Úvod Články Akčný týždeň v Piešťanoch – nasádzal sa kapor a ďalšie ryby

Akčný týždeň v Piešťanoch – nasádzal sa kapor a ďalšie ryby

1 442
0

Aj ked u nás na Slovensku si na naše prvé výpravy za kaprami budeme ešte musieť nejaké tie dni počkať, v správnej rybárskej organizácii sa ani tieto mesiace nelení. Starostlivosť o vody a každý rybársky revír musí byť celoročná a minulý týždeň sa toho u nás v Piešťanoch udialo skutočne dosť. Veríme, že rybárske články by nemali byť len o rybárskych potrebách a preto dúfame, že vás zaujme aj tento, kapra totiž treba najprv zohnať, nasadiť a až potom loviť.

b

Násada kapra a lieňa

Okolo 16:00 konečne dorazilo dlho očakávané nákladné auto s tak obľúbeným nápisom “preprava živých rýb”. Na aute bolo naložených niekoľko veľkých kadí plných kaprov a jedna menšia kaďa, v ktorej nás čakala jedna z najkrajších rýb našich vôd, lieň. Ako istotne vy všetci, ktorí ste sa už mnohokrát rybárskych násad zúčastnili viete, každá kaďa musela byť aj počas prepravy starostlivo okysličená primeraným množstvom kyslíku, ak sa to s kyslíkom preženie rybe môžme poškodiť žiabre. Preprava živých rýb je pomerne komplikovaná záležitosť a pri kaproch to platí v plnej miere. Všetci, ktorí viete ako opatrne treba zaobchádzať s uloveným kaprom na brehu si viete predstaviť, čo môže spraviť prevoz ryby 50 kilometrov v kamióne. Pred násadou je preto vhodné rybu ošetriť kvalitným biodegradovateľným dezinfekčným prípravkom. Zvyšok už musí zvládnuť kapor sám. 17. 4 sme na túto cestu poslali niečo cez 1000kg kaprov a 200kg lieňa. Lieň bol starostlivo roznášaný na viac rybárskych revírov a trochu ma mrzí, že kvôli časovej vyťaženosti vám z toho nevieme ukázať fotky. Lieň je skutočne krásna fotogenická ryba.

ae

cd

100 000 šťúk do našich vôd

Táto správa začína trochu ako bulvárna senzácia. Na rybársku násadu 100 000 kusov mierových šťúk by každá rybárska organizácia potrebovala niekoľko kamiónov a pravdepodobne mohutnú podporu členskej základne ako pomoc pri roznášaní pri vode. Piešťanskí rybári však nasadili drobné niekoľkomilimetrové štučky, a tak sa celá akcia niesla v komornom duchu a stačila na ňu necelá desiatka ľudí a tento vzácny náklad sa zmestil do niekoľkých špeciálnych vriec, ktoré boli starostlivo okysličené, aby sa zabránilo úhynu cenných rýb.

voda

Šťuka je ryba, ktorá si veľmi úzkostlivo stráži svoje stanovisko a nájsť a zdolať trofejnú šťuku je skutočne krásny športový zážitok. Z obrovského množstva maličkých šťúk nakoniec prežije len niekoľko málo percent, avšak keď dorastú na tú správnu veľkosť, ohroziť ich už vie len človek a v určitej fáze života aj kormorán.

lidé u vody

Hniezda pre ryby, to je na čo dobré?

Aj keď je tento portál venovaný hlavne lovu kaprov, sme presvedčení, že každého z vás rovnako ako nás zaujmú aj rybárske informácie, ktoré sa týkajú bežnej práce každej rybárskej organizácie. Nám sa v praxi veľmi osvedčilo osadiť do vody hniezda pre zubáčov (candát). Hlavne na miestach, kde síce zubáč prirodzene žije, avšak nemá dostatok vhodných miest pre výter. Ak sa zubáčovi podarí vytvoriť vhodné podmienky, dokáže sa skutočne úspešne rozmnožovať a o pár rokov budú vidieť výsledky, ktoré si budú pochvalovať všetci rybári. Zubáč ako jedna z mála rýb svoje hniezdo s ikrami stráži a výrobu týchto hniezd by mala zvládnuť každá rybárska organizácia, pozrite fotky nič ťažké to nie je. Ak by ste potrebovali akékoľvek informácie, neváhajte nás v Piešťanoch kontaktovať.

hrybáři na člunu

Autor: Lukáš StredanskyRybárske potreby: www.slaviaryby.sk

PS: Lov kapra a všetko čo nás na kaprárine tak zaujíma predpokladá dobre pracujúcu a fungujúcu rybársku organizáciu, sme radi, že vám môžeme sprostredkovať informácie o tom, čo sa minulý týždeň udialo v tej našej. Nebolo toho mála a veríme, že možno niekoho inšpirujeme. Želáme vám veľa rybárskych zážitkov a úspešnú sezónu 2013!

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: