Úvod Články Ako na solídny PVA / solid bag

Ako na solídny PVA / solid bag

1 913
0

PVA rôznych druhov a typov sa pre mnohých z nás stalo neoddeliteľnou súčasťou rybolovnej metódy. Vo väčšine prípadov sa však pravdepodobne jedná o použitie pva pančúch. Použitie pevných pva vrecúšok, tzv. solid bag nie je však až také bežné, typické a v našich podmienkach preferované. Do istej miery je to evidentné aj pri samotnom pomenovaní, kde slovenská / česká verzia pomenovania takejto prezentácie nie je tak zaužívaná, ako práve anglický výraz solid bag. Aj z tohto dôvodu si dovolím v priebehu tohto článku používať pojem solid bag.

1

K zostaveniu solid bag potrebujeme pva vrecúško, ktoré je pevné, a ktoré umožňuje prácu a do istej miery aj formovanie do kompaktnej podoby. Pevné PVA vrecúška ponúka viacero firiem a to v rôznych veľkostiach. Mať k dispozícii rôzne priemery tak dáva do istej miery flexibilitu a možnosť reagovať na rôzne situácie, na rôzne potreby alebo aj na rôzne vzdialenosti pri nahadzovaní. Menšie a kompaktnejšie vrecko bude vhodnejšie na dosahovanie väčších vzdialeností pri nahadzovaní. Väčšie vrecko plné návnady bude ideálne na prezentáciu na kratšiu vzdialenosť, napr. v okách vodných rastlín.

3

Niektoré PVA systémy vynikajú technologickým riešením zostavovania solid bag, čo ich odlišuje od podobných produktov, ktoré sú na trhu ponúkané. V ďalšom priebehu predstavím postup, akým si každý vie za niekoľko málo okamihov zostaviť solid bag. Na tomto mieste zároveň zdôrazňujem, že znázornený postup je príkladom vytvorenia solid bag a nie príkladom ako alebo čím ho naplniť. Návnadám a nástrah použitým v solid bag by bolo potrebné venovať osobitný priestor, nakoľko v tomto ohľade môžeme používať kombinácie peliet, rozdrvených boiliesov, method mixov, tekutých zložiek, práškových dipov a podobne. K návnadám a nástrah v solid bag teda viac možno niekedy inokedy.

2

Ako na to krok za krokom

Krok 1. - Nakoľko je solid bag prezentáciou v jednom vrecúšku, je potrebné tomu prispôsobiť aj koncovú zostavu. Ideálne je priebežné olovo, jemná šnúrka a pop-up nástraha. Použitie klipov s postranným olovom by som neodporúčal, aby nedošlo pri vkladaní do vrecúška k neželanému zamotaniu. Jemná šnúrka je výhodná práve kvôli tomu, že sa pri vkladaní ideálne uloží. Pop-up nástraha vynikne z dôvodu, že po rozpustení solid bag sa nástraha postupne z kôpky návnady pretlačí von, na vrch návnady.
Krok 1. – Nakoľko je solid bag prezentáciou v jednom vrecúšku, je potrebné tomu prispôsobiť aj koncovú zostavu. Ideálne je priebežné olovo, jemná šnúrka a pop-up nástraha. Použitie klipov s postranným olovom by som neodporúčal, aby nedošlo pri vkladaní do vrecúška k neželanému zamotaniu. Jemná šnúrka je výhodná práve kvôli tomu, že sa pri vkladaní ideálne uloží. Pop-up nástraha vynikne z dôvodu, že po rozpustení solid bag sa nástraha postupne z kôpky návnady pretlačí von, na vrch návnady.
Krok 2. - Pomocným plastovým krúžkom zachytíme plastový plnič a upevníme do takého priemeru, ktorý umožní nasunutie vrecúška.
Krok 2. – Pomocným plastovým krúžkom zachytíme plastový plnič a upevníme do takého priemeru, ktorý umožní nasunutie vrecúška.
Krok 3. - Pomocný plastový krúžok odstránime a zostane nám plastový plnič s pva vrecúškom. Odstránením pomocného krúžku sa plastový plnič roztiahne a napne pva vrecúško.
Krok 3. – Pomocný plastový krúžok odstránime a zostane nám plastový plnič s pva vrecúškom. Odstránením pomocného krúžku sa plastový plnič roztiahne a napne pva vrecúško.
Krok 4. - Ako prvé vložíme do vrecúška montáž s nástrahou, a to tak aby nástraha bola v jednom z rohov.
Krok 4. – Ako prvé vložíme do vrecúška montáž s nástrahou, a to tak aby nástraha bola v jednom z rohov.
Krok 5. - Zasypeme troškou návnady.
Krok 5. – Zasypeme troškou návnady.
Krok 6. - Vložíme olovo, pričom dávame pozor na to, aby sa nám krátky nadväzec ideálne uložil a neobmotal okolo olova.
Krok 6. – Vložíme olovo, pričom dávame pozor na to, aby sa nám krátky nadväzec ideálne uložil a neobmotal okolo olova.
Krok 7. - Zasypeme zvyškom návnady.
Krok 7. – Zasypeme zvyškom návnady.
Krok 8. - Za pridŕžania pva vrecúška začneme otáčať naplnené vrecko. Vonkajšiu hranu pva vrecúška po celom obvode navlhčíme. Následne postupne sťahujeme plastový plnič dole na vrecúško.
Krok 8. – Za pridŕžania pva vrecúška začneme otáčať naplnené vrecko. Vonkajšiu hranu pva vrecúška po celom obvode navlhčíme. Následne postupne sťahujeme plastový plnič dole na vrecúško.
Krok 9. - Stiahnutím plastového plniča na vrecúško sa navlhčená strana vrecúška dostane na vnútornú stranu a prilepí sa o solid bag. Plastový plnič má po celej jeho dĺžke zárez, cez ktorý ho dáme preč.
Krok 9. – Stiahnutím plastového plniča na vrecúško sa navlhčená strana vrecúška dostane na vnútornú stranu a prilepí sa o solid bag. Plastový plnič má po celej jeho dĺžke zárez, cez ktorý ho dáme preč.
Krok 10. - Výsledkom je solid bag, ktorý nebolo potrebné zatvárať pomocou pva šnúrok alebo pva pások. Dômyselný mechanizmus plnenia bol postačujúci.
Krok 10. – Výsledkom je solid bag, ktorý nebolo potrebné zatvárať pomocou pva šnúrok alebo pva pások. Dômyselný mechanizmus plnenia bol postačujúci.
Krok 11. - Pre lepšiu aerodynamiku zohneme rohy solid bag a po ich vnútornom okraji trochu navlhčíme. Následne rohy pritlačíme o vrecúško, čo spôsobí ich prilepenie.
Krok 11. – Pre lepšiu aerodynamiku zohneme rohy solid bag a po ich vnútornom okraji trochu navlhčíme. Následne rohy pritlačíme o vrecúško, čo spôsobí ich prilepenie.
Krok 12. - Výsledkom je solid bag prezentácia, ktorú môžeme s plnou dôverou nahodiť, kde potrebujeme.
Krok 12. – Výsledkom je solid bag prezentácia, ktorú môžeme s plnou dôverou nahodiť, kde potrebujeme.
Finální prezentace
Finální prezentace
Úspěšná montáž s PVA solid bag
Úspěšná montáž s PVA solid bag

Zostavenie solid bag trvá krátku chvíľu a my môžeme takúto prezentáciu použiť napr. pri love v trávach, pri love bodovým spôsobom, pri snahe uloviť iba ukazujúce sa ryby a prezentovať im nástrahu takpovediac pod nos. Metóda, ktorú sa rozhodne oplatí vyskúšať!

Miroslav Fečko

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: