Téměř každý kaprař, s nímž máte možnost si promluvit, se staví pozitivně k lovu s technikou method. Současně ale těžko uvidíte rybáře používat toto krmení správně. Je to ze strachu, aby nebrali cejni? Z nějaké příčiny se toho rybáři prostě bojí, i když výsledky této metody mohou být ohromující.
Tak jako každá taktika i tato občas nemusí fungovat. Každý přístup má své výhody i nevýhody, dobré a špatné momenty. I při čtení časopisů a surfování na internetu je těžké objevit něco nového. Samozřejmě, vybavení se neustále zdokonaluje a rybáři znají stále bezpečnější systémy. Nicméně na nový způsob v lovu kaprů je velmi těžké přijít. V průběhu několika posledních let jsme zaznamenali ohromný krok dopředu. Namísto výhradního lovu na boilies se rybařina stala daleko více rafinovanou s používáním PVA sáčků a pásek.
Rybolov se stal o mnoho techničtější a rybáři začali přemýšlet. Method taktika, tak jak je, funguje perfektně. Jedná se o velmi aktivní přístup – přesné nahazování, vytváření krmného místa a objevování správného postupu při krmení. Na dobře úživných vodách je to osvědčený recept. Ovšem i na těžkých vodách to může naprosto dokonale fungovat.
Předně method krmení naláká spousty ryb. Čím atraktivnější je směs, tím více ryb se zúčastní hostiny. To znamená, že vy musíte poznat, kolik krmení je třeba použít, a přijmout i fakt, že můžete chytit víc než jen kapra. Na počátku je nepochybně těžké poznat, jak moc krmit a za jak dlouho přikrmovat dalšími koulemi method směsi. Dobrým začátkem je zakrmit vámi vybrané místo několika koulemi a lovit zde pouze s jedním prutem. S dalšími pruty můžete lovit popřípadě vedle bez nějakého extra zakrmení.
Je zajímavé sledovat, jak v jeden den všechny záběry přichází ze zakrmeného místa a během dalších dnů spíše z oblastí, které nebyly nijak zvlášť zakrmeny. Není lehké dělat z toho závěry a vám nezbývá než zkoušet a pravidelně přehazovat. Na úživných vodách není přehazování nevýhodou. Zvuk krmení dopadajícího do vody znamená potravu a táhne ryby přímo směrem k vám. Na málo úživných a těžkých vodách je lepší mít vše připravené ještě před započetím pravidelného krmení. Zvláště krmení koulemi se snažím vyhýbat také v průběhu doby lovu. Většinou lovím ve dne. Je důležité přijet časně a ujistit se, že vše je, tak jak má být, ještě před začátkem lovu.
Rovněž se vyplatí doma vyzkoušet, jak dlouho trvá, než se koule krmení rozpadne na drobné částečky. Sledujte, zda přísady ve vodě pracují, nebo leží na dně. Čím více toho víte, tím lépe můžete předvídat, co lze očekávat během zakrmování. A to vám dodá důvěry. Není nic horšího než rybaření bez důvěry a v hlavě fůra všemožných otázek. Zkazí vám to veškerý zážitek z rybářské výpravy a požitek, který byste z toho jinak mohli mít.
K lovu method taktikou je třeba náležitého vybavení. Objevuje se mylná představa, že jsou k ní nezbytné tvrdé pruty. Většina rybářů má obavy využít naplno své pruty a pořádně je ohnout. Různé show ukazují rybáře tyto pruty ohýbat, jako by tahali div ne svého životního merlina. Ve skutečnosti však tyto pruty tráví většinu času v rod podu a jejich potenciál zůstává značně nevyužitý. Tolik, co se týká zdolávání, ale co nahazování? Bez nadsázky, prut může být daleko více využitelný, než si dokážete představit. Používám své běžné pruty dokonce i pro spodding (vnadění s raketou). Když zdoláváte s citem, bez násilí a uvažujete, pak váš prut jednoduše využijete. To samé platí pro využitelnost při lovu s method taktikou.
Zaprvé na velké koule krmení zapomeňte, ale pokud potřebujete nahodit 60 – 70 metrů, je možné toho s velkými koulemi dosáhnout. Musíte pouze přizpůsobit styl nahazování. Já osobně nemám žádné speciální pruty, chytám na ověřené Horizon 12 ft (3,65 m), 2 ¾ libry. V průběhu uplynulých dvaceti let jsem chytal s velkými navijáky, před dvěma lety jsem ovšem začal používat normální velikost s volnoběžkou a musím podotknout, že mi sedí velmi dobře. Vše je lehčí a jednoduše ovladatelné. Zvláště pokud provozujete aktivní lov jako s method, pak je to velké plus.
Jako hlavní vlasec na navijáku používám 12 lb (5,44 kg) Illusion XS. Hlavní výhodou tohoto fluorocarbonu je to, že se potápí jako kámen. To dělá z fluorocarbonu perfektní kmenový vlasec, který nemusí být naprosto vypnutý. Na stále více vodách se můžete setkat s tím, že napnuté šňůry kapra doslova vyděsí, díky potápivým vlascům se tomu vyhnete. Maličkou nevýhodou fluorocarbonu je to, že pokud se zanese nečistotami, potápí se pomalu. Tomu se ale můžete vyhnout protažením vlasce v ručníku po ukončení každého lovu. V takovém případě zůstane šňůra čistá a nadále se potápí spolehlivě.
Širokou řadu možností poskytuje feederové krmítko. Nabízí se vícero druhů v několika gramážích. Sám mám rád verzi inline v zátěži okolo 60 gramů. Většina rybářů je toho názoru, že návazec, stejně jako nástrahu, je třeba schovat do krmení, které dáváte do krmítka. Mnoho krmítek je vyráběno také tak, že pokud v něm umístíte nástrahu na správnou pozici, pak bude vždycky ležet nahoře. Je to výborná představa, ale praxe ukáže něco jiného. Kapr se na krmítko dokáže vrhnout s takovou vervou, že ho pak rozkutálí všemi směry. Váš indikátor se zblázní a o vás se bude pokoušet infarkt.
Jindy se bude váš prut ohýbat ve vidličkách. Já osobně nikdy nástrahu do krmítka nezamačkávám a lovím s návazcem volně pod ním. Nejsem toho názoru, že kapři dloubou do krmítka a nasávají potravu pouze v jeho těsné blízkosti. Takže používám krmítka okolo 60 gramů s malým obratlíčkem pro dobré navázání návazce. Za krmítko navíc přidávám ještě 20 cm hadičky. Možností je samozřejmě využít i olověnku, to je na vás. Já sám preferuji navazovat co nejjednodušeji.
To samé platí pro návazce. Vytvářím si je velice jednoduše a efektivně. Zkuste zjistit, jakým způsobem ryby přijímají potravu. Pak přijdete na to, že je to překvapivě jednoduché. Kapr se bude tak soustředit na krmení, že ho to naprosto pohltí. Více pozornosti by si vaše montáže zasloužily na náročnějších vodách. Ovšem pokud máte větší důvěru ve složitější montáže, neváhejte a používejte je. Já osobně to nepotřebuji.
K navazování používám svlečený Cortex 25 lb (11,34 kg), na němž udělám malé očko pro vlasovou montáž. Pro kompletní montáž pak navážu bezuzlovým způsobem háček Armapoint SSSP velikosti č. 8. Raději mám háčky s rovným hrotem, díky němuž háčky pronikají lehce a přímo. Návazec dělám dlouhý 20 – 25 cm, často jsou ale doporučovány i kratší. Ty jsou možná vyhovující pro menší ryby, ale ve vodách s obsádkou velkých kaprů jsou podle mého lepší návazce delší.
Jednou z nejdůležitějších částí celého method lovu je krmítková směs. Na ní závisí celý úspěch. Je možné si zakoupit již připravené směsi nebo si je můžete sami vytvořit. Mnoho připravených směsí může pracovat velmi dobře, ale já si je dělám sám. Směs musí být atraktivní, je třeba, aby na hladině vytvářela stopu, která do 30 minut zmizí. V neposlední řadě musí dokonale vázat, aby s ní bylo možné nahodit, koule odolala nárazu na hladinu a ponořila se nedotčená na dno.
Pro tento účel se velmi hodí pelety a krmítkové směsi z řady Dynamite Halibut a Swim Stim, drcené konopí a další partikly a přísady. Základní báze je vytvořena z pelet, které jsou vlhčeny vodou, v níž byl původně namočen partikl. Pokud nejsou pelety dostatečně vlhké, přidejte vodu. Takto nechte pelety rozmočit. Tento proces můžete urychlit vařící vodou, ale vytvoří se lepkavá hmota. Práce za studena je lepší, i když to zabere více času. Po 10 – 15 minutách pelety zvláční a začnou být lepkavé. Do této směsi přidám nakládanou sladkou kukuřici, vařené konopí, tuňáka z konzervy. Tuňák ve slunečnicovém oleji je vynikající a díky němu se dostává olejová stopa k hladině, čímž láká kapry nacházející se ve vrchních partiích. Tuňák funguje lépe v chladnějším období.
Důkladně promíchejte všechny přísady a přidejte vodu, pokud je obsah suchý, když je naopak příliš vlhký, přisypte krmítkovou směs. Konečný výsledek má vypadat tak, že je směs možné krásně vpravit do krmítka.
Jednou ze speciálních přísad jsou kukuřičné lupínky. Přesně ty, které jíte k snídani. Hrst nadrcených lupínků udělá s vaší směsí zázraky. Díky nim získá směs fantastickou strukturu a v okamžiku, kdy začnou bobtnat, napomáhají rozpadu koulí krmení. Vedle toho je podstatný i fakt, že jsou samy o sobě atraktivní pro své vzlínání k hladině. Sestavit si svoji vlastní směs není mnohdy vůbec obtížné. Jde pouze o to zjistit, jaké přísady je třeba použít a v jakých poměrech. Rovněž je dobré zjistit, jak dlouho směs v kouli pracuje, než se na dně úplně rozpadne.
K velkému množství krmení se chovám stejně jako k trošce. Jako nástrahu můžete samozřejmě použít cokoli. Opět platí, že já osobně vyznávám spíše jednoduchost – dvě zrnka plastické sladké kukuřice. Kombinace jedné potápivé a jedné plovoucí kukuřice je přesně vyvážená prezentace nástrahy.
U vody je to pokaždé vzrušující. Správně chápat vodu, to je klíč k úspěchu. V ideálním případě máte dost času na to, abyste navštívili vaše vybrané místo, změřili hloubku a označili si plovoucím značkovačem místo ve správné vzdálenosti. Až potom znova dorazíte k vodě, už jen zakrmíte vybrané místo. Když není čas na takovýto postup, musíte všechno udělat najednou od začátku. Podle toho, na jaké vodě lovíte, zakrmte místo 10 koulemi směsi okolo plováku značkovače. Další pruty, na něž lovíte, nahazujte 10 – 20 metrů doleva a doprava od zakrmeného místa bez jakéhokoli zakrmení. Hra na čekanou může začít. Nereagujte na škubance, pípance, krátké záběry a padáky. Pravý záběr určitě poznáte okamžitě.
Hodně štěstí!
André Akkermans
Tento článek byl publikován v časopisu KaproMánie
Hezký den, moc děkuji za zajímavý článek. Zároveň sem přicházím s dotazem. Máte zkušenosti s těmito zarážkami: http://www.rybashop24.com/kaprovy-program/mad-corn-stops-zarazka-kukurice-na-boilies.html? Chtěl bych vyzkoušet něco nového. Děkuji.