Úvod Články Ako a kedy používať PVA penu

Ako a kedy používať PVA penu

1 997
0

PVA materiály sa stali bežnou súčasťou výbavy takmer každého rybára. Ich cielené použitie dokáže v mnohých prípadoch a pri rôznych spôsoboch rybolovu dopomôcť k želanému úspechu. Vo väčšine prípadov však rybári používajú najmä PVA pančuchy rôznych priemerov. Z PVA materiálu sa však vyrábajú aj iné produkty, ako napr. PVA vrecká, šnúrky, pásky ale aj PVA peny.

1

Práve PVA peny sú z môjho pohľadu málo používané a opakovane sa na rybách stretávam s otázkami od iných rybárov, že k čomu sú PVA peny dobré. Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, kedy ako a vlastne prečo používať PVA peny.

2

PVA pena je vyrobená z vo vode rozpustného materiálu. Dôležitou charakteristickou vlastnosťou peny je nielen jej rozpustnosť, ale aj jej vzlínavosť. PVA pena predstavuje vzdušný materiál, ktorý ma veľký objem. Objem nie je tvorený solídnym PVA materiálom, ale malé kanáliky, dierky a celková štruktúra umožňujú viazať v materiáli veľa vzduchu.

3

PVA penu používam v kombinácii s každým typom montáže. Nie je teda dôležité, či sa jedná o prezentáciu na dno alebo Pop-Up. PVA pena nájde svoju využitie vždy a všade.

4

PVA pena sa vyznačuje aj svojou lepivosťou, kedy sa po navlhčení dokáže prilepiť o inú penu. Pred použitím stačí penu iba jemne navlhčiť. Vody nemusíme používať veľa, stačí pár kvapiek k dosiahnutiu jemne navlhnutého povrchu. Samozrejme aj klasické naslinenie po dĺžke jednej strany peny splní účel.

5

PVA penu jemne prehnem a to tak, aby navlhčená strana peny bola vo vnútri ohnutia.

6

Použitie PVA peny je zrejmé. Slúži na zafixovanie vlasu, na ktorom je prezentovaná nástraha. Dôvodom takéhoto použitia je to, aby som pri nahadzovaní zabránil zamotaniu vlasu s boiliesom dokola háčika.

7

Zafixovanú penu stlačím poriadne, aby som všetok prebytočný vzduch z PVA materiálu vytlačil. Mojim cieľom je hlavne iba zafixovať vlas s boiliesom. Ak by som prebytočnú vzduch nevytlačil, PVA pena by po dopade do vody mala ešte stále veľkú vzlínavosť, ktorá by mohla spôsobiť zdvihnutie celej montáže.

8

Pri montážach prezentovaných na dno nechcem, aby PVA pena zdvihla celú koncovú zostavu. V iných prípadoch to však želateľné je.

9

PVA penu je možné efektívne používať aj pri chytaní na Zig Rig. Pri chytaní v stĺpci je dôvodom použitia iná charakteristika PVA peny. Keďže pri love na Zig Rig je vlas, kde umiestňujeme Zig Rig penu, krátky, nehrozí jeho zamotanie okolo háčika. PVA penu teda používam z iného dôvodu. V tomto prípade sa chystám využiť vzlínavosť peny. Použijem dva kusy peny, kde každý z nich po dĺžke jednej strany navlhčím.

Háčik so Zig Rig nástrahou následne umiestnim medzi dva kusy PVA peny. Navlhčená pena bude dobre lepiť a háčik pevne zafixuje. Penu nebudem naplno stláčať a to z dôvodu, aby v nej zostal stále naviazaný vzduch. Pena tak bude pôsobiť silne vzlínavo a našu Zig Rig nástrahu po nahodení dostane okamžite do vodného stĺpca. Po nahodení sa pena uvoľní a vypláva na hladinu. Pena na hladine mi zároveň ukáže, že pravdepodobne je nástraha dobre prezentovaná, a že nezapadla do nejakých podvodných rastlín, kde by zostala schovaná pred každou rybou.

10

Jednou z variant použitia PVA peny je aj to, že ju jednoducho na háčik napichneme.

11

Aj tento úlovok bol chytení na montáž, ktorá do vody putovala spolu s PVA penou.

PVA peny predstavujú z môjho pohľadu málo používaný materiál, ktorého výhody sú však nesporné. Pokiaľ môžem urobiť niečo preto, aby moja koncová zostava a nástraha boli dobre prezentované, vždy sa o to budem snažiť. PVA pena nám možno neprinesie dodatočnú atraktivitu alebo dodatočné vylepšenie nástrahy. Zaručene nám však minimalizuje riziko zamotania vlasu okolo háčika. Úspech na rybách je skladačkou mnohých čiastkových faktorov. Čím viac rizika dokážem eliminovať, tým bližšie som k dokončeniu tej pomyselnej skladačky. Vyskúšajte a buďte aj vy spokojnejší po každej nahodenej montáži.

Miroslav Fečko
LK Baits team

Komerční sdělení
HODNOCENÍ: 1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (3 hlasů, průměr: 5,00 z maxima 5 hvězdiček)
Loading...

Chcete-li, můžete přidat komentář: