu čajovou lžičku betain-complexu.

13

Po uzavření nádobky obsah důkladně protřepejte, aby se jednotlivé ingredience dobře spojily. V teplém období a při použití na tekoucích vodách přidejte ještě 5ml aromatu.

14

Zpravidla si chystám dipy doma, než vyrazím na rybářskou výpravu, jelikož jednotlivé součásti dipu potřebují cca 12 hodin, aby se dobře rozpustily a spojily.

15

Takovýto dip má hustou lepivou konzistenci a dobře lne k boilie. Zpravidla je do něj namáčím několik hodin před použitím.

16

Aby se prodloužila životnost dipu připraveného tímto způsobem, je třeba jej chránit před přímým sluncem a uchovávat jej pokud možno na chladném místě.

17

Dalším účinným vynálezem je pasta na boilie, kterou si můžete rovněž velmi snadno sami udělat.

18

Smícháme následující ingredience: 200g směsi na boilies, 1 polévkovou lžíci výtažku z kvasnic, 1 polévkovou lžíci nějakého živočišného výtažku.

19

Pak pomalu za stálého míchání přilévám vodu z revíru, kde chytám a rukama postupně vytvořím směs s konzistencí těsta.

20

Jestli chcete, aby vaše pasta lépe vábila ryby, použijte místo vody „liquid food liver“. Je bohatým zdrojem živin, má vysoký obsah aminokyselin a vitaminů a o jeho účinnosti by zde mohlo být napsáno mnoho.

21

Než jsem sám začal tuto pastu používat, měl jsem mnoho pochybností. Přemýšlel jsem, jak hustou konzistenci udělat, jak silnou vrtstvu na boilies vytvořit, tak aby se kapr co nejlépe chytil.

22

A když po ní ryba půjde hned, stačí se pasta rozpustit než kapr nasaje boilie? Určité pochybnosti mi zůstaly, ale fakta jsou taková, že s touto pastou mám více záběrů, což hovoří samo za sebe.

23

Před pár dny, připravujíc se na novou sezónu, jsem se rozhodl uklidit v mé kaprařské kuchyni. Pro mě to znamenalo příjemně strávených pár hodin.

24

Mimochodem jsem objevil pár zajímavých věcí, na jejichž použití mi jako obvykle chyběl čas. To si vždy říkám, jestli toho náhodou nemám trochu moc. Na druhou stranu se vždy cítím rozhodně lépe, čekajíc v bivaku na záběr, když vím, že na konci mých prutů je opravdu dobrá nástraha.

Tomasz Wasilewski
Kamofish

Komerční sdělení

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Co to přesně je neutrální tekutý základ? Z čejho se skládá? Jsem začátečník a zbírám teprve skušenosti.

Chcete-li, můžete přidat komentář: